Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Vreau sa stiu

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009
Pana acum nu am avut niciut telefon nokia, am avut un sony ericsson si acum am un motorola,
As vrea si eu sa stiu cateva date esentiale despre acest asa zis "Symbian"

-la ce telefoane se gaseste;
-ce proprietati are;
-ce are in plus fata de un telefon fara symbian;
-e bun? am auzit de la un prieten ca nu e bun, ca ar merge greu telefonul;
-tot de la un prieten am auzit ca prin diferite aplicatii/programe dupa net ai putea controla TV, sau alte aparate, dar doar manevrele importante.

Daca vreti va rog sa ma ajutati as fi foarte recunsocator, deoarece vreau sa imi cumpar un telefon si sa stiu si eu ce sa aleg.
Multumesc :respect:

#2
skizolica

skizolica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 03.12.2007

View Postbondboy, on 28th September 2009, 15:48, said:

Pana acum nu am avut niciut telefon nokia, am avut un sony ericsson si acum am un motorola,
As vrea si eu sa stiu cateva date esentiale despre acest asa zis "Symbian"

-la ce telefoane se gaseste;
-ce proprietati are;
-ce are in plus fata de un telefon fara symbian;
-e bun? am auzit de la un prieten ca nu e bun, ca ar merge greu telefonul;
-tot de la un prieten am auzit ca prin diferite aplicatii/programe dupa net ai putea controla TV, sau alte aparate, dar doar manevrele importante.

Daca vreti va rog sa ma ajutati as fi foarte recunsocator, deoarece vreau sa imi cumpar un telefon si sa stiu si eu ce sa aleg.
Multumesc :respect:


La mine sunt la al 2-lea telefon mobil cu symbian...si sunt pe deplin multumit de el...si vreau sa precizez ca telefoanele cu symbian "sunt viitoru" ...si ce ti'a spus prt tau ca poti controla diferite chestii e adevarat...dar ce ti'a spus despre rularea lui ca e prea incet e partial adevarat...ca un telefon symbian daca nu bagi tot felu de porcarii in el si tot felu de jocuri aplicatii teme si mai stiu eu ce..nu are de ce sa'ti mearga incet...ca e ca un sistem de operare pe calculator..normal ca aici intalnestii rami..deci se misca oleac mai greut...dar nu foarte vizibil..si despre symbian sunt multe de zis..informeaza'te pe alte siteuri ca multi nu o sa'ti raspunda la topic...;)

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Diferenta dintre un telefon cu symbian si unu fara symbian este ca pe cel cu symbian merg aplicatiile specifice pentru symbian, dar merg si cele java care merg pe un telefon fara symbian.

#4
infinion

infinion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.01.2007
ce symbian(nu mai spun java), linux(si chiar python) asta e viitoru

#5
bondboy

bondboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 31.07.2009
interesat :)

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009

View Postinfinion, on 28th September 2009, 18:12, said:

ce symbian(nu mai spun java), linux(si chiar python) asta e viitoru
Pai alea is viitorul dar eu ziceam ce se foloseste in prezent. Nu sunt multe persoane care folosesc linux pe telefoane. Cele mai intalnite sisteme de operare pe telefon sunt: java, symbian si windows mobile.

Edited by eug3n92, 28 September 2009 - 21:31.


#7
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

View Postbondboy, on 28th September 2009, 15:48, said:

Pana acum nu am avut niciut telefon nokia, am avut un sony ericsson si acum am un motorola,
As vrea si eu sa stiu cateva date esentiale despre acest asa zis "Symbian"

-la ce telefoane se gaseste;
-ce proprietati are;
-ce are in plus fata de un telefon fara symbian;
-e bun? am auzit de la un prieten ca nu e bun, ca ar merge greu telefonul;
-tot de la un prieten am auzit ca prin diferite aplicatii/programe dupa net ai putea controla TV, sau alte aparate, dar doar manevrele importante.

Daca vreti va rog sa ma ajutati as fi foarte recunsocator, deoarece vreau sa imi cumpar un telefon si sa stiu si eu ce sa aleg.
Multumesc :respect:
1)Exisya 3 versiuni de symbian:
a)Symbian UIQ (se afla in general pe telefoanele Sonny Ericsson cu touchscreen - vezi aici telefoanele cu UIQ)
b)Symbian S80 (se afla pe 5 telefoane mobile Nokia din seria 9xxx - vezi aici)
c)Symbian S60 (cea mai intalnita versiune de Symbian, se afla in general pe toate telefoanele mobile Nokia seria N, E, o parte din seria 6xxx si 5xxx si cateva samsunguri mai noi- vezi aici)
2)Un telefon cu Symbian este foarte configurabil fata de unul cu sistem propriu de operare. Se poate instala o diversitate mai mare de aplicatii, se pot crea, muta si sterge foldere din meniu etc. Este un sistem de operare pe un telefon mobil (ca si windowsul de pe calculator). Il poti configura cum vrei tu ca sa iti fie mai usor sa il folosesti.
3)Cel mai mare plus e ca se pot instala tot felul de aplicatii (cele java care merg pe telefoane fara symbian si cele .sis si .sisx care sunt specifice symbianului si in general sunt ceva mai complexe).
4)Depinde ce telefon folosesti. Telefoanele vechi cu symbian se misca intradevar destul de greu datorita puterii mici a procesorului si a a ramilor insuficienti. Telefoanele mai noi se misca foarte bine, la fel ca si un telefon fara sistem de operare.
5)Asta numai daca telefonul tau este dotat cu infrarosu (IrDA).

View Postinfinion, on 28th September 2009, 19:12, said:

ce symbian(nu mai spun java), linux(si chiar python) asta e viitoru
Eu sincer nu vad linuxul sa se miste prea departe pe o platforma mobila. Dupa parerea mea in viitor se va merge tot pe Symbian si Windows Mobile la care se mai aduga si noile OS X si Andoid. :)

Edited by memento mori, 04 October 2009 - 23:11.


#8
infinion

infinion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.01.2007
Android is a mobile operating system running on the Linux kernel :D .tel actuale nokia sunt niste jafuri,e de ajuns sa te uiti la specificatii zune hd cu NVIDIA® Tegra™ ultra low-power HD mobile processor al ei ca sa realizezi asta.si atat de multa putere e folosita la max de linux chiar daca s-a bagat bill inainte

#9
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006

View Postinfinion, on 5th October 2009, 22:31, said:

Android is a mobile operating system running on the Linux kernel :D .tel actuale nokia sunt niste jafuri,e de ajuns sa te uiti la specificatii zune hd cu NVIDIA® Tegra™ ultra low-power HD mobile processor al ei ca sa realizezi asta.si atat de multa putere e folosita la max de linux chiar daca s-a bagat bill inainte
Nu stiam ca android e bazat pe linux...tx 4 the info. Eu cand ma gandeam la linux pe mobil imi venea in minte o serie de telefoane Motorola (gen ZN5 sau Roker Z6)
Nu am prea inteles la ce ai facut referire in ultima parte dar intradevar ultimele telefoane care a inceput sa le scoata Nokia pe piata sunt slabute pt pretul lor (N96, N97, N85, N81 etc.) dar exista si telefoane f bune printre ele cum ar fi N95 8GB si N82. Si sa nu uitam ca nu numai nokia are telefoane symbian...de curand Samsung si chiar si Sony Ericsson scot telefoane symbian destul de bune.

#10
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,379
  • Înscris: 08.01.2009
Si NOKIA are telefon bazat pe linux . Se numeste N900 si ca hardware e mult superior la orice ruleaza Android ul in momentul asta (procesor OMAP 3XXX , cu accelerator grafic integrat ) , procesor similar cu ce se gaseste pe IPhone 3GS , Palm Pre , Samsung Omnia HD (care are Symbian ca OS si e foarte bun) . OS ul la N900 se numeste MAEMO(generatia a 5 a , sistem dezvoltat pt Internet Tablet urile lor) si are la baza kernelul de linux , si e foarte bun din cate se pare .

#11
infinion

infinion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 29.01.2007

View Postinfinion, on 5th October 2009, 22:31, said:

specificatii zune hd cu NVIDIA? Tegra? ultra low-power HD mobile processor al ei ca sa realizezi asta.si atat de multa putere e folosita la max de linux chiar daca s-a bagat bill inainte

View Postmemento mori, on 6th October 2009, 00:10, said:

Nu am prea inteles la ce ai facut referire in ultima parte
zune hd e produsa de microsoft si are ca platforma windows mobile

Edited by infinion, 07 October 2009 - 11:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate