Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vreau sa "fac" Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#91
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Burvi, o parere de user vechi si rabdator pe forumul asta: vad ca reusesti sa strici orice topic in care te bagi, insa pe cele care sunt in afara ariei tale de cuprindere si intelegere esti pe aratura RAU. Asa ca mai bine te lasi de sportul asta. Macar acolo unde nu te potrivesti.

Nu burvi, nu cred ca ai OZN (desi nu m-ar mira sa sustii cu tarie si acest lucru, sau macar ca te-ai plimbat cu vreunu'  :death: ). Dar cand spui ca zburzi cu 186 km/h ...

PS: Am mers si cu caruta taicuta, si am respectat regulile si viteza maxima legala.

PPS: Incearca sa citesti mai mult si sa te ataci mai putin in posturile la care dai cu reply. Nu poate decat sa-ti faca bine. Si la propriu, si la figurat. Si noua, de asemenea.

@mufa: vezi ca le strici draq radarele alora si ii lasi fara obiectul muncii ... Ca ozeneu' lu' burvi n-are treaba, e invizibil pentru tehnologiile moderne.  :naughty:

Edited by Tyby, 29 May 2005 - 22:52.


#92
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Bine tiby,
Am observat ca suferi cind nu ai dreptate...

Cit despre stricat threaduri, sa fim seriosi.
Faptul ca nu ai tu argumente, nu inseamna ca stric eu threaduri.
Pina una alta, eu te sfatuiesc sa revenim la topic, anume, sa-i lasi pe incepatori sa mearga unde doresc ei.

Nu esti tu cel in masura sa-i sfatuiasca, sau sa interzica acest lucru.

Tu esti suparat ca eu le-am luat apararea incepatorilor, dar iti reamintesc ca si tu ai fost incepator...

#93
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

Tyby, on May 29 2005, 22:52, said:

@mufa: vezi ca le strici draq radarele alora si ii lasi fara obiectul muncii ... Ca ozeneu' lu' burvi n-are treaba, e invizibil pentru tehnologiile moderne.  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>

Am auzit din surse neconfirmate ca cica daca mergi cu peste 300 km/h aparatul radar nu te inregistreaza  :nonobad:

#94
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
Nu ma burvi, ce se poate observa e ca matale incerci sa ai dreptate oricand.

Eu cu argumente am venit atunci cand mi-am zis parerea. Cat despre faptul ca sunt sau nu in masura sa dau sfaturi, nu esti tu cel in masura sa decizi asta.

iar eu nu sunt suparat ca iei partea unora sau altora. Sunt suparat ca se gasesc unii care sa le ureze cele rele incepatorilor daca nu fac ca ei (erau vreo 2: unu' cu pomu', altu' cu o coliva: no way, guys! O sa ajungeti sa-i amenintati ca-i bateti voi daca pleaca si da Domu' sa nu pateasca nimic!), si sunt trist ca sunt unii care abereaza la greu si peste tot pe unde au ocazia.

Scuze tuturor de off-topic ... promit sa nu mai comentez aici decat pe marginea subiectului, atat cat stiu si / sau ma pricep. Asa ca burvi - nu te obosi prea tare sa raspunzi ... Better get a life of your own!  :peacefingers:

later: @mufa: pai nu, ca atunci zbori pe deasupra lui :drac:  :w00t:

Edited by Tyby, 29 May 2005 - 23:12.


#95
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Parerea mea:
- poti sa iesi din tara ca incepator;
- fii cu ochii in 4 si asigura-te cat de temeinic se poate, chiar daca ti se pare o aberatie d emulte ori;
- nu merge mai repede decat este cazul si nu depasi viteza legala;
- incearca sa nu exagerezi cu distantele parcurse 5-600 km ar trebui sa fie suficient pentru 1 zi. Nu recomand mai mult.
- mergi insotit;
- nu mai asculta aberatiile de puber gen: " o sa te omoare cu 300/h intr-o secunda, pomii o sa danseze pe sosea si carutzele sunt pe urmele tale (problema carutzelor o stim cu totii, nu e nefondata, dar nici nu trebuie gonflata artificial);

A

#96
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

gollum, on May 30 2005, 07:54, said:

- incearca sa nu exagerezi cu distantele parcurse 5-600 km ar trebui sa fie suficient pentru 1 zi. Nu recomand mai mult.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca nu ma insel, de la Bucuresti la Arad sunt vreo 600 de km din care 100 pe autostrada. Sa faca incepatorul nostru drumul asta dus intors timp de o saptamina (azi dus, miine intors) si pe urma sa ne zica daca mai are chef de plecat cu masina prin Europa. Voi chiar sunteti inconstienti? :ciocan:

#97
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Stimate Domn Mufa,

Intr-adevar pana la Arad sunt aprximativ 550 km. O sa fie mai dificil pt ca este ROmania. Cu toate acestea nu cred ca un sofer, fie el incepator va intampina probleme majore in a parcurge aceasta distanta.

In afara, 600 de km o sa fie chiar in regula si cred ca pot fi facuti fara probleme in 5 ore cu o masina decenta.

bafta.

A

PS DE curiozitate, ce varsta aveti Dl Mufa.

#98
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

gollum, on May 30 2005, 10:06, said:

Intr-adevar pana la Arad sunt aprximativ 550 km. O sa fie mai dificil pt ca este ROmania. Cu toate acestea nu cred ca un sofer, fie el incepator va intampina probleme majore in a parcurge aceasta distanta.

In afara, 600 de km o sa fie chiar in regula si cred ca pot fi facuti fara probleme in 5 ore cu o masina decenta.

bafta.

A

PS DE curiozitate, ce varsta aveti Dl Mufa.

<{POST_SNAPBACK}>

Probabil un sofer incepator va pleca la 8 am din Bucuresti si va ajunge pe la 8 pm in Arad. In asta am pus si o oprire de cel putin o ora pentru masa de prinz. Prima zi va fi cel mai usor. A doua zi putin mai greu. A treia zi si mai greu. Deja din a 4-a zi vorbim de sanse si noroc.

Chiar si asa, 5 ore de condus zilnic este enorm pentru un incepator. Gindeste-te ca are "nevoie" doar de o secunda de neatentie. Recunosc ca inca n-am condus pe autostrazile de afara, dar imi imaginez ca trebuie sa fie destul de plictisitor si din cauza asta obositor.

PS Daca esti curios de ce nu te uiti la profil?

#99
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Pe autostrazile de afara 2 ture de 2,5 ore ar trebui sa fie chiar relaxant. Fara sa fiu sofer profesionist (doar destul de umblat), pot spune ca nu de putine ori fac opriri de la plin la plin (6-800km). daca sunt singur, ca daca nu.....semnificativ mai des  :P

A

PS E plictisitor, intr-adevar si din posturi mi-ai parut mai imatur decat probabil esti in realitate  :console:

#100
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

gollum, on May 30 2005, 10:42, said:

Pe autostrazile de afara 2 ture de 2,5 ore ar trebui sa fie chiar relaxant. Fara sa fiu sofer profesionist (doar destul de umblat), pot spune ca nu de putine ori fac opriri de la plin la plin (6-800km). daca sunt singur, ca daca nu.....semnificativ mai des  :P

A

PS E plictisitor, intr-adevar si din posturi mi-ai parut mai imatur decat probabil esti in realitate  :console:

<{POST_SNAPBACK}>

Pentru un sofer umblat nu e mare scofala. Nu uita ca vorbim de un incepator. Daca baiatul tau ar avea carnet de 3 luni, l-ai lasa sa se urce in masina si sa plece in Germania cu masina?

Vrei sa spui ca a indemna un incepator sa plece cu masina la un drum de citeva mii de kilometri e dovada de maturitate? :ciocan:

#101
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
cati dintre voi atzi venit in seara de duminica pe autostrada spre bucuresti...
am facut-o eu duminica seara... si cu toate ca mergeam aproape de viteza maxima permisa(130km/h) au fost zeci de masini care m-au depasit, si cu greu poti face o depasire  daca nu ai ceva experienta, pt ca sant multi care merg incet pe banda 1 (sub 80) si alti care vin cu peste 150 pe banda 2-a... faci la slalomuri.... si daca nu stii sa apreciezi bine luminitele ce vin din spate, ai sanse sa iei la flash-uri la greu ... asta daca nu dai peste unul nervos..


cred ca ai inteles din ce ti-au spus majoritatea oamenilor cu ceva experienta ca nu legalitatea iesirii din tara conteaza asa tare cat sfatul NOSTRU ( a celor constienti de ce spun) sa nu o faci pt ca e prea devreme, mai bine o amani inca un an cand si sofatul nu va mai fi asa obositor si te vei putea bucura mai mult din cea ce vezi si vei apuca sa vezi si altceva decat drumul....pt ca nu vei mai fi atat de concentrat la condus, va fi mai "natural"
ce intelegi tu din sfaturile noastre, normal ca e treavba ta, incercam sa te facem sa te bucuri de traseu si sa te intorci fara probleme..

#102
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...am si eu o intrebare ca vad ca sunt mai multi soferi umblati: se poate iesi din tara inspre turcia si grecia cu o masina fara euro 1 sau 2? thnx...

#103
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004

Quote

si cu toate ca mergeam aproape de viteza maxima permisa(130km/h) au fost zeci de masini care m-au depasit, si cu greu poti face o depasire daca nu ai ceva experienta, pt ca sant multi care merg incet pe banda 1 (sub 80) si alti care vin cu peste 150 pe banda 2-a

Grav nu este ca merg asa. Grav este ca cei de pe banda 1 nu se asigura si ca magarii depasesc pe banda 1 la greu. Pt asta i-as lua carnetul 6-12 luni  :death:

A

#104
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

gollum, on May 31 2005, 08:10, said:

Grav nu este ca merg asa. Grav este ca cei de pe banda 1 nu se asigura si ca magarii depasesc pe banda 1 la greu. Pt asta i-as lua carnetul 6-12 luni  :death:

A

<{POST_SNAPBACK}>

Nu pot spune ca ma dau foarte des pe cele 2 minunate autostrazi, dar pina acum n-am vazut nici macar o depasire facuta pe banda 1. Asta nu inseamna ca nu sunt si idioti.

#105
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
Eu vad 5 pe tura (bucuresti pitesti mai aglomerata).

A

#106
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
nici una..?
hai fi serios...
eu vad cateva facute pe banda de urgenta..
si eu am facut una asa..din pacate, dar alta sansa nu aveam.
si cele mai nasoale accidente tot pe autostrada puteam sa am,
la primul caz doi se intreceau, eu banda 1, un microbuz banda 2 in depasirea mea(eu cam 110, el putin mai mult) si unul din cei 2 m-a depasit pe urgenta, ala cu microbuzul a vrut sa se bage in fata mea din cauze cellui de-al 2 lea care flashuia in spatele lui, numai ca in fata mea deja de bagase primul.... eu franat brusc, facut loc microbuzului ,care a a intrat cat de cat, si dupa ce au trecut aia, ramasesem amandoi masca, si ne faceam cruce..
al 2-lea caz, mergeam tot pe 1 si ma depasea agale o dacie, care usor,usor venea sore mine,fara semnal fara nimic pana a ajuns aproape de oglinda mea, sa ma scoata de pe banda, daca aveam un suv, ii aratam eu, cum aveam un tico, a trebuit sa franez brusc sa-i fac loc tampitului.. si nu venea nimic din sopate din fericire, ala s-a comportat ca si cum nu as fi existat... si nu a semnalizat niciodata
dar m-am razbunat.. nu faceti ca mine...
m-am dus in fata lui si am ciupit usor brusc frana, cat sa se blocheze franele si sa se auda, dupa care am continuat sa accelerez...cred ca ala s-a cacat pe el, ca a franat de s-a oprit...
pt asta itzi trebuie experienta, sa te scoata din cacao

#107
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
de acea nu  va sfatuiesc, nu e nici civilizat , nici sanatos,
dar cand mergi normal pe autostrada cu 110 si unul da sa te scoata de pe sosea, tu fiind in tico....
vezi situatia altfel... daca-si cerea scuze, macar cu o mana ridicata, ok, mai greseste omul, dar altfel.. crede-ma nu ai vrea sa ajungi pe aratura cu un tico la 110 si nici sa pui o frana brusca in cazul asta..
eu sant de parere ca unii trebuie si educati... si ma razbun ... dar nu o faceti si voi :death:
si mai ales ca s-a comportat ca si cum nu as fi existat.. nu semnal, nu nimic
inteleg, e mica masina , dar de vazut , o vezi
si in general  99.8% conduc safe si elegant, consient de ce poate masina si eu...
ca sa mai dreg busuiocul...
dar hai ca devin offtopic

Edited by aztec, 31 May 2005 - 12:12.


#108
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Doua lucruri iti pot spune:
1. trebuie sa ai carnet de cel putin un an. Pe mine unul m-au verificat si ungurii si italienii pe autostrada la un control. Cred ca am fost mai ghinionist ca in principiu nu prea am vazut masini oprite de politisti si au niste amenzi de te intorci din drum.
2. Eu am plecat anul trecut prin Europa dupa ce in 6 ani de zile am condus cam 70.000 Km. Sa iti spun impresii: am plecat din Constanta cu ideea ca de la 7 dimineata 800 de km ii pot parcurge in maxim 8 ore pana in Arad. De fapt au fost vreo 11 desi am mers tare sunt o gramada de sate + serpentine dupa Ramnicu-Valcea ca doar nu e autostrada peste tot. A doua prostie a fost ca imi propusesem sa ajung a doua zi in Venetia. Asadar Arad-Venezia, un drum in mare parte pe autostrada pt care imi propusesem maxim 10 ore fiind vreo 1100 km i-am parcurs in 16 ore de mers CONTINUU. Adaugati la asta o ora de stat in Vama la noi si o vreme insorita si iese un rezultat dezastruos. Eu sunt genul care rezista la condus dar asta a fost cu siguranta portiunea cea mai obositoare. Nu mi se inchideau ochii insa simteam ca e foarte epuizant. Autostrazile par relaxante, poate prea relaxante la un moment dat ti se apleaca de atata mers. Eu atunci cand se putea mergeam si cu 180kmh insa doar pt ca ma incapatanam sa ajung mai repede si doar in Austria si doar in spatele vreunui Mercedes cu speranta ca daca pe el nu il vad camerele pe autostrada nu o sa ma vada nici pe mine. Ungaria e grozanica am dat de o gramada de orase cu restrictie de 30kmh, asa ca nu mai ajungi la nici o medie planificata. Eu ma incapatanam pentru ca platisem anticipat camerele la hoteluri si nu vroiam sa mai dau bani aiurea. Am fost cu un Megane 1.6e care nu a avut nici o problema am fost extraordinar de multumit de felul cum a mers chiar si la viteze mari. Pot sa iti spun ca doar in Austria am fost flash-uit in Italia se merge fff tare insa nimeni nu te bruscheaza insa daca nu esti in stare sa mergi cu cel putin 200kmh mai bine nu treci pe banda a III-a.
Trecand peste faptul ca oricum nu ai cum sa iesi din tara, ar fi bine sa faci cateva drumuri prin tara pe distante mai mari de 400 km si peste vreo 2-3 ani eventual sa fiti doi soferi ca sa va puteti schimba, sa iesi prin Europa. Iti pot spune ca am facut 5500 km anul trecut in doar 10 zile si mi s-a parut destul de stresant. E foarte obositor parerea mea e ca risti mai mult decat trebuie. Viata e mult prea importanta ca sa o risti la volan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate