Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Madrid

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1017 replies to this topic

#613
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostOvidiuNS, on 19 martie 2013 - 21:23, said:

Uite ce scrie în vechiul ghid Mic--lin (traducere aproximativă din franceză).
Muzeul Lazaro Galdiano (2 stele)
(se poate admira chiar și un Hristos de Leonardo da Vinci).

Ovidiu, cat de vechi e ghidul M.? Se pare ca, intre timp, s-a descoperit ca acel portret al Mantuitorului adolescent nu e al lui Leonardo, ci al unui talentat discipol al sau, pe nume Boltraffio, milanez.
Si, ca o curiozitate, dimensiunile tabloului: 25 x 18,5 cm. Sper că l-au amplasat suficient de jos. Posted Image

#614
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postnadis, on 25 martie 2013 - 21:23, said:

... Las' c-ai să vezi și tu cum e peste... (stai să socotesc)... 35 de ani! Posted Image

Păi am văzut la tatăl meu, cum se uita atent la fiecare exponat, în Grecia. E drept că nu avea decât 80 de ani. Aşa că ... ştiu cum o să fie.

Legat de muzeul Lazaro Galdiano, ghidul Lon-ly Pl-net (mai slăbuţ, fiind din 2004) nu contrazice cu nimic ghidul Mic--lin, care este un ghid excelent, cum nu se mai fac în prezent (e din 1973). Iar informaţiile de pe net sunt surprinzător de asemănătoare cu ce era în 1973. Bine, mai puţin amenajarea parterului. Informaţia asta cu Boltraffio nu ştiu unde ai găsit-o, dar nici nu e o mare tragedie, şi Boltraffio a fost un mare maestru.


View Postnadis, on 26 martie 2013 - 02:12, said:

... Sper că l-au amplasat suficient de jos. Posted Image

Ce vrea să însemne fraza asta ? Că vei vizita muzeul ?


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 March 2013 - 03:22.


#615
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View PostOvidiuNS, on 26 martie 2013 - 03:21, said:

Informaţia asta cu Boltraffio nu ştiu unde ai găsit-o, dar nici nu e o mare tragedie, şi Boltraffio a fost un mare maestru.

Pe site-ul muzeului nu indica autorul, scrie doar "El Salvador. Fines del siglo XV. Escuela lombarda (Italia)". Daca dai pe Ggl o cautare dupa "lazaro galdiano leonardo", iti iese ce-ți zisei, ba încă de pe Wikipedia.es.

Ce vrea să însemne fraza asta ? Că vei vizita muzeul ?
Dacă nu-mi uit ochelarii acasă - iar mama, lupa. Posted Image

Sănătate şi tcb !
Așț.
LE. Un site foarte bun, la care tocmai căscam gura - cel al museului Cerralbo. Nu doar că are pliantul în ".pdf", cu shema etajelor și încăperile - dar "Visita Virtual" e foarte tare, cu vederi panoramice, începând cu grădina și probabil de peste tot din interior... nu știu exact, că n-am ajuns la sfarșit.

Edited by nadis, 26 March 2013 - 03:54.


#616
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Alte imagini din Madrid:
Attached File  madrid2013 113.jpg   135.51K   19 downloads Plaza Callao Attached File  madrid2013 123.jpg   135K   21 downloads Muzeul Reina Sofia
Attached File  madrid2013 130.jpg   135.64K   23 downloads Plaza Mayor Attached File  madrid2013 132.jpg   135.88K   19 downloads Figuri stradale
Attached File  madrid2013 141.jpg   135.48K   22 downloads Casa Velasquez din parcul El Retiro  Attached File  madrid2013 146.jpg   135.98K   22 downloads Palacio de Cristal
Attached File  madrid2013 227.jpg   135.99K   24 downloadsAttached File  madrid2013 228.jpg   134.22K   16 downloads Templo de Debod
Attached File  madrid2013 238.jpg   135.61K   18 downloads Parc de L'Oeste Attached File  madrid2013 251.jpg   135.57K   15 downloads
Attached File  madrid2013 252.jpg   135.84K   17 downloadsAttached File  madrid2013 253.jpg   135.84K   13 downloads Gradinile Sabatini

#617
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005
Salut

Am citit tot forumul si am vazut ce alegere buna de mini vacanta am facut...

Vom fi in Madrid din 5 aprilie pina pe data de 8. Circulam cu wizz din timisoara , asa ca pot spune ca avem aprox 3 zile de vizitat (plecarea este la ora 20)
Ca certitudini sunt Real Madrid - Alicante, in 06aprilie la ora 18.00. Nu vom grupa vizitarea stadionului cu meciul intrucit sunt multe zone care nu se viziteaza in ziua partidelor

Vom sta la Silken Torre Garden la 200 m de metrou l2 statia Alsacia.

Noi am dori sa vedem si Toledo, in special pentru catedrala. Pentru asta am rezerva insa ziua de duminica... Nu suntem siguri 100%
Nu suntem pasionati de muzee si nici nu o sa merg doar sa am poza si sa ma dau mare cunoscator.
Ne plac in schimb cladirile istorice, bisericile sau castelele vechi. In orice locatie cu palat regal l-am vizitat , deci vom bifa si aceasta locatie.

ca si must see pt noi ar fi (culese de mine din prezentul forum sau alte site-uri)
Plaza de Cibeles (am inteles ca e de vazut seara, cu palatul din fundal luminat)
Royal Palace of Madrid
Parque del Buen Retiro
Plaza de Toros de Las Ventas
Plaza Mayor
Monasterio de las Descalzas Reales
Mercado de la Paz
Debod Temple

Evident ca sunt deschis catre orice sfat

#618
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postazorel, on 26 martie 2013 - 06:46, said:

Alte imagini din Madrid:

@azoreleeeeeeeeeee, ai avut noroc de vreme buna! Eu am fost in saptamana 2-9 martie si ne-a plouat de ne-a innebunit.
[ https://lh6.googleusercontent.com/-9APz9XG_BmQ/UU76htu1SNI/AAAAAAAAAmg/Kcvxd-JWbmg/w347-h463-p-o-k/DSC00261.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://lh4.googleusercontent.com/-451btY7DZTI/UU75xAFFO5I/AAAAAAAAAlo/VUX7gHMNVxA/w347-h463-p-o-k/DSCN0555.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pozele sunt din Toledo...pentru @sashamiha...Catedrala m-a impresionat. Este uriasa si ce sa spun...dantelarie in aur...Constat ca ai aceleasi obiective ca si mine. Eu cu pictura nu prea le am, dar cladiri, palate si Muzee de stiinta si tehnica, piete, stazi, oameni, etc...ma fascineaza.

Edited by iogamac, 26 March 2013 - 17:45.


#619
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005

View Postiogamac, on 26 martie 2013 - 17:43, said:

@azoreleeeeeeeeeee, ai avut noroc de vreme buna! Eu am fost in saptamana 2-9 martie si ne-a plouat de ne-a innebunit.
[ https://lh6.googleusercontent.com/-9APz9XG_BmQ/UU76htu1SNI/AAAAAAAAAmg/Kcvxd-JWbmg/w347-h463-p-o-k/DSC00261.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://lh4.googleusercontent.com/-451btY7DZTI/UU75xAFFO5I/AAAAAAAAAlo/VUX7gHMNVxA/w347-h463-p-o-k/DSCN0555.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pozele sunt din Toledo...pentru @sashamiha...Catedrala m-a impresionat. Este uriasa si ce sa spun...dantelarie in aur...Constat ca ai aceleasi obiective ca si mine. Eu cu pictura nu prea le am, dar cladiri, palate si Muzee de stiinta si tehnica, piete, stazi, oameni, etc...ma fascineaza.


Bine punctat

Admir ceea ce ma atrage pe mine si nu ceea ce este la moda sau care ”da bine la CV” Posted Image .
Voi merge si la Amsterdam si deja mi se pune eticheta ca nu voi vedea muzeul Van Gogh. dar in schimb voi merge la muzeul Anne Frank.

on topic: Am aflat si eu de catedrala din Toledo cum ca este de exceptie. Si pot spune ca astept si eu o prognoza cit de cit ... Ca la inceputul lui martie am fost in Londra si am avut 2 grade cu vint. Real feel era insa ... -8.

#620
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postsashamiha, on 26 martie 2013 - 17:58, said:

Bine punctat

Admir ceea ce ma atrage pe mine si nu ceea ce este la moda sau care ”da bine la CV” Posted Image .
Voi merge si la Amsterdam si deja mi se pune eticheta ca nu voi vedea muzeul Van Gogh. dar in schimb voi merge la muzeul Anne Frank.

on topic: Am aflat si eu de catedrala din Toledo cum ca este de exceptie. Si pot spune ca astept si eu o prognoza cit de cit ... Ca la inceputul lui martie am fost in Londra si am avut 2 grade cu vint. Real feel era insa ... -8.

Am vazut Domurile din Milano, Florenta, Siena, Pisa, Catedrala San Pietro, San Giovani in Laterano, bisericile din Ravenna care sunt cu arhitectura bizantina, fiecare cu caracteristicile ei...Uite aici cate ceva [post='http://www.crestinor....html']aici[/post]. Eu am avut impresia ca este mai mare decat domul din Milano. Am gasit pe un site ca are 7200mp...

Edited by iogamac, 26 March 2013 - 18:19.


#621
azorel

azorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.09.2007
Pe mine ma impresioneaza foarte mult pictura (fara sa am o pregatire sistematica in domeniu)si urmaresc mereu sa descopar cu fiecare ocazie noi abordari ale istoriei, vietii, naturii in muzeele in care ajung. Desi stiam ca PRADO detine cea mai mare colectie de capodopere in special spaniole dar si italiene, flamande, olandeze nu am ramas decit citeva ore in salile cu picturile semnate Velasquez, Goya, El Greco sau Zurbaran. Mi-am promis ca ma voi intoarce anul viitor pentru restul salilor.
Totusi am fost atrasa mai mult de exponatele Centrului de Arta Reina Sofia. Faptul ca acest muzeu reuneste opere ale artistilor moderni/contemporani- nu numai pictura sau sculptura- dar si alte arte vizuale  il face mai atractiv si mai accesibil unui public mai larg. Imi plac impresionistii si am avut bucuria sa admir citeva pinze consacrate. Era si o expozitie "en plain air" a impresionistilor pentru care se platea separat.
In fata picturii "Guernica" era au asezati pe jos mai multi copii care ascultau explicatiile profesoarei care ii insotea si participau activ interpretind fiecare element al tabloului. Cred totusi ca aveau o pregatire  prealabila  fiindca raspundeau imediat si observatiilor lor erau pertinente.

#622
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011

View Postiogamac, on 26 martie 2013 - 17:43, said:


@azoreleeeeeeeeeee, ai avut noroc de vreme buna! Eu am fost in saptamana 2-9 martie si ne-a plouat de ne-a innebunit.
[ https://lh6.googleusercontent.com/-9APz9XG_BmQ/UU76htu1SNI/AAAAAAAAAmg/Kcvxd-JWbmg/w347-h463-p-o-k/DSC00261.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://lh4.googleusercontent.com/-451btY7DZTI/UU75xAFFO5I/AAAAAAAAAlo/VUX7gHMNVxA/w347-h463-p-o-k/DSCN0555.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pozele sunt din Toledo...pentru @sashamiha...Catedrala m-a impresionat. Este uriasa si ce sa spun...dantelarie in aur...Constat ca ai aceleasi obiective ca si mine. Eu cu pictura nu prea le am, dar cladiri, palate si Muzee de stiinta si tehnica, piete, stazi, oameni, etc...ma fascineaza.

  Ma bate gândul sa mergem si noi in toledo,  vizita de o zi. As lăsa Madridulpentru alta vacanta . Poți sa-mi spui cum ajung ?  Imi amintesc ca este un tren -bilete luate pe net? - sau o mașina . Cum e mai avantajos -timp si costuri ? Se pleacă din gara atocha-exista doua atocha? Odată ajungi in toledo , gara e departe de zona turistică -mergi pe jos sau mai iei vreo mașina? De unde poți lua o harta turistică pt toledo?
Scuze pt grămada de întrebări , încerc sa-mi dau seama daca e fezabil pt ai mei, care ar zace foarte bucurosi la piscina vreunui hotel.

#623
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Trenul pt Toledo se ia din gara Atocha, bilete am luat din gara. Este tren AVE super-rapid, face aprox jumatate de ora. Uita-te pe site-ul renfe pentru mersul trenurilor la zi.

Din gara Toledo pana in centru poti lua ceva autobuz, cred, dar noi am mers pe jos. Pana in centru drumul e pe teren relativ plat, e si frumos, la un moment dat se vede f frumos panorama orasului vechi de peste rau. Cand se ajunge la marginea orasului vechi se urca, orasul vechi e pe un deal.

Nadis, Salamanca e cam la 3 ore cu trenul. Noi am dormit acolo 2 nopti, nu merita excursie de o zi pt ca nu apuci sa vizitezi tot. Universitatea din Salamanca e una din cele mai vechi din Europa, se viziteaza, ne-a placut.

#624
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View PostAsontea, on 26 martie 2013 - 22:35, said:

  Ma bate gândul sa mergem si noi in toledo,  vizita de o zi. As lăsa Madridulpentru alta vacanta . Poți sa-mi spui cum ajung ?  Imi amintesc ca este un tren -bilete luate pe net? - sau o mașina . Cum e mai avantajos -timp si costuri ? Se pleacă din gara atocha-exista doua atocha? Odată ajungi in toledo , gara e departe de zona turistică -mergi pe jos sau mai iei vreo mașina? De unde poți lua o harta turistică pt toledo?
Scuze pt grămada de întrebări , încerc sa-mi dau seama daca e fezabil pt ai mei, care ar zace foarte bucurosi la piscina vreunui hotel.

Se pleaca din gara Atocha uite http://www.renfe.com...s/horarios.html  biletul este 12,50 euro. Biletul il iei de la parter-subsol, la casele de bilete si apoi de la acelasi nivel treci cu bagajul pe la security si parca de la linia C14...oricum scrie pe bilet. Nu mai am biletul sa ma uit. trenul face 33 minute. Mai ai o varianta cu autobuz din Plaza Eliptica....ce-i drept mai ieftin, 5 euro/pers.
La tren trebuie sa fi din timp ca treci cu bagajul prin aparatul de scanare.
Statia de autobuz nu stiu unde este, dar statia din centru unde trebuie sa cobori este Zocodover...am mai postat mai sus si cu o harta.

#625
Asontea

Asontea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 25.09.2011
Va multumesc !

#626
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
Am postat mai demult ( 2010 ), pretul nu mai este de actualitate. Acum nu cred ca sare de 10 eur dus-intors

"Cred ca si eu am mai scris pe aici: este la jumatate de pret cu bus-ul fata de tren, dureaza cam o ora cu bus-ul ( ceva mai mult decat cu trenul ). Cam un bus pe ora, se ia de la P-ta Eliptica, mai ieftin este daca iei bilet dus-intors. La capat de linie ( cursa directa ), in afara  orasului Toledo, mai iei un bus, cost sub 1 eur, care te duce in centrul orasului (  ~10 min. ), langa biroul turistic de unde iei harta moca. Nu o lua pe jos, cum apare in citatul de pe TA, este departe statia de centrul orasului.

Am gasit un post al meu, mai vechi:

Autobus-ul costa: 8,53 EUR / dus-intors. Se ia din P-ta Eliptica. Ca o alternativa la tren. .
Calatoria dureaza ~ (45-50) min. Bus-ul te lasa la autogara Toledo si de acolo iei bus-ul nr. 5 ( 0,95 EUR/sens ), pana la statia Zocodover, buricul targului."


#627
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Noi am mers cu busul din Plaza Eliptica pana la Toledo  si la destinatie am mers pana in centru vechi pe jos-cu bagajele,deci nu e asa greu si mult de mers.Bine,noi aveam cazare fix la intrarea in orasul vechi-langa Puerta Bisagra,daca am fi fost cazati in celalalt capat era desigur aiurea,ca urci de nu mai poti..
Ideea e ca daca ajungi fara bagaj,intr-o vizita de o zi, nu e mare distanta de parcurs de la statia de bus si pana la centrul vechi,iar  o data ajuns acolo depinde numai de tine cat vrei si poti sa vizitezi,ca sunt strazi si stradute pe care poti rataci o zi intreaga..
PS: noi cand ne gandeam la bus eram cam stresati,.aveam in cap un bus din Ro...dar conditiile sunt super ok..

#628
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 15.02.2005
Am mai punctat unele puncte in program, insa mai am ”goluri”:
.Astfel , simbata am program de vizita de la 9-9.30 la 16.30 cind trebuie sa fiu la stadion pentru meci.
Duminica la 10.30 Vizita Bernabeu, apoi P-ta Eliptica si bsu spre Toledo.Si cam atit pt acesta zi
Luni program de vizita intre 9.30-16

Astfel v-as ruga sa ma ajutati in a le grupa pe cele 2 zile , incit sa pot vedea cam ce mi-am propus in topicurile anterioare.

Multam

#629
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006

View Postiogamac, on 26 martie 2013 - 23:39, said:

Se pleaca din gara Atocha uite http://www.renfe.com...s/horarios.html  biletul este 12,50 euro.

Asta e numai pentru un drum, adica Madrid-Toledo. Iogamac, la intoarcere cum ai facut: ati luat bilete inapoi de la gara din Toledo? De ce nu ati luat de la bun inceput dus-intors?

La Catedrala din Toledo, vad pe net, este o taxa de 8 euro ca sa poti vedea tot interiorul (inclusiv muzeul din sacristie; iti da si o harta, ca sa nimeresti prin interior, si audioghid) - sau 11 euro daca vrei sa urci si in turnul-clopotnita (la anumite ore prestabilite). E corect ce zic?

#630
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 05.11.2009

View Postnadis, on 27 martie 2013 - 17:59, said:

Asta e numai pentru un drum, adica Madrid-Toledo. Iogamac, la intoarcere cum ai facut: ati luat bilete inapoi de la gara din Toledo? De ce nu ati luat de la bun inceput dus-intors?

La Catedrala din Toledo, vad pe net, este o taxa de 8 euro ca sa poti vedea tot interiorul (inclusiv muzeul din sacristie; iti da si o harta, ca sa nimeresti prin interior, si audioghid) - sau 11 euro daca vrei sa urci si in turnul-clopotnita (la anumite ore prestabilite). E corect ce zic?

Am luat bilete dus intors si au fost 20 euro/pers. Da, da. Biletele se iau de vis-a-vis.Pl. Eliptica mi s-a parut departe si apoi iti spun ca merita vazuta gara. La intors ai tren la 17:20, 19:20 si 21:20...s-ar putea sa schimbe la program de vara pana pleci. te uiti pe renfe

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate