Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Banca Romaneasca si Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#901
gemadr

gemadr

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.07.2016
Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar eu sunt o "victima" a acestei banci, ieri am aflat ca Banca Romaneasca nu mai are bani pt Prima casa si deci nu mai aproba dosare.
Pe scurt am cerere din 15 aprilie, am actele in regula, avans depus. ..........totul s-a naruit!
Felicitari celor care au reusit si succes celor care inca mai spera!

#902
eualin

eualin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 04.02.2008

View Postgemadr, on 12 iulie 2016 - 10:51, said:

Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar eu sunt o "victima" a acestei banci, ieri am aflat ca Banca Romaneasca nu mai are bani pt Prima casa si deci nu mai aproba dosare.
Pe scurt am cerere din 15 aprilie, am actele in regula, avans depus. ..........totul s-a naruit!
Felicitari celor care au reusit si succes celor care inca mai spera!
Da aceiasi veste am primit si eu vineri, eu aveam cerere pe 11.04 si tot dosarul complet

#903
dan7712

dan7712

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.02.2016
Salut! Vineri am aflat si eu ca nu mai sunt in carti si foarte senini cei de la BROM mi-au propus credit ipotecar, nu am bani de un avans mai mare si habar n-am daca vor mai fi suplimentari. Avand in vedere ca e vara si e perioada concediilor nu cred ca cei din guvern si din MF se mai gandesc la o suplimentare de fonduri acum, poate prin toamna, dar s-ar putea cu conditii de creditare mai drastice! Asa ca bye-bye PC!Posted Image

Edited by dan7712, 12 July 2016 - 19:56.


#904
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Buna seara, ce se mai aude despre realocari?

#905
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Buna seara, se mai aude ceva la banca romaneasca? Este cineva care asteapta

#906
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016
Buna tuturor,

M-am decis sa scriu si eu pe acest forum dupa ce v-am urmarit si am trait aceleasi emotii pe care multi de aici le traiesc. In luna mai am decis ca este timpul sa imi iau si eu o locuinta a mea prin minunatul program prima casa. M-am intrebat catre banca romaneasca pentru ca era una din bancile care mai primeau dosare si pentru ca suma pe care mi-o acordau ca si credit era suma care credeam eu ca imi este necesara pentru cumpararea unei locuinte decente.

In data de 11.05.2016 am primit preaprobarea financiara de la Banca Romaneasca pentru un credit prima casa. In data de 24.05.2016 am semnat antecontractul de vanzare-cumparare, timp de doua luni reprezentantii bancii mi-au solicitat diverse documente pentru aprobarea creditului si m-au asigurat de disponibilitatea fondurilor pentru dosarul meu. Evaluarea a fost realizata pe 15.06.2016, iar raportul intocmit pe 23.06.2016.
Desi am insistat catre consilierul din agentie sa mi se spuna care este stadiul dosarului si am solicitat informatii inclusiv despre disponibilitatea fondurilor, aceasta m-a asigurat sa stau linistita ca este doar o perioada mai aglomerata si de aceea dureaza mai mult aprobarea creditului meu, dar ca va fi finalizat cu succes.
In data de 08.07.2016 am fost sunata de catre consilierul agentiei si informata ca dosarul meu a fost respins pe motiv ca nu mai sunt fonduri. DISPERARE este cuvantul care arata cat de cat starea pe care o aveam. Citind postarile de pe acest forum am vazut ca nu eram singura si ca alte persoane care au fost in situatia mea au facut reclamatii si au insistat sa la reprezentantii bancii sa li se aprobe creditul. Pentru ca in agentie nu am primit niciun raspuns am decis sa fac o reclamatie, la care am primit un raspuns total pe langa ceea ce solicitam eu. In adresa spuneau doar ca imi este respins dosarul fara sa fie precizat un motiv si ca imi este eliberata pentru restituirea avansului. Am decis sa fac din nou reclamatie in care sa atasez raspunsul primit de la ministerul de finante in care spunea ca "Finantatorii eligibili participant in cadrul programului nu pot prelua solicitari de acordare a unei finantari garantate daca acestea conduc la depasirea plafonului alocat" si sa ii acuz de inselaciune, am dat copy/paste din codul civil de la articolul inselaciune. I-am amenintat ca ii dau in judecata si ca merg la un post de televiziune daca nu mi se va aproba creditul sau nu imi vor da suma pe care am platit-o pe evaluare, avans, taxe notariale si daune morale. In ziua in care am trimis aceasta reclamatie am fost sunata de catre directoarea agentiei care se ocupa de dosarul meu sa imi spuna ca a renuntat un client si ca dosarul meu are prioritate, m-a rugat sa merg cand pot in agentie pentru a reface cererile care au expirat. In 3 zile de cand am mers in agentie si am refacut cererile dosarul meu a fost aprobat de catre banca, a fost trimis la fond in ziua urmatoare celei in care am dus extrasele de informare si in mai putin de 24 de ore de cand au incarcat cei de la banca documentele la fond dosarul s-a aprobat si la fondul de garantare.

Va spun cu toata sinceritatea, daca nu renunti la dreptul tau si insisti pe ceva ce ai dreptate se poate. Cei de la banca spun ca nu mai sunt fonduri ca noi sa renuntam si sa alegem creditele ipotecare la care ei au mult mai multe avantaje. Nu renuntati si luptati pentru ceea ce va doriti!

Va doresc din suflet mult succes, rabdare si nervi de fier!

#907
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Tot din mai astept si eu....si tot la fel mi sa spus ca nu mai au fonduri si daca vreau sa fac prin credit ipotecar...

#908
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016

View Postppettree, on 15 septembrie 2016 - 00:03, said:

Tot din mai astept si eu....si tot la fel mi sa spus ca nu mai au fonduri si daca vreau sa fac prin credit ipotecar...

Da, din pacate se pare ca asta este strategia... Se bazeaza pe faptul ca se accepta creditul ipotecar.

#909
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Sa inteleg ca ar trebui sa ma duc peste ei

#910
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016

View Postppettree, on 15 septembrie 2016 - 13:09, said:

Sa inteleg ca ar trebui sa ma duc peste ei


Daca ai platit evaluarea nu renunta. Eu am reusit dupa ce am facut doua reclamatii la ei, una la ministerul de finante si una la anpc.

#911
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Am platit evaluarea,dar consiliera imi spune ca o sa trebuiasca sa iau dosarul de la 0.
Adik acte iar...platit iar evaluatorul si tot asa....e normal asa ceva?ce sa pot face? Multumesc

#912
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016
Nu este adevarat, nu platesti nimic din ce ai platit. Eu am mers si am facut un nou acord pentru interogarea de la anaf si o cerere noua de credit pentru ca am cerut mai putin decat initial. Si dupa ce am avut aprobarea finala am scos alte extrase Cf. Asta e tot.
Eu am vrut sa gasesc solutie impreuna cu ei, am zis ca iau ipotecar dar cu avans mai mic, maxim 10%. Pentru ca mi-au spus ca nu se poate am decis sa le fac reclamatie, la prima nu am rezolvat nimic, dar la a doua mi s-a aprobat creditul in 3 zile pentru ca au vazut ca nu renunt. Sfatul meu este sa faci la fel, reclamatie la ei pe site, la ministerul de finante si la anpc. Daca la mine s-a putut se va putea si la tine.

Edited by corinut, 15 September 2016 - 20:25.


#913
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
O sa iti urmez sfatul
Ms mult

#914
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016
Buna,

Eu astazi am reusit si am semnat contractul de credit si de vanzare cumparare. Am scapat. Multa bafta, rabdare si nervi de fier celor care inca mai asteapta.

#915
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Felicitari Corinut

#916
corinut

corinut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.09.2016

View Postppettree, on 26 septembrie 2016 - 18:49, said:

Felicitari Corinut

Multumesc! Iti doresc din suflet sa se rezolve si la tine cat mai repede, stiu prin ce treci. :)

#917
DragosG1988

DragosG1988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 31.10.2016
Salutare!
Noi ne confruntam cu urmatoarea situatie: in data de 19.10 am facut cererea pentru credit la BROM. Stiam ca pasii necesari pentru a obtine, intr-un final, creditul, sunt mai anevoiosi, insa era singura variant ramasa pentru noi, in Timisoara. In timp ce OTP si BT ne-au spus ca ei mai iau dosare, in 18 ne-au sunat si ne-au spus ca nu mai au fonduri. Asadar, singura varianta au ramas astia de la BROM.
Avand un istoric in banca, lucrand aproape 5 ani in front office in BRD si stiind cate miliarde de documente ceream si noi (BRD) pentru PC, ne-am asigurat ca la data la care facem cererea, sa avem toate documentele (releveu, energetic, antecontract, declaratia notariala, opinie juridica). Nu ne-au solicitat adeverinta de venit si alte tampenii de pe la job si bine au facut, ca aia mai dura inca nu stiu cat timp pana le aveam.
Toate bune si frumoase, ne-am gandit ca fiind cumva proactivi cu documentele, nu va dura prea mult procesul. Insa...
Sunt aproape doua saptamani de cand am facut cererea. Si nu avem niciun raspuns pana azi, cu privire la preaprobarea financiara a veniturilor noastre!!! Cum naiba? De ce dureaza atat? Si nu, nu avem cine stie ce speta cu privire la venituri, e cea mai banala analiza financiara care se poate face intr-o banca, in ceea ce priveste veniturile unui client.
I-am tampit creierii consilierului, il sun de cel putin doua ori pe zi de joi incoace, insa tot spune ca nu se poate face nimic pentru a urgenta analiza. Totusi, refuz sa cred ca poate dura atat o analiza financiara a unor venituri! Am incercat si varianta cu sesizarea, am facut-o in scris, prin posta electronica, iar consilierul mi-a confirmat ca a ajuns la ei in agentie. Sesizarea, nu raspunsul, evident.
Pe de alta parte, daca un r&%$t de analiza a veniturilor dureaza doua saptamani, ma gandesc cat o dura pana vine evaluatorul, apoi pana parvine raportul de evaluare bancii, ca sa nu mai zic ca atunci cand vor analiza documentele imobilului, se vor uita ca mata-n calendar?
Ati trecut prin asta cu cei de la BROM? Daca da, cum ati gasit rezolvare?
Sunt innebunit, ca putem pierde avansul, sotia mea e aproape in depresie, iar eu nu mai dorm noptile. Daca primul pas, si ala cel mai mic, abia se face, nu ma mai pot astepta ca macar sa ajunga dosarul la fond...
Multumesc,

#918
ppettree

ppettree

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.08.2016
Iti dau un sfat mare
Duti dosarul la alta banca
Eu din ianuarie am depus dosarul la ei...a venit si evaluatorul....si sa imi zica dupa ca sau sistat fondurile....acu cand au aparut a zis ca tre sa reiau dosarul de la 0....intelegi u.....evaluator...alte acte platite si tot felul de acte ce trebuia sa le aduc.... eu m-am mutat din octombrie la cec bank si acu am dosarul la fngcimm de 3 zile...astept raspuns de la ei
Bafta multa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate