Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

(alibabu) Casa noastră - P+M (ce, cum, unde, de la cine, cât, etc...)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3517 replies to this topic

#19
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 3rd October 2009, 12:08, said:

Am inteles sa traiti ! :mellow:
nu tu!
dezu tre sa bage, dezu-geodezu!
daca isi da duhul pe la 6m, lasa-l, c-o avea copii si el.

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 11:12.


#20
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 12:12, said:

nu tu!
daca isi da duhul pe la 6m, lasa-l, c-o avea copii si el.


E drept ca este cam batraior dar inca-i sclipesc ochii cand vede banishorii  B)

#21
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 3rd October 2009, 21:08, said:

E drept ca este cam batraior dar inca-i sclipesc ochii cand vede banishorii  B)
pe la 4-5m o sa inceapa s-o dea de gard!
mai bine de banii astia faci un put, vezi geologia mai bine si ramai si cu apa!  :naughty:

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 20:22.


#22
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 21:22, said:

pe la 4-5m o sa inceapa s-o dea de gard!

Pai ce? Sapa cu lopata? (intrebare sincera, pentru ca nu stiu precis.... :confuzzled: )
Ideea cu putzul pare ok dar putzarul nu-mi da hartie pe care s-o atasez la documentatia pentru AC.

#23
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postalibabu, on 3rd October 2009, 22:11, said:

Pai ce? Sapa cu lopata? (intrebare sincera, pentru ca nu stiu precis.... :confuzzled: )
Ideea cu putzul pare ok dar putzarul nu-mi da hartie pe care s-o atasez la documentatia pentru AC.
era o gluma cu putul.
studiul geo nu poate fi facut de oricine, si nici n-are dreptul sa-l faca oricine.
studiul geo implica cunostinte specifice, analize de laborator si mai ales raspunderea legala a celui care a facut studiul.
el ramane un document oficial, atasat executarii proiectului casei, pe baza caruia se calculeaza si se determina felul si dimensionarea fundatiei.

extragerea probelor de sol, la studiul geo, se face cu un fel de burghiu (foreza) dedicata.
foreza inainteaza in sol si retine o parte din acesta (cam 30cm), mostre care sunt analizate intr-un laborator autorizat si care emite un buletin de analiza.

Edited by casuta_papusilor, 03 October 2009 - 21:22.


#24
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postcasuta_papusilor, on 3rd October 2009, 22:20, said:

extragerea probelor de sol, la studiul geo, se face cu un fel de burghiu (foreza) dedicata.
foreza inainteaza in sol si retine o parte din acesta (cam 30cm), mostre care sunt analizate intr-un laborator autorizat si care emite un buletin de analiza.

am notat la catastif! uite cate mai invat....
Multumesc!

#25
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
Azi - o zi de luni, asa cum place la tot romanu- am alergat in total 40 km prin oras:( Si soarele-mi facea in ciuda (mama, ce vreme buna de construit....)
1. Am luat legatura cu nenea Geo ( dezu), i-am lasat o copie dupa schitele cadastrale ale terenului, si a ramas cu forajul propiuzis pentru ziua de joi--Doamne ajuta ! In maxim 2 saptamani de atunci am buletinul de analize si atunci o sa dau si banii ( 600 ron + TVA)
2. Informatii culese de la primarie referitoare la modul in care scot terenul din circuitul agricol. Toate tin de Certificatul de urbanism. Arhitectul mi-a promis ca miercuri va fi gata dosarul pentru acesta. Prin CU primaria imi va cere scoaterea din agricol, avizele necesare obtinerii AC, si imi vor fi indicate retragerile, POT ul, CUT ul, etc. (foarte foarte alambicata legea asta a constructiilor)
3. Informatii culese de la Directia Ptr Agricultura cu actele ce trebuiesc depuse in vederea scoaterii unui teren intravilan din circuitul agricol si inregistrarea acestuia in regimul " Curti Constructii" . Daca sunteti interesati, maine o sa le trec "pe curat" aici. ( am lasat hartia in masina) :wub:  --deh, Indragostit, ce sa-i faci....

#26
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
1.Si ca sa vedeti ca cineva acolo sus ma iubeste, azi am fost cu Geo (dezu) si pe teren si s-a facut forarea. Mai devreme cu 2 zile ;) . Pana vineri se poate sa intru in posesia "studiului geo". La prima vedere, in timp ce urmarea mostrele din foreza, omul a zis ca nu ar fi probleme, si ca ar recomanda o fundare simpla, 1,50 de la cota terenului. O fi bine...o fi rau....sa vedem ce zice structuristul...Astept pareri de la voi...
2. Maine intru in posesia documentatiei pentru CU , pe care o s-o depun joi la primarie.

PS sunt curios daca mai sunt persoane din Constanta pe forum, in vederea unui schimb de informatii!

Muta bafta tuturor!

Edited by alibabu, 06 October 2009 - 17:38.


#27
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Si eu sunt din CT si ma ocup cu asa ceva. Am citit asa prin randuri. Parerea mea, dupa cateva sute de proiecte desenate si autorizate, AC in constanta dureaza intre 2-9 luni in funtie de lucrare. Am proiecte care au durat 2 saptamani pana la autorizare (pile) sau 12 luni pana la autorizare.

In constanta sunt cateva probleme la construit si acestea incep cu
NU SE MAI FACE PUZ - astia asteapta sa iasa PUG-ul metropolitan si pana iese ala ne incadram in niste termeni de tot rasul: POT max 35% peste tot, CUT maxim 0,7%, poate ici colo 0.9
Bai, daca tot suntem in rahat , macar lasa romanu` sa investeasca in constructie.

AVIZELE: astea sunt o problema mai ales in ultimul timp cand anumiti directori PDL au plecat, au venit unii PSD si dosarele de avizare in loc sa dureze maxim 1 luna dureaza 2. Nu vreau sa zic mai multe despre asta. Trebuie sa apelezi la pile.

Vreau sa spun cate ceva de pretul proiectului.

In Constanta pretul unui proiect incepe cu 3 euro/mp arhitectura si rezistenta si merge pana la 25 de euro dar un pret mediu si bun ar fi intre 10-12 euro/mp.
Care este diferenta intre acest 10 si acel 3? Tehnologia. Adică un program de calcul structural care in urma desenarii arhitecturii face toata partea de betoane si fier fara a pune mai mult sau mai putin. Daca un inginer proiectant fara un program de calcul da niste fier si niste grosimi ai stalpilor supradimensionati ca sa doarma el bine, acest program spune exact cantitatea de fier si beton minima necesara pentru proiect. Drept urmare este posibil sa te bucuri la 2euro/mp la proiectare si sa pierzi 50euro/mp la executie sau poate mai mult.

3D-uri, in constanta se cere prin urbanism simulari 3d, desfasuratoare de fronturi existente, propuse, studii de insorire. Un arhitect batranel apeleaza la unii mai tinerei si o sa platesti tot tu/extra aceste planuri care .. pentru un 3D se cere minim 100 de euro, un studiu de insorire intre 200-400 de euro.


Daca te mai  intreseaza vreo informatie, postează întrebarea și-ți voi răspunde pe forum.


Mare atenție la ce spune regulamentul în legătură cu propunerile de/invitațiile la colaborare!

Edited by raduk, 08 October 2009 - 06:17.
date contact


#28
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 7th October 2009, 15:15, said:

Si eu sunt din CT si ma ocup cu asa ceva. Am citit asa prin randuri. Parerea mea, dupa cateva sute de proiecte desenate si autorizate, AC in constanta dureaza intre 2-9 luni in funtie de lucrare. Am proiecte care au durat 2 saptamani pana la autorizare (pile) sau 12 luni pana la autorizare.
  
deci spui ca daca as fi Mazare dureaza 2 saptamani, si daca as fi al mai mare dusman al lui....9 luni sau poate deloc.:naughty:  asta se intampla in toata romania prietene!
Acum2 saptamani eram disperat sa gasesc un proiectant bun  in constanta...si am gasit....
1 Daca asta pe care l-am gasit nu se ridica pana la nivelul asteptarilor mele, o sa-i salt banii pe avans, o sa-i dau doua perechi de palme si o sa apelez la tine pentu proiect. ( cu mentiunea ca poti pati la fel daca esti la fel :smoke: ). Apropos: Este normal sa dureze 1 luna- 1 luna jumate pana la elaborarea unui proiect?
2 Terenul pe  care vreau sa construiesc este  intravilan arabil, dar fac demersuri sa-i schimb acest regim. Si se pare ca voi avea succes( nu ma intreba de unde stiu). Parte cu autorizatia o voi trata ca toti vecinii mei....Depun cererea pentru AC ( dosar, etc) si daca nu-mi raspund , ma apuc de construiala vere. Ideea este ca sunt incadrat de jde'mii de vile. Nu pot sa cred ca toti aia au construit fara autorizatie :confuzzled: (intelegi ce spun...ca doar esti constantean).Deocamdata, am luat foarte in serios obtinerea acestei autorizatii(am facut studiul  geo, maine depun pentru CU, platesc o remorca de bani pentru un proiect serios pe care am de gand sa-l respect in executie, si o sa platesc o remorca de lovele pe avize, materiale de calitate, meseriasi, etc) La prma piedica Pseudo_Administrativa. intoarcem foaia si facem scandal. Nu mi-e frica nici de Primarie nici de sectia Contencios Administrativ vere ! Si in plus imi  cunosc drepturile. Pun pariu cu tine ( la o bere daca vrei) ca in 9 luni am casa ridicata cel putin la rosu indiferent daca Mazare imi da voie. Dai dreaq cu alea 9 luni......15 ani pana imi dau autorizatia. :cursing:
Off m-am enervat!
3. Am inteles ca nu iese PUZ ul la Veterani de 2 ani ( rimeaza) . Pai cum mama lu al' cu coarne :deviltongue:  a rasarit cartierul ala acolo???? .Cred ca o sa ma imprietenesc cu un propietar de prin partea locului  sa ma invete si pe mine meandra.

4 " POT max 35% peste tot, CUT maxim 0,7%, poate ici colo 0.9" .... in parametrii astia ma incadrez. Neoficial am aflat ca terenul meu ar avea   pot 50 % si un CUT 1,5....dar nu sunt sigur....mai sap :chair:
5 " 10 euro pe metru patrat in perioada asta de criza"  .... cu tot cu DDE?
6 " Daca un inginer proiectant fara un program de calcul da niste fier si niste grosimi ai stalpilor supradimensionati ca sa doarma el bine "..... : De asta este bun acest FORUM si asta castig dupa o lectura care dureaza de luni de zile!!!!! :coolspeak:

Multumesc frumos pentru toate informatiile Si te asigur ca voi apela in caz de nevoie. M-ar ajuta si un  numar de telefon in PM


PS Pentru un cunoscator o intrebare: cum schimb mesajul dupa titlul topicului (casa noastra- ce, unde cum, ....) din "m-a pus dracu" in "m-a pus dracu sa ma mut in Constanta"? S-a rezolvat.

Edited by raduk, 08 October 2009 - 06:23.


#29
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Pai vecinii tai au obtinut AC inainte de februarie anul asta cand sa depus pentru ultima oara PUZ-ul spre aprobare iar ultima aprobare de puzuri a fost facuta in iunie anul asta, poti verifica pe siteul primariei.

-Sfatul meu este sa nu te apuci fara AC pentru ca poti lua amenda destul de mare.. 100 de mil sau mai mult cu inchidere de santier.

-1 luna jumate ca si timp de executie proiect.. eu dau 1 luna, in realitate la mine dureaza cam 2 saptamani, in caz ca mai apare ceva s se faca 1 luna.

-Nu am scris aici ca sa fac proiectul tau dar stiu problema noastra, a constantenilor, tu daca te lovesti de ea 1 data in viata , eu fac asta zilnic.

-Pot pune pariu cu tine pe o bere ca incepand de azi 8 octombrie 2009 in 9 luni nu o sa ai casa gata la rosu pentru ca:

-minim 30 zile iese urbanismul 8 oct - 9 nov
-minim 1 luna dosarul de AC 9 nov -9 dec
-minim 2 luni avizele 9 dec-9 feb
-minim 1 luna AC 9 feb - 9 mart

Astea sunt termele ideale.

0766111111 .. tel meu

Se pare că nu prea te-ai sichisit de ceea ce ți-am recomandat în postul de mai sus. Să trag concluzia că ai nevoie de o "pauză" ceva mai lungă?  :notangel:

Edited by raduk, 08 October 2009 - 09:40.
date contact


#30
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 10:28, said:

Pai vecinii tai au obtinut AC inainte de februarie anul asta cand sa depus pentru ultima oara PUZ-ul spre aprobare iar ultima aprobare de puzuri a fost facuta in iunie anul asta, poti verifica pe siteul primariei.

-
Aici m-ai pierdut un pic.... Este apropbat sau nu PUZ ul pentru zona  de extindere constanta sud  km 4-5 Veterani? Ca nu gasesc nici o informatie pe site-ul primariei.

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 10:28, said:

-Sfatul meu este sa nu te apuci fara AC pentru ca poti lua amenda destul de mare.. 100 de mil sau mai mult cu inchidere de santier.
cunosc legea 50 ;)  amenda poate merge pana la 1 miliard.

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 10:28, said:

-1 luna jumate ca si timp de executie proiect.. eu dau 1 luna, in realitate la mine dureaza cam 2 saptamani, in caz ca mai apare ceva s se faca 1 luna.

-
aha deci asta este termenul .  atunci o sa asteptam ce sa-i faci...


View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 10:28, said:

-Pot pune pariu cu tine pe o bere ca incepand de azi 8 octombrie 2009 in 9 luni nu o sa ai casa gata la rosu pentru ca:

-minim 30 zile iese urbanismul 8 oct - 9 nov
-minim 1 luna dosarul de AC 9 nov -9 dec
-minim 2 luni avizele 9 dec-9 feb
-minim 1 luna AC 9 feb - 9 mart

Astea sunt termele ideale.

termene ideale .... B) din ce vad eu sunt termene maxime legale. poate daca "alerg" le rezolv mai repede

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 10:28, said:

0766111111 .. tel meu

Se pare că nu prea te-ai sichisit de ceea ce ți-am recomandat în postul de mai sus. Să trag concluzia că ai nevoie de o "pauză" ceva mai lungă?  :notangel:

@raduk hai sa presupunem, pentru prima si ultima oara, ca este nou pe forum  si n-o sa se mai intample. Un constantean am gasit si eu si pe ala mi-l pleznesti :P

#31
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Tare rau e in Constanta se pare.
Eu am avut noroc la avize, ca nu am avut nevoie decat de la curent si de la sanatate publica. Dar si asa, tot am zis ca o iau razna, aia de la sanatate m-au intors de 3 ori ca nu le placea culoarea ochilor mei. Din cate am inteles si de la altii cei de la sanatate sunt asa in toate judetele.
Acolo a durat in total cam 25 de zile :).
Sa ma lamuresc pana la urma: vei construi in municipiul Constanta? Daca da, nu te sfatuiesc sa te apuci pana nu ai AC.
Daca esti intr-o comuna, ai putea sa faci fundatia sa spunem, dar nici aici nu te sfatuiesc, pentru ca nu stii cum il apuca pe unu sa vina in control si sa bage ditamai amenda, plus ca dupa aia poate sa tot vina in controale daca se "enerveaza".
Ca eu nu am pus placa aia cu detaliile santierului, ca nu am avut proiectul la santier (il tineam la mine), asta e, dar nu m-a controlat nimeni.

Ideea e urmatoarea: daca vrea unul sa te purice, iti face probleme de ajungi ori la balamuc, ori la puscarie (il impusti pe ala).

In rest, rabdare si vezi ce poti rezolva pana iti ies actele.
Dupa ce afli ce avize sunt necesare depune cat mai repede actele, din cate am vazut termenele legale sunt de aproximativ 15-30 de zile.

A, sa nu uit: desi AC a iesit in ziua in care am depus actele, CU a durat cam 45 de zile :)). Si asta in conditiile in care aveam un fel de pile la primarie.
Eu sper ca terenul tau sa nu apartina de municipiul Constanta, ca sa iti fie mai usor.

#32
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postalibabu, on 8th October 2009, 13:43, said:

[...] @raduk hai sa presupunem, pentru prima si ultima oara, ca este nou pe forum si n-o sa se mai intample. Un constantean am gasit si eu si pe ala mi-l pleznesti :P
Așa am și făcut, pentru că am văzut că este nou-venit pe acest forum, dar nici măcar nu "clipește" atunci cînd i se atrage atenția că greșește. Momentan, este vorba doar de avertisment. Deja, pe un alt topic, a dat dovadă că nu-l interesează regulamentul acestui forum. La prima abatere... :thumbdown:

#33
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009
hmm gresesc la editare

View Poststuiberv, on 8th October 2009, 13:58, said:

Tare rau e in Constanta se pare.
Sa ma lamuresc pana la urma: vei construi in municipiul Constanta? Daca da, nu te sfatuiesc sa te apuci pana nu ai AC.

Ideea e urmatoarea: daca vrea unul sa te purice, iti face probleme de ajungi ori la balamuc, ori la puscarie (il impusti pe ala).

In rest, rabdare si vezi ce poti rezolva pana iti ies actele.

A, sa nu uit: desi AC a iesit in ziua in care am depus actele, CU a durat cam 45 de zile :)). Si asta in conditiile in care aveam un fel de pile la primarie.
Eu sper ca terenul tau sa nu apartina de municipiul Constanta, ca sa iti fie mai usor.

Nu este asa de rau in Constanta! idea este sa nu te intersectezi in interese cu vreun smeker!
daca trebuiesc  " un fel de pile la primarie" o sa cautam sa avem si noi.... -_-  La naiba, daca numai asa se poate in frumoasa noastra tara....

Edited by alibabu, 08 October 2009 - 13:14.


#34
claudiu.matei

claudiu.matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 21.10.2006
Scuze raduk, nu ma intereseaza colaborari, am lucrari.

-Nu este aprobat nici un PUZ-PUG in momentul asta, se merge pe un regulament general.

-Se asteapta aprobarea PUG-ului metropolitan.. sa vezi acolo spagi.

-Termenele sunt maxime dar in constanta se depaseste intotdeauna termenul maxim.

-Avize aproximative pentru care sa te pregatesti: MEDIU, CULTURA, ALIMENTARE CU APA, CANALIZARE, ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA, GAZE NATURALE, TELEFONIZARE, POSIBIL CONFORT URBAN SRL (si asta e reclama?), si pentru ca este intravilan arabil AVIZ OCPI

Nu mai scriu ca cine stie ce se mai interpreteaza..  Spor la scris oameni buni.

#35
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 15:33, said:

-Nu este aprobat nici un PUZ-PUG in momentul asta, se merge pe un regulament general.

-
atunci sunt curios ce o sa scrie in CU .azi am depus documentatia... repet s-a construit la veterani, o sa consstruiesc si eu.
La avize am auzit ca este un pic cu cantec, dar daca nu ma descurc singur , o sa platesc un comisionar.


View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 15:33, said:

......AVIZ OCPI.....
asta este avizul cu scoaterea din circuitul agricol?

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 15:33, said:

-Avize aproximative pentru care sa te pregatesti: MEDIU, CULTURA, ALIMENTARE CU APA, CANALIZARE, ALIMENTARE CU ENERGIE ELECTRICA, GAZE NATURALE, TELEFONIZARE, POSIBIL CONFORT URBAN SRL (si asta e reclama?), si pentru ca este intravilan arabil AVIZ OCPI

multumesc pentru informatii. O sa te sun daca ma incurc :thumbup:

#36
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

View Postclaudiu.matei, on 8th October 2009, 15:33, said:

-Nu este aprobat nici un PUZ-PUG in momentul asta, se merge pe un regulament general.

-

pai regulamentul asta general ce spune? unde -l gasesc ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate