Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

(alibabu) Casa noastră - P+M (ce, cum, unde, de la cine, cât, etc...)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3517 replies to this topic

#37
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
am o "mica problemuta" cu panarama asta de PUZ! Am aflat ca documentatia a fost trimisa spre aprobare de ceva timp, dar ca ar fi probleme cu proiectul pentru apa/canal (in sensul ca ar fi subdimensionat) si s-a impotmolit la RAJA (regia judeteana de apa) :wallbash: Din povesti am inteles ca mai dureaza 1 luna -doua... avea dreptate claudiu.matei So....STRESUL Nr 1

#38
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 12th October 2009, 17:51, said:

am o "mica problemuta" cu panarama asta de PUZ! Am aflat ca documentatia a fost trimisa spre aprobare de ceva timp............Din povesti am inteles ca mai dureaza 1 luna -doua... avea dreptate claudiu.matei So....STRESUL Nr 1
deci, cand crezi ca bagi cazmaua in pamant?
mai devreme de martie-aprilie?
eventual 2010?

Edited by casuta_papusilor, 12 October 2009 - 20:21.


#39
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 12th October 2009, 21:20, said:

deci, cand crezi ca bagi cazmaua in pamant?
mai devreme de martie-aprilie?
eventual 2010?
Puschea pe limba ta Papusare!! :o :cursing:  Vrei sa-mi pui la zid si ultima raza de speranta? Astept sa termine arhitectul proiectul, dupa care incepem sa invartim , si sa-nvartim, sa decartam  :puke: neste verdeata :w00t:
DAr mai intai o sa ne rugam.... :worthy: ----ca e mai ieftin.....
Acum pe bune....sunt multi ca mine in zona si acum ca astia vor voturi, stii tu....ca-n Romanica noastra scumpa,  acum ar fi timpul sa dea si ei ceva. Si daca nu mai fac treaba nici in campania electorala, inseamna ca nu mai fac treaba deloc. Proiectul este facut, mai trebuie doar avizul amaratei asteia de regii ( care este PSD ista pana-n teava din bucataria mea), si asta o sa fie pana aude dom Premar si cand aude....bice si arsice de-i ia dreacu. (prin constanta se poarta scenariul asta ) Din surse neoficiale am auzit ca maxim in 2 luni se rezolva treaba.

#40
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 12th October 2009, 21:40, said:

Astept sa termine arhitectul proiectul, dupa care incepem sa invartim , si sa-nvartim, sa decartam  :puke: neste verdeata ....................
................ Din surse neoficiale am auzit ca maxim in 2 luni se rezolva treaba.
octombrie + 2 luni = decembrie
pe la mijlocul lui decembrie cam toti santieristii isi pun sculele-n cui, si se duc sa-si taie porcii, si sa bea ashishderea, intru slava si  pregatirea craciunului.
oamenii nu se intorc la caramizi decat pe la mijlocul lui ianuarie, cand poti sapa, e drept, dar e cam nasol cu turnatul de betoane.
e drept ca-n constanta nu bate alizeul ca la raduk, prin copou, dar tot frig e (ca am bagat si eu ceva armata prin iarna 89-90, prin portul ala plin de curbe, bisnitari, si securisti).
deci te apuci de casa in ianuarie?

Edited by casuta_papusilor, 12 October 2009 - 20:55.


#41
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 12th October 2009, 21:52, said:

octombrie + 2 luni = decembrie
pe la mijlocul lui decembrie cam toti santieristii isi pun sculele-n cui, si se duc sa-si taie porcii, si sa bea ashishderea, intru slava si  pregatirea craciunului.
oamenii nu se intorc la caramizi decat pe la mijlocul lui ianuarie, cand poti sapa, e drept, dar e cam nasol cu turnatul de betoane.
e drept ca-n constanta nu bate alizeul ca la raduk, prin copou, dar tot frig e (ca am bagat si eu ceva armata prin iarna 89-90, prin portul ala plin de curbe, bisnitari, si securisti).
deci te apuci de casa in ianuarie?

din partea mea m-as apuca si maine. Banii sunt , ratele deja au inceput sa curga  -_-  Am vorbit cu un nene constructor, care spunea ca exisista aditivi pentru beton pentru " ghinionisti " ca mine, cu conditia sa nu cada acul sub 5 grade ...naiba stie....
In constanta e drept ca e mai moale iarna....dar si cand incepe.....- 5 grade seamana leit cu minus 30 asa ca dealul copoului este al mai mic copil din clasa .( tare mi-e dor de iasi)
Ma bate gandul totusi sa ma apuc pe naspa.... de fapt ma pune dracu :deviltongue:
Pierderea cu o amenda(mai moale asa.....nu maxim) ar fi mai mica decat pierderea cu rate si dobanzi degeaba si o eventuala scumpire a materialelor de la anu'

#42
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
dar care e urgenta in a incepe in iarna? n-ai unde sta inca 4-5 luni?
eu m-am grabit fiindca pot sa termin chistocul de casa pana vine vaju'.

#43
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 12th October 2009, 22:24, said:

dar care e urgenta in a incepe in iarna? n-ai unde sta inca 4-5 luni?
eu m-am grabit fiindca pot sa termin chistocul de casa pana vine vaju'.
Ehe...uite asa m-am nascut eu la urgenta.
Am imprumutat bani pentru un apartament cu 2 camere, si urgent m-am hotarat sa fac o magaoaie cu etaj. Tot urgent gasca de fete bune si nebune -girantele ( soacra mea si cu mama ), care inca nu stiu de nebunia mea, vor sa vada pe ce au dat cu pixul ( adica ap cu 2 camere....ma intelegi ;) ) iar eu vreau sa le arat si alte frumuseti decat balariile care se lafaie pe terenul meu de 50 k. Daca nu fac asta pana la craciun, din p...arti imi aduce mosu (nu al tau ) jucarii.
Ufff ce scurta este povestea vietii mele :D

#44
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
atunci baga niste sapaturi si o mica elevatie pana la craciun, asa ..., de ochii soacrei!
nu mai mult, ca sa nu te certi nici cu premaria.

Edited by casuta_papusilor, 12 October 2009 - 21:37.


#45
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 12th October 2009, 22:36, said:

atunci baga niste sapaturi si o mica elevatie pana la craciun, asa ..., de ochii soacrei!
nu mai mult, ca sa nu te certi nici cu premaria.
mda asa ma gandeam si eu. Da legea 50 spune ca aceeasi este amenda pentru mica elevatie ca aia pentru un bloc cu 20 de etaje... deh doar inspectorul cu mila , sa stabileasca un cuantum mai mic si ca masura" ....depunerea documentatiei in vederea obtinerii AC...."
Am invatat legea asta de cand o studiez. Apropo pot sa consiliez juridic pe tema asta.

#46
claudiu123456

claudiu123456

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.12.2008
Nu baga nici o elvatie, stai linistit un pic. Daca astia de la cultura zic ca acolo ar trebui sa vina unu deal lor sa vada terenu o sa iei amenda si de acolo. Sunt nebuni. Am un client in Cumpana care are un teren intravilan arabil si avizul dureaza cam 2 luni.

#47
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu123456, on 14th October 2009, 10:21, said:

Nu baga nici o elvatie, stai linistit un pic. Daca astia de la cultura zic ca acolo ar trebui sa vina unu deal lor sa vada terenu o sa iei amenda si de acolo. Sunt nebuni. Am un client in Cumpana care are un teren intravilan arabil si avizul dureaza cam 2 luni.
da frate, dar cumpana are o primarita , pentru care daca ar candida la presedentie , as vota cu doua maini pentru ea, si as face si turism electoral (le aduc pe doamnele girante de la moldova sa mai stampileze nitel ;) ). Avizul de care spui trebuie sa fie de la aia cu scoaterea din circuitul agricol ca AC ul iese in max 2 saptamani de la primarie....mama ce pont am pierdut eu in Cumpana....500 mp- 11k euroi in zona ANL urilor. Asta e! m-am grabit...
Elevatie...s-a hotarat...nu bag! Merg pe mana Papusarului cu primavara 2010! Ce spui? se rezolva pana atunci?

Edited by alibabu, 14 October 2009 - 19:15.


#48
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
La noi nu sunt iernile cine stie ce, daca ar fi iarna grea, ar fi 2 saptamani, maxim. Parerea mea si numai a mea este sa te apuci de casa in momentul in care ai hartia de la autorizatia de constructie in mana. Este cea mai legala forma de constructie. Cat despre echivalentul apartamentului cu 2 camere.. felicitari. Si eu am facut la fel ca tine. Am avut de ales intre un apartament cu 2 camere in Constanta si un P+1 in Cumpana si am ales Cumpana.

#49
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 15th October 2009, 11:08, said:

Am avut de ales intre un apartament cu 2 camere in Constanta si un P+1 in Cumpana si am ales Cumpana.
Pai mi se pare cea mai logica alegere! Cat despre alegerea dintre Cumpana si Constanta, asta este....stiam ca este mai greu cu actele "la oras" si ce crezi ca am ales? Calea mai grea :D
Esti in faza de constructie? sau deja esti locatar ?

#50
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006

View Postalibabu, on 18th October 2009, 11:57, said:

Esti in faza de constructie? sau deja esti locatar ?

Este gata dar nu m am mutat. Mai am ceva decoratiuni interioare dar nu vreau sa cumpar de dragul de a cumpara. Astepta inca putin sa iau lucruri bune.

#51
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Hai alibabu, spune noutati. Primarie, proiectant.. ceva probleme?

#52
a_man_ro

a_man_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.06.2007
eu zic sa te apuci. cine spuma marii vine sa te verifice pe tine...acuma depinde si ce vecini ai :) eu am inceput cu fix 7 luni inaintea AC :D dar sssssstttttt...
pe de alta parte, daca numai frica de scumpirea materialelor te impinge la nazbatii, atunci vorbeste cu o firma din constanta, plateste-le si lasa-le in custodia lor. asa esti asigurat ca nu se scumpesc. pe fetele alea de care vorbesti le convingi tu cumva, ca doar esti vaccinat :).

#53
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 21st October 2009, 10:35, said:

Hai alibabu, spune noutati. Primarie, proiectant.. ceva probleme?
chiar azi am vorbit cu proiectantul :thumbup:
la sfarsitul saptamanii o sa i fac o vizita ca se apropie de sfarsit cu proiectul, si vreau sa vad pe ce cale a apucat....adica ramanem prieteni sau il bat  :peacefingers: ! (i-am dat de ales la ineceput!)
Ei, hai ca glumesc ! SERIOS!!! :rolleyes:
Chestiuni rezolvate : am facut rost de ceva pile la primarie, care o sa ma anunte daca se misca ceva! cost afacere: 2 sticle cu vin cu apa aferenta---100 lei (i-am trecut la cheltuielile cu casa  :lol: )


View Posta_man_ro, on 21st October 2009, 17:07, said:

eu zic sa te apuci. cine spuma marii vine sa te verifice pe tine...acuma depinde si ce vecini ai :) eu am inceput cu fix 7 luni inaintea AC :D dar sssssstttttt...
pe de alta parte, daca numai frica de scumpirea materialelor te impinge la nazbatii, atunci vorbeste cu o firma din constanta, plateste-le si lasa-le in custodia lor. asa esti asigurat ca nu se scumpesc. pe fetele alea de care vorbesti le convingi tu cumva, ca doar esti vaccinat :).
esti un erou!!! ai batut sistemul ! problema este ca in constanta lumea scrie la primarie, asa, ca sa vada ce mai face primaru', daramite daca vad cife si elefanti prin preajma! Oricum, ma intereseaza povestea ta! banuiesc ca dupa 7 luni aveai casa deja construita. cum ai facut cu isc - ul, cu fazele determinante, alea alea....
Nu de materiale ma ingrijorez eu, ca suntem inca intr-o criza care se va aprofunda in 2010! ma iau toti dracii cand banii stau in banca intr-un cont curent cu dobanda de kk, pe cand eu platesc la aceeasi banca 16 %! Tui primaria.....(unde "tui" este organizatia aia, stiti voi care....cu turismul!  )

vreau sa institui un pariu: daca ma apuc pe naspa, cine credeti ca vor veni primii? Primaria sau isc -ul?

#54
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
eu pun pariu ca o sa ai MUZEUL PRIMA DATA.. ca trebuie sa scoti aviz de la cultura si o sa ai supraveghere in zona aia. Hatz amenda!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate