Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Ce se oferă la retenție?

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
19802 replies to this topic

#16993
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.01.2016
:))
Ma sunau si pe mine cu tot felul de servicii de care nu aveam nevoie. Acum cand m-am decis sa solicit... pauza.

#16994
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Nu stiu care e treaba cu ei dar nu mai vin cu oferte bune la retentie, ori concurenta nu ofera peste ei ori vreun manager a luat-o razna sau a fost angajat pe ochi frumosi....

#16995
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Incep sa promoveze (mai) agresiv serviciile fixe, nu si cele mobile. Constat ca zona mobila incepe sa ajunga la saturatie si fiecare operator incearca sa atraga din clientii plecati (in ultimii 5 ani am vazut suisuri si coborasuri la netul mobil, in principal Vodafone, ar si Orange). Nu mai spun ca toti au acum nelimitat totul (la diverse preturi, evident), diferentele facandu-se pe zonele unde au antele mai multe.

Ca fapt divers: un serviciu e balast pentru unii (serviciile fixe (in special daca abonamentul este de la RDS), minute international, (cam jumatate sunt utilizatori (foarte) ocazionali de astfel de minute), internet (atat timp cat exista internet fix acasa/la servici, utilizarea internetului mobil devine "exotica")), dar puncte forte pentru altii.

Tu n-ai face la fel daca ai investi si in alte servicii, nu doar cele cu care te-ai lansat?

#16996
Dhragosh

Dhragosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 13.01.2008
Prelungit si eu astazi un orange me 8 pe 24 luni, cu 8 luni reducere de 50% , 3.84 gb roaming, 50gb trafic 4g, optiunea cost control + primit niste puncte pentru achizitie de un p30 lite in rate. cred ca undeva la 25E din partea lor.
Overall costul total al telefonului a iesit de 750RON din care o sa achit 350RON la livrare si mai raman 400RON platibili in rate pe 24 luni.

Mentionez ca nu am primit din prima oferta, abia la al doilea consultant am primit-o si asta fara sa stau sa trag de limba operatorul daca imi poate da(cum a fost in cazul primului), ci a venit din partea lui.
Avantajul era ca stiam de la voi ce se putea obtine si am acceptat direct.

Asa ca multumesc pentru informatiile impartasite aici :)

#16997
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Interesant, abonamentul scade la 5.36E (reducere globala 33% pentru cei 2 ani).

Edited by Pololica, 29 July 2020 - 14:35.


#16998
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 cox2013, on 24 iulie 2020 - 16:35, said:

raspund cine crezi ca era .... SUPERIORUL FRATE Posted Image Posted Image Posted Image

lol, in 9 cazuri din 10 "superiorul" ala e un coleg de-al respectivului care reasigura clientul ca "se vor lua masuri".

Edited by MembruAnonim, 30 July 2020 - 10:27.


#16999
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007
Am 4 abonamente orange de 5 euro iesite din perioada contractuala (nelimitat minute si sms-uri, 35 gb internet).
Ce as putea obtine acum la retentie? Nu doresc roaming si minute internationale.

#17000
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

 daria02, on 31 iulie 2020 - 17:19, said:

Am 4 abonamente orange de 5 euro iesite din perioada contractuala (nelimitat minute si sms-uri, 35 gb internet).
Ce as putea obtine acum la retentie? Nu doresc roaming si minute internationale.
Cu tot respectul dar ce ați vrea mai mult la 5 euro?


#17001
Undercover89

Undercover89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 16.12.2019

 daria02, on 31 iulie 2020 - 17:19, said:

Am 4 abonamente orange de 5 euro iesite din perioada contractuala (nelimitat minute si sms-uri, 35 gb internet).
Ce as putea obtine acum la retentie? Nu doresc roaming si minute internationale.
Mai mult decât ce ai nu ai cum sa primești. Oricum ai oferta foarte bună, nu ai ce sa ceri mai mult

#17002
tibi_72

tibi_72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 30.09.2007

 Undercover89, on 01 august 2020 - 13:08, said:

Mai mult decât ce ai nu ai cum sa primești. Oricum ai oferta foarte bună, nu ai ce sa ceri mai mult

Pai nu mai e oferta asta deoarece, dupa ce a trecut perioada contractuala, m-au lasat doar cu 5 Gb net; ceilalti 30 Gb au fost bonus.
M-am exprimat eu gresit in postul anterior.

#17003
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

 daria02, on 01 august 2020 - 14:10, said:


Pai nu mai e oferta asta deoarece, dupa ce a trecut perioada contractuala, m-au lasat doar cu 5 Gb net; ceilalti 30 Gb au fost bonus.
M-am exprimat eu gresit in postul anterior.
Si nu se mai poate prelungi aceeasi oferta? Sa-ti ofere alta perioada contractuala in continuare cu cvadruplu resurse de date? Intreb pentru ca si eu am un ME6 tot cu cvadruplu si as vrea sa stiu la ce sa ma astept dupa ce imi expira perioada contractuala.

#17004
iozsi

iozsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 30.05.2008
Mie mi-a expirat perioada contractuala, abonament 5 euro crescut obligatoriu la 7 euro. Toate beneficiile au ramas valabile, deci, 40GBx4=160, plus 8GB pentru vechime, plus 30GB o incarcare prepaid. Iar perioada asta, internet nelimitat pentru ca platesc factura online. Minute internationale 4x100. Roaming inclus. Restul nelimitat. Foarte multumit.

#17005
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 tomaciprian, on 01 august 2020 - 14:24, said:

Si nu se mai poate prelungi aceeasi oferta? Sa-ti ofere alta perioada contractuala in continuare cu cvadruplu resurse de date? Intreb pentru ca si eu am un ME6 tot cu cvadruplu si as vrea sa stiu la ce sa ma astept dupa ce imi expira perioada contractuala.
Sunt in aceeasi situatie, am sunat la ei sa ma asigur ca macar raman cu oferta actuala fara sa mai fiu nevoit sa semnez un nou contract daca ei nu au venit cu o oferta de retentie mai buna decat ce am acum. Mi-au spus ca raman cu oferta initiala cu toate bonusurile aferente, acum o sa vad daca au mintit pentru ca luna asta imi expira contractul :)

#17006
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

 maladetz, on 01 august 2020 - 23:46, said:


Sunt in aceeasi situatie, am sunat la ei sa ma asigur ca macar raman cu oferta actuala fara sa mai fiu nevoit sa semnez un nou contract daca ei nu au venit cu o oferta de retentie mai buna decat ce am acum. Mi-au spus ca raman cu oferta initiala cu toate bonusurile aferente, acum o sa vad daca au mintit pentru ca luna asta imi expira contractul :)
Revino,te rog,cu un mesaj aici dacă ai reușit sau nu să păstrezi oferta.

#17007
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Daca ati negociat asta de ce sa minta? Asa ar trebui sa ramana...

Oricum, nasol cu ofertele anul asta la orice. Cei cu abonamente de 5-6-7E care erau cu resurse ok, acum nu prea mai ai ce sa primesti mai bun. La fel am patit si la UPC (Vodafone), sun pentru oferta noua, nu au ce sa ofere mai bun. Anul asta vad ca toti tin sa nu mai scada tarifele, dar pentru sume mai mari exista variante ok - precum cele cu nelimitat.

#17008
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu nu stiu de ce va chinuiti cu astfel de oferte pentru 2-3 euro economie lunara, niste bani pe care oricum nu ii simtiti in buzunar, cand se poate obtine atat de usor Smart 15 cu nelimitat tot + roaming la -30%. Si nici nu se scad resursele de date roaming sau minute internationale conform discountului, raman cele aferente 15 euro. :)

Edited by MembruAnonim, 02 August 2020 - 10:51.


#17009
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

 d4m4g3, on 02 august 2020 - 10:31, said:

Daca ati negociat asta de ce sa minta? Asa ar trebui sa ramana...

Oricum, nasol cu ofertele anul asta la orice. Cei cu abonamente de 5-6-7E care erau cu resurse ok, acum nu prea mai ai ce sa primesti mai bun. La fel am patit si la UPC (Vodafone), sun pentru oferta noua, nu au ce sa ofere mai bun. Anul asta vad ca toti tin sa nu mai scada tarifele, dar pentru sume mai mari exista variante ok - precum cele cu nelimitat.
Nu stiu daca mint dar mi s-a intamplat de multe ori sa vorbesc cu neprofesionsti care habar nu au ce fac si vorbesc doar ca sa se afle in treaba.

#17010
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
@w21 - Pentru ca n-am nevoie de nelimitat. Anul asta cu stat acasa si altele, n-am folosit net mai deloc. Si mai precis, n-am folosit resursele aproape deloc: nici net, nici minute, nici sms.

In general imi ajung 20GB lunar, desi am abonament cu 50GB. Nu am nevoie de nelimitat net momentan la modul meu de utilizare. Iar minute/SMS nu prea folosesc, dar oricum exista la orice abonament.
Deci singurul lucru care ar putea fi adaugat e un cost control sau scazut tariful sau ceva, ceea ce nu se intampla oricum.

@maladetz - E adevarat. Nu stiu daca trebuia sa scrie in contract despre pastrarea tarifelor dupa perioada contractuala, dar nu cred ca ar avea motiv sa minta. Dar da, stai cu ochii pe tarife ca sa te asiguri. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

cosu77

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate