Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

cursul valutar de pe facturi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
Am fost oarecum socat sa aflu de la o contabila ca ce curs folosesc eu de 3 ani incoace e gresit.
mai exact, eu cand faceam o factura, si o faceam deobicei retro (la sfarsitul anului pt tot anul ce a trecut, ca-s pfa in sistem real, si in timpul anului "nu apucam"; freelancer fiind siteurile de profil nu au treaba cu facturile mele deci le faceam doar pt ochii fiscului roman), revin, foloseam cursul din ziua X ce se gaseste pe istoricul bnr. dar cica cursul afisat din ziua X este defapt valabil in ziua X+1...
acuma am facut ceva verificari si la programele (mele) ce folosesc nbrfxrates.xml pt a lua cursul "de azi" si intr-adevar se pare ca acel xml ofera cursul valabil pt ziua urmatoare. (la fel si http://www.bnr.ro/Ma...x?date=Z.L.AAAA )
in disperare de cauza si sperand ca nu-s chiar batut in cap, am verificat si alte site-uri care cica ofera cursul de schimb "programatic" si aceeasi poveste: ceri cursul de azi si in functie de ora la care o faci il primesti fie pe cel de azi (inainte de 13:00) fie pe cel de maine (dupa 13:00)

asa ca acuma am doua dileme:
1) care este defapt cursul valabil pt factura din data X conform bnr? regula se aplica si in zilele de weekend/sarbatori legale/samd? daca nu, ce regula se aplica in aceste zile?
2) daca intr-adevar pina acuma am folosit cursul gresit, daca fac corecturile de rigoare si ma prezint la fisc cu modificarile (presupun ca trebui sa depun o declaratie 200 nu stiu cat de rectificare) ma amendeaza/taxeaza astia in vreun fel? e vorba de hartiile deja depuse pe 2007 si 2008.

merci.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Cursul BNR oficial este folosit pe durata intregii zile.
E adevarat ca se stabileste la ora 13.30 (parca) pentru ziua de maine, dar e valabil pentru toata ziua de maine.
Deci daca vezi curs BNR 10.11.2009, este cursul oficial pt aceasta zi, care a fost stabilit cu o zi in urma.

Pentru sambata, duminica si luni cursul e anuntat vineri ;)

#3
M22

M22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 21.07.2009

View Postciuly, on 10th November 2009, 22:54, said:

1) care este defapt cursul valabil pt factura din data X conform bnr? regula se aplica si in zilele de weekend/sarbatori legale/samd? daca nu, ce regula se aplica in aceste zile?

merci.

da regula se aplica si in weekend-uri, si -n sarbatori cand se anunta un curs valabil pe x zile pana la stabilirea unui nou curs. cursul este stabilit de catre bnr si nimeni nu-si permite sa factureze dupa cursul propiu sau bunul plac.

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View PostM22, on 11th November 2009, 00:46, said:

... nimeni nu-si permite sa factureze dupa cursul propiu sau bunul plac.


Te inseli.

#5
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostM22, on 10th November 2009, 23:46, said:

nimeni nu-si permite sa factureze dupa cursul propiu sau bunul plac.
eu vad destul de des: brn+x%. ala nu e curs propriu? :huh:

merci pt lamuriri Courage

#6
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Lucrurile nu sunt asa  de simple. Exista logica unui curs afisat astazi si luat in considerare maine, dar uite ce gasesti la o cautare pe net:

Quote

Stimate domn,
Ca urmare a mesajului dvs. transmis Bancii Nationale a Romaniei (B.N.R.) prin posta electronica, va aducem la cunostinta ca, in conformitate cu prevederile Normei B.N.R.
nr. 3/2005 privind functionarea pietei valutare interbancare (publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 297/08.04.2005, cu modificarile ulterioare si disponibila pe website-ul institutiei noastre www.bnro.ro, sectiunea Legislatie), ?calcularea si publicarea cursurilor de schimb ale pietei valutare din Romania de catre Banca Nationala a Romaniei se fac in fiecare zi bancara la ora 13.00, pe baza cotatiilor afisate de intermediarii pe piata valutara interbancara.? Prin urmare, institutia noastra calculeaza si comunica, in fiecare zi bancara, un curs indicativ al pietei valutare interbancare, afisat si pe adresa Internet a institutiei noastre www.bnro.ro, Statistica, Seturi de date.
Banca Nationala a Romaniei nu impune obligativitatea utilizarii cursurilor sale valutare in tranzactii efective de schimb valutar, inregistrari contabile sau alte operatiuni. In aceste cazuri, exista o serie de acte normative emise de autoritati ale statului, altele decat Banca Nationala a Romaniei, care impun utilizarea cursului pietei valutare calculat si comunicat de Banca Nationala a Romaniei. De asemenea, exista clauze contractuale intre partenerii comerciali, care fac referire la utilizarea cursului de schimb comunicat de Banca Nationala a Romaniei si care impun modul de utilizare a acestuia.
Mentionam ca, potrivit reglementarilor legale in vigoare, banca centrala nu are atributii in emiterea de puncte de vedere referitoare la interpretarea oficiala a prevederilor legale sau a reglementarilor emise de alte organe de specialitate sau a unor prevederi contractuale convenite intre parti.

Fata de cele aratate, va comunicam ca pe website-ul Bancii Nationale a Romaniei, www.bnro.ro, sunt publicate cursurile pietei valutare calculate si comunicate de institutia noastra in ziua de cotare respectiva, la ora 13.00, dumneavoastra urmand sa decideti utilizarea cursului de schimb adecvat spetei in cauza.
sursa:
http://www.google.ro...u...mp;aq=f&oq=

#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postciuly, on 11th November 2009, 09:29, said:

eu vad destul de des: brn+x%. ala nu e curs propriu? :huh:

....

Ba da. Nimeni nu te obliga (d.p.d.v. legal) sa folosesti un anumit curs. Te poate obliga cineva doar contractual ... In functie de ce ai trecut in contract.

Vama romana, de exemplu, are cursul ei propriu (si e autoritate a statului...).  Care curs, de multe ori nu se pupa de loc cu cel al BNR.

Cat despre declaratiile pe 2007 si 2008, parerea mea: lasa-le asa. Nu le mai da alte motive in plus de munca, ca se enerveaza (usor). Autoritatzili ...

#8
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Posthoria66, on 11th November 2009, 15:20, said:

Cat despre declaratiile pe 2007 si 2008, parerea mea: lasa-le asa. Nu le mai da alte motive in plus de munca, ca se enerveaza (usor). Autoritatzili ...
le-as lasa dar la anu imi schimb "tipul" din sistem real in norma de venit si din cate am inteles or sa ma cheme la control. candva. si nu vreau sa le dau motivesa ma amendeze ;)
deja am gasit o factura pe care am uitat sa o calculez deci oricum 2008-u tre sa il refac si sa depun o corectura. ce nu stiu eu este daca voi fi amendat sau doar "taxat": in cazul in care dupa calcule reiese ca mai trebuia sa le dau bani cica or sa imi calculeze penalitati pt suma "restanta". ceea ce nu e chiar mare bai. amenda sa nu primesc ca sigur nu e de ordinul zecilor de lei.

#9
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Cursul BNR e o medie a cotatiilor din piata valutara interbancara la ora ~12:50 si e publicat pe site-ul BNR si in Reuters/Bloomberg la 13:00.
Nu e "valabil" intr-o anumita zi. E pur si simplu pt informare publica.
La fel este si cursul publicat de Banca Centrala Europeana, inclusiv pentru RON, la ora 15:00 CET.

Edited by Alexadi, 11 November 2009 - 17:17.


#10
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 05.01.2006
Majoritatea firmelor care tarifeaza in lei la paritate euro/dolar o fac pe baza unui contract.
Daca in contract ai scris conform BNR din ziua facturarii atunci tu vei factura la cursul stabilit inainte cu o zi pentru ziua in care facturezi. Daca facturezi cu data de 3 noiembrie te uiti in istoricul de pe bnr.ro la ziua de 3 noiembrie si nu la 2...
Daca nu ai contract sau in contract scrie altceva atunci poti sa tarifezi diferit de acel curs bnr.

Contabila ta nu cred ca stie ce scrie la tine in contracte si-n plus nu ar trebui sa o intereseze decat daca doreste sa te ajute sau ma rog.. tu stii mai bine.

Bafta!

#11
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View PostRavy, on 12th November 2009, 11:41, said:

Majoritatea firmelor care tarifeaza in lei la paritate euro/dolar o fac pe baza unui contract.
problema 1 la mine este ca eu primesc niste valuta de afara, fac factura cu valuta, dar in cont am lei. nu exista nici un contract care sa specifice ceva de lei, pt ca pe ala de afara nu il intereseaza lei mei ;) dar cand eu ajung sa pun factura aia in conta (partida simpla) apare un mare semn de intrebare: suma x lei din cont care apare pe extras in data A, cu cateva zile dupa data B, data facturii, este contravaloarea facturii x care contine valuta. what next? folosesc cursul bancii din data B? totu e ok, nu pierdere, nu castig. e 1=1. daca folosesc orice alt curs sau cursu bancii din data facturii, rezulta praf.
ma rog, la mine e ceata toata prostia asta pt ca neavand nici un contract eu stau si ma intreb ce o sa faca agentu fiscal cand imi verifica actele. are factura cu valuta si extrasu de cont cu lei. cum ma lasa el in pace si nu se gandeste daca am avut o pierdere sau mai degraba un castig datorita cursului valutar SAU daca factura a fost platitia in intregime sau nu. chichite de genul.

View PostRavy, on 12th November 2009, 11:41, said:

Daca in contract ai scris conform BNR din ziua facturarii atunci tu vei factura la cursul stabilit inainte cu o zi pentru ziua in care facturezi. Daca facturezi cu data de 3 noiembrie te uiti in istoricul de pe bnr.ro la ziua de 3 noiembrie si nu la 2...
aici (re)vine problema 2: cursul din istoricul bnr din data X reprezinta cursul stabilit in data x sau cel valabil in data x? pt ca am lamurit deja ca cursul din data x oferit de xml-u ala este cursul stabilit in data x. valabil pt data x+1 iar ce spui tu acuma nu prea are logica. mai intai spui ca facturez folosind cursul stabilit cu o zi inainte (adica pt factura din data de 3, folosesc cursul din data de 2) dar apoi spui ca pt factura din data de 3 folosesc cursul din data de 3 ...
sau sunt prea concentrat la ce fac si imi scapa logica.

View PostRavy, on 12th November 2009, 11:41, said:

Daca nu ai contract sau in contract scrie altceva atunci poti sa tarifezi diferit de acel curs bnr.

Contabila ta nu cred ca stie ce scrie la tine in contracte si-n plus nu ar trebui sa o intereseze decat daca doreste sa te ajute sau ma rog.. tu stii mai bine.

Bafta!
aici e "problema" (situatia mai degraba) 3, si anume acuma exista un contract, fiind vorba de o firma locala, contract in valuta cu mentiunea de cursul bnr din ultima zi a lunii, iar factura e in lei.
contabila este al acestei firme, eu n-am asa ceva.

deci pe "scurt" acuma sunt 2 situatii:
- 1, factura in lei al unei valori in valuta la cursul bnr din ultima zi a lunii (aici inteleg ca pt factura facuta in 31 oct folosesc cursul valabil in 31 oct care e stabilit cu cel putin o zi in urma, deci la bnr la xml ii dau data de 30 oct si tot scad ziua pina cand primesc un xml valid)
- 2, factura in valuta, pt extern, fara contract romanesc deci fara restrictii impuse, unde plata se face in valuta, convertita la lei fie de banca unde am contul fie de serviciul de plata prin internet folosit (paypal/moneybookers)iar aici am o mare ceata in ceea ce priveste ce trebuie eu sa contabilizez si cum; iar daca e vorba de contabilizat valuta, ce folosesc: cursu bnr ori a bancii si din care data, a facturii sau a platii (adica ce apare pe extras, ca de multe ori de cand se face plata si pina imi intra in cont trec 3-5-10 zile).

varza la mine in cap :confuzzled:

Edited by ciuly, 12 November 2009 - 13:40.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 05.01.2006
de ce am scris si cu stabilit si cu istoric?
-daca facturezi azi atunci in functie de ora la care verifici cursul si dupa ce site te iei poti sa iei teapa... Unele situri preiau (sau ma rog, preluau... ca nu mai stiu acum ce site cum isi ia datele) cursul pentru ziua de maine...
-istoricul este clar... pe ziua de 3 ai avut valoarea aceea (punct) (adica cel "valabil" cum ai scris tu mai sus)

Concret: azi cursul euro este: 4,2967 (asa apare pe bnr) iar cursul pentru ultima zi din luna trecuta (care este 30 octombrie DOAR PENTRU CA 31 este sambata si are acelasi curs ca cel de vineri) este: 4,2955

Te-am incurcat si mai tare? :tomato:

LE:
se pare ca istoricul prezinta cursul licitat in data aceea si nu cursul valabil. asa zic toti de pe toate siturile... In plus ei zic ca folosesc data de ieri pentru facturile de azi deoarece azi se va stabili cursul de-abia la ora 14... etc...
Dar... sa mor daca nu m-am uitat dimineata cand am postat la 11.40 si era in istoricul de pe bnr si data de 12 cu valoarea ce-am scris-o mai sus... Pe convertor.ro este luata in considerare data de ieri, etc...
Ne-auzim maine dimineata :P

Edited by Ravy, 12 November 2009 - 14:37.


#13
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
mda. o varza totala :confuzzled:
cred ca o sa pun totusi pe hartie, tiparit, toate problemele cu subiect finantist pe care le am si le trimit frumos la anaf. in 30 de zile in principiu ar trebui sa primesc raspuns. le-am trimis deja de vreo 2 luni un email dar cum suntem in romania, probabil emailu s-a pierdut. sau la ce net si pc-uri au astia, inca o fi pe drum :death:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate