Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Germania

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1558 replies to this topic

#1549
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Ma bucur ca ti-a placut in zona, data vitoare merita mers si la Sinsheim la muzeul tehnic. Daca la Speyer e Boeingul 747 si Antonov, la Sinsheim intri intr-un Concorde si un Tupolev. Si mai au si o gramada de masini de F1. Dar Sinsheim e mai departe de Heideberg.

#1550
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
E si mult mai mare decat Speyer. In plus,pentru pasionatii de al doilea razboi mondial, la Sinsheim exista un intreg pavilion numai cu masini si armament din acest razboi, impartit pe tarile care le-au detinut. Binenteles ca Romania lipseste de acolo - nemtii nu uita ca am intros armele.....

#1551
Bebestrumf9

Bebestrumf9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.11.2022
In Speyer insa se gaseste naveta spatiala ruseasca,Buran.Interesanta de vazut si de urcat pe ea.

#1552
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Bebestrumf9, on 14 mai 2023 - 18:06, said:

In Speyer insa se gaseste naveta spatiala ruseasca,Buran.Interesanta de vazut si de urcat pe ea.
Se urca pe ea? Parca treci pe langa ea, pe un culoar suspendat la nivelul etajului 1 sau 2, dar nu foarte aproape....

#1553
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Care mai este politica privind accesul in orasele care au declarate zone ecologice ? Am o masina euro 6 benzina inmatriculata in RO .
Am nevoie de vigneta verde in acest caz ? Se poate comanda din RO sau as putea sa o cumpar si cand ajung in DE ?

#1554
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Si inca ceva - este vreun site oficial cu zonele astea ecologice tinute la zi ?
Gasesc mai multe site-uri dar ori nu sunt la zi ori info difera intre ele. Ma interesa unul oficial

#1555
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Da, ai nevoie. Pe ea va scrie 4 (euro minim admis!) si nr de inmatriculare.
Hartile pot diferi in functie de an (unele afiseaza si pt cele ce vor intra in viitor), altfel ar trebui sa semene intre ele. Poti cauta punctual pe orasele care te intereseaza.  
Cred ca o poti comanda si in RO, insa la costuri  mai mari, nu cred ca merita. Cu 5€ o poti lua la fata locului de la orice service sau o reprezentanta auto. Ai nevoie de talon.
Noi am luat anul trecut de la o reprezentanta Mercedes din Mittenwald, iar cand am trecut prin GP am vazut multe (diverse firme) la iesirea din oras spre Munchen.
Marca masinii nu are nicio importanta, nu trebuie sa fie similara cu cea a reprezentantei.


#1556
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Mersi .
Vad ca prin Bavaria nu sunt asa multe orase din astea 'ecologice'.
La prima vedere niciunul de pe Romantikstrasse sau din muntii bavariei dar o sa verific mai atent.

#1557
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Minunat Rothenburg, nici Dinkelsbuhl nu e rau!

Attached Files



#1558
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Daca cumpar un bilet de tren (Salzburg-Munchen) care vad ca apare ca si Bayern Ticket, pot calatori cu el pana in Munchen, iar apoi e posibila calatoria prin oras + transferul la aeroport - totul prin acelasi bilet in ziua respectiva?

#1559
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Da

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate