Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Probleme cu calitatea convorbirii în rețeaua Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Am deschis acest thread, fiind un client cosmote mai bine de 3 ani, din care peste 2 ani cu abonament. Am observat, precum și alți utilizatori o calitate scăzută a sunetului în rețeaua lor. Sper ca cineva de la Cosmote să realizeze că este o problemă gravă și să ia măsuri.

View Postm2c1, on 11th November 2009, 21:37, said:

Nominalizatii pt cea mai buna voce in telefonie sunt :
1 zapp
2 vodafone
3 digi
4 orange
5 cosmote

cartela cosmote am avut din a 5 a zi de lansare in romania
in ultimii 2 ani vocea pe cosmote s-a facut praf


View PostAllex, on 12th November 2009, 03:07, said:

Confirm calitatea indoielnica a sunetului in reteaua Cosmote.
Se aude incet si infundat indiferent de telefon si de maximul de semnal.
Pana acum cel mai bine si uniform se aude pe orange cand ai semnal suficient.
Pe Vodafone se aude in continuare metalic.

La un chat pe Hotnews, un oficial Cosmote a evitat sa raspunda la o intrebare legata de calitatea sunetului.
A dat-o-n balarii ca cei de la Cosmote garanteaza calitatea convorbirilor si ca platesc pentru apelurile intrerupte din cauza retelei.
Asta demonstreaza ca ei cunosc situatia, insa atata timp cat nu pot oferi mai mult si iese si profitul, n-au de ce sa schimbe ceva.
Targetul lor a fost intotdeauna clientul cu posibilitati financiare mai reduse care se multumeste si cu un standard mai scazut de calitate.

Asteptam 3G-ul de la Cosmote, sigur se va auzi mult mai bine.


View Posthoria.popescu, on 12th November 2009, 11:25, said:

Sunt de aceeasi parere. Pe langa incet si infundat, are foarte multe intreruperi, in sensul ca nu auzi unele bucati din cuvinte.


View Postsoft0811, on 13th November 2009, 09:15, said:

Reconfirm si eu! Folosesc doar Vodafone si Cosmote si diferenta este majora. Bine, nici la Vodafone nu este o calitate exceptionala, dar cel putin il intelegi pe celalalt. La ore de varf (dupa-amiaza/seara devreme), pe Cosmote mi se intampla des sa cer persoanei cu care comunic sa vorbeasca mai rar, caci altfel nu inteleg ce spune... Calitatea foarte proasta a convorbirilor m-a determinat sa nu fac abonament la Cosmote (la Vodafone am deja). Teama ca nu vor rezolva nimic in privinta calitatii sau ca poate se va agrava situatia m-au facut sa stau pe cartela. Este pacat, avand in vedere ce infrastructura de transport au in spate (de la Romtelecom) si faptul ca nu au si trafic de date (momentan), care sa le "aglomereze" celulele...

Poate era indicat sa se creeze un topic separat in care sa discutam despre calitatea vocii la Cosmote... nu am vazut sa fie unul.


View Postaum, on 13th November 2009, 17:37, said:

confirm.


Asta în ciuda faptului că pe vremuri pe cosmorom se auzea de vis..

View Posttudor, on 5th February 2003, 06:01, said:

what about orange? ;)
au destula fibra sa dea la tot poporu' daca mai adauga si banda de 1800(gata implementata doar in zonele urbane) pot sa suporte doua romanii :))

dar nu stiu de ce sunt convins ca nu se va inghesui nimeni pe ei... doar daca ii vinde super ieftin...

Partea care nu o inteleg eu este:
de ce sa arunce banii in cosmorom grecii daca puteau pur si simplu sa-i declare profit... mai ales ca sustin ei ca nici macar nu recupereaza banii bagati in cosmo dupa ce-l vand... hmm... aici ceva NU e ok!

speedo: mai pe la inceputul anului devenisei fan Cosmorom... ce s-a intamplat? ;)
(ce ai zis tu era adevarat: calitate buna a semnalului unde exista, capacitate mare a retelei si tarife bune pentru abonatii pe gratis)


View Posttrahanache, on 14th September 2003, 23:04, said:

Din contra. Acum e momentul sa te abonezi. Daca Cosmorom se inchide, ramai cu telefonul si nu mai ai cui sa platesti abonamentul.
Am Cosmo de doi ani. Sunt multumit de acoperire si mai ales de calitatea sunetului, net superioara fata de Orange si Connex. Acum ma gandesc sa trec pe abonament de 15 USD si iau un telefon la oferta.


View Postbogdan1978buc, on 17th September 2003, 19:43, said:

Daca e sa o luam pe partea asta,sunt multe companii care produc pierderi mult mai mari decat cosmorom,eu am zis ca sunt multumit de anumite facilitati pe care le au ei incluse,fie ca folosesc eu reteaua sau nu,fie ca au pierderi sau nu.Ma refeream la kestia cu taxarea la secunda dupa 15 secunde la cartele,si 20 secunde la abonament.Wap gratuit 30 secunde,calitatea sunetului,valabilitatea creditului la cartela,care e cea mai mare in comparatie cu ceilalti operatori,etc.
Nu lucrez la cosmorom.Am spus doar ca imi plac serviciile lor.Si ca sper sa-si revina.Ma intreb daca n-as mai fi eu client cosmo,ar fi pierderile mai mici?


#2
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
conteaza si terminalul utilizat. eu unul nu am avut probleme dar pot spune ca la unele telefoane se aude mai incet
am cartela de la lansarea cosmote. momentan am abonament si sunt multumit.
pe cei care sunt nemultumiti ii invit sa se porteze in alta retea. cu cat suntem mai putini cu atat mai bine B)

Edited by _zenith_, 13 November 2009 - 22:54.


#3
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Ai dreptate calitatea lasa de dorit cateodata,uneori ma aud cu ecou. <_<
Ar trebui imbunatatita calitatea.



PS.Ar fi trebuit sa faci un sondaj.

Edited by stokarit_s, 13 November 2009 - 22:55.


#4
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
nu vi se pare ca ecoul se aude doar de cand toate convorbirile sunt inregistrate?

#5
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Intradevar, se pare ca acum calitatea vocii pe CST nu mai are nimic de-a face cu cea care era pe vremea Cosmorom...
Pe atunci toata lumea era de acord asupra acestui punct.

View PostSpeedo, on 20th November 2002, 14:40, said:

Si acum cel mai important aspect, calitatea convorbirii, ca pe asta am studiat-o in mod deosebit.
ESTE ETRAORDINARA! Nu exagerez, am stat de vorba cu alti prieteni din Bucuresti pe fix si se aude incredibil pentru un GSM, este diferenta clara fata de ceilalti operatori din piata.

Stateam si ma intrebam de ce, ca in fond sunt aceeasi time sloti, si la 900 si la 1800, aceeasi tehnologie, etc.
Am analizat reteaua, toata este Ericsson pur, inclusiv antenele, care m-am informat si sunt mai deosebite tehnologic, noua generatie nu ca acelea de 900, macar grecii cand au carat banii afara nu i-au dat pe rahat-uri, dar aceste antene fac ca receptia sa fie calitativ mai buna si mai sensibila in conditii grele radio, reflexii, "zgomot", etc, dar nu justifica calitatea excelenta a vocii in conditii normale.

Dar m-am dumirit, oricum voi cititi si thread-ul acesta pentru o explicatie tehnica asupra fenomenului, Calitatea vocii la Connex si Orange .

Deci, COSMOROM nu codeaza vocea de nici un fel pentru ca-si transporta circuitele peste back-bone-ul RTC, adica se poate misca lejer si poate sa-si permita luxul asta, de a pastra calitatea, pentru ca banda pentru el exista.

Singura difereta fata de atunci : acum au de 60 de ori mai multi clienti (100.000 pe atunci, 6 milioane acum)... :)

Edited by Cosconor, 13 November 2009 - 23:43.


#6
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009

View Post_zenith_, on 13th November 2009, 22:49, said:

conteaza si terminalul utilizat. eu unul nu am avut probleme dar pot spune ca la unele telefoane se aude mai incet
am cartela de la lansarea cosmote. momentan am abonament si sunt multumit.
pe cei care sunt nemultumiti ii invit sa se porteze in alta retea. cu cat suntem mai putini cu atat mai bine B)
Eu am folosit telefonul primit de la ei. Același telefon, făcut cadou la un bun prieten funcționa bine pe Vodafone.
@Mihaitza988_, sunt convins că pe Cosmote se aude prost din vina Zapp. Și acum 2 ani, tot din vina Zapp se auzea prost. Și de fapt, dacă nu ar fi existat Zapp, se auzea ca pe vremea Cosmorom. Zapp e devină pentru toate astea. Matthew e vre-un șef pe la Zapp?

Edited by domnulMembruAnonimescu, 13 November 2009 - 23:48.


#7
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdomnul_ionescu, on 13th November 2009, 23:42, said:

Eu am folosit telefonul primit de la ei. Același telefon, făcut cadou la un bun prieten funcționa bine pe Vodafone.
@Mihaitza988_, sunt convins că pe Cosmote se aude prost din vina Zapp. Și acum 2 ani, tot din vina Zapp se auzea prost. Și de fapt, dacă nu ar fi existat Zapp, se auzea ca pe vremea Cosmorom. Zapp e devină pentru toate astea. Matthew e vre-un șef pe la Zapp?

Poti sa ne spui si noua ce vina are Zapp-ul in treaba asta? :huh:

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvasilemadalincristian, on 15th November 2009, 09:41, said:

Poti sa ne spui si noua ce vina are Zapp-ul in treaba asta? :huh:
Cred ca la faza cu Zapp, tipul era ironic...facea putina bascalie...

#9
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 06.12.2006
mai ales ca matthew era chiar el inainte de a fi banat.

#10
barqqsanu

barqqsanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 23.05.2005
Confirm si eu...se aude execrabil!
Pe langa faptul ca ma aud cu ecou si in reluare....imi pica si semnalul la greu (asta inseamna intreruperea convorbirii).
Daca n-as avea toti prietenii in Cosmote....maine m-as muta la Vodafone. E chiar interesanta oferta aia cu 700 min in retea si 70 nationale...chiar mai buna decat taxarea lor la 3 minute :)))))

#11
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Am avut inainte un Samsung U600 si pe Cosmote se auzea destul de prost, cateodata chiar cu ecouri. <_<
Telefonul respectiv la-am folosit si pe Vodafone si se auzea bine.
Acum mi-am cumparat un LG Arena si se aude foarte bine pe Cosmote , tare si clar. :)
Ciudata chestie. :wacko:

Edited by Just_Cavalli, 20 November 2009 - 13:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate