Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

cosmote nu garanteaza mesaje mai lungi de 160 caractere?!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
salutare! tocmai am vorbit cu una de la relati cu clientii.
Problema ii ca am scris un msg de 800 de caractere si am incercat de vreo 3 ori sa-l trimit dar nimica. si su la relatii cu clientii sa-ntreb de ce destinatarul nu primeste mesajul lung. la care tima imi zice ca cosmote garanteaza doar trimiterea a 160 de caractere, nu mai mult si zice ca chestia asta scrie in manualul de la cartela sim. eu nu mai am manualul ca verificam.
si eu tot cu mesaju neajuns la destinatie am ramas. :(

#2
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Evident ca nu garanteaza pentru ca tehnic nu este posibil: http://en.wikipedia.org/wiki/SMS.
In cel mai fericit caz destinatarul il va primi pe bucati, dar la 800 de caractere, cred ca nu mai primeste nimic. Nu stiu pentru ce doresti sa trimiti mesaje de 800 de caractere sau ce plan tarifar ai. Dar, daca destinatarul primeste SMS-ul pe bucati atunci vei plati pentru fiecare SMS in parte. Si-atunci cred ca tot un apel ar fi mai ieftin.

#3
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Evident ca se referea la mai multe SMS-uri trimise impreuna.
Facilitatea asta a aparut prin 2000 daca nu ma insel si este suportata de toate telefoanele moderne, toate sunt in stare sa trimita si sa receptioneze SMS-uri compuse.

Nu conteaza ca a trimis unul sau mai multe SMS_uri, cert este ca SMS-urile trimise nu au ajuns la destinatie si ar trebui sa verifice ce e cu ele, pe unde raman de nu mai ajung...

#4
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Daca te referi la multiple SMSs: http://en.wikipedia....oncatenated_SMS este acelasi lucru pe care l-am amintit si mai sus. Pot exista incompatibilitati intre telefonul celui care primeste SMS-ul si nu-l poate recompune, sau pur si simplu Cosmote nu suporta aceasta facilitate. Daca ei spun ca nu garanteaza, cred ca nu garanteaza.

#5
d1ab0l33k

d1ab0l33k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 22.04.2009
Se pot trimite mesaje concatanate, dar nu mai mari de s sms-uri (din care sa fie format)! Tine si de telefon!
by default nu are cum sa suporte mai mult de 160 de caractere, asta-i standard-ul...
Daca sti ca scrii mult, treci pe mms sau e-mail! :D

#6
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
telefonul meu e w810 sony si al ei un samsung cu cu camera de 3,2 MP. deci telefoanele is destul de noi.

#7
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Ce sa zic domne "Un SMS face cat o mie de vorbe" :) In cazul tau cred ca e invers. Nu cred ca te putem ajuta noi cu ceva, asa ca limiteaza-ti mesajele la 160 de caractere daca vezi ca nu poti sa le trimiti altfel. Problema poate fi de la telefonul tau, de la telefonul ei sau de la providerul serviciului (Cosmote in acest caz). Daca a mai trimis cineva cu succes mesaje multiple folosind reteaua Cosmote si poate confirma aici, inseamna ca ai eliminat o varianta. Mai raman celelalte doua.

Edited by Rangerul, 06 October 2009 - 10:28.


#8
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007
Merge trimis SMS cu mai multe caractere in Cosmote. Singura problema e ca, intr-adevar, se trimit mai multe sms-uri, iar telefoanele trebuie sa fie compatibile (nokia-nokia, samsung-samsung) Altfel nu ajunge decat primul sms si ramane asa, nu mai pot telefoanele sa recompuna mesajul.

Incearca cu doua telefoane compatibile si mai vorbim apoi :)

Edited by rohry2k1, 06 October 2009 - 10:51.


#9
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postbroucker, on 6th October 2009, 09:34, said:

salutare! tocmai am vorbit cu una de la relati cu clientii.
Problema ii ca am scris un msg de 800 de caractere si am incercat de vreo 3 ori sa-l trimit dar nimica. si su la relatii cu clientii sa-ntreb de ce destinatarul nu primeste mesajul lung. la care tima imi zice ca cosmote garanteaza doar trimiterea a 160 de caractere, nu mai mult si zice ca chestia asta scrie in manualul de la cartela sim. eu nu mai am manualul ca verificam.
si eu tot cu mesaju neajuns la destinatie am ramas. :(

Concatenarea e un enhancement Marketing datorita faptului ca SMS-ul avea un succes comercial uimitor. Tu vrei sa trimiti 800 de caractere... adica inseamna cam 6 SMS-uri concatenate (nu imparti 800 la 160 ca e incorect, si concatenarea mananca niste caractere)

Modului in care a fost standardizat SMS-ul tot ce depaseste 3 SMS-uri concatenate deja nu mai e reliable. Asta indiferent ca esti ep Cosmote, Connex sau Orange. Unde mai pui ca si telefoanele nu respecta toate standardele.

#10
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postrohry2k1, on 6th October 2009, 11:50, said:

Merge trimis SMS cu mai multe caractere in Cosmote. Singura problema e ca, intr-adevar, se trimit mai multe sms-uri, iar telefoanele trebuie sa fie compatibile (nokia-nokia, samsung-samsung) Altfel nu ajunge decat primul sms si ramane asa, nu mai pot telefoanele sa recompuna mesajul.

Incearca cu doua telefoane compatibile si mai vorbim apoi :)
Eu am trimis dar si primit mesaje multiple(3 mesaje) in reteaua Cosmote de pe Samsung pe Nokia si viceversa si merge.

View Postbroucker, on 6th October 2009, 09:34, said:

salutare! tocmai am vorbit cu una de la relati cu clientii.
Problema ii ca am scris un msg de 800 de caractere si am incercat de vreo 3 ori sa-l trimit dar nimica. si su la relatii cu clientii sa-ntreb de ce destinatarul nu primeste mesajul lung. la care tima imi zice ca cosmote garanteaza doar trimiterea a 160 de caractere, nu mai mult si zice ca chestia asta scrie in manualul de la cartela sim. eu nu mai am manualul ca verificam.
si eu tot cu mesaju neajuns la destinatie am ramas. :(
Pai tu ce faci trimiti un comentariu prin SMS ? :lol: Nu iti ajung 3 mesaje multiple (480 de caractere) ? :huh:

Edited by stokarit_s, 06 October 2009 - 18:32.


#11
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006

View Postcmidp, on 6th October 2009, 14:16, said:

Tu vrei sa trimiti 800 de caractere... adica inseamna cam 6 SMS-uri
Nu prea ti-a placut scoala....
5 sms-uri

#12
mf_iones

mf_iones

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 07.01.2007

View PostUn-Baiat, on 6th October 2009, 21:24, said:

Nu prea ti-a placut scoala....
5 sms-uri
"Tu vrei sa trimiti 800 de caractere... adica inseamna cam 6 SMS-uri concatenate (nu imparti 800 la 160 ca e incorect, si concatenarea mananca niste caractere)"
Greu e sa citesti tot!  :death:

Edited by mfMembruAnonimes, 06 October 2009 - 22:00.


#13
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
3 SMS-uri ~ 450 de caractere, vreo 30 sunt mancate de id-urile folosite pentru concatenare.
6 SMS-uri ~ 890 - 900 caractere.

SMS_urile sunt utile atunci cand nu poti vorbi direct cu persoana cautata, stiu niste persoane care erau foarte ocupate si care nu puteau avea acces la mail peste tot, se foloseau de SMS-uri si aveau mult de scris.
In Franta si Marea Britanie exista numeroase abonamente care contin in principal mesaje text (spre exemplu Delfinul englezesc de la Orange este dedicat mesajelor SMS), deci prin alte parti chiar se fac bani din banalele SMS-uri iar transmiterea lor pune la treaba serverele operatorilor.

#14
rohry2k1

rohry2k1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 28.05.2007
Si la noi se foloseste sms-ul la greu. Ideea e ca in cazul de fata poti sa te adaptezi separand ideea in doua mesaje, sau trei mesaje. Oricum ai da-o tot atat costa :) doar ca mai trebuie sa intri din nou in meniu sa alegi numarul destinatarului.

#15
ZuzaTicaloasa

ZuzaTicaloasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 12.09.2006
Am citit aseara despre problema voastra cu sms-ul si am facut si eu ceva teste. Am trimis de pe un Samsung S5230 un sms de aproximativ 800 de caractere (6 sms-uri). Destinatarul le-a primit pe un SE W200I. Problema e ca a durat ceva mai mult pana le-a primit (cam 15-20 min). De la mine au plecat 6 sms-uri iar la destinatar au ajuns 2 sms-uri dar foarte lungi. Practic cele 6 sms-uri ale mele au fost impartite in 2 sms-uri la destinatar.
In concluzie se pot trimite sms-uri lungi si de pe cosmote. Nu stiu la ce foloseste..dar se poate.

#16
broucker

broucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 24.12.2005
"Nu stiu la ce foloseste..dar se poate." poate k esti surdo-mut, poate ca destinataru nu are timp sa-ti raspunda sau are telefonul pe tacere, poate ca "in direct" nu te poti exprima corect asa de repede si-asa apelezi la sms. Parca traiti pe alta lume.

NOUTATI: o primit mesajele dupa vreo 20 de ore...  cel mai probabil era suprasolicitat serverul de la TM

Edited by broucker, 10 October 2009 - 10:17.


#17
bigheart

bigheart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.06.2005
In urma testelor facute de mine am costatat ca se pot trimite pana la 200 de mesaje intr-un unul fara a bloca smsc-ul si cu garantia ca poate fi receptionat de catre destinatar. Dupa acest numar de 200 de mesaje imi apare pe telefon ca nu a putut fi transmis.

#18
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005
Și eu am trimis mesaje sms in jur de 900 de caractere si a ajuns la destinație. Nu mai știu exact câte mesaje s-au trimis atât timp cât am câteva sute de mesaje incluse.. Ideea e că merge. Poate doar server-ul lor a fost 'busy' ;p

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate