Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...
 Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 

acte necesare masina pentru piese

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
system_failure

system_failure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.05.2009
salut.am o problema si o intrebare. mi-am avariat frontal masina si acum vreau sa cumpar o masina pe care sa o folosesc pentru piese. intrebarea mea e ce acte trebuie sa fac cu vanzatorul. am inteles ca pentru piesele importante, motor, caroserie, sasiu, trebuiesc acte ca sa le pot pune pe masina mea. stiti care sunt ele? masina trebuie radiata, trebuie trecuta pe numele meu la fisc?
sper sa ma puteti ajuta cu niste informatii. va multumesc.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,103
  • Înscris: 24.02.2006
iti trebuie aceleasi acte ca si la o masina pe care ai intentiona sa o folosesti in continuare. o inmatriculezi fiscal (pt impozit, in 30 de zile, altfel primesti amenda) dar nu si in circulatie.
dupa ce dai jos de pe ea piesele care-ti trebuie, duci ramasitele la remat, primesti de la remat o dovada ca ai casat masina si cu dovada aia radiezi fiscal masina (ca sa nu mai platesti impozit pt ea).
pt actele necesare "transplantului", suna la rar si intreaba-i de ce ai nevoie pentru recarosare.

#3
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,575
  • Înscris: 31.12.2006
Completare la postul anterior: de actele/procedurile respective ai nevoie doar daca schimbi motorul si/sau caroseria in intregime (ai masina cu sasiu?). Pt un radiator/aripi/grile/etc, deci piese fara serie (incluziv din motor), nu e cazul sa te complici.

#4
system_failure

system_failure

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.05.2009

View Post_Smiley_, on 19th October 2009, 11:53, said:

iti trebuie aceleasi acte ca si la o masina pe care ai intentiona sa o folosesti in continuare. o inmatriculezi fiscal (pt impozit, in 30 de zile, altfel primesti amenda) dar nu si in circulatie.
dupa ce dai jos de pe ea piesele care-ti trebuie, duci ramasitele la remat, primesti de la remat o dovada ca ai casat masina si cu dovada aia radiezi fiscal masina (ca sa nu mai platesti impozit pt ea).
pt actele necesare "transplantului", suna la rar si intreaba-i de ce ai nevoie pentru recarosare.
multumesc mult pentru informatii.
totusi as mai avea o intrebare. m-am uitat ce acte imi trebuie in cazul radierii in cazul dezmembrarii si scrie acolo si certificatul de inmatriculare  si numerele masinii. cum procedez in cazul asta?

Edited by system_failure, 27 October 2009 - 22:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate