Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Banca Romaneasca si Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
917 replies to this topic

#1
razvanbalu

razvanbalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2009
Salut.

Analizand ofertele de la banci pt Prima Casa, am vazut ca la Banca Romaneasca au cam cea mai buna oferta, cu mentiunea ca sunt mai restrictivi ca bani acordati (adica la majoritatea bancilor iti da 55-57.000 Euro credit, la BROM iti da 50.000). Ca oferta ziceam ca e cam cea mai buna, ca nu au niciun comision, nici chiar cel de 0,37% pe an datorat Fondului, care am observat ca era la toate celelalte banci si la ei cica il plateste banca sau ceva de genul; asta nu doar ca mi-au spus verbal, dar am vazut si pe site pe prezentarea produsului scris acest lucru.
Daca e cineva care a finalizat achizitionarea prin Prima Casa cu Banca Romaneasca, am aprecia daca ne-ar spune si noua pareri despre cum a fost, daca s-au miscat repede etc.

#2
kmi2009

kmi2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.09.2009

 razvanbalu, on 4th November 2009, 13:23, said:

Salut.

Analizand ofertele de la banci pt Prima Casa, am vazut ca la Banca Romaneasca au cam cea mai buna oferta, cu mentiunea ca sunt mai restrictivi ca bani acordati (adica la majoritatea bancilor iti da 55-57.000 Euro credit, la BROM iti da 50.000). Ca oferta ziceam ca e cam cea mai buna, ca nu au niciun comision, nici chiar cel de 0,37% pe an datorat Fondului, care am observat ca era la toate celelalte banci si la ei cica il plateste banca sau ceva de genul; asta nu doar ca mi-au spus verbal, dar am vazut si pe site pe prezentarea produsului scris acest lucru.
Daca e cineva care a finalizat achizitionarea prin Prima Casa cu Banca Romaneasca, am aprecia daca ne-ar spune si noua pareri despre cum a fost, daca s-au miscat repede etc.

da,asa e ,platesc ei unele comisioane,dar au grija sa-ti ceara si pe mama si pe tata....Au cel mai rigid sistem de acordare a creditului,dureaza destul de mult pana obtii,eventual,preaprobarea financiara.Eu am renuntat la ei si m-am orientat spre alta banca care mai avea dosare PC aprobate.La Constanta ,la filiala la care am fost eu ,nu aveau nici un dosar PC.Plafonul este si la ei functie de venituri,te incadrezi la 57000 euro,atat iti dau(teoretic).Oricum,bafta!

#3
razvanbalu

razvanbalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2009
Preaprobarea financiara o am deja la ei si de la alta banca. Cautam pareri de la cei care au luat deja prin Banca Romaneasca, sa stiu daca e ok sa merg mai departe prin ei sau sa ma orientez si spre alta banca.

#4
bogdus

bogdus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 05.10.2004
intr-adevar, sunt mai restrictivi in privinta sumei maxime acordate, ne incadram la max. 52.000, la alte banci obtineam max. 57.000.
am depus actele, am obtinut pre-aprobarea financiara. documentele cerute au fost cele care se cer in mod normal si la celelalte banci.
firma la care lucrez si-a schimbat numele exact dupa ce am depus actele si a trebuit sa mai aduc o data documentele refacute conform noului nume.
si in plus, noi mai avem la alta banca un credit care a fost raportat gresit la Biroul de Credit ca fiind ipotecar. ne-au mai cerut o adresa de la acea banca in care sa fie precizat tipul creditului, sa se vada clar ca nu e ipotecar...

pana acum, a durat 3 saptamani, cu tot cu cele de mai sus. probabil ca daca nu aveam noi incurcaturile astea, dura cam o saptamana.
maine ducem actele apartamentului, antecontractul plus declaratia.

#5
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007
salutare,
si eu imi doresc depunerea dosarului la B-ROM pentru PrimaCasa.
este dobanda de 3,75% fixa? pe toata durata de 30 de ani?
stiu ca la aceasta se aduna euriborul , dar dobanda bancii este sau nu fixa?, caci mi se pare prea avantajos. Am inteles ca nu poate depasi 5% !
e banca cu cea mai mica dobanda in cadrul acestui program.

#6
razvanbalu

razvanbalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2009

 mihai24silus, on 12th November 2009, 22:11, said:

salutare,
si eu imi doresc depunerea dosarului la B-ROM pentru PrimaCasa.
este dobanda de 3,75% fixa? pe toata durata de 30 de ani?
stiu ca la aceasta se aduna euriborul , dar dobanda bancii este sau nu fixa?, caci mi se pare prea avantajos. Am inteles ca nu poate depasi 5% !
e banca cu cea mai mica dobanda in cadrul acestui program.

Da, marja bancii ramane fixa pe toata durata contractului, adica 3,75%. Singura parte variabila din dobanda e EURIBOR.
Intr-adevar, e oferta cea mai buna cu Prima Casa ca nu au absolut niciun comision (chiar si cel de 0,37% datorat Fondului e suportat de banca  :huh: ), in schimb sunt mai restrictivi la clienti. Dupa cum spuneam in prima faza, eu la majoritatea bancilor ma incadram la credit de 54-57.000 Euro, iar la Banca Romaneasca ma incadram la 50.000, asta in conditiile in care nu am venituri "dubioase" care sa se poata spune ca nu le ia in calcul, ci totul e inregistrat si ok, asa ca singura concluzie e ca trierea clientilor e mai severa. Dupa cum mai spunea cineva, e posibil sa iti ceara sa aduci si pe mama si pe tata si pe bunica si pe catel, ca sa vada ca ii ai acolo si sa spuna ca esti in stare sa platesti ratele :)

#7
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005
Salut,

Eu am dosarul la B. Romaneasca. Sa va povestesc.......

In septembrie (nu mai stiu data exact) am fost sa-mi faca evaluarea financiara. Dupa depunerea actelor( nimic in plus fata de alte banci) in 3 zile mi-au spus ca ma incadrez la 57000 EUR(salariu de 6000 Ron + bonuri de masa, over draft de 8400 Ron si rate de 1000 Ron). In octombrie am gasit apartament (in Dr Taberei - 65000 EUR). Pentru ca sotia proprietarului nu era in tara am amanat semnarea antecontractului pana pe 27 octombrie( avans 8000 EUR, notar 300 RON, extras de informare 20 RON). Am dus antecontractul la banca in aceeasi zi si nu mi-au mai fost cerute alte documente decat cele specificate in oferta lor. In data de 2 noiembrie(luni) a venit o tipa si a facut evaluarea (mi s-a sugerat ca nu ar fi bine sa-i dau ceva). Bunnnnn imi spuneam. Se miscau destul de repede lucrurile. O sun joi pe cucoana sa o intreb cum a iesit evaluare si imi spune ca ap a fost evaluat la 62000 EUR(aveam nevoie cel putin 57000). Cu bucuria de riguare astept sa vina evaluarea la banca ca sa plece dosarul la fond. Pe 9 noiembrie ma suna de la banca sa-mi spuna ca a venit evaluarea darrrrrrrr ca ap a fost evaluat la 55000 EUR si nu pot sa-mi dea decat 52440 EUR credit. :(( Intreb ce pot sa fac in asemenea situati.....si mi se spune sa fac o contestatie a evaluarii.Fac contestatie si a doua zi primesc raspuns ca se aproba o noua evaluare platita de mine darrrrrrr se va lua in calcul MINIMUL dintre cele doua evaluari .....:(( hahaaaa. Norocul meu a fost ca dispun si de diferenta de aproape 5000 EUR (erau o parte din banii pregatiti pentru renovare). Miercuri 11 noiembrie duc la banca un nou extras de informare iar cu data de 13 noiembrie dosarul este inregistrat la fond. Acum astept pe vineri sau luni sa-mi ajunga dosarul la banca.
Banca este super ok. Costuri semnificativ mai mici fata de alte banci din program. (am studiat oferta inca de la inceput...imi caut ap din luna iunie :)) In cazul meu s-au miscat destul de repede. Evaluare se face de catre o firma agreata de ei (din cate am inteles sunt destule nemultumiri legate de aceasta firma). Ca si sfaturi ...... daca sunteti la limita cu suma acordata nu uitati sa declarati bonurile de masa (daca aveti asa ceva), puteti sa faceti si un depozit la ei (eu am facut 1000 RON pe 3 luni) care va poate ajuta la analiza scoring si nu in ultimul rand mergeti la o sucursala care a mai acordat credite prima casa.
Precizez ca inainte de Banca Romanesca am mai fost pe la 6 banci sa ma interesez de conditii - BCR, BRD, Volksbank, Millennium, Piraeus, Alpha dar la fiecare am gasit cate un lucru cu care nu eram de acord ( atentie cei care vor la Millennium - pot schimba marja la dobanda unilateral).
Cam asta este povestea mea cu Prima Casa - pana acum :)

#8
razvanbalu

razvanbalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2009
multumim de informatii kmeleonuss
sa speram ca or sa ne fie de folos atat mie cat si altor persoane

#9
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007

 kmeleonuss, on 17th November 2009, 19:14, said:

Salut,

Eu am dosarul la B. Romaneasca. Sa va povestesc.......

In septembrie (nu mai stiu data exact) am fost sa-mi faca evaluarea financiara. Dupa depunerea actelor( nimic in plus fata de alte banci) in 3 zile mi-au spus ca ma incadrez la 57000 EUR(salariu de 6000 Ron + bonuri de masa, over draft de 8400 Ron si rate de 1000 Ron). In octombrie am gasit apartament (in Dr Taberei - 65000 EUR). Pentru ca sotia proprietarului nu era in tara am amanat semnarea antecontractului pana pe 27 octombrie( avans 8000 EUR, notar 300 RON, extras de informare 20 RON). Am dus antecontractul la banca in aceeasi zi si nu mi-au mai fost cerute alte documente decat cele specificate in oferta lor. In data de 2 noiembrie(luni) a venit o tipa si a facut evaluarea (mi s-a sugerat ca nu ar fi bine sa-i dau ceva). Bunnnnn imi spuneam. Se miscau destul de repede lucrurile. O sun joi pe cucoana sa o intreb cum a iesit evaluare si imi spune ca ap a fost evaluat la 62000 EUR(aveam nevoie cel putin 57000). Cu bucuria de riguare astept sa vina evaluarea la banca ca sa plece dosarul la fond. Pe 9 noiembrie ma suna de la banca sa-mi spuna ca a venit evaluarea darrrrrrrr ca ap a fost evaluat la 55000 EUR si nu pot sa-mi dea decat 52440 EUR credit. :(( Intreb ce pot sa fac in asemenea situati.....si mi se spune sa fac o contestatie a evaluarii.Fac contestatie si a doua zi primesc raspuns ca se aproba o noua evaluare platita de mine darrrrrrr se va lua in calcul MINIMUL dintre cele doua evaluari .....:(( hahaaaa. Norocul meu a fost ca dispun si de diferenta de aproape 5000 EUR (erau o parte din banii pregatiti pentru renovare). Miercuri 11 noiembrie duc la banca un nou extras de informare iar cu data de 13 noiembrie dosarul este inregistrat la fond. Acum astept pe vineri sau luni sa-mi ajunga dosarul la banca.
Banca este super ok. Costuri semnificativ mai mici fata de alte banci din program. (am studiat oferta inca de la inceput...imi caut ap din luna iunie :)) In cazul meu s-au miscat destul de repede. Evaluare se face de catre o firma agreata de ei (din cate am inteles sunt destule nemultumiri legate de aceasta firma). Ca si sfaturi ...... daca sunteti la limita cu suma acordata nu uitati sa declarati bonurile de masa (daca aveti asa ceva), puteti sa faceti si un depozit la ei (eu am facut 1000 RON pe 3 luni) care va poate ajuta la analiza scoring si nu in ultimul rand mergeti la o sucursala care a mai acordat credite prima casa.
Precizez ca inainte de Banca Romanesca am mai fost pe la 6 banci sa ma interesez de conditii - BCR, BRD, Volksbank, Millennium, Piraeus, Alpha dar la fiecare am gasit cate un lucru cu care nu eram de acord ( atentie cei care vor la Millennium - pot schimba marja la dobanda unilateral).
Cam asta este povestea mea cu Prima Casa - pana acum :)



Salutare !!
cine ma poate lumina si pe mine, ii multumesc pt timpul sau:
am decis pt prima casa la Banca Romaneasca. M-am ivit de2 probleme:
1- am deja un creit la BRD de nevoi pers (rata lunara 450 RON) si un over draft la ei de 7200 RON. Banca Romaneasca imi acroda 35000 Euro pt prima casa daca fac la ei refinantarea acestor 2 credite . Oricum ies in avantaj deoarece imi scade rata lunara, decat daca as ramane la BRD cu cele 2 cedite.
2- am precizat inainte de consiliere la Banca Romanesca ca intentionez sa cumpar prin Prima Casa ap  parintilor, iar banii pe care mama i-ar primi in cont , ii va vira surorii mele, care oricum va semna la notar ca e de acord sa imi cedeze ap parintilor.
Banca a spus ca nu e o problema faptul ca am sa achizitionez prin ceditul prima casa apartamentul mamei. Voi ce ziceti? mi se va accepta de la fond dosarul? Salariul meu si al sotie (impreuna cu bonurile de masa) : media 3240 RON lunar.

ACUMA: eu oricum nu am nevoie de 35000 euro pr apartamenul mamei , ci doar de 30000 euro:

       - care este suma pe care va trebui sa o plateasca mama notarului (comisoinul din vanzarea apartamentului)
       - care este onorariul si intabularea pe care va trebui sa o platesc eu
       - avansul de 5% am inteles ca se poate dovedi si la notar (fara ca banii sa ii am fizic)
       - asigurarea apartamentului in avantajul bancii se realizeaza prin Banca Romaneasca, sau trebuie sa imi asigur ap la o firma de asigurari?
       - ce alte "surprize" as mai avea de platit ?
       - dinte actele necesare din partea vanzatorului (care este mama mea, si acte pe care va trebuie eu impreuna cu mama sa le adunam) am inteles ca sunt:
                                       - Actul de proprietate in original (OK)
                                       - Planul cadastral al imobilului - acesta se realizeaza de catre evaluator??????? inginerul cadastrale totuna cu evaluatorul ????????
                                       - Certificatul fiscal (de unde il obtin? )
                                       - Adeverinta de la Asociatia de Proprietari, respectiv Locatari !!!!!! Pai nu mai aven Asociatie de Locatari / Proprietari de vreo 3 ani de zile. Nici sef de scara nu avem.
                                       - Extrasul de carte funciara  (de unde il obtin? )  !!!! Am inteles ca e valabil numai 5 zile, si atunci cand sa depuna mama cerea de emitere pentru el?

Cand sa faca demersurile necesare obtinerii acestor documente?? Care e valabilitatea lor???

Edited by mihai24silus, 18 November 2009 - 20:01.


#10
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

 mihai24silus, on 18th November 2009, 19:56, said:

Salutare !!
cine ma poate lumina si pe mine, ii multumesc pt timpul sau:
am decis pt prima casa la Banca Romaneasca. M-am ivit de2 probleme:
1- am deja un creit la BRD de nevoi pers (rata lunara 450 RON) si un over draft la ei de 7200 RON. Banca Romaneasca imi acroda 35000 Euro pt prima casa daca fac la ei refinantarea acestor 2 credite . Oricum ies in avantaj deoarece imi scade rata lunara, decat daca as ramane la BRD cu cele 2 cedite.
2- am precizat inainte de consiliere la Banca Romanesca ca intentionez sa cumpar prin Prima Casa ap  parintilor, iar banii pe care mama i-ar primi in cont , ii va vira surorii mele, care oricum va semna la notar ca e de acord sa imi cedeze ap parintilor.
Banca a spus ca nu e o problema faptul ca am sa achizitionez prin ceditul prima casa apartamentul mamei. Voi ce ziceti? mi se va accepta de la fond dosarul? Salariul meu si al sotie (impreuna cu bonurile de masa) : media 3240 RON lunar.

ACUMA: eu oricum nu am nevoie de 35000 euro pr apartamenul mamei , ci doar de 30000 euro:

       - care este suma pe care va trebui sa o plateasca mama notarului (comisoinul din vanzarea apartamentului)
       - care este onorariul si intabularea pe care va trebui sa o platesc eu
       - avansul de 5% am inteles ca se poate dovedi si la notar (fara ca banii sa ii am fizic)
       - asigurarea apartamentului in avantajul bancii se realizeaza prin Banca Romaneasca, sau trebuie sa imi asigur ap la o firma de asigurari?
       - ce alte "surprize" as mai avea de platit ?
       - dinte actele necesare din partea vanzatorului (care este mama mea, si acte pe care va trebuie eu impreuna cu mama sa le adunam) am inteles ca sunt:
                                       - Actul de proprietate in original (OK)
                                       - Planul cadastral al imobilului - acesta se realizeaza de catre evaluator??????? inginerul cadastrale totuna cu evaluatorul ????????
                                       - Certificatul fiscal (de unde il obtin? )
                                       - Adeverinta de la Asociatia de Proprietari, respectiv Locatari !!!!!! Pai nu mai aven Asociatie de Locatari / Proprietari de vreo 3 ani de zile. Nici sef de scara nu avem.
                                       - Extrasul de carte funciara  (de unde il obtin? )  !!!! Am inteles ca e valabil numai 5 zile, si atunci cand sa depuna mama cerea de emitere pentru el?

Cand sa faca demersurile necesare obtinerii acestor documente?? Care e valabilitatea lor???

Salut,

intreaba la BRD daca overdraftul a fost comunicat Biroului de Credit. De obicei nu se comunica acest descoperit de cont si astfel nu trebuie sa-l mai comunici la Banca Romanesca. In legatura cu refinantarea sfatul meu este sa te mai gandesti. Dobanzile si costurile sunt foarte mari acum. Asigurarea trebuie facuta la una din societatile de asigurari din top 10.

#11
xtine_bm

xtine_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 09.11.2009

 kmeleonuss, on 19th November 2009, 11:01, said:

Salut,

intreaba la BRD daca overdraftul a fost comunicat Biroului de Credit. De obicei nu se comunica acest descoperit de cont si astfel nu trebuie sa-l mai comunici la Banca Romanesca. In legatura cu refinantarea sfatul meu este sa te mai gandesti. Dobanzile si costurile sunt foarte mari acum. Asigurarea trebuie facuta la una din societatile de asigurari din top 10.


oh my god...deci la evaluare e problema....mie daca nu mil evalueaza bine am pus-o
intrebare..eu oau credit 57 000(sper)..apartamentul e sa zicem 65 000 (sper)..cat tre sa mi l evalueze ca sa mi de a max de bani?

multumesc

#12
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

 xtine_bm, on 21st November 2009, 19:56, said:

oh my god...deci la evaluare e problema....mie daca nu mil evalueaza bine am pus-o
intrebare..eu oau credit 57 000(sper)..apartamentul e sa zicem 65 000 (sper)..cat tre sa mi l evalueze ca sa mi de a max de bani?

multumesc

Salut,

Trebuie sa il evalueze la minim 60 000. Mare atentie pentru ca sunt multe casuri la B. Romaneasca cu evaluarea (subevaluarea).

#13
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005
cum mai stati cu dosarele la b. romaneasca ? mie mi-a plecat azi dosarul de la fond la banca :))

#14
razvanbalu

razvanbalu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.10.2009

 kmeleonuss, on 24th November 2009, 22:28, said:

cum mai stati cu dosarele la b. romaneasca ? mie mi-a plecat azi dosarul de la fond la banca :))

cred ca vei fi printre primii cu dosarul finalizat la Banca Romaneasca, ca peste tot in presa am vazut doar ca au dosare in prelucrare, dar nu am vazut nicaieri sa dea o statistica despre dosarele finalizate.

#15
kmeleonuss

kmeleonuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 29.03.2005

 razvanbalu, on 25th November 2009, 10:21, said:

cred ca vei fi printre primii cu dosarul finalizat la Banca Romaneasca, ca peste tot in presa am vazut doar ca au dosare in prelucrare, dar nu am vazut nicaieri sa dea o statistica despre dosarele finalizate.

nu sunt printre primii. cunosc mai multe persoane care au luat prin Banca Romaneasca. Oricum respect la cum s-au miscat(lasand evaluarea pentru ca nu e vina lor)

#16
and81

and81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 19.05.2008
Si eu astept zilele astea sa fie trimis dosarul la fond tot prin banca roaneasca.

#17
mihai24silus

mihai24silus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.01.2007
azi am primit raspunsul bancii: NU am primit ok-ul pt refinantare (cu atat mai bine); DAR, a crescut procentul de indatorare, si mi-ar acorda cu ratele care le am deja si 35000 euro. am depus dosarul pt 32000 euro. S-a aprobat. urmeaza sa cautam apartamentul (care stim deja ca este al mamei) si sa depunem act proprietate + declaratii notar , apoi sa vina evaluatorul, si mai vedem apoi.

#18
mihaela1981

mihaela1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 04.12.2009

 kmeleonuss, on 17th November 2009, 19:14, said:

Salut,

Eu am dosarul la B. Romaneasca. Sa va povestesc.......

In septembrie (nu mai stiu data exact) am fost sa-mi faca evaluarea financiara. Dupa depunerea actelor( nimic in plus fata de alte banci) in 3 zile mi-au spus ca ma incadrez la 57000 EUR(salariu de 6000 Ron + bonuri de masa, over draft de 8400 Ron si rate de 1000 Ron). In octombrie am gasit apartament (in Dr Taberei - 65000 EUR). Pentru ca sotia proprietarului nu era in tara am amanat semnarea antecontractului pana pe 27 octombrie( avans 8000 EUR, notar 300 RON, extras de informare 20 RON). Am dus antecontractul la banca in aceeasi zi si nu mi-au mai fost cerute alte documente decat cele specificate in oferta lor. In data de 2 noiembrie(luni) a venit o tipa si a facut evaluarea (mi s-a sugerat ca nu ar fi bine sa-i dau ceva). Bunnnnn imi spuneam. Se miscau destul de repede lucrurile. O sun joi pe cucoana sa o intreb cum a iesit evaluare si imi spune ca ap a fost evaluat la 62000 EUR(aveam nevoie cel putin 57000). Cu bucuria de riguare astept sa vina evaluarea la banca ca sa plece dosarul la fond. Pe 9 noiembrie ma suna de la banca sa-mi spuna ca a venit evaluarea darrrrrrrr ca ap a fost evaluat la 55000 EUR si nu pot sa-mi dea decat 52440 EUR credit. :(( Intreb ce pot sa fac in asemenea situati.....si mi se spune sa fac o contestatie a evaluarii.Fac contestatie si a doua zi primesc raspuns ca se aproba o noua evaluare platita de mine darrrrrrr se va lua in calcul MINIMUL dintre cele doua evaluari .....:(( hahaaaa. Norocul meu a fost ca dispun si de diferenta de aproape 5000 EUR (erau o parte din banii pregatiti pentru renovare). Miercuri 11 noiembrie duc la banca un nou extras de informare iar cu data de 13 noiembrie dosarul este inregistrat la fond. Acum astept pe vineri sau luni sa-mi ajunga dosarul la banca.
Banca este super ok. Costuri semnificativ mai mici fata de alte banci din program. (am studiat oferta inca de la inceput...imi caut ap din luna iunie :)) In cazul meu s-au miscat destul de repede. Evaluare se face de catre o firma agreata de ei (din cate am inteles sunt destule nemultumiri legate de aceasta firma). Ca si sfaturi ...... daca sunteti la limita cu suma acordata nu uitati sa declarati bonurile de masa (daca aveti asa ceva), puteti sa faceti si un depozit la ei (eu am facut 1000 RON pe 3 luni) care va poate ajuta la analiza scoring si nu in ultimul rand mergeti la o sucursala care a mai acordat credite prima casa.
Precizez ca inainte de Banca Romanesca am mai fost pe la 6 banci sa ma interesez de conditii - BCR, BRD, Volksbank, Millennium, Piraeus, Alpha dar la fiecare am gasit cate un lucru cu care nu eram de acord ( atentie cei care vor la Millennium - pot schimba marja la dobanda unilateral).
Cam asta este povestea mea cu Prima Casa - pana acum :)

Buna tuturor,

Si eu am depus dosarul tot la Banca Romaneasca - din pacate la o sucursala care nu a mai acordat credite prin prima casa si am avut multe peripetii ( defapt cred ca nu a fost finalizat nici un dosar cu Banca Romaneasca)

Garsoniera pe care vreau sa o cumpar este intr-un ansamblu rezidential ( 45.000 eur) iar evaluarea a fost de 42.900 eur.Stie cineva cat dureaza pana se trimite dosarul la Fond?

Multam!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate