Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vreau sa "fac" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#109
arvicont

arvicont

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.06.2005
Eu fac drumuri la aprox. 2 saptamani in Europa (Germania , Franta , Olanda , Belgia)  si pot sa-ti spun ca nu ai cum sa pleci in primul an de soferie (de ce?) simplu te verifica la granita sa spunem ca scapi ,te verifica Ungurii si abia astepta sa te prinda , te verifica Polizei in germania si ai belit-o rau de tot ca astia nu glumesc crezi ca te-ar prinde vre-o amenda de 500-1000 euro si cu interdictie intre 2,5 si 5 ani pe comunitatea Europeana. Uite sa-ti spun ce am patit chiar la primul drum: am depasit ,roman fiind, pe partea dreapta un Mercedes si ce crezi la vreo 5 Km Polizei m-au asteptat cu masina, m-au tras intr-o parcare si amenda 250 euro (Cum?) simplu bou cu mert-u' a sunat la centrala politiei si a anuntat. Pa Politaii aia sa-i ia dracu de unde au iesit ca parca au iesit din pamant.
Oricum romanu' tot roman am mai depasit pa drapta da cu tira si nu am mai patit asa ceva da vezi nu sti cum dai de un bou si o belesti.  
          Europa nu-i Romania legile sunt legi la 3 radare - ai consemn la frontiera si interdictie de intrare in Comunitate Europeana.
           Radarele sunt radare si se respecta ai sa-i vezi pe toti cum incetinesc la limitele de viteza.Si chiar daca se merge cu 10-25 Km / h peste limita se tin de ele chiar daca au Porsche sau Ferarri. Am vazut ca scria un  "destept" ca faci pana la Arad 5 ore se vede ca nu prea a mers mult cu masina ,nu scapi sub 7-8 ore daca tragi de masina, si daca tot spun multi ca au mai fost ar trebui sa stie ca de la granita cu Ungaria mai sunt 50 Km pana la Szeged fara autostrada si sunt numai limite de viteza  de 20-30 km/ora si radare cat cuprinde si masini de politie de frontiera.
           Plus ca am inteles ca mergi cu frigider(logan) sau Fabia si nu te-as sfatui sa mergi pe ultima banda(aia din stanga a-3-a,a-4-a sau care o fi) ca doamne ferste sa-ti umfle curu un Porsche(am vazut ceva in genul asta cu un BMW 3-ar ala cu Porsche-ul cred ca nu l-a mai vazut pe ala cu BMW-ul din cauza vitezei si l-a aruncat peste parapeti. A inca un sfat daca vrei sa depasesti vre-o masina de pe ultima banda nu o face prin dreapta si nu da flash-uri cum probabil te-ai invatat in romania ,pur si simplu asteapta in curu lor se dau la o parte destul de repede.Si inca ceva in oras sa ocolesti sa mergi sunt cu totul alte reguli de ex.daca dai semnal sa iesi din parcare astia se opresc sa-ti faca loc Iti dai seama INCEPATOR+ALTE REGULI+STRAZI NECUNOSCUTE+ORASE MARI CU TOT FELUL DE MAGISTRALE=??????


SFAT: Plimba-te prin tara anul acesta si vezi Timisoara , Arad , prin august faci transfagarasanul si mai prinzi ceva experienta aici iar la anul in vara du-te in toata Europa putem sa vorbim sa facem un traseu eu unul la anul vrau sa fac cu prietenii toata Europa +MAROC+ Tunisia + Egipt si retur prin Grecia in total 10.000. de Km.

#110
Snicks

Snicks

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.04.2005
Codul nostru rutier interzice iesirea din tara daca nu ai un an de cand conduci pe drumuri publice. Pe cei de afara nu ii intereseaza aspectual asta. Deci daca ai un prieten care are permis de mai multa vreme, roaga-l pe el sa te treaca de granita. Si gata.

Ai grija daca vrei sa mergi prin tari  care nu au semnat la Viena in 1826 (cred :D ). Acolo iti trebuie permis de profesionist care il iei de la ACR.

Spunea cineva ca nu ai cum sa te pierzi intre orase dar te poti pierde foarte usor in orase. Il sustin cu toata experienta mea :)

#111
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005

 Snicks, on Dec 1 2005, 13:29, said:

Codul nostru rutier interzice iesirea din tara daca nu ai un an de cand conduci pe drumuri publice. Pe cei de afara nu ii intereseaza aspectual asta. Deci daca ai un prieten care are permis de mai multa vreme, roaga-l pe el sa te treaca de granita. Si gata.

Ai grija daca vrei sa mergi prin tari  care nu au semnat la Viena in 1826 (cred :D ). Acolo iti trebuie permis de profesionist care il iei de la ACR.
Spunea cineva ca nu ai cum sa te pierzi intre orase dar te poti pierde foarte usor in orase. Il sustin cu toata experienta mea :)


Asta-i o poveste de dansii inventata, nu iti trebuie niciun permis de profesionist, este valabil permisul obisnuit.
Vezi si site-ul MAE : http://www.mae.ro/po...id_Austria.html

#112
Alexandra.Colceriu

Alexandra.Colceriu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2005
nu ai nevoie de carnet decat ca sa treci granita, numai cei din romania te verifica, in rest poti circula linistit. nu e greu sa conduci inafara dar e mai important sa-ti cunossti limitele, pe de alta parte eu cred ca tu stii ca esti incepator si n-o sa te avanti cu capul inainte fara sa gandesti

#113
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 evolution_girl, on Apr 18 2006, 20:17, said:

nu ai nevoie de carnet decat ca sa treci granita, numai cei din romania te verifica, in rest poti circula linistit. nu e greu sa conduci inafara dar e mai important sa-ti cunossti limitele, pe de alta parte eu cred ca tu stii ca esti incepator si n-o sa te avanti cu capul inainte fara sa gandesti

a trecut un an de cand a deschis topicul asta asa ca nu mai e chiar incepator. si cred ca s-a intors deja din calatorie,daca a mai plecat...

#114
ionutz_cjv5

ionutz_cjv5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 04.04.2005

 barbosa, on Apr 18 2006, 20:43, said:

a trecut un an de cand a deschis topicul asta asa ca nu mai e chiar incepator. si cred ca s-a intors deja din calatorie,daca a mai plecat...
Lasa ca e foarte bine ca se discuta, aflu si eu ca incepator tot felul de lucruri bune de stiut.

#115
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
N-am mai plecat cu masina, am plecat cu avionul in Germania si da,am condus acolo fara grija o luna de zile aproape in fiecare zi(am mai fost in acel interval si in Austria si Cehia cu masina unui prieten neamt).Inainte sa plec am sunat la politia rutiera sa ii intreb daca am voie sa conduc in afara tarii ca incepator si ala era sa ma injure zicandu-mi ceva de genul "Ba daca ai permis ce ma mai intrebi daca ai voie" - In concluzie nu era nici o problema daca sunt incepator.
O singura daca m-au oprit POLIZEI in Germania la control dar i-au interesat mai mult pasaportul meu decat permisul de conducere sa-l controleze.

#116
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Anul asta am decis sa plec intr-o excursie Constanta-Praga-Munchen-Viena-Constanta. Plec mai matur cu 20.000 km fata de drumul spre Italia. :) Ce am invatat intre timp? Ca daca mergi constant cu 110-120 pe drumurile Romaniei ajungi cu maxim 20 de minute mai tarziu decat unul care goneste cu 160 si probabil cu 20 de litri mai mult in rezervor. Clar va spun e testat de 20 de ori lucrul asta. Cei cu experienta o sa imi dea dreptate. Am mai invatat ca la 180 kmh consumi cea mai multa benzina si risti cel mai mult... Ca incepator nu te lasa sa iesi din tara. Portiunea cea mai riscanta a traseului este drumul din Romania. Autostrazile europene sunt mai lejere decat un drum Constanta-Bucuresti in plin sezon. Autostrazile sunt fff plictisitoare si cel mai bine e sa nu te arunci la mai mult de 900 km pe zi in afara tarii. Or fi ele autostrazi dar sunt plictisitoare ca naiba. Anul trecut am condus o saptamana in Franta si SPania si pot sa va spun ca se vede civilizatia in trafic deindata ce treci granita. Daca in Ungaria poti spune  ca mai dai de tupeisti care vor sa treaca peste tine, in restul tarilor mai mai ca isi cereau scuze cand puneau semnalizare stanga sa te depaseasca.

Daca stie cineva care a fost de curand in Cehia sa imi spuna si mie dc au aparut ceva noutati: taxe noi, taxe roviniete, drumuri in constructie, pret benzina COR 98, orice noutati mi-ar fi de folos. Multumesc.
A si un punct foarte important: planificati foarte bine calatoria inainte sa plecati. Desi factorul imprevizibil isi face deseori aparitia, macar un plan general daca nu chiar unul detaliat ar fi bun. Harti, trasee, locuri de vizitat, locuri de evitat, toate astea ar trebui sa fie cunoscute de fiecare.

#117
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004
Pot exista probleme la iesirea din tara daca permisul este expirat (din 2001) insa atunci cand am vrut sa il schimb mi s-a spus ca e valabil pana in 2006?

#118
aliniimail

aliniimail

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2005
e de preferat sa il schimbi. e valabil in tara, dar in afara la orice control esti descoperit. pe primele permise, valabile doar 5 ani, scrie clar data expirarii, fara nici o alta adnotare. daca treci de Nadlac esti 90% ok. Apropos, foloseste vama Turnu. e mai la nord cu vreo 5km si timpul de stat la coada e incomparabil mai scurt.

#119
bogdan7177

bogdan7177

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 05.10.2004

 aliniimail, on May 26 2006, 18:10, said:

e de preferat sa il schimbi. e valabil in tara, dar in afara la orice control esti descoperit. pe primele permise, valabile doar 5 ani, scrie clar data expirarii, fara nici o alta adnotare. daca treci de Nadlac esti 90% ok. Apropos, foloseste vama Turnu. e mai la nord cu vreo 5km si timpul de stat la coada e incomparabil mai scurt.

Ai dreptate si multam.Am reusit intre timp sa il schimb si spre surprinderea mea am reusit chestia asta in juma de zi adica dupa depunerea actelor in cca 2-3 ore am avut noul carnet in mana.Este schimbata mult procedura ...in bine :coolspeak:

Edited by bogdan7177, 29 May 2006 - 22:03.


#120
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

 Sagebush, on May 27 2005, 01:01, said:

Mi-am luat permisul in '90 si am condus mai mult sau mai putin (probabil 10-15000km) pana in '97 cand am ajuns in Canada-Toronto. Acolo, ca si multi alti romanasi cu permise luate in tara tot cam asa, de cativa ani, am picat cu brio examenul, mai precis testul pe autostrada. Toti eram nemultumiti, cum adica, ma pica pe mine, soferul lui peshte. In principiu ne picau pt ca nu ne uitam peste umar cand schimbam benzile si nu apreciam corect distanta pana la cel din fata la 100km/h. Unde sa fi invatat noi in Romania asa ceva, pe drumurile alea de tara. Cert e ca 8 ani si 100,000 mile mai tarziu le dau toata dreptatea. De nu stiu cate ori m-a scos faza cu privitul peste umar din kkt. Ca sa nu mai zic de distanta cand ala din fata ocoleste sau se opreste in fata unei caprioare sau a unui cauciuc de camion spart.

Ce sa zic, cu numai 3 luni de condus poate ai bafta si scapi fara sa fi pus in situatii limita dar daca te consideri norocos mai bine joaca la loterie. Acolo nu poti decat eventual sa castigi.
Pentru faza ca nu priveai peste umar ti-as fi luat carnetul si in Romania indiferent ca erai pe una din faimoasele 2 autostrazi sau pe DJ7 Baicoi - Sulina . Nu prea se aigura , nu prea se vorbeste macar in Romania : ATENTIE ! Toate oglinzile au un unghi mort !! Stiu ca nu e topicul aici dar sunt cateva lectii care un instructor nu ti le spune ( nu stiu de ce ) si pe mine era sa ma coste viata fiecare astfel de lectie in parte . De ex : unghiul mort ; de ex cand depasesti pe contrasens nu iti lua in calcul spatiul pana la masina din fata , e posibil ca acea masina sa fie si ea la randul ei depasita si atunci spatiul in care trebuie sa te repliezi se scurteaza foooarte mult , si daca nu esti pe faza .... :death:

#121
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Eu zilele astea plec in Germania sa-mi caut un second-hand! Daca gasesc masina am voie sa o conduc pana in tara daca am carnet de 2 luni (B,C,C+E) ?

#122
giotto

giotto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2006
salutare

#123
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 dantim1, on Sep 30 2006, 00:07, said:

Eu zilele astea plec in Germania sa-mi caut un second-hand! Daca gasesc masina am voie sa o conduc pana in tara daca am carnet de 2 luni (B,C,C+E) ?
AI  VOIE, NU TE INTREABA NIMENI NIMIC DACA MERGI CORECT.Bafta!

#124
carm

carm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.01.2007
in martie plec spre Monte Carlo ...am luat bilet de avion pana in Milan. Cum pot ajunge din aeroportul din Milan in Monte Carlo. Sa inchiriez o masin pt 6 zile sau sa iau trenul?

#125
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

 sanddy1964, on Dec 21 2006, 15:24, said:

AI  VOIE, NU TE INTREABA NIMENI NIMIC DACA MERGI CORECT.Bafta!
Mai, Sandy, nu cred ca atitudinea asta a ta e buna. Sigur ca omul are voie si nu il intreaba nimeni nimic, dar...crezi ca e in regula ca cineva care are permis de numai doua luni si deja nu are reflexele formata, imprimate in subconstient, sa faca asa un drum lung? Spuneai undeva ca persoanele dragi tie, fiica si sotia, au luat permisul de curand. Ti-ai lasa fiica sa plece dupa doua luni, cu masina in Germania, numai fiindca are voie? Teoretic, adica fiindca legea nu interzice, avem voie sa ne aruncam in cap de pe acoperis. Dar nu o facem, fiindca e tare riscant...nu se stie cu ce se lasa. Eu nu am nimic impotriva celor ce se cred zmei la cateva zile dupe ce au luat permisul, dar mi-e mila de ceilalti participanti la trafic, care nu sunt vinovati cu nimic. Fiecare poate alege sa fie sinucigas, grav e ca poate fi, desi fara voia lui, criminal. Mor atatia oameni nevinovati din cauza faptului ca masina nu-i ca femeia. Nu mimeaza orgasmul, ca sa faca placere celui care o incaleca, ci se duce unde si cum vrea ea.

#126
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 macrina, on Jan 19 2007, 13:44, said:

Mai, Sandy,
Ai si tu dreptate, e greu sa pacalesti soseaua-mai usor pacalesti militienii.Asta cand se lasa ei pacaliti , desigur.
Uite m-ai convins, nici eu nu o sa-i las pe ai mei sa plece singuri.Merg cu ei si dupa 3 ani-numai sa fiu sigur ca e totul ok.Afara da, e foarte greu sa conduci.Nu sunt marcaje rutiere, regulile de circulatie nu sunt respectate, e greu rau!

Edited by sanddy1964, 19 January 2007 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate