Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 

accident circulatie

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
alyce24

alyce24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2009
va rog mult daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. aseara am avut un accident de circulatie. vroiam sa ma inscriu in depasire si nu am apreciat corect distanta, din cauza oboselii.am intrat pe contrasens si m-am accidentat frontal cu o alta masina. masinile sunt facute praf dar din fericire eu am scapat cu rani usoare. femeia cu care m-am acidentat are mana in ghips si o coasta rupt, si ma amentinta ca ma executa cand se face bine. banuiesc ca pt o mana in ghips nu ii poate da 60 de zile de spitalizare. mie mi-au ridicat deja permisul.as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta care sunt sanctiunile in conditiile in care femeia intenteaza un proces, si cand imi pot recuprea permisul. sunt cu moralul la pamant din cauza amenintarilor, va rog ajuta-ti-ma urgent. va multumesc mult.

#2
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 23.09.2005
In primul rand femeia isi face masina pe RCA-ul tau (sper ca ai :)) tu pe casco sau bani din buzunar daca nu aia, iar politia trebuia sa iti dea o dovada cu care poti sa circului si pe care o reinoiesti pana la solutionarea cazului (~1an).
Pe partea de daune morale/fizice sunt doua situatii:
1) Femeia nu depune plangere la politie (nu stiu cum te intelegi cu ea eventual ii oferi niste bani).
    Daca are rani minore sub 60 zile procuratura va da solutia de NUP iar politia iti suspenda permisul 3luni cu posibilitatea de scadere la 1 luna daca iei examenul
daca are mai mult de 60 zile de spitalizare procuratura se autosesizeaza si s-ar putea sa iti dea tot NUP sau eventual o pedeapsa cu suspendare.
2) Femeia depune plangere
Procuratura te baga in proces care de obicei se soldeaza cu inchisoare cu suspendare (daca esti la prima abatere) sau cu amenda penala, in functie de cat de grav e accidentata femeia.
Toate despagubirile morale/fizice le achita RCA-ul tu nu trebuie sa dai nimic din buzunar

Daca ai bani si femeia cere o suma rezonabila de bani (~5000 RON) parerea mea e ca merita sa ii dai ca sa nu depuna plangere.
Daca cere foarte mult (>3000 EUR) tu nu prea ai posibilitati si nu te deranjeaza foarte tare o amenda penala sau inchisoarea cu suspendare nu ii da nici un ban, ea e obligata sa te dea in judecata pe civil pt. desbagubiri, despagubiri care se iau de la compania de RCA si care sunt infime (~2000 RON).

Daca te hotarasti sa ii dai bani, ii dai ori la notar ori doar dupa ce depune declaratia la politie cum ca nu mai are nici o pretentie de la tine.

Toate de mai sus sunt in conditii normale in care nici o parte nu are diverse PCR-uri, daca ouale unei parti sunt destul de mari poti sa scapi cu inchisoare cu suspendare chiar daca omori oameni pe trecerea de pietoni :)

#3
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postalyce24, on 28th October 2009, 15:39, said:

va rog mult daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi. aseara am avut un accident de circulatie. vroiam sa ma inscriu in depasire si nu am apreciat corect distanta, din cauza oboselii.am intrat pe contrasens si m-am accidentat frontal cu o alta masina. masinile sunt facute praf dar din fericire eu am scapat cu rani usoare. femeia cu care m-am acidentat are mana in ghips si o coasta rupt, si ma amentinta ca ma executa cand se face bine. banuiesc ca pt o mana in ghips nu ii poate da 60 de zile de spitalizare. mie mi-au ridicat deja permisul.as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta care sunt sanctiunile in conditiile in care femeia intenteaza un proces, si cand imi pot recuprea permisul. sunt cu moralul la pamant din cauza amenintarilor, va rog ajuta-ti-ma urgent. va multumesc mult.


Cum sa te execute.Nu suferi de nimic care sa poti folosi ca scuza.Tensiunea mare sau mica,probleme cu inima.
O scadere de tensiune sau o crestere de tensiune.Ia-ti un avocat si vorbeste cu el.Cat despre executare ori o intrebi de ce te ameninta si fara sa-si de-a seama o inregistrezi si o joci si tu ori ii spui susurst.Sa ti-o suga .

#4
alyce24

alyce24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2009

View Postrelu_24, on 28th October 2009, 16:05, said:

In primul rand femeia isi face masina pe RCA-ul tau (sper ca ai :)) tu pe casco sau bani din buzunar daca nu aia, iar politia trebuia sa iti dea o dovada cu care poti sa circului si pe care o reinoiesti pana la solutionarea cazului (~1an).
Pe partea de daune morale/fizice sunt doua situatii:
1) Femeia nu depune plangere la politie (nu stiu cum te intelegi cu ea eventual ii oferi niste bani).
    Daca are rani minore sub 60 zile procuratura va da solutia de NUP iar politia iti suspenda permisul 3luni cu posibilitatea de scadere la 1 luna daca iei examenul
daca are mai mult de 60 zile de spitalizare procuratura se autosesizeaza si s-ar putea sa iti dea tot NUP sau eventual o pedeapsa cu suspendare.
2) Femeia depune plangere
Procuratura te baga in proces care de obicei se soldeaza cu inchisoare cu suspendare (daca esti la prima abatere) sau cu amenda penala, in functie de cat de grav e accidentata femeia.
Toate despagubirile morale/fizice le achita RCA-ul tu nu trebuie sa dai nimic din buzunar

Daca ai bani si femeia cere o suma rezonabila de bani (~5000 RON) parerea mea e ca merita sa ii dai ca sa nu depuna plangere.
Daca cere foarte mult (>3000 EUR) tu nu prea ai posibilitati si nu te deranjeaza foarte tare o amenda penala sau inchisoarea cu suspendare nu ii da nici un ban, ea e obligata sa te dea in judecata pe civil pt. desbagubiri, despagubiri care se iau de la compania de RCA si care sunt infime (~2000 RON).

Daca te hotarasti sa ii dai bani, ii dai ori la notar ori doar dupa ce depune declaratia la politie cum ca nu mai are nici o pretentie de la tine.

Toate de mai sus sunt in conditii normale in care nici o parte nu are diverse PCR-uri, daca ouale unei parti sunt destul de mari poti sa scapi cu inchisoare cu suspendare chiar daca omori oameni pe trecerea de pietoni :)
multumesc mult

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
La aceasta data, pe numele tau exista intocmit un dosar penal pentru comiterea infractiunii de vatamare corporala din culpa!
In functie de certificatul medico-legal care ii va fi eliberat partii vatamate (femeia accidentata) se va stabili cu exactitate infractiunea de care vei fi acuzat.
Daca va avea un certificat medico-legal de pana in 60 zile (se prea poate avand in vedere ca nu are decat o mana rupta) te vei putea intelege cu ea, sa isi retraga plangerea pentru ca dosarul tau penal sa sa incheie (sa primeasca o solutie de NUP), dar daca nu, vei ajunge sa fii judecat!
Asta nu inseamna totodata ca vei fi condamnat si dus intr-o inchisoare, pentru ca, de regula, astfel de infractiuni se pedepsesc cu inchisoare cu suspendarea executarii (cel putin deocamdata), dar vei fi obligat la plata unor daune materiale si morale fata de partea vatamata!
Pana una-alta, angajeaza-ti un avocat... unul bun!
Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate