Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Teste Media Centere

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Prima propunere de fisier teste. Va rog verificati si spuneti ce ar mai trebui adaugat... la sfarsit pentru fiecare test de rulare o sa adaug o coloana cu linkul la fisierul ce trebuie testat pentru relevanta. Nu va jenati cu criticile la aceasta propunere ;)


Attached File  NMT_test_benchmark_review.doc   70.5K   45 downloads

#20
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
apropos, completati in ce limba vreti daca nu se poate in engleza, eu o sa traduc in engleza si la final o sa salvez ca pdf ca sa ramana fix asa cum e... daca vi se pare prea stufos scuze dar nu e obligatoriu sa se completeze absolut tot pentru ca daca se da modelul, chipsetul si software version, de exemplu, se stie in linii mari despre ce e vorba...
totusi cred ca dupa ce vom corecta si adauga mai multe campuri la aceasta propunere rezultatul va fi o fisa a produsului foarte buna ce va putea fi folosita de orice magazin online pentru promovarea oricarui produs... oricum, o sa punem un trade mark pe el, ceva de genul "Softpedia Video Choice (SVC)" care sa autentifice si sa certifice punctul de vedere exprimat dupa mai multe reviewuri pe acelasi produs... in acest fel oricine vrea sa cumpere ceva poate verifica fisa produsului si sa se lamureasca ce o sa primeasca si cum o sa mearga...

am uitat sa bag diacriticele la subtitle si am facut o noua versiune cu ceva imbunatatiri. va rog, daca vreti sa faceti modificari sa salvati fisierul cu un alt nume sau adaugati in acest thread ce trebuie adaugat si includ eu in fisier pana cand ajungem la o forma finala.

Attached File  NMT_test_benchmark_review_v_1_01.doc   76K   25 downloads

hai valentine, mtz si restul cu tupeu ;)

Edited by akajohn, 07 November 2009 - 00:10.


#21
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Primele impresii egreat eg-r1.

ieri dupa masa a ajuns egreat eg-r1 la mine m-am jucat un pic cu el, pot zice ca se comporta binisor, pentru inceput sunt placut surprins de rapiditatea meniurilor si rapiditatea raspunsurilor la comenzi avand ca si termen de comparatie playerele cu cipset sigma 8635 din prima generatie. am testat si fiserele sugerate de mtz.

la sunet prin hdmi nu suporta dd plus si dd true HD, in rest la toate s-a auzit sunetul. Daca nu ma insel nici un player cu cipset realtek nu suporta aceste formate inca.

La partea de video cele .m2ts au mers bine la orice bitrate, la mkv de la 55 in sus sacadeaza, la 55 mai putin si cu cate bitrate mai mare sacadeaza mai tare.

La subtitrari sta foarte bine, are multe optiuni. nu am incercat inca diacritice.

La partea de network:
- smb merge acceptabil(6-6.5MB pc->eg-r1,3-4MB in sens invers)
- ftp si nfs nu stiu daca sunt disponibile, in meniu nu exista setari pt asa ceva
- o data cu ultimul firmware are si client de torente, e inca primitiv , dar e :)

Pot spune ca aparatul este usor de folosit, clientul de torenti s-a instalat foarte usor fara cunostinte de linux sau alte chesti complicate :), din ce am vazut asa cred ca au de gand sa fie instalate toate adonurile urmatoare.

In continuare vreau sa il mai butonez si sa vin cu un fedback obiectiv si punctual.

akajohn multumesc pt munca ta, documentul ce l-ai facut e f util :).

Edited by telebog, 07 November 2009 - 09:35.


#22
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Legat de R1 parca am citit undeva pe aici, dar nu mai stiu unde, ceva in legatura cu doua alimentari pentru esata?
Care faza cu chestia asta si la ce foloseste ea? Daca nu am citit bine sau cineva nu s-a exprimat bine, sa lamureasca ce a vrut sa spuna. Oricum astept detalii pe aceasta tema.

In legatura cu testarile, fac colectie de fisiere de testat. Deocamdata am un ISO DVD si o structura Blu-Ray la dimensiuni rezonabile.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 November 2009 - 12:12.


#23
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Super, uite asa o sa cream si noi o zona video made in Ro relevanta pentru noi pe aici... Oricum pe fiecare site pe care te uiti vezi tot felul de teste dar nu se mentine structura si unele teste sau parametrii sunt total nerelevanti pentru noi... deasemenea am observat ca in occident forumurile sunt mult mai putin active si pe de alta parte e pacat ca intregul efort al membrilor nostrii sa nu fie centralizat ;)

#24
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Hmz... uite care este ideea mea despre teste si care este insiprata din celebrul test Divx de la francezi:
- se face un tabel cu tot felul de optiuni daca sunt suportate sau nu la care se da punctaj.
- punctajul este diferit in functie de valoarea acelei optiuni.
Exemplu, daca un player stie maxim 720p si un altul duce 1080p, dar cel de 1080p nu citeste extensia .xyz pe care oricum nu prea o foloseste nimeni, prin lipsa acelei optiuni nu va trebui sa acumuleze acelasi numar de puncte.

Intrucat aceste playere sunt mult mai complexe decat vechile divxuri si numarul de teste va fi mult mai mare, poate chiar obositor. Investitia pentru a face acele teste este mult mai mare, nu ajunge doar playerul si TVul. Gandeste-te ca ar trebui HDD intern, extern de 2,5 si 3,5, pe USB, diferite stickuri, chiar discuri Blu-Ray, retea wired si wiereles, mai multe tipuri de adaptoare wireless pentru ca nu merge cu orice tip, NAS, etc.

Ideea principala de la care consider ca trebuie plecat este sa se ia ceea ce este mai deosebit la fiecare player, o chestie care poate numai el o are si inclusa in tabel.
Sa iti dau exemplu de asa ceva care mie mi se pare exgtraordinar si pe care toti le-ar omite din teste. Al meu TviX stie printre altele:
- iti pui ce font vrei tu prin simpla apasare a tastei enter in momentul in care il selectezi. Nu este nevoie de rahaturi de telnet, linux sau cine stie ce linii de comanda exotice. Nu am nimic cu linuxul, dar eu nu imi iau un player ca sa invat programare doar pentru ca un chinez prost nu stie sa implementeze. Prefer sa apas acel buton mare pe care scrie enter.
- in cazul subitrarilor din containerele Blu-Ray care se stie ca sunt tot sub forma de imagini, acestea se pot muta pe verticala.
Am dat doar doua exemple legate de subtitrari care mie imi fac viata mai frumoasa. Pentru americani sunt neinteresante sau pentru cei care imi spun ca trebuie sa invat engleza desi eu stau intr-o pestera, ca sa inteleg ce spun actorii aia.
Si legat de subtitrari si de americani, subtitrarile arata jalnic pe discurile originale tot din cauza lor, dar nu intru in amanunte. Standardele pentru subtitrari trebuiau inventate de orice tara din lume in care limba oficiala nu este engleza.

Si ca sa revin: sa zicem ca testul complet are 100 de puncte. De fapt la inceput nu ar trebui sa aiba 100 ci undeva la 80-90 pentru ca poate pe viitor mai apar optiuni noi si sa avem loc unde sa le introducem. Se stabileste numarul de teste si se face o impartire a acestora in functie de importanta. Bineinteles ca in acest punctaj vor fi incluse si specificatiile playerului.

Pana una alta, sa facem rost de fisiere de test. Cand vom intregi pachetul, se va pune pe un site de torrent public, cum ar fi TPB.
La partea de teste hardware este dificil. In mod normal asa ceva trebuia facut la o firma care vinde toate aceste componente care se folosesc in test, ca sa nu implice cheltuieli suplimentare sau facute la o firma care are drag de noi... :D

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 November 2009 - 13:46.


#25
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
cu punctajul nu sunt deacord, e subiectiv deoarece pt mine clientul de torenti are o importanta f mare (altu nici nu il foloseste), pt altu are o imp f mare sa ii faca pass trough la DD-true HD (care pt mine de exemplu =0). Ideea e sa fie un test obiectiv are/nu are + impresii in utilizare (asta subiectiv), cum ai zis si tu chestii mai deosebite. Iar decizia cu cate puncet are fiecare player sa o ia cel ce vrea sa cumpere :).

P.S. Din nefericire am avut ceva pb si nu am reusit sa continui testele in weekend :(, sper sa le rezolv cat mai rpd si sa pot testa in continuare eg-r1.

#26
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
ambele puncte de vedere sunt corecte dar cred ca nu trebuie 1 singur user sa faca toate testele ci pur si simplu cand cineva are ceva de spus sa scrie direct in acel fisier ce crede el si sa salveze fisierul dupa care sa ii faca upload... eventual doar sa posteze ce a testat si cu ce rezultate si la final unul dintre noi va centraliza (e doar un copy-paste) in acel fisier totul despre un anume player... sunt convins ca in cele 50 de pagini de discutie despre TVIX deja e totul despicat in detalii si se poate face rapid acel formular... stiu ca e dificil si cineva trebuie sa munceasca la chestia asta dar rezultatul va fi relevant pentru Romania si pentru userii de aici... dupa cum a zis MTZ pe un american sau francez poate nu il intereseaza subtitles si nici mkv sau ISO pentru ca ei cumpara filme originale cu traducere in limba lor sau facute in limba lor... deasemenea punctajul ar crea un clasament dar el nu ar fi relevant pentru ca userii au nevoie de anumite lucruri in special, gen torrent sau tunner DVB-T si atunci ceva de de 90 de puncte dar fara tunner DVB-T nu inseamna nimic pentru un user... putem face un clasament noi la final de an pentru a da niste premii onorifice distribuitorilor gen: Recomandat Softpedia cu 5 stele dar nimic mai mult...

#27
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Chestia cu punctele este pentru o anumita clasificare. Se pot ordona dupa pret sau in ordine alfabetica de exemplu, daca nu vrei sa te lasi influentat de acel punctaj. Stiu ca nu este relevant punctajul pentru ca de exemplu toate suporta subtitrari, dar la unele sunt oribile ca si aspect si la altele arata foarte bine, iar asta nu poate primi un punctaj. Chestii de genul asta se pot trece in tabel dupa cum spunea akajohn.
Am spus ca in respectivul tabel vor fi incluse si optiunile playerului asa cum sunt ele trecute in specificatii. Asa ca pe cine interesaza neaparat tunner nici nu se va uita la acel punctaj.
Ca si in cazul masinilor, optionalele sunt dorite de multi. Dar asa cum se vinde loganul ca e ieftin, asa se vor vinde si playerele ieftine indiferent de punctaj. Si daca acel punctaj este mare si playerul ieftin, asta inseamna un "best buy". Si ca sa detronezi un best-buy trebuie sa intervii ca si producator pentru a scoate ceva vandabil, ceea ce este in avantajul nostru, al userilor.
Inca se merge pe prosteala cu FullHD si 1080p. Nu ajung astea doua, asa cum nu a ajuns la multe playere divx faptul ca scria pe ele asa ceva: divx. Acest forum este martor la frustrarea multor useri care au interpretat prost cuvantul HD, HDMI sau divx.

Am vazut o chestie pe un site strain:
TviX 6500 costa acum 250 euro la promotie, adica cu 100 euro mai putin decat pretul initial. Si asta pentru ca aceeasi firma vinde noul model 6600N cu 290 euro. Este normal ca modelul nou sa fie mai scump decat cel vechi.

telebog, tot nu mi-ai zis de faza cu esata si acea alimentare. Astept.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 09 November 2009 - 16:04.


#28
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Interesanta ideea asta cu tabelu', punctele si restu.
Inca nu mi-am cumparat un mediaplayer.
Intentionez sa imi iau asa ceva si cred ca va ajuta destul de mult.

Va propun sa folosim un document online (google, zoho, etc.) in care sa aiba doar cativa drept de editare,
dar sa fie vizibil de cat mai multi :).

#29
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Apropo de ce zicea Mtz cu mașinile.
Eu propun ca cel mai tare player al momentului să primească punctaj maxim în procente și de la acest punctaj să se coboare la cele mai slabe.
Așa se întîmplă la unele teste pro la mașini. Evident se poate aplica doar la playerele din aceeași clasă de preț, etc.

#30
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Mtz nu inteleg exact ce vrei sa afli :). eg-r1 are un port sata + un port de alimentare sata (astea doua sunt una langa alta) si un port esata, atat ce are legatura cu sata.

Daca ai mai gasit ceva materiale pt test sa le pui undeva sa le dau jos pls. Eu zic ca avem nevoie si de ceva filme (portiuni din filme) cu efecte sonore.

#31
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
O poza cu toate nebuniile astea legate de SATA era buna.
Legat de fisierele de download, unele sunt cam mari. Cel mai bine ar fi sa se faca o singura colectie cum este acest torrent de teste. In principiu ce playaza un Xtreamer reda si R1. Mai important este sa citesti un review, doua de la xtreamer si sa faci comparatie cu R1.

enjoy,
Mtz

#32
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Cateva poze
Attached File  06112009127.jpg   596.09K   50 downloadsAttached File  06112009128.jpg   695.36K   27 downloads
Attached File  06112009129.jpg   435.28K   23 downloadsAttached File  06112009130.jpg   533.38K   33 downloads
Attached File  06112009131.jpg   559.67K   35 downloadsAttached File  06112009132.jpg   415.5K   47 downloads
Attached File  06112009133.jpg   436.16K   57 downloadsAttached File  06112009134.jpg   370.78K   31 downloads
Attached File  06112009135.jpg   634.29K   40 downloads

Edited by telebog, 10 November 2009 - 12:15.


#33
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Frumoase pozele, poate mai putin cele doua in care apare acel telefon. Cea cu conexiunile chiar ar fi fost interesanta daca era mai clara cu toate ca multi stim ce este acolo. Telecomanda in pozitie verticala ar fi fost si ea mai intersanta, ca sa nu ne sucim capetele. Acum o intrebare de novice: poti lega doua HDD, unul pe sata si unul pe esata?  Mai mult de atat, daca infigi cate ceva in fiecare slot USB, ar fi bine chiar un HDD extern poate vedea toate draciile infipte in el?

enjoy,
Mtz

#34
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
O sa refac pozele cu un aparat foto, astea le-am facut la repezeala (cu tel) cand am primit aparatul, si le aveam acum la mine. Hdd e-sata nu am dar o sa fac teste cu stick/sata/hdd-usb cu alimentare propie si fara.

In principiu trebuie sa mearga toate de o data eu am fol hdd sata si stick pana acum.

#35
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Hai sa ne organizam putin in ceea ce priveste fisierele de test. Eu zic ca ar trebui o structura pe foldere care deja a mai fost folosita si in ele sa punem diferite fisiere de test.
Aceasta este o lista provizorie la care sa veniti si voi cu propuneri si chiar materiale.
Audio
- mp3
- mp4 (de obicei este aac, iTunes cum e?)
- flac
- wav (ceva special aici?)
- dts
- wma
- playlisturi (help aici)
- AudioHD din containere Blue-Ray
- ...

Containere
- avi
- mkv
- mp4
- divx (inclusiv DMF?)
- mpg (mpeg)
- ts
- m2ts
- swf
- flv
- mov
- rmvb (e bine asa?)
- 3gp (probabil ca vor fi unele probleme la partea audio, asa ca ar trebui macar de la 2-3 branduri mari cateva sample)

Subtitrari (externe + interne)
- srt, ssa, etc externe
- sub/idx
- vob
- m2ts

?? Ripuri ??
- DVD iso + folder
- Blue-Ray iso+folder (nu stiu cat de corect este un ISO facut dintr-un BR de sample)

Recordings:
- cu ce inregistrati voi de pe satelit
- materiale inregistrate cu camerele videoHD

Test Bitrate
- cel de pe NMT DVD5

Poze
- extensiile uzuale
- pozeHD? (astept sample din partea cunoscatorilor)
- poze cu informatii EXIF despre rotatie.

Sigur am mai omis ceva, ca-mi scapa acum.
In alta ordine de idei, se pot face si ceva teste de transfer? Adica sa folosim unul dintre fisierele mai mari de aici si caruia sa ii facem un tabel intr-o poza legat de instructiuni si viteze de transfer testate. Astept idei aici.

La un moment dat vom coordona acest proiect cu cel al lui akajohn.
Sper ca in doua zile sa terminam tot ce trebuie. ;)

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 11 November 2009 - 10:37.


#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
De adăugat niște sample cu formatul flash, .swf, . flv des întîlnite pe net.
La fel și quicktime .mov unele camere filmează așa, eventual și 3gp de la telefoane.

Edited by Mtz, 11 November 2009 - 10:38.
am completat cu propunerile tale


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate