Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#577
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAsontea, on 20 martie 2013 - 11:58, said:

... Ce ati face in tranzit prin  Madrid ? La dus aterizam la 19 si avem a doua zi transoceanic la 15 , la întoarcere ajungem  la 13 si avem zbor spre casa  a doua zi la 21 ...

La dus nu prea ai timp, mai ales pe 5-6 aprilie, când e încă ora de iarnă (cred). Doar să vă plimbaţi seara după ce luaţi cina prin oraş, că a doua zi practic e pierdută.
Însă la întoarcere puteţi chiar să faceţi vizite interioare, nu doar să vă plimbaţi.  După atâta Mexic poate o să vreţi să vedeţi şi ceva artă.
În locul vostru eu mi-aş fi luat mai multe nopţi în Madrid la întoarcere, dar asta e !
Oricum, baftă cu Mexicul !

Sănătate şi toate cele bune !

#578
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Mai multe nopti depășesc bugetul , care e oricum crizat.
Ma gândeam sa valorific tot timpul , încercând ce se poate . Prea mult nu-l pot tine pe fii-miu prin muzee, trebuie sa mai crească ca sa aprecieze. De obicei facem programe combinate, câte ceva pe gustul fiecăruia. In prima seara , unde crezi ca ar trebui sa ne oprim -o zona cu terase , arhitectura ....? Si pt o zi întreaga ce traseu recomanzi?

#579
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,316
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAsontea, on 20 martie 2013 - 11:58, said:

Am si eu o întrebare pt cunoscatorii Madridului . Ce ati face in tranzit prin  Madrid ? La dus aterizam la 19 si avem a doua zi transoceanic la 15 , la întoarcere ajungem  la 13 si avem zbor spre casa  a doua zi la 21. Ma gândeam la cazare lângă aeroport, sa scăpam repede de bagaje.

1 - pentru dus e cam nasol, seara ajungeti tarziu in oras si a 2-a zi la 13:00 trebuie sa fiti la aeroport, nu stiu daca merita efortul sa mergeti pana in oras. Trebuie sa tineti cont de faptul ca, in Barajas sunt cazari la indemana pentru cei care stau o noapte in tranzit, multe hoteluri ofera shuttle gratuit de la / spre aeroport...insa multe sunt zgomotoase noaptea, datorita acestui specific. Eu am stat la un hotel f. ok, dintr-un lant, nou, cu tot confortul, shuttle gratuit....insa zgomotos. Avand in vedere un nr. mai mare de bagaje, nu stiu daca merita sa va trambalati in oras.
Daca nu vreti cazare in Barajas si vreti musai in Madrid, exista posibilitatea sa lasati bagajele peste noapte in aeroport ( eu le-am lasat in T4 si am plecat o zi in oras ), vezi pe site-ul aeroportului cat mai costa...intr-o cuseta mare am bagat doua valize mari. Plecati in centru doar cu rucsacele de mana ( lucruri pentru o noapte ) si va cazati musai in centru...stati seara pana tarziu si va treziti a 2-a zi mai tarziu si plecati direct la aeroport sau poate mai trageti o tura de 2h, depinde doar de voi.

2 - la intoarcerea din Mexic e mai bine, aveti timp mai mult si merita sa mergeti in centru orasului ( cazare musai in centru, chiar daca este mai scump pentru o noapte nu merita sa va trambalati, in timpul scurt, prin mijloacele de transport ) si faceti un program lejer. Nu recomand muzee, incepeti din Plaza de Oriente si daca vedeti Catedral de la Almudena, Palacio Real, pe jos spre Plaza Mayor, Puerta del Sol este absolut ok. Atentie: inainte de a ajunge in Plaza Mayor, opriti musai in Mercado de San Miguel si gustati tapas-uri impreuna cu localnicii. Minunat !

Ceva de genul: http://maps.google.c...z=17&via=2&z=17

Edited by metalactual, 20 March 2013 - 19:57.


#580
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Multumesc Metal! Suna foarte bine ce-mi spui! Te rog , fa-ți pomana completa si învață-ma si cum ma uit dupa locul de lăsat bagaje si costuri .

#581
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,316
  • Înscris: 17.04.2006
http://www.aena-aero... Luggage Office

#582
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postmetalactual, on 20 martie 2013 - 20:09, said:



Merci!

#583
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 05.11.2009

View PostAsontea, on 20 martie 2013 - 20:23, said:

Merci!

@Asontea, daca esti crizat, vezi unde am stat eu...o noapte in jur de 68 euro...dubla cu pat suplimentar...sau vezi daca mai au triple...hostalul este vizavi de muzeul Prado, si intre Cibeles si Atocha, statiile pentru bus-ul de aeroport. Merita sa te plimbi si noaptea prin Madrid.

#584
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010

View PostAsontea, on 20 martie 2013 - 16:15, said:

... In prima seara , unde crezi ca ar trebui sa ne oprim -o zona cu terase , arhitectura ....? Si pt o zi întreaga ce traseu recomanzi?

În prima seară, cum spuneam, nu prea aveţi timp.
Depinde unde aveţi cazarea (nu ai spus decât că aţi "luat o noapte" în Madrid). În principiu, eu m-aş plimba prin împrejurimile hotelului. Evident, dacă hotelul e în centru.

La întoarcere, că tot sunteţi cu băiatu', poate o idee bună ar fi o zi întreagă la zoo-aquarium.


Sănătate şi tcb !

#585
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostOvidiuNS, on 19 martie 2013 - 21:23, said:

@nadis, am înţeles că Prado şi Thyssen-Bornemisza ar fi primele 2 mari muzee. Al 3-lea care e ?

Cu mulțumiri, Ovidiu, pentru explicațiile despre cele două muzee.
Foarte repede; și cu scuze că nu am timp să spun, după cum s-ar cuveni, câte o vorbă mai multora care mi-au răspuns.
Așa cum am considerat din start că Beaubourg-ul (Centre Pompidou) este al treilea muzeu al Parisului (mă rog, acum aș împărți locul doi, al Muzeului D'Orsay, cu Orangeria) - pe aceeași idee socotesc Reina Sofia ca al treilea muzeu madrilen. Rămâne să verific. Sigur, întrebarea ta era dacă am "organ" pentru arta - mai ales pictura - modernă și contemporană. Ei bine, pentru cea din urmă mai puțin spre deloc, însă "percutez" intens la suprarealiști. Dalí mi-a fost drag de când eram mică și-mi arăta tata imagini din albume; la fel, Magritte sau Miró. În mintea mea de copilă sau adolescentă, Dali și Magritte erau un Bosch și un Brueghel moderni...
În privința lui Picasso am păreri împărțite; îmi plac mult mai mult lucrările din perioada în care a fost mai apropiat de impresionism decât cele din perioada cubistă. La Reina Sofia, cred că mă voi uita cu interes și la Braque, Juan Gris, Max Ernst sau Tanguy. Cu regretul că nu voi găsi, ca la Beaubourg, Matisse, Kandinki, De Chirico sau Chagall.
În fine, mai rămâne să nimeresc la fața locului ce mi-ar plăcea; nefiind aranjat după artiști, ci după ani sau evenimente (cum observ pe site), am impresia că va trebui să caut și la Colecția 1900-1945, și la 1945-1968. O să încerc mâine să-mi printez planurile și să notez sălile.

Ca o observație personală: mă surprinde că mai toată lumea care vizitează Madridul se duce la Reina Sofia (posibil pentru celebritatea Guernicăi), în vreme ce la Paris nu calcă mai nimeni prin Beaubourg, măcar pentru Brâncuși sau pentru Brauner - așa, cel puțin din spirit național...

Edited by nadis, 21 March 2013 - 02:10.


#586
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postnadis, on 21 martie 2013 - 02:06, said:

Cu mulțumiri, Ovidiu, pentru explicațiile despre cele două muzee.
Foarte repede; și cu scuze că nu am timp să spun, după cum s-ar cuveni, câte o vorbă mai multora care mi-au răspuns.
Așa cum am considerat din start că Beaubourg-ul (Centre Pompidou) este al treilea muzeu al Parisului (mă rog, acum aș împărți locul doi, al Muzeului D'Orsay, cu Orangeria) - pe aceeași idee socotesc Reina Sofia ca al treilea muzeu madrilen. Rămâne să verific. Sigur, întrebarea ta era dacă am "organ" pentru arta - mai ales pictura - modernă și contemporană. Ei bine, pentru cea din urmă mai puțin spre deloc, însă "percutez" intens la suprarealiști. Dalí mi-a fost drag de când eram mică și-mi arăta tata imagini din albume; la fel, Magritte sau Miró. În mintea mea de copilă sau adolescentă, Dali și Magritte erau un Bosch și un Brueghel moderni...
În privința lui Picasso am păreri împărțite; îmi plac mult mai mult lucrările din perioada în care a fost mai apropiat de impresionism decât cele din perioada cubistă. La Reina Sofia, cred că mă voi uita cu interes și la Braque, Juan Gris, Max Ernst sau Tanguy. Cu regretul că nu voi găsi, ca la Beaubourg, Matisse, Kandinki, De Chirico sau Chagall.
În fine, mai rămâne să nimeresc la fața locului ce mi-ar plăcea; nefiind aranjat după artiști, ci după ani sau evenimente (cum observ pe site), am impresia că va trebui să caut și la Colecția 1900-1945, și la 1945-1968. O să încerc mâine să-mi printez planurile și să notez sălile.

Ca o observație personală: mă surprinde că mai toată lumea care vizitează Madridul se duce la Reina Sofia (posibil pentru celebritatea Guernicăi), în vreme ce la Paris nu calcă mai nimeni prin Beaubourg, măcar pentru Brâncuși sau pentru Brauner - așa, cel puțin din spirit național...
Reina Sofia chiar mi-a placut. La Prado am fost 2 seri pe final, la mocaneala. Suficient, in conditiile in care prefer sculptura picturii. Era in iunie, pe 8-9 si nu era f aglomerat. In rest o masa/sangria/bere in Plaza Mayor face toti banii. o relaxare ca la Piazza del Amfiteatro din Lucca, doar ca e mult mai mare.

#587
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Se întâmplă să știe cineva care dintre hărțile de pe net, privind autobuzul turistic, este cea mai nouă? Eu am două; în mare majoritate, traseele se suprapun - mai puțin în zona în care mă interesa mai tare, adică Puerta del Sol-Prado-Calle Alcalá (cel puțin stațiile de pe Calle Alcalá par a avea indicate adresele greșite în ambele versiuni, că nu corespund cu numerele străzii de pe Google Maps).

#588
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,346
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnadis, on 21 martie 2013 - 23:18, said:

Se întâmplă să știe cineva care dintre hărțile de pe net, privind autobuzul turistic, este cea mai nouă? Eu am două; în mare majoritate, traseele se suprapun - mai puțin în zona în care mă interesa mai tare, adică Puerta del Sol-Prado-Calle Alcalá (cel puțin stațiile de pe Calle Alcalá par a avea indicate adresele greșite în ambele versiuni, că nu corespund cu numerele străzii de pe Google Maps).

@nadis, s-ar putea sa fie harta aiurea...mie mi s-a mai intamplat

#589
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postnniki, on 21 martie 2013 - 20:59, said:

Reina Sofia chiar mi-a placut. La Prado am fost 2 seri pe final, la mocaneala. Suficient, in conditiile in care prefer sculptura picturii. Era in iunie, pe 8-9 si nu era f aglomerat. In rest o masa/sangria/bere in Plaza Mayor face toti banii. o relaxare ca la Piazza del Amfiteatro din Lucca, doar ca e mult mai mare.
Niki, și cum te-ai orientat pe-acolo? De R. Sofia, zic.  Ai mers, așa, la întâmplare? Că de pildă unul și același artist - să zicem Picasso, ca sa fie mai simplu - apare la toate colectiile din toate perioadele, asa ca ar trebui sa bantui de bezmetic prin cele trei etajele ca sa zici că le-ai vazut pe toate... Mi se pare foarte enervant cum le-au expus, o camera fotografie, una pictura, una instalatie, una sculptura - sau in amestec, pe ani.

Inteleg ca ai fost aprox. in aceeasi perioada cand merg si eu: cum a fost vremea? Ceva canicula? Dar ploi?

Are cineva timp si chef sa-mi povesteasca cum e la metrou prin Madrid? Sunt scari rulante peste tot - sau doar pe alocuri? Sunt indicatii clare, de pilda intr-o statie cum e Sol, ca sa nimeresti linia 1, linia 2 etc.? Mergi pe tot soiul de culoare multe sute de metri?
Sunt foarte ingrijorata cum ma voi deplasa cu mama; nu va putea ajunge nici pana la Prado, ca sunt 850 m pe jos (dus; inca pe atat intorsul), plus cat e de bantuit prin muzeu etc.- iar vreun mijloc de transport direct, fara schimbare, nu vad sa existe. Doar bus-ul turistic - dar pe cate zile sa-l iei si pe-asta?!?

Edited by nadis, 22 March 2013 - 15:21.


#590
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postnadis, on 22 martie 2013 - 15:20, said:

Niki, și cum te-ai orientat pe-acolo? De R. Sofia, zic.  Ai mers, așa, la întâmplare? Că de pildă unul și același artist - să zicem Picasso, ca sa fie mai simplu - apare la toate colectiile din toate perioadele, asa ca ar trebui sa bantui de bezmetic prin cele trei etajele ca sa zici că le-ai vazut pe toate... Mi se pare foarte enervant cum le-au expus, o camera fotografie, una pictura, una instalatie, una sculptura - sau in amestec, pe ani.

Inteleg ca ai fost aprox. in aceeasi perioada cand merg si eu: cum a fost vremea? Ceva canicula? Dar ploi?

Are cineva timp si chef sa-mi povesteasca cum e la metrou prin Madrid? Sunt scari rulante peste tot - sau doar pe alocuri? Sunt indicatii clare, de pilda intr-o statie cum e Sol, ca sa nimeresti linia 1, linia 2 etc.? Mergi pe tot soiul de culoare multe sute de metri?
Sunt foarte ingrijorata cum ma voi deplasa cu mama; nu va putea ajunge nici pana la Prado, ca sunt 850 m pe jos (dus; inca pe atat intorsul), plus cat e de bantuit prin muzeu etc.- iar vreun mijloc de transport direct, fara schimbare, nu vad sa existe. Doar bus-ul turistic - dar pe cate zile sa-l iei si pe-asta?!?
Exact cum ai spus am bantuit relativ organizat pe toate etajele de la R Sofia. Nu sunt atat de scrupulos la analiza pieselor fiecarui pictor, am placeri haotice si instantanee. Posted Image Posted Image A fost destul de cald, dar nu insuportabil, cam 32-33 gr la pranz. Dupa am patit 40-45 zilnic la pranz in Cordoba-Granada, asa ca...
Nu mai retin de scari rulante la metrou, dar sigur nu ne-am incurcat avand si harta metroului in dotare.

#591
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Nadis, te înţeleg perfect pentru că şi eu am fost cu tatăl meu şi din motive obiective am avut acelaşi stres. Da, metroul e bine organizat, puţine şanse să te rătăceşti, dar e ENORM! Cel puţin unele staţii aşa sunt. Am numărat la staţia TRIBUNAL erau 6 (şase!) porţiuni de scări automate. Coborai ... si coborai... si coborai... de sase ori!

Nu, nu sunt peste tot scari automate, dar, in general sunt. E drept nici n-am văzut eu  toate statiile de metrou.

Busul turistic merită. Fiind cu tata l-am folosit full time. De obicei cumpăr bilete, dar văd o dată ruta 1 şi o dată tura 2. Acum l-am folosit şi ca deplasare între obiective turistice. Şi-a scos toţi banii. Vine din 10 in 10 minute. L-am luat pe 2 zile (25 de euro eu, vreo 13 -parcă!- tata). Dacă l-aş fi luat pe o zi era cu câţiva euro mai ieftin.  

Preturile sunt un pic modificate fata de ce am citit pe aici. O cartela cu 10 calatorii e undeva 12 euro la care se mai adauga un supliment de 3 euro/pers pt aeroport.

#592
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postnniki, on 22 martie 2013 - 20:52, said:

Exact cum ai spus am bantuit relativ organizat pe toate etajele de la R Sofia. Nu sunt atat de scrupulos la analiza pieselor fiecarui pictor, am placeri haotice si instantanee. Posted Image Posted Image A fost destul de cald, dar nu insuportabil, cam 32-33 gr la pranz. Dupa am patit 40-45 zilnic la pranz in Cordoba-Granada, asa ca...
Nu mai retin de scari rulante la metrou, dar sigur nu ne-am incurcat avand si harta metroului in dotare.
Aha; și cam cât ai bântuit la modul ăsta - vreau să zic: cât timp ți-a luat să vezi relativ tot?
Hartă... desigur că o să am de acasă, posibil să și învăț partea din ea care mă interesează; atât că pe mama s-ar putea să n-o intereseze deloc mijlocul ăsta de transport, ba poate nici pe mine. Metroul din Barcelona nu mi-a plăcut: de 2 ori am intrat și după 10 minute am ieșit pe aceeași "gaură"... Posted Image

View Postiulia_, on 22 martie 2013 - 21:15, said:

Nadis, te înțeleg perfect pentru că și eu am fost cu tatăl meu și din motive obiective am avut același stres. Da, metroul e bine organizat, puține șanse să te rătăcești, dar e ENORM! Cel puțin unele stații așa sunt. Am numărat la stația TRIBUNAL erau 6 (șase!) porțiuni de scări automate. Coborai ... si coborai... si coborai... de sase ori!

Nu, nu sunt peste tot scari automate, dar, in general sunt. E drept nici n-am văzut eu  toate statiile de metrou.

Busul turistic merită. Fiind cu tata l-am folosit full time. De obicei cumpăr bilete, dar văd o dată ruta 1 și o dată tura 2. Acum l-am folosit și ca deplasare între obiective turistice. Și-a scos toți banii. Vine din 10 in 10 minute. L-am luat pe 2 zile (25 de euro eu, vreo 13 -parcă!- tata). Dacă l-aș fi luat pe o zi era cu câțiva euro mai ieftin.  


Da, mersi frumos, Iulia. Vorba e: iau bus-ul turistic pe 2 zile, dar daca in ziua aia mergem intr-un muzeu mare (și cred că cel puțin astea 3 despre care vorbirăm sunt mari; Palatul Regal așijderea, cu ce mai stai la coadă), asta înseamnă că pentru mama ziua va fi "gata", adică altceva nu mai vizităm, că și-a epuizat forțele. Ținând-o așa, ar trebui să tot iau bilete pe 2 zile, pe încă 2 zile, pe încă 2 zile... asta face niște bani, încât mă gândesc dacă nu mai bine mergem cu taxiul. Posted Image Pun pariu că tatăl tău nu are 83 de ani, de aceea ați putut "exploata" bus-ul la max, cu mai multe vizite zilnic.

Acum mă uit pe autobuzele obișnuite. Ar fi ceva-ceva, dar numai din bucăți, din înnădituri...

#593
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
Întrebare de novice: ce edificii de cult nu trebuie ratate? (Mă intereseaza cum arata, nu ce semnifica - gen nunta lui x cu y.)
Nu stiu decat despre Almudena, San Francisco El Grande și Monasterio de las Descalzas Reales.

#594
iulia_

iulia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 20.03.2008
Posted Image)) exact asta vroiam să-ți recomand : o biserică în care s-a căsătorit X cu Y... Posted Image

Serios acum mi-am amintit de Iglesia Parroquial de San José. Imposibil sa o ratezi e exact pe Gran Via. Merită să intri în ea nu doar pt ca e locul in care, se spune, s-au casatorit Simon de Bolivar cu Maria Teresa Del Toro y Alayza. De spus, se spune chiar printr-o placă în interiorul lăcașului de cult, dar, o dată întoarsă în țară, aveam să aflu că de fapt căsătoria a avut loc într-o biserică învecinată, distrusă între timp.
Oricum revenind la San José, mi-a plăcut foarte mult, e situată central și merită să petreci în ea câteva minute.

Un alt lăcaș de cult care mi-a trezit atenția e San Jerónimo el Real. Foarte frumoasă biserica mai ales pe exterior. Situată extrem de aproape de Muzeul Prado.

Cât privește cozile, e drept că nu am fost la final de program pt a beneficia de reducere/ gratuitate, dar nicăieri nu am stat mai mult de 3 minute la coada. Nici la Palacio Real, nici măcar la Prado.

Din păcate nici cu San José, nici cu San Jerónimo el Real nu am poze prea grozave. Din prima am reusit sa "fur" 3-4 imagini. Dar nu mai mult... Din a doua n-am făcut niciuna din interior pt că era slujbă. Eu îți las ce am...  mai multe & mai bune sigur găsești pe net.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate