Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Decizie de impunere din oficiu

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Am primit ieri asa ceva de la mult stimatele si iubitele noastre Finante Publice.

Suma de plata nu este mare ( diferenta de impozit anual de regularizat stabilite in plus este de 40 lei pe anul 2006), dar am dubii serioase daca aceasta comunicare este sau nu legala si in termene, avand in vedere ca e venita pe anul 2006 si imi este comunicata in 30 Septembrie 2009 (data postei).

Natura veniturilor: Venituri obtinute in baza unui contract de comision sau mandat comercial.
E posibil sa fi avut in aceea perioada venituri din asigurari, dar cati dintre noi (persoane fizice) stim exact cati banuti am facut din asemenea venituri si daca s-a facut regularizarea cu statul, mai ales ca din cate retin eu in aceea perioada societatile de asigurari retineau la sursa impozitul datorat statului ( s-ar putea sa ma insel).

Va intreb: e legala aceasta comunicare dupa 3 ani? E cazul sa o platesc sau e o jalnica incercare a statului de a mai stoarce cativa banuti pentru buget din piatra seaca? A mai primit cineva asa ceva, e o greseala? Probabil cel mai bine ar fi sa ajung pe la finante cu ea, dar sa ma duc acolo sa o platesc sau sa fac "scandal" ca mi s-a trimis o decizie tardiva si in afara legii?

P.S. Rog moderatorii sa mute subiectul daca nu acesta e locul lui normal.

#2
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postclase74, on 1st October 2009, 06:53, said:

Am primit ieri asa ceva de la mult stimatele si iubitele noastre Finante Publice.

Suma de plata nu este mare ( diferenta de impozit anual de regularizat stabilite in plus este de 40 lei pe anul 2006), dar am dubii serioase daca aceasta comunicare este sau nu legala si in termene, avand in vedere ca e venita pe anul 2006 si imi este comunicata in 30 Septembrie 2009 (data postei).

Natura veniturilor: Venituri obtinute in baza unui contract de comision sau mandat comercial.
E posibil sa fi avut in aceea perioada venituri din asigurari, dar cati dintre noi (persoane fizice) stim exact cati banuti am facut din asemenea venituri si daca s-a facut regularizarea cu statul, mai ales ca din cate retin eu in aceea perioada societatile de asigurari retineau la sursa impozitul datorat statului ( s-ar putea sa ma insel).

Va intreb: e legala aceasta comunicare dupa 3 ani? E cazul sa o platesc sau e o jalnica incercare a statului de a mai stoarce cativa banuti pentru buget din piatra seaca? A mai primit cineva asa ceva, e o greseala? Probabil cel mai bine ar fi sa ajung pe la finante cu ea, dar sa ma duc acolo sa o platesc sau sa fac "scandal" ca mi s-a trimis o decizie tardiva si in afara legii?

P.S. Rog moderatorii sa mute subiectul daca nu acesta e locul lui normal.
Nu e o greseala. Prescriptia in acest caz e de 5 ani de la 01.01.2007. Deci puteai s-o primesti pana la sfarsitul lui 2011.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate