Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Ce marca de calorifer sa iau?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002
are idee careva cam care e pretul la montaj pe bucata de calorifer?

poate e vreun instalator pe aici?

Edited by christig, 21 September 2007 - 17:31.


#38
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007

 christig, on Sep 21 2007, 18:31, said:

are idee careva cam care e pretul la montaj pe bucata de calorifer?

poate e vreun instalator pe aici?
Depinde din ce localitate esti. daca B inseamna Bucuresti. atunci mai scump decat in provincie. Conteaza si daca vrei factura sau nu si uneori si din ce se face instalatia : cupru, pexal, polipropilena etc.

#39
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 oreg, on Sep 22 2007, 19:49, said:

Depinde din ce localitate esti. daca B inseamna Bucuresti. atunci mai scump decat in provincie. Conteaza si daca vrei factura sau nu si uneori si din ce se face instalatia : cupru, pexal, polipropilena etc.


am o oferta de la un mester luat de pe net cu 60lei pe bucata; nu vreau nici o factura; buba e acum ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc bucatile de teava de pleaca din coloana pana la calorifer; pexalul nu cred ca suporta coturi la 90 de grade si am nevoie de asa ceva ca vreau ca tevile sa mearga frumos pe langa perete, sa fie paralele cu zidul si intre ele; situatia in momentul de fata este cea din imagine; am dat jos fonta din 10 elemente (nu-mi inchipuian ca poate sa cantareasca in halul ala  :D ); urmeaza sa bag o mica zugraveala si apoi sa astept mesterul care vine luni; ma rog sa nu bage radetu apa intre timp ca altfel o sa ma dau cu barca prin casa  :D

mi-as pune singur suportii in perete da mi-e ca poate nu vin tevile si asa l va mai muta pe calorifer dupa necesitati; am mai inteles ca e bine sa se faca montajul tur retur pe diagonala;

am luat un vogel-noot de otel cu 7 ani garantie; merita sa pun tevi de cupru, poti fi indoite calumea de mester sa iasa estetica treaba; oricum le voi vopsi ca nu mi place cuprul; cu pexal mi-e cam jena; ce inseamna un pexal de calitate?

Attached Files



#40
oreg

oreg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.09.2007

 christig, on Sep 22 2007, 21:18, said:

am o oferta de la un mester luat de pe net cu 60lei pe bucata; nu vreau nici o factura; buba e acum ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc bucatile de teava de pleaca din coloana pana la calorifer; pexalul nu cred ca suporta coturi la 90 de grade si am nevoie de asa ceva ca vreau ca tevile sa mearga frumos pe langa perete, sa fie paralele cu zidul si intre ele; situatia in momentul de fata este cea din imagine; am dat jos fonta din 10 elemente (nu-mi inchipuian ca poate sa cantareasca in halul ala  :D ); urmeaza sa bag o mica zugraveala si apoi sa astept mesterul care vine luni; ma rog sa nu bage radetu apa intre timp ca altfel o sa ma dau cu barca prin casa  :D

mi-as pune singur suportii in perete da mi-e ca poate nu vin tevile si asa l va mai muta pe calorifer dupa necesitati; am mai inteles ca e bine sa se faca montajul tur retur pe diagonala;

am luat un vogel-noot de otel cu 7 ani garantie; merita sa pun tevi de cupru, poti fi indoite calumea de mester sa iasa estetica treaba; oricum le voi vopsi ca nu mi place cuprul; cu pexal mi-e cam jena; ce inseamna un pexal de calitate?

60 ron, pret rezonabil. Pexalul suporta peste 100 grade dar cu timpul se deformeaza, asa ca-ti recomand cuprul cu toate ca este mai scump. Daca iei cupru bara si nu colac, atunci nu trebuie indoit, exista fitinguri (coturi, teuri etc la pret rezonabil), si daca mesterul e mester, atunci n-ai treaba cu estetica. Deobicei se monteaza pe diagonala turul cu returul si nu-ti monta singur suportii, lasa instalatorul ca stie mai bine, altfel de ce dai banii? Pexal de calitate? Acum nu mai stiu, sunt o groaza de contrafaceri pe piata, asa ca nu mai poti avea incredere totala, doar daca apelezi la o firma serioasa, care sa-ti dea garantie in scris pt. lucrare, poti sa ai incredere in pexal, altfel chinezarii. Bine-nteles si manopera e alta. Firmele mai au obiceiul sa aduca materialele, unde poti avea surprize la pret. Avantaj, ca nu platesti decat ce e montat, nu ramai cu materiale nefolosite, nu trebuie sa umbli sa cumperi tu, sa fugi de zece ori la cel mai apropiat magazin de instalatii, care e la 5 km, pt. cate o piesa de 0.5ron - avantaje si dezavantaje-.
Vopseaua sa fie neaparat termorezistenta, nu-si schimba culoarea de la caldura.

Edited by oreg, 23 September 2007 - 01:01.


#41
Sameone

Sameone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2014
Bună seara! Sunt si eu situatia de a achizitiona vreo 10 calorifere din otel pt o locuinta. M-am oprit oarecum asupra a două mărci FERROLI si KALDE. Ca pret sunt aproximativ la fel doar ca cele de la   Kalde sunt in medie cu vreo 1,7 kg mai grele, dar cele de la Ferroli se spune ca ar fi mai de calitate.
  Cam care este parerea voastra in legatura cu aceste doua marci?
  Multumesc anticipat!

#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Intreaba si aici: http://forum.softped...-font-electrice

#43
Sameone

Sameone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.10.2014
Multumesc AlexEn!
  Dupa cum se poate vedea sunt nou pe aici.

#44
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
CALORIFERE   otel   marca RADSON   montate  in anul 2000  intr-o vila cu incalzire cu centrala pe lemne .
Pana acum impecabile nici o problema de etanseitate sau aspect
Nici o urma de exfoliere vopsea pe nicaieri.
Temperatura exploatare a agentului termic  intre minim 60  si max 85   grd  Celsius

Edited by eboda, 29 June 2016 - 09:57.


#45
florian26

florian26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.07.2007
Calorifer baie port-prosop Radox după 8 ani a făcut un por si picura bine. Montat la încălzirea centralizată Radet București. Îmi pare rău că nu am păstrat bonul. Acum încerc Ferroli. Doar 5 ani garanție dar mai ieftin.

#46
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

 florian26, on 08 octombrie 2016 - 21:59, said:

Calorifer baie port-prosop Radox după 8 ani a făcut un por si picura bine. Montat la încălzirea centralizată Radet București. Îmi pare rău că nu am păstrat bonul. Acum încerc Ferroli. Doar 5 ani garanție dar mai ieftin.
Nu cred ca l-ar fi inlocuit pe garantie chiar daca pastrai bonul. Garantia de >= 5 ani nu e pentru caloriferele racordate la incalzirea proprie / centrala ? Oare au cum verifica asta ?

Acum 9 ani am luat 5 calorifere Heisser de la HORNBACH Militari. Din cele 5 unul a facut un por si picura .... Sunt curios daca o sa-l inlocuiasca pe garantie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate