Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Telefon fix cu sim sau mobil>fix

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Vreau pt niste varstnici sa renunt la abonamentul coplesitor de RTL. Dintr-o pensie nu-si pot permite sa-l mai tina, insa au nevoie de un telefon pt a tine legatura cu ei si urgente.
Fiind invarsta un telefon mobil cu design inghesuit nu e deloc facil.

Am nevoie de o solutie sa poata avea telefon in casa; sa fie un telefon fix care sa accepte sim (nu am gasit, nu am vazut) ori un telefon mobil cu taste mari (caramida).
Ma gandeam sa folosesc cartela de digi.mobil ca tot il tin degeaba si am minute gratuite in reteaua lor.

Multumesc

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Un Nokia 5110 d'ala classic ?!

[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/58/Nokia_5110.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 crysty2k5, on 12th October 2009, 22:06, said:

Un Nokia 5110 d'ala classic ?!

:lol:  Ăla nu-i 3g și nu-i merge pe el simul de RDS.

Edited by Nick_13ro, 12 October 2009 - 21:09.


#4
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 kpk1_, on 12th October 2009, 21:54, said:

Am nevoie de o solutie sa poata avea telefon in casa; sa fie un telefon fix care sa accepte sim Ma gandeam sa folosesc cartela de digi.mobil ca tot il tin degeaba si am minute gratuite in reteaua lor.

Multumesc
Asta te coafeaza?

[ http://i596.photobucket.com/albums/tt48/Bobby_ro/DigiTelFix.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si da, poti sa folosesti carteala digi mobil in el, dar mai avantajos este sa iei unul cu abonament de 2E sau moca daca varstnici au digi tv, sau le iei cu ocazia asta si la 14 lei au telefon fix cu abonament 0 si convorbiri nelimitate in RDS fix + mobil si tv cu pachetul popular care probabil pentru respectivi e mai mult decat suficient ... doar ca idee. Aparatul il primesti gratuit in custodie in ambele variante.

Telefonul e ok, sunet clar si puternic, butoane mari, apelare rapida, etc. Iar pentru conditii de semnal slab: posibilitatea atasarii unei antene externe

Edited by Bobby_ro, 12 October 2009 - 21:19.


#5
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc pt info.

Observ ca esti in tema cu digi&RDS.
Am un abonament broadband de net de 20 megi la care am primit 2 nr. de fix si 2 de mobil... RDS
E posibil sa transfer fostul nr. de romtele de la bunici pe unul din conturile mele de telefonie din contract si sa-l mut pe un aparat de genul acesta mobil ?

#6
Nick_13ro

Nick_13ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 06.03.2007

 kpk1_, on 12th October 2009, 22:23, said:

Multumesc pt info.

Observ ca esti in tema cu digi&RDS.
Am un abonament broadband de net de 20 megi la care am primit 2 nr. de fix si 2 de mobil... RDS
E posibil sa transfer fostul nr. de romtele de la bunici pe unul din conturile mele de telefonie din contract si sa-l mut pe un aparat de genul acesta mobil ?

Încearcă întâi să ceri înlocuirea unui fix cu fixomobil și dacă merge cere portarea numărului de RTC (deși nu prea cred c-o să meargă). Dacă nu- abonament nou.

Edited by Nick_13ro, 12 October 2009 - 21:26.


#7
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Poti sa transferi (portezi) numarul romtelecom in reteaua RDS pe un fixomobil de acest gen dar numai pe abonamentul de 2E. Nu poti porta un numar dintr-o alta retea in locul unui numar de telefon RDS asociat in prezent altor servicii.

@Nick, nu poti cere inlocuierea fixului wired cu unul wireless asa dupa pofta inimii pentru ca nu il schimba nimeni fara un motiv temeinic. Aceste telefoane fixe se dau acolo unde reteaua fixa de telefonie nu este prezenta sau unde numarul de abonati nu renteaza intretinerea acesteia, dar si aici se schimba unde si cand cred ei de cuviinta nu cand soliciti tu.

Edited by Bobby_ro, 12 October 2009 - 21:32.


#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

 kpk1_, on 12th October 2009, 21:54, said:

Vreau pt niste varstnici sa renunt la abonamentul coplesitor de RTL. Dintr-o pensie nu-si pot permite sa-l mai tina, insa au nevoie de un telefon pt a tine legatura cu ei si urgente.
Fiind invarsta un telefon mobil cu design inghesuit nu e deloc facil.

Am nevoie de o solutie sa poata avea telefon in casa; sa fie un telefon fix care sa accepte sim (nu am gasit, nu am vazut) ori un telefon mobil cu taste mari (caramida).
Ma gandeam sa folosesc cartela de digi.mobil ca tot il tin degeaba si am minute gratuite in reteaua lor.

Multumesc
Mai ai si varianta asta in cazul in care nu rezolvi cu RDS. O folosesc si eu de curand, tot pentru bunici. Fixul e foarte usor de utilizat, tasta speaker, apelare rapida, sunet bun, se potriveste perfect pentru cineva in varsta.

Fixul are numar de mobil, mobilul vine activat cu 1000 de minute in retea cu care sa tot vorbesti cu bunicii tai.
Creditul il acumulezi din apelurile primite.

Edited by danutz1, 13 October 2009 - 10:10.


#9
kpk1_

kpk1_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 22.07.2008
Am sunat azi la RDS si am aflat urmatoarele:
Pt ca nu am alt serviciu RDS este posibil sa achizitionez un abonament de 2 EUR cu minute nelimitate in RDS si 1 cent pe minut in alte retele. Termialul fix este oferit in custodie.

Edited by kpk1_, 13 October 2009 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate