Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Panasonic AG-HMC 41 E

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
Salut. Deschid un topic nou in ideea cumpararii pe viitor a unei noi camere HD. Tocmai ce am dat de camera asta Panasonic AG-HMC 41 E pe net si am vazut ca ar fi importata si la noi in Romania  la un pret de 2000 E + TVA( intr-un loc nu am inteles daca e sau nu cu TVA).
Ati vazut-o careva in actiune? ce ziceti de ea?
    *  Date tehnice : 3 Mpix ; 3 senzori MOS 1/4,1 in ( ultimul tip de CMOS dezvoltat de Panasonic si folosit si in gama ultraprofesionala ) ;
Posibilitate fotografii cu la rezolutie 10,6 Mpix ; display LCD 2,7in cu format 16/9 230 000 pixeli si Touch Screen ;
Obiectiv Leica Dicomar cu zoom optic 12X f/1.8-2.8 ( 40,8mm - 4900mm ) cu mega OIS ( stabilizator optic de imagine ) ;
iluminare minima 1LUX ! asta la +34 gain si  F 1/2
In realitate ar fi 12 lux????? cam asa am citit si pe un forum strain.
filtru 43mm ;
inel focus manual care poate fi alocat pentru control iris sau zoom ;
Cine-Like gamma function pentru inregistrari mai apropiate de imaginea film ;
inregistrare Solid State AVC/H.264 - Mpeg 4 , imagini de doua ori mai clare si curate fata de formatele HDV si DVD ( Mpeg-2) ;
HMC41 inregistreaza in toate cele 4 formate AVCHD incluzind : PH Mode 21Mbps / 24Mbps max ; HA Mode 17Mbps ; HG Mode 13Mbps ; HE Mode 6Mbps .
Suporta 1080/50i in toate modurile si 1080/25P , 720/50p , 720/25p in modul PH . PE UN CARD 32GB se pot inregistra 3 ORE la rezolutie maxima video si audio in modul PH , 4 ORE in modul HA , 5,3 ORE in modul HG si pina la 12 ORE DE FILMARE in modul HE ( 1440X 1080 - echivalent HDV ) . DAR adevaratul avantaj il realizezi deabia cind intors de la filmare te pregatesti de editare : pe un calculator performant cu un simplu Copy & Paste se transfera continutul cardului SDHC direct in hardul calculatorului pentru distributia rapida a BluRay / HD -DVD / SD-DVD . O munca extrem de usoara in sfirsit la editare ! Autonomia camerei : functioneaza neintrerupt cu acumulatorul extins VW-VBG6 ( 5800mAh ). Pentru partea de audio optional se poate instala un adaptor XLR ( Optional ) ; greutate camera 980 grame !; greutate impreuna cu baterie 1320 grame ; dimensiuni 304mm X 136mm X 135mm


un test edificator:
http://translate.goo...o...2B41e&hl=ro
jos de tot se poate descarca clipul...acum il descarc si eu sa-l vad ce poate camera in low light.

http://www.vimeo.com/6145756

Edited by _DelSte_, 08 July 2012 - 22:34.


#2
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Afară și la lumină bună merge dar de văzut ce poate la low cu senzorii ăia de 1/4 și cmos pe deasupra.
Ar fi interesant de văzut undeva cum stă cu rolling shutteru.
Alt model interesant ar fi de la JVC HM100 cam de aceeași mărime dar mpeg2 HD.

#3
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Poate fi luata in considerare si CANON XH-A1s .

#4
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Panasonicul pe mine nu m-a impresionat... se vad probleme la panoramare destul de pronuntate. Imaginea parca e in valuri in unele momente din clipul de pe vimeo. In celalalt link se observa niste purici destul de mari. Are avantajele ei, binenteles, mie nu-mi place. mai curand sora ei mai mare, HMC151

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
mda...era vorba de o camera hd in plaja pretului de 2000 euro... ceva nici f scump dar nici ieftin si prost. Deocamdata e noua, mai astept teste cu ea pe viitor, nu ma infig sa o iau inca, momentan astept un Panasonic 100B, SD, dar de la anul ma intereseaza iar o camera HD. Vroiam sa iau de acum un FX7 dar am renuntat, nu m-a incantat asa mult la low light si pana trec definitiv pe HD mai mai merge un sezon asa ca am ales camera de mai sus. Oricum e greu de ales momentan o camera Hd in plaja asta de 2000-2500 euro. Nici una nu pare a fi perfecta, toate au compromisuri mai mari sau mai mici. Personal canon XH-A1 nu ma incanta cum trage materialul brut, cu prelucrare pe masura iese ceva deosebit...dar e vorba de munca. Un HV 20 pe manual, cu optiunea vivid activata il bate rau de tot la capitolul culori, contrast etc in forma bruta. Nu si in low light extrem! Multumesc de opinii, stima.

Edited by xkos, 06 October 2009 - 13:39.


#6
iulianbadiu

iulianbadiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 09.01.2008

 CristianAdrian, on 6th October 2009, 13:36, said:

Panasonicul pe mine nu m-a impresionat... se vad probleme la panoramare destul de pronuntate. Imaginea parca e in valuri in unele momente din clipul de pe vimeo. In celalalt link se observa niste purici destul de mari. Are avantajele ei, binenteles, mie nu-mi place. mai curand sora ei mai mare, HMC151
Exact,insa daca te uiti la clipul de pe vimeo cineva il intreaba ce setari a facut la camera pt nightshoot iar raspunsul e scurt AUTOMATIC ,iar pt o camera pe auto e acceptabil noisul respectiv,ma intreb daca pe manual sta mai bine in lowlight ,oricum,marele avantaj e ca trage pe sdhc

#7
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai bine un efort de 130 milioane pt HMC 151 și te-ai scos. Camera asta trage clapă multora în orice condiții.
Și ai fullHD așa cum trebe. Vezi niște teste cu ea și te vei convinge că merită.

#8
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011
Vin si eu cu o intrebare (de neprofesionist),am un panasonic hmc41,evit sa filmez 25p din cauza sacadarii care apare la miscari,dar intre 720/50p si 1080/50i care format imi recomandati sa folosesc;(camera are senzori cmos 1/4).
Multumesc.

#9
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011
Intrebarea mea referitoare la functia DRS(Dynamic Range Stretch,in cazul meu la o camera video panasonic ag hmc41) se refera la activarea acestei setari,daca este recomandat sa las activata in permanenta aceasta functie si in ce masura este eficienta.
Multumesc mult.

#10
Ohim

Ohim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 14.04.2010
Se refera urmatorul lucru: in imagini cu diferente mari de expunere, ex: umbra - in lumina soarelui , camera incearca sa aduca detaliu in ambele zone dar cu pretul aparitiei zgomotului de imagine, majoritatea din cate am vazut eu nu trec mai sus de DRS 1 , 2 si 3 (nu stiu la altii dar la HMC151 / AC130 exista DRS 1 - 2 - 3) aducand prea mult zgomot.

Edited by Ohim, 07 July 2012 - 20:31.


#11
sfedu

sfedu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.02.2011
Deci nu este indicat sa las functia DRS activata? ar aparea zgomot pe imagine?

#12
arji

arji

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 16.01.2011

 sfedu, on 05 mai 2012 - 10:55, said:

Vin si eu cu o intrebare (de neprofesionist),am un panasonic hmc41,evit sa filmez 25p din cauza sacadarii care apare la miscari,dar intre 720/50p si 1080/50i care format imi recomandati sa folosesc;(camera are senzori cmos 1/4).
Multumesc.

salut, probabil ca acum ai ajuns profesionist si ma gandeam ca poti ajuta un neprofesionist : as fi interesat sa cumpar un panasonic hmc 41, ca sa-l utilizez personal la diferite evenimente din familie (la tara) + traditiile zonei. Cum se descurca la lumina scazuta, este greu de utilizat, iregistrarea pe card a creat probleme. Esti multumit de calitatea filmarii? Daca poti sa-mi recomanzi un alt produs pana in 2000 euro. Multumesc anticipat!

#13
midenis76

midenis76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 05.11.2009
salut.reinviu putin topicul daca imi permiteti.am gasit aceasta camera la un pret decent fata de cat e ea in magazin.se mai merita luata?face fata cu brio pentru filmari la nunti?bineinteles cu o lampa atasata la nevoie.daca a avut cineva camera asta si poate da un raspuns,ii multumesc .numai bine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate