Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ajutati-ma cu ceva

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
rareswega

rareswega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2008
In aceasta seara eram cu 3 baieti din care 2 prieten si unul pe care deabia l-am cunoscut prin intermediul lor. La ora 11:01 a fost ultima oara cand m-am uitat la telefon, si l-am pus in buzunarul de la hanorac, intre timp, baiatul pe care deabia l-am cunoscut a plecat pana in fata blocului (am ramas eu si cu cei doi prieten in spatele blocului), cam dupa 15-20 minute am vrut sa mergem undeva, dar la 50 m de locul din care am plecat (unde am stat in intervalul 11:00-02:00) am constatat ca numai am telefonul, m-am intors inapoi, nu era nicaieri, nu trecuse nimeni pe acolo....daca scapam telefonul jos se auzea, si m-am dus pana sus si am luat telefonul la un prieten si am sunat, dar surpriza...telefonul inchis, si avea mai mult de jumatate de baterie cand m-am uitat la el  plus ca avea o luna si jumatate, deci nu se descarca in trei ore jumatate de baterie. Acum nu stiu ce sa fac, unde sa ma duc, cu cine sa vorbesc si va cer un SFAT.

Va multumesc !!!!

#2
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
cel mai bun sfat pe care ti-l pot da in acest caz:
schimba prietenii sau macar fii mai selectiv si atent

Nu ai ce sa ii faci legal.

#3
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 21.04.2009

 Horsie, on 10th October 2009, 07:35, said:

Nu ai ce sa ii faci legal.


Asta e o noutate, pt furt nu ai ce sa-i faci?

Iti dau eu o idee, fa plangere la politie, daca la luat unul dintre cei trei o sa recunoasca, ca au politistii metodele lor super eficenta in cazuri dintr-astea. Probleme sunt cu marii barosani, dar cu gainarii dintr-astea se descurca.

#4
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008
Du-te urgent si depune plangere la politie.Trebuie sa anexezi factura de cumparare a tel. si certif. de garantie pe care e trecut IMEI-ul. Mie mi-au gasit tel. furat in Galati, la Constanta. A durat cam o luna pana l-am recuperat.IMEI-ul e scris si pe cutia tel.

#5
NORTHERNSTAR

NORTHERNSTAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 07.12.2007
HELP VA ROG!

De o saptamana cineva ma ameninta prin e-mail cum ca daca ma prinde pe strada ma bate. cu trei zile in urma ma si sunat continuand cu amenintarile. Faza e ca, eu i-am scris ca poate ma confunda cu cineva, deoarece nu ies din casa, numai daca e strict necesar, nu ma leg de oameni, platesc taxele si impozitele, nu am restante sau rate neplatite. Prietenii cu care stau de vorba nu ar fi in stare sa im faca asemenea farse, dar cea ce incepe sa ma enerveze e faptul ca tipu` stie cine sunt, ma cunoaste, iar eu nu...
Am adresa lui de e-mail, prin care ma amenintase de 2x... Ce as putea face in asemenea caz?


Ajutor va rog!

#6
minnie2007

minnie2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 01.09.2008
Mergi la politie si fa plangere.Noi romanii ne-am obisnuit sa nu avem mari asteptari de la cei care ar trebui sa ne ofere siguranta, dar eu personal am avut surprize placute atunci cand am apelat la politie.Am intalnit politisti din generatia tanara care chiar vor sa faca treaba si mai sunt si tare mintosi.

#7
NORTHERNSTAR

NORTHERNSTAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 07.12.2007
Mda... Dar intai vroiam sa trec peste aceasta procedura si sa rezolv pe cale pasnica... Mersi de sfat...

#8
rareswega

rareswega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2008
si daca o sa zica ca nu am dovezi ???

Edited by rareswega, 10 October 2009 - 11:37.


#9
cosminnnn

cosminnnn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 07.04.2008
Citeste de 100 ori ce a scris minnie2007 .

#10
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008

 rareswega, on 10th October 2009, 12:29, said:

si daca o sa zica ca nu am dovezi ???
Cum adica nu ai dovezi ?
1. Cu documentele telefonului ai dovezi ca este al tau.
2. Cu cei doi prieteni ai dovezi ca aveai telefonul la tine, intrun interval de timp si intrun loc in care pe langa voi trei nu mai era altcineva decat noul prieten, pe care-l poti gasi relativ usor, fiind cunostinta a celor doi prieteni.
3. Noul prieten tocmai dispare cand tu nu-ti mai gasesti telefonul.
4. Celelalte dovezi le aduna cu usurinta un agent de politie mai rasarit.
P.S. Sper ca ai fost deja la politie.
Nu lasa urma sa se raceasca si un neispravit sa se bucure de bunul tau. Cu cat intarzii mai mult cu atat va fi mai greu sa-ti gasesti telefonul si mai imposibil sa-ti gasesti cartela ( cateodata mai importanta decat aparatul ).
P.S.S. Chiar daca nu-ti pasa prea mult de telefon, si nu vrei sa depui plangere, ar trebui sa te anime spiritul civic de a "scoate" de pe piata astfel de baieti.

#11
Merzel

Merzel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 11.07.2009
@ rareswega: dacă ai actele telefonului, poate fi depistat după codul IMEI chiar dacă i se schimbă cartela. Fă plângere, cum te-au sfătuit ceilalți.

 NORTHERNSTAR, on 10th October 2009, 10:39, said:

De o saptamana cineva ma ameninta prin e-mail cum ca daca ma prinde pe strada ma bate. (...), platesc taxele si impozitele, nu am restante sau rate
Aha! Tu credeai că omul cu amențările e de la Fisc???
Fă și tu o plângere.

#12
rareswega

rareswega

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 11.06.2008
Ms baieti de sfaturi, am rezolvat :)
M-am dus la sectie, i-am explicat clar la politistul de serviciu si am vb cu el, a zis sa vin maine dimineata la 8 sa depun plangere sau numai stiu exact cum a zis. Ajung acasa si ma tot intreba unul din prieteni unde am fost, i-am zis...s-a dus si mi-a recuperat telefonul.....YupYYY

Mi-am recuperat telefonul   :D  :D  :D  :D

[ http://www.telyou.ro/telefon/3110-classic-id520/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rareswega, 10 October 2009 - 23:42.


#13
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.03.2008
Si cu asta basta ? :huh:
Sper ca te duci sa faci plangere, acum ca, prin prietenul ce ti-a recuperat telefonul, ai 100% sanse sa-l dovedesti pe HOT.
Prin recuperarea prejudiciului nu se sterge ce a facut.
Furtul ramane furt, iar daca tu nu faci plangere, maine hotul ii da una unei femei pe strada si-i ia geanta.
Nu poti sa ramai indiferent.
Ori ti-e teama ca si prietenul recuperator ii implicat ( dupa cat se stresa asa pare ).
Ajuta societatea sa scape de astfel de specimene.

Edited by creivean, 11 October 2009 - 09:52.


#14
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
  Ce bine a zis Horsie in primul post...si nici nu stia finalul.

  Este clar ca si prietenenul care ti l-a "recuperat" stia dar ti-a ascuns acest lucru. Cand a vazut ca e groasa si ai mers la politie...minune, s-a dus si a dus telefonul. 

#15
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Așa zișii tăi prieteni erau toți în legătură să te facă de telefon!
Ar trebui să reclami faza asta la poliție pentru ca să-ți bați puțin taraba de ei....doar dacă ai vreun prieten la poliție!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate