Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Montajul statiilor si antenelor pe autoturisme

- - - - -
  • Please log in to reply
3740 replies to this topic

#3691
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014
Cel mai recomnadat e sa fie pusa pe centrul plafonului. In trafic o sa vezi antene puse care mai de care mai ciudat. Daca e calibrata cum trebuie nu o sa ai probleme. Depinde si ce masina ai...

#3692
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014

View Postmishu_bz, on 06 aprilie 2021 - 20:53, said:

Cel mai recomnadat e sa fie pusa pe centrul plafonului. In trafic o sa vezi antene puse care mai de care mai ciudat. Daca e calibrata cum trebuie nu o sa ai probleme. Depinde si ce masina ai...
Am un Cross Touran din 2008. Ok, deci o sa pun antena pe mijloc.

#3693
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View PostFreeps, on 07 aprilie 2021 - 09:54, said:


Am un Cross Touran din 2008. Ok, deci o sa pun antena pe mijloc.
Masina este una inaltuta deci o sa se potriveasca perfect antena pe mijlocul plafonului. Atentie la swr daca ai bari longitudinale pe masina, de obicei acestea afecteaza swr-ul, dar nu e ceva de nerezolvat. Odata calibrata antena nu vei mai avea probleme.

#3694
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014

View Postmishu_bz, on 07 aprilie 2021 - 10:03, said:

Masina este una inaltuta deci o sa se potriveasca perfect antena pe mijlocul plafonului. Atentie la swr daca ai bari longitudinale pe masina, de obicei acestea afecteaza swr-ul, dar nu e ceva de nerezolvat. Odata calibrata antena nu vei mai avea probleme.
Am bari longitudinale, dar cred ca va rezolva cel care imi calibreaza statia. Iti multumesc pentru raspunsuri. Dar, imi poti spune daca e mai bine sa tin squelch automat sau sa-l reglez eu? Dupa cum am spus, cand am iesit prima data cu statia pe masina, tineam squelch pe la ora 1, 2 doar ca se auzea mai tot timpul intrerupt, banuiesc ca asta este de la antena, ca nu e calibrata.

#3695
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View PostFreeps, on 07 aprilie 2021 - 10:12, said:


Am bari longitudinale, dar cred ca va rezolva cel care imi calibreaza statia. Iti multumesc pentru raspunsuri. Dar, imi poti spune daca e mai bine sa tin squelch automat sau sa-l reglez eu? Dupa cum am spus, cand am iesit prima data cu statia pe masina, tineam squelch pe la ora 1, 2 doar ca se auzea mai tot timpul intrerupt, banuiesc ca asta este de la antena, ca nu e calibrata.
Nu statia se calibreaza, ci antena. Squelch-ul se regleaza in functie de traficul radio. Daca pe automat nu face fata si e prea mult zgomot o treci pe manual.

Edited by mishu_bz, 07 April 2021 - 11:17.


#3696
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014

View Postmishu_bz, on 07 aprilie 2021 - 11:17, said:

Nu statia se calibreaza, ci antena. Squelch-ul se regleaza in functie de traficul radio. Daca pe automat nu face fata si e prea mult zgomot o treci pe manual.
Ok, multumesc.

#3697
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
A folosit cineva modelul acesta de antena ?

,, Antena CB President WA 27 199cm 26 - 28 MHz cu montura fixa "

Se simte vreo schimbare pe emisie/receptie fata de cele cu bobina la baza ? In sens bun sau rau ?

#3698
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View PostPekiasan, on 10 aprilie 2021 - 08:55, said:

A folosit cineva modelul acesta de antena ?

,, Antena CB President WA 27 199cm 26 - 28 MHz cu montura fixa "

Se simte vreo schimbare pe emisie/receptie fata de cele cu bobina la baza ? In sens bun sau rau ?
Este o antena de calitate, cum sunt toate de la President. Pretul de asemenea reflecta calitatea. E de tipul 5/8 lambda precalibrata cu swr 1.1. Nu am folosit asa ceva dar cred ca nu ai avea motive sa nu fii multumit.

#3699
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Ce sa se simta, daca este o sirma?, adevarat foarte lunga, aici cistiga pt CB.
In rest, pretul nu o recomanda , categoric...
Si ca scrie President, pe mine ma lasa indiferent.
Daca te incumeti sa o achizitionezi, impartaseste experienta , ..de a cheltui bani.

#3700
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View PostXTH, on 10 aprilie 2021 - 20:04, said:

Ce sa se simta, daca este o sirma?, adevarat foarte lunga, aici cistiga pt CB.
In rest, pretul nu o recomanda , categoric...
Si ca scrie President, pe mine ma lasa indiferent.
Daca te incumeti sa o achizitionezi, impartaseste experienta , ..de a cheltui bani.
Ce sceptic esti... N-am nimic cu tine ca nu te cunosc dar prea esti dintro bucata... Dai niste raspunsuri seci...

Edited by mishu_bz, 10 April 2021 - 20:14.


#3701
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Punctual, la subiect si spun eu, real.
Nici nu-mi place sa scriu romane si nici sa o dau dupa ...visin, spun ce am de spus.
Adevarat, ca de multe ori adevarul deranjeaza sau enerveaza,...ce sa-i faci, imi asum.
Sanatosi sa fim...!

#3702
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View PostXTH, on 11 aprilie 2021 - 07:56, said:

Punctual, la subiect si spun eu, real.
Nici nu-mi place sa scriu romane si nici sa o dau dupa ...visin, spun ce am de spus.
Adevarat, ca de multe ori adevarul deranjeaza sau enerveaza,...ce sa-i faci, imi asum.
Sanatosi sa fim...!
De curiozitate, ce antene si statii folosesti? Si pe ce le ai montate, ce masina?
Imi poti raspunde si in privat, nu ma deranjeaza.

Edited by mishu_bz, 11 April 2021 - 09:39.


#3703
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Pe masina uzuala un s9 cu fluture de la megawat imperecheata cu un Magnum s9.
Iar pe alta mai rar folosita, un Avanti delta cu Megawat 47.

#3704
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014

View Postgeorge_eu25, on 03 aprilie 2021 - 22:02, said:


L-am comandat.Ajunge pe luni sau marti si o sa il montez.O-i vedea ce iese.Multam oricum de sfaturi!
Salutare. Ti-a venit suportul ala? Cum e? Niste poze sa vad si eu cum vine pe masina cu statia in el...
Ms...

#3705
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Am montat si eu suportul pentru mobila.L-am comandat pe 3 siteuri si toti m-au sunat inapoi ca nu il mai au pe stoc,cu toate ca pe siteurile lor aparea in stoc.Tipic romanesc!
Pana la urma l-am luat de la Fomco (am luat numele de pe emag) cu 49 lei.In schimb transportul a fost 30 lei....
Ce sa zic....Sta cat de cat bine (problema e la mine la grile) si e chiar ok.Daca merita?Eu zic ca da.Nu mai sta statia trantita peste tot...Se scoate usor si se pune la fel.

Attached Files


Edited by george_eu25, 18 April 2021 - 15:17.


#3706
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 20.06.2014
E ok. Sa-l folosesti cu spor.

#3707
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008

View Postmishu_bz, on 18 aprilie 2021 - 17:37, said:

E ok. Sa-l folosesti cu spor.
Multumesc!

#3708
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostXTH, on 10 aprilie 2021 - 20:04, said:

Ce sa se simta, daca este o sirma?, adevarat foarte lunga, aici cistiga pt CB.
In rest, pretul nu o recomanda , categoric...
Si ca scrie President, pe mine ma lasa indiferent.
Daca te incumeti sa o achizitionezi, impartaseste experienta , ..de a cheltui bani.

Explica si mie o chestie, PNI Extra 45 si President New Virginia arata cam la fel, sunt cam la fel de lungi, si totusi diferenta intre ele este colosala, atat la performanta si calitatea produsului cat si la pret. Receptia si calitatea receptiei e la alt nivel. Stiu ca are 5 cm in plus, dar eu o tin si mai inclinata fata de pni 45 sa incap in garaj.
Iar pe partea de montaj, magnetul la New Virginia e muuuult mai puternic decat la PNI. Probabil antena aceasta ar rezista si pe Bugatti Veyron la viteza. Posted Image

Edited by SpeedDemon, 02 May 2021 - 05:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate