Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

AirBerlin/FlyNiki

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#37
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Am citit pe site la airberlin ca e inclus un bagaj de mana de 20 kg, numai ca trb dat la cala, la bord poti sa iei un bagaj de maxim 6 kg, 8 daca ai si laptop
Noi o sa avem fiecare cate un bagaj de mana de 10 kg
A zburat careva cu ei, am citit bine?
Nu de alta, dar vreau sa fiu sigur..


http://www.airberlin...eng#freigepaeck

Edited by ortega, 18 October 2010 - 13:27.


#38
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu de cate ori am zburat bagajul de mana nu mi l-a cantarit nimeni. Doar sa nu fie prea mare ( gasesti pe site limitele dimensiunii bagajului de mana  ) desi mereu am vazut o gramada cu trollere ce depaseau dimensiunile admise sau cu cate 2-3 bagaje de mana .
De regula ai 20 kg la cala si 10 kg la mana  de persoana.

#39
sill.rds

sill.rds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 25.10.2006

View Postortega, on 18th October 2010, 14:25, said:

Am citit pe site la airberlin ca e inclus un bagaj de mana de 20 kg, numai ca trb dat la cala, la bord poti sa iei un bagaj de maxim 6 kg, 8 daca ai si laptop
Noi o sa avem fiecare cate un bagaj de mana de 10 kg
Vezi ca le-ai incurcat putin. Exista bagaj de cala (checked baggage) si bagaj de cabina (cabin baggage sau hand baggage).
La airberlin, in pretul biletului ai inclus, pe langa bagajul de cabina, si un bagaj de cala (fara sa platesti nimic in plus).

Parerea mea este ca trebuie sa-ti pregatesti doua bagaje. Unul de cabina (max 6 kg) cu toate lucrurile valoroase (atentie la  restrictiile de securitate) si unul de cala (max 20 kg) in care sa pui haine si alte lucruri incasabile si mai putin valoroase.

Daca faci cum ti-ai propus (bagaj de 10 kg), bagajul tau va ajunge la cala si vei putea sa-ti iei adio de la aparatul foto/laptop/parfumuri/acte/etc.

Edited by sill.rds, 18 October 2010 - 14:47.


#40
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Aha am inteles
O sa-l dau pe ala de 10 kg la cala, banii si actele o sa-i am la mine, laptop nu o sa am, si pt siguranta, am niste lacatele dintr-alea mici cu cifru
Multumesc mult la toti :)

#41
sill.rds

sill.rds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 25.10.2006

View Postortega, on 18th October 2010, 16:30, said:

Aha am inteles
O sa-l dau pe ala de 10 kg la cala, banii si actele o sa-i am la mine, laptop nu o sa am, si pt siguranta, am niste lacatele dintr-alea mici cu cifru
Multumesc mult la toti :)
Ok. Regula de baza pt bagajul de cala este sa nu pui nimic fragil sau valoros, indiferent cate lacatele cu cifru ai pune. Daca vor sa fure din bagaj ti-l taie fara nici o jena. De asemenea bagajul de cala se poate pierde.

#42
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Sa vedeti ce-am patit.
am facut rezervare, si tranzactia a esuat pt ca imi mai trebuiau 0,5 lei
O sa alimentez maine dimineata contul
Le-am dat un mail sa le spun ca maine dimineata pot debita contul, si i-am intrebat care e procedura.
Are insa cineva idee, imi debiteaza contul maine sau trebuie sa fac din nou rezervare?
Sau nimeni nu e a fost asa norocos ca mine? :)

#43
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Pai daca tranzactia a esuat, confirmarea nu a venit ( e-mail, etc. ), dupa ce alimentezi contul trebuie sa faci din nou rezervarea. Eu asa o vad. Nu am patit ceva similar. Poti verifica si la banca, daca ai suma blocata, dar eu nu cred, pur si simplu au refuzat tranzactia ( insuficienta fonduri ) si nu au emis confirmarea.

#44
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View Postortega, on 18th October 2010, 23:50, said:

Sa vedeti ce-am patit.
am facut rezervare, si tranzactia a esuat pt ca imi mai trebuiau 0,5 lei
O sa alimentez maine dimineata contul
Le-am dat un mail sa le spun ca maine dimineata pot debita contul, si i-am intrebat care e procedura.
Are insa cineva idee, imi debiteaza contul maine sau trebuie sa fac din nou rezervare?
Sau nimeni nu e a fost asa norocos ca mine? :)

Am patit eu ceva asemanator. Le-am trimis un e-mail si mi-au spus ca problema se poate rezolva in felul urmator:

Quote

Dear Mr. XXXXX,

Thank you for your email.

It could be also possible that there was just made typo when entering the details of your credit card.

I would be pleased if you could send us the following details of your credit card again, so that we can try to charge off once more:

credit card type(Visa, Mastercard, etc.)
name of the credit card holder
credit card number
CV-Code
expiry date

If you don't want to use this option, please get into contact with our service centre.
Do you have any further questions?If so, do not hesitate to contact us by telephone or sending us a fax or an email.


Sincerely yours

Mrs. Jana Franz
Service Team Air Berlin Group

Nu fa alta rezervare ca cica te pune sa o platesti si pe asta.

Quote

Dear Mr. XXXXX,

Unfortunately we are unable to charge the credit card you specified when booking with the fare of 108,90 EUR .The credit card company refused the payment.


If we have not received the information by the above mentioned date, your booking will be cancelled
and a cancellation fee will be charged in accordance with the general terms and conditions of business of Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG.

Please send us the complete e-mail in your response, since our correspondence is dealt with by a team.
You can also contact us by telephone if you have any queries or would like further information.

Yours faithfully

M. Zschoke

Service Team Air Berlin - NIKI

Edited by Mezz, 19 October 2010 - 08:35.


#45
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Am rezolvat, mi-am activat si contul de euro, si o optiune cu "moto", ca sa le permita sa-si traga din nou banii
Si-au tras banii azi dimineata si mi-au trimis 2 emailuri de confirmare(1 contine si un pdf cu traseul)
Ce voiam sa mai intreb...
Nu am bifat check in online, pt ca (din cate am citit la ei pe site) nu am vazut sa aiba ca la wizz, o taxa daca faci check in la aeroport
Au vreo taxa ceva daca faci check in la aeroport?

#46
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Voi amandoi a-ti facut rezervarea si dupa aceea le-ati scris ceva. Pentru mine e f. ciudat, pentru ca daca nu ai toti banii, nu vad cum emit nr. de rezervare, asta daca ai precizat ca platesti cu cardul.
Imi verific f. bine cati bani am in card si nu rezerv daca nu am toti banii.  Sau poate este ceva similar cu rezervarea prin plata cu transfer bancar, cand ei tin rezervarea 2-3 zile ca sa poti achita, dar acolo se emite imediat un nr. de rezervare si sta in asteptare....Ciudata procedura..uite am invatat ceva nou. Primul raspuns pe care l-a primit @Mezz, mie exact asa imi pare: da-ne toate datele ca sa-ti putem face o rezervare noua !! De la inceput. Mesajul al 2-lea este neclar, pentru ca nu stiu ce date le-a transmis @Mezz, la care ei fac referire.

Edited by metalactual, 19 October 2010 - 21:41.


#47
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View Postmetalactual, on 19th October 2010, 22:38, said:

Voi amandoi a-ti facut rezervarea si dupa aceea le-ati scris ceva. Pentru mine e f. ciudat, pentru ca daca nu ai toti banii, nu vad cum emit nr. de rezervare, asta daca ai precizat ca platesti cu cardul.
Imi verific f. bine cati bani am in card si nu rezerv daca nu am toti banii.  Sau poate este ceva similar cu rezervarea prin plata cu transfer bancar, cand ei tin rezervarea 2-3 zile ca sa poti achita, dar acolo se emite imediat un nr. de rezervare si sta in asteptare....Ciudata procedura..uite am invatat ceva nou.

O tine 7 zile. Insa nu inteleg cum poate sa te oblige sa platesti in cazul in care nu mai vrei sa achiti rezervarea respectiva.

#48
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Cei de la FlyNiki o tin 7 zile cand ? La transfer bancar ?
Nici eu nu stiu cum te pot obliga, poate sa retina o taxa de "hold" - trebuiesc citite conditiile, eu nu am zburat cu ei.

Edited by metalactual, 19 October 2010 - 21:44.


#49
Mezz

Mezz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 03.05.2005

View Postmetalactual, on 19th October 2010, 22:42, said:

Cei de la FlyNiki o tin 7 zile cand ? La transfer bancar ?

7 zile din momentul in care am facut rezervarea iar banii din card nu au fost extrasi. Iti pun 7 zile la dispozitie sa refaci plata.

#50
alxanu

alxanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2009
Am facut rezervare pentru iulie 2011 la 29 euro pe segment. Banii sunt luati de pe card si figureaza la tranzactii in derulare de ieri 18 oct (sunt blocati).
  De ce stau blocati si nu isi trag banii definitiv? Cand trec banii in contul lor?
  Pe ce aeroport aterizeaza in Viena (pe confirmarea primita nu apare numele aeroportului; pe internet am vazut ca ar exista doua aeroporturi).

#51
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Hmm, interesant, asa fac si alte companii ???...habar nu am, pentru ca am mereu suma necesara...dar este bine de stiu, poate sunt odata stramtorat cateva zile !!

View Postalxanu, on 19th October 2010, 22:50, said:

Am facut rezervare pentru iulie 2011 la 29 euro pe segment. Banii sunt luati de pe card si figureaza la tranzactii in derulare de ieri 18 oct (sunt blocati).
  De ce stau blocati si nu isi trag banii definitiv? Cand trec banii in contul lor?
  Pe ce aeroport aterizeaza in Viena (pe confirmarea primita nu apare numele aeroportului; pe internet am vazut ca ar exista doua aeroporturi).

Sigur aterizeaza pe VIE, adica Schwechat.
Banii sut trasi in 2-3 zile, in general si apar ca blocati pana atunci, asta este o chestie generala la plati on-line. Nu-ti face griji.

#52
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Revin si eu cu lamurire, am intrebat sotia, ea se pricepe ca lucreaza la o banca, banii cu care vreau eu sa platesc avionul sunt rezervati si se retrag in maxim 3 zile, cum a spus Metalactual
Eu credeam ca si i-au tras deja.
Oricum, super preturi, si spre Viena, iar eu am prins super de la Barcelona la palma de mallorca(tot 29 euro) bagaj cala inclus, in total 116 euro
Revin cu intrebarea, ma taxeaza si astia ca baietii de la Wizz pt check in la aeroport, ca n-am gasit nimic pe site si nici n-au spus nimic cand am rezervat(spre ex la wizz, daca bifezi check in la aeroport, iti adauga cei 10 euro la suma, aici a ramas aceeasi suma)

#53
alxanu

alxanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2009
Azi au luat banii din cont. (rezarvarea facuta pe 18 oct.)
  Si pe mine ma intereseaza daca pentru check in in aeroport se plateste. Cred ca odata ce nu apare nici o precizare este gratuit. Exista o lista a aeroporturilor unde se poate face check in on line; Bucurestiul nu apare, dar apare VIENA.

#54
sill.rds

sill.rds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 25.10.2006

View Postalxanu, on 20th October 2010, 20:58, said:

Si pe mine ma intereseaza daca pentru check in in aeroport se plateste. Cred ca odata ce nu apare nici o precizare este gratuit.
Este gratuit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate