Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Acord de liber schimb Koreea de Sud - U.E.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
eu am vazut niste repere de aveo prin ceed. nu spui care.
deci copiaza...

#20
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postundercoverbrother, on 18th October 2009, 13:57, said:

eu am vazut niste repere de aveo prin ceed. nu spui care.
deci copiaza...

Repere nerepere, multe piese auto sunt OEM, de ex. proiectoarele de ceata de la Avensis (2004-2009) sunt facute de Valeo, aceeasi firma care le face pe cele de la Logan (si ghici sunt similare), asta e globalizarea, multe piese sunt inrudite cu altele sau chiar similare (si asta ma refer la concerne auto diferite) .

Oricum o luam pe aratura rau de tot, aici discutam de altele .

#21
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
era o gluma.

valeo, visteon, bosch si alti cativa producatori au standardizat masinile.

#22
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009
valeo e super ok firma.

1. ar fi super sa fie acest acord. coreeni stiu sa faca masini
2. ar fi concurenta pentru Dacia , poate invata si ei geamuri electrice standard , abs , etc.... poate aud si de esp , etc...

#23
cadillac

cadillac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 26.11.2008

View Postcipaul, on 17th October 2009, 17:13, said:

In rest aveti dreptate cei de la Dacia tremura fiindca Kia Ceed's si I30 masini care sunt incercarile de copiere a modelului Sandero, se vor ieftini.

Ca o ultima stire ingineri proiectanti ai marcilor germane BMW si Mercedes au facut o vizita la mioveni pentru a imprumuta unele elemente ale consacratului model dacia Logan (un imens succes pe piata germana).

In interviurile acordate acestia au marturisit ca vor folosi elementele respective in modelele ce vor iesi pe piata in anii urmatori motivand ca fabricarea de masini la mioveni are un avans de cel putin 10 ani privind calitatea si tehnologia folosita.

HAha 1 aprilie

ps: fani dacia sa nu ma credeti ii scris la misto

#24
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009
kia ceed NU este o copie a Sandero in NICI un punct EVER.

kia ceed este o masina cu 10 ani inaintea sandero. sandero cred ca tehnic este echivalentului unui golf 2 sau gold 3 , dar nici un caz mai mult. de cand trecem la golf 4  deja VW e inainte cu ani buni.

asa ca sper sa luam Kia si Hyundai ieftinache ca sunt masini f bune si fiabil si mai ales tehnologic moderne. Dacia daca vrea sa tina pasul sa vina cu ceva nou.

#25
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
sa vad ce o sa mai zica burebista cind Dacia sedan si mini-steppe o sa fie facute in coreea de catre samsung...  :lol:

Edited by H725, 18 October 2009 - 20:39.


#26
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009

View PostH725, on 18th October 2009, 21:39, said:

sa vad ce o sa mai zica burebista cind Dacia sedan si mini-steppe o sa fie facute in coreea de catre samsung...  :lol:

tu il iei in seama? e clar ca omul are grave probleme...

#27
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postevil_me_tepes, on 18th October 2009, 21:21, said:

asa ca sper sa luam Kia si Hyundai ieftinache ca sunt masini f bune si fiabil si mai ales tehnologic moderne. Dacia daca vrea sa tina pasul sa vina cu ceva nou.

De cand tu cel mai rasarit din familie doreste masini "ieftinache"? :D Chiar am crezut ca ai pretentii dar .....se pare ca tu stii mai ales cum sa faci sa moara capra vecinului.
Personal nu cred ca o sa vezi masini coreene mai "ieftinache" ca acum din cauza cursului monezii lor care acum este subevaluata.

Acum, in Europa Kia si Hyundai nu prea pot tine pasul cu Dacia. Nu imi prea pot explica cum dar asta e realitatea.
Posibil ca Dacia sa fie asociata cu vestitul nostru Dracula  :)

Dar din partea mea, poti visa in continuare sa ai si tu o masina mai fiabila ca cele ale rudelor.

#28
evil_me_tepes

evil_me_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 10.07.2009

View Postcipaul, on 20th October 2009, 00:05, said:

De cand tu cel mai rasarit din familie doreste masini "ieftinache"? :D Chiar am crezut ca ai pretentii dar .....se pare ca tu stii mai ales cum sa faci sa moara capra vecinului.
Personal nu cred ca o sa vezi masini coreene mai "ieftinache" ca acum din cauza cursului monezii lor care acum este subevaluata.

Acum, in Europa Kia si Hyundai nu prea pot tine pasul cu Dacia. Nu imi prea pot explica cum dar asta e realitatea.
Posibil ca Dacia sa fie asociata cu vestitul nostru Dracula  :)

Dar din partea mea, poti visa in continuare sa ai si tu o masina mai fiabila ca cele ale rudelor.

pai oricum sunt mai rasarit decat tine.

in ue kia si hyundai tin pasul cu dacia lejer.

PS: sugerez sa iti vezi de treaba ta cu familia si astea.
PS2: kia ofera 7 ani garantie , ceva ce dacia viseaza , ceva ce VW viseaza...

#29
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Revitalizez acest topic!
In urma acestui acord, care vad ca este reevaluat pozitiv de UE, in 2019 se pot primi diverse produse din coreea si acestea sa fie scutite de taxe vamale?
Spre exemplu, eu as vrea sa cumpar niste piese, in greutate de 20kg, cu o valoare de 3500$. De TVA nu voi scapa bineinteles si nu cred ca exista trick-uri aici, dar de taxe vamale se poate scapa in urma acestui acord de liber schimb? Am inteles ca ar fi 150lei + 3.5% din valoare, ceea ce este mult.

Edited by Lyvyoo, 06 November 2019 - 16:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate