Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Teste Media Centere

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ca exemple de formate audio mai "exotice" - nu stiu cat de utile sunt pentru un MC:
Studio quality stereo si Flac 5.1 de test se pot lua free de aici.
Mai exista MLP cunoscut sub numele de DVD-A sau Dolby TrueHD, DFF (SACD redabil pe laptopurile Sony Vaio care au integrat un chip decodor pt asa ceva).
Samples de DXD (WAV 24bit,352.8kHz), DFF (DSD64, compatibil SACD), Stereo/surround WAV/FLAC/DTS(44.1/24, pt CD)/WMA10Pro aici.
Sample MLP de aici.
Ceva sampleuri de DolbyDigital AC-3, stereo wav codat surround (analogic) cu Dolby ProLogic II si DTS 44.1/16 (CD) se gasesc aici.

Edited by SuperDuper, 11 November 2009 - 15:32.


#38
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Windows Media PRO (video wmv 720p si sunet wma 5.1 PRO) ar mai fi de adaugat. Am gasit si filme de acest gen. "DOCUMENTARE  :deviltongue:
Pe PC au mers brici!

#39
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
Pana la umra are cineva fiserele astea? ca as dori sa mi le dea si mie sa le testez pe eg-r1 ar fi de preferat pana maine, deoarece luni il trimit inapoi.

#40
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Nu cred ca vor fi gata, ca nu prea se agita nimeni in afara de mine. Isi vede fiecare de treburile lui si cand o sa aiba nevoie de sfaturi o sa vina aici sa intrebe pentru ca stie ca se va gasi un fraier care sa ii raspunda, sa ii dea un sfat sau sa il ajute. O sa fac eu o colectie de fisiere si poate o sa ma ajute akajohn cu un tabel.

Mai joaca-te cu el pana luni si dupa aceea te asteptam cu o parere macar generala.

enjoy,
Mtz

#41
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
OFTOPIC  :P

Oricum mtz datorita in primul rand tie (ca ai grija de aceasta parte) pe aria de video se gasesc foarte multe informatii utile, si destul de bine structurate, faci o treaba buna si multumesc inca o data pe calea asta (desi as fi preferat sa faci chestia asta pe alt forum). Am zis ca nu mai intru pe softpedia, nici nu mai folosec in vreun fel softpedia (pt download progame prefer servere de dincolo cu viteza mai mica numai sa nu iau de la softpedia) datorita unor treburi urate care se intamplau pe aici, dar se pare ca nu am rezistat de cat vre un an  :D.

Edited by telebog, 13 November 2009 - 15:48.


#42
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
Am reusit sa fac filmarea cu 5d mark 2, pana acum nu a fost vreme de iesit pe afara si am fost ocupat ieri cand era acceptabila vremea :) . Sper ca e ok si acum. In momentul asta am dat sa se urce pe transfer .ro si dureaza o ora jumate. Sa pun link-ul aici sau il dau pe pm?
Sunt 2 filmari de aprox 40 sec. Am filmat de pe trepied foto si nu e tocmai perfecta miscarea dar sper ca e ok.

Aici aveti link-ul.
http://dl.transfer.r...e9f6062c1f6.zip

Edited by Mtz, 14 November 2009 - 19:10.


#43
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

 Mtz, on 13th November 2009, 13:48, said:

Nu cred ca vor fi gata, ca nu prea se agita nimeni in afara de mine. Isi vede fiecare de treburile lui si cand o sa aiba nevoie de sfaturi o sa vina aici sa intrebe pentru ca stie ca se va gasi un fraier care sa ii raspunda, sa ii dea un sfat sau sa il ajute. O sa fac eu o colectie de fisiere si poate o sa ma ajute akajohn cu un tabel.

Mai joaca-te cu el pana luni si dupa aceea te asteptam cu o parere macar generala.

enjoy,
Mtz


Nu pune problema asa.  Sunt oameni (ca mine, de exemplu   :D ) care pur si simplu n-au timp sa urmareasca aria asta constant. Dar cand dau pe-aici au cate ceva de spus, la obiect as zice. (vezi sapaturile pe www-ul frantuzesc). Am intrebat despre eGreat-ul cu tuner DVB-T si n-a avut cine sa-mi dea aici vreo informatie la prima mana despre bugurile cu care se confrunta aparatul, nici macar valentine1, care le vinde.

Crede-ma ca mai toata lumea ii apreciaza pe cei care se straduiesc sa faca aria asta cat mai utila, nu spune nimeni "ia uite-i pe prostii astia, hai sa ne folosim de ei".  Sau ma rog, mai nimeni, ca or fi si ciudati de-astia, naiba stie.

#44
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 drimi, on 14th November 2009, 14:25, said:

Am filmat de pe trepied foto si nu e tocmai perfecta miscarea dar sper ca e ok.
Multumesc pentru filmare. Aveam doua sample gasite pe net de la acest model dar nu aveau sonor.
Zi-mi si mie ca sa stiu: acea sacadare usoara pe care eu o sesizez pe PC este de la filmare sau PC-ul meu? Eu nu am cum sa fac aceeasi comparatie daca as conecta camera direct la TV.

enjoy,
Mtz

#45
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
E de la filmare. Obiectivul e greu si cand roteam nu era tocmai smooth. Nu mi-a picat fisa sa fi luat trepiedul video. Daca nu e bun as putea incerca din nou cu trepiedul video. Am filmat in jos si in sus sperand sa minimalizez miscarea sacadata. Acolo cand m`am uitat parea sa fie ok, pe calc vad si eu ca nu e tocmai asa.

#46
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Verifica direct pe TV, nu pe PC.

enjoy,
Mtz

#47
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
asta cu filmarea e de pe alt topic nu?  :P
sau are vreo legatura?

Am si eu o intrebare am vazut ca lumea cauta ca NMT sa stie 24HZ nu am prea inteles care e faza, eg-r1 are asa ceva in meniu si as vrea sa testez cum merge, dar nu stiu ce film sa ii pun ca sa vad, poate cineva sa imi explice?
Un video 1080p la FRAMERATE.....: 23.976 e de asta cu 24hz?

#48
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
aici  niste fisere de test

#49
drimi

drimi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.11.2007
pe pc la mine ar trebui sa mearga, e destul de puternic sa duca atata :). Singura problema e ca viteza de miscare nu e constanta uneori din cauza trepiedului in rest totul e ok. Nu am cablu acum sa bag la TV din aparat.

#50
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Mtz, on 13th November 2009, 13:48, said:

Nu cred ca vor fi gata, ca nu prea se agita nimeni in afara de mine. Isi vede fiecare de treburile lui si cand o sa aiba nevoie de sfaturi o sa vina aici sa intrebe pentru ca stie ca se va gasi un fraier care sa ii raspunda, sa ii dea un sfat sau sa il ajute. O sa fac eu o colectie de fisiere si poate o sa ma ajute akajohn cu un tabel.

Mai joaca-te cu el pana luni si dupa aceea te asteptam cu o parere macar generala.

enjoy,
Mtz


o sa incerc in tabelul original mai introduc o coloana unde sa plasez linkul catre fisierele selectate pentru test...deasemenea o sa incerc sa fac si eu niste filmari full HD cu camera mea video, pentru teste, si o sa le uploadez si pe acelea (sunt format mpeg2-ts full HD cu sonor cu tot)... weekendul viitor spersa am timp si sa fac si chestia asta... ideal ar fi sa facem sticky acest thread ca sa fie mai vizibil si usor de gasit de cei interesati...

deasemenea ii invit pe cei care doresc sa comercializeze astfel de produse sa ne transmita parerile lor despre ce trebuie inclus si e relevant pentru ca poate ca noi nu stim chiar totce doresc sa stie romanii care cumpara asa ceva... consider ca o informare buna o sa-i scuteasca de discutii interminabile ulterioare cu clienti care nu inteleg ce vor sau ce cumpara...

 telebog, on 14th November 2009, 21:28, said:

asta cu filmarea e de pe alt topic nu?  :P
sau are vreo legatura?

Am si eu o intrebare am vazut ca lumea cauta ca NMT sa stie 24HZ nu am prea inteles care e faza, eg-r1 are asa ceva in meniu si as vrea sa testez cum merge, dar nu stiu ce film sa ii pun ca sa vad, poate cineva sa imi explice?
Un video 1080p la FRAMERATE.....: 23.976 e de asta cu 24hz?


pai cam asta e ideea... framerate sau Hz e cam tot aia dar exprimat diferit...

Edited by akajohn, 16 November 2009 - 17:29.


#51
telebog

telebog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 23.02.2006
nu am folosit fiserul acesta deoarece am inceput sa il completez si am ajuns la concluzia ca doar dau copy paste la ce scrie pe siteul producatorului, erau prea putine date ce reflectau experianta mea cu aparatul testat, cred ca mai trebuie s ail inbunatatim, mai intai sa facem si o lista cu fiserele de test si apoi sa facem un tabel in care sa completam aceste rezultate. Si mai e nevoie de niste capitole, sau sa il impartim pe capitole de exemplu: Constructia, telecomanda, networking, etc.


P.S. am vrut sa mai adaug niste linii pe acolo dar mi-am prins urechiile si nu am avut chef sa imi bat capu :(.

Edited by telebog, 17 November 2009 - 00:54.


#52
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca se inregistreaza programe de pe sateliti cum ar fi cei de la History HD, Animal Planet HD, Canal +, etc care au subtitrari de tip DVB Subtitles, se poate vedea pe TViX M-6500 ceea ce ati inregistrat, inclusiv subtitrarile alegandu-se limba din meniul playerului.
Attached File  Image0072.jpg   459.73K   47 downloads

Suedezilor se pare ca le place rosie... :death:
Attached File  Image0073.jpg   521.35K   32 downloads

Si unii handicapati o prefera aliniata la stanga... :cursing:  :death:
Attached File  Image0071.jpg   414.59K   36 downloads

Nu se discuta calitatea pozelor. Nu vreau sa demonstrez decat niste abilitati tehnice ala unui produs, nu tehnologia mea sau cum prezint niste fapte.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 19 November 2009 - 14:02.


#53
lozzo

lozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.02.2003
Ati cam lasat balta proiectul !? :) :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate