Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

angajatorul a taiat accesul la presa scrisa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
51 răspunsuri în acest subiect

#37
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostSuperDuper, on 26th September 2009, 04:15, said:

cspot, ai dreptate, dar... daca seful este paranoic ca angajatii se vor da pe net nu numai cand nu au de lucru, ci si cand au? Cum ii verifici, ca poate nu lucreaza pe banda? Sunt joburi in care este mai greu de quantificat norma de munca.
Sau sefului ii este frica ca apare alt sef mai mare in control si ii vede pe astia din subordinea lui citind ziare... cine stie?
Este sef si... dispune de resursele firmei si de timpul angajatilor cum crede. Cat de competent este nu are a face :)

In plus, la mine seful a lasat netul liber si ne-am trezit cu un email de la adminul serverului (firma angajata, remote admin) sa stergem materialele copyright de pe server si a dat exemplu un film pus pe ftp-ul in care de obicei sunt chestii profesionale intre noi si clienti!!! Film pus de cineva de la noi, evident... Daca nu se prindea mai intai adminul si primeam o scrisorica de la avocatii casei de filme nu era frumos pentru patron? Unii nu vor sa riste nimic si sufla si in iaurt.


1. Este dovedit prin studii concrete și sondaje (nu doar din România) faptul că angajații care au acces permanent la internet, muncesc mai puțin și au un randament sensibil mai scăzut, așa că nu mai are rost să discutăm despre legalitatea întreruperii accesului la internet!
2. Cum pot avocații casei de filme (și din alt stat) să aibă acces la datele de pe serverul unei anumite instituții/companie tocmai din România???
Chiar dacă respectiva casă de filme ar avea avocați în România, este imposibil ca aceștia să se apuce să spargă sistemele de siguranță ale nu mai știu cărei instituții din țară, chiar dacă (extrem de puțin probabil) avocații are avea ceva cunoștințe în domeniul IT!!!

#38
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 22.05.2009

View Postcopjob2000, on 26th September 2009, 13:01, said:

1. Este dovedit prin studii concrete și sondaje (nu doar din România) faptul că angajații care au acces permanent la internet, muncesc mai puțin și au un randament sensibil mai scăzut, așa că nu mai are rost să discutăm despre legalitatea întreruperii accesului la internet!
2. Cum pot avocații casei de filme (și din alt stat) să aibă acces la datele de pe serverul unei anumite instituții/companie tocmai din România???
Chiar dacă respectiva casă de filme ar avea avocați în România, este imposibil ca aceștia să se apuce să spargă sistemele de siguranță ale nu mai știu cărei instituții din țară, chiar dacă (extrem de puțin probabil) avocații are avea ceva cunoștințe în domeniul IT!!!

1... chiar gresit... sunt sondaje de opinie care arata si contrarul , acela ca oamenii nu trebuie sa se simta ingraditi de nimeni si nimic.
2... aici pot aparea probleme doar din cateva cauze: control pentru verificare ISO, ii da cineva in gat sau chestii dastea ...

#39
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postriper85, on 26th September 2009, 13:52, said:

cei care lucreaza la IT se bucura de toate libertatile... evident LOR le trebuie dar nu e nici pe departe asa...
In firma unde lucrez eu nu e deloc asa - si noi avem restrictii. Ba la un moment dat ne-au taiat netul de tot asa ca mi-am luat modem 3G de la vodafone. :)

#40
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postriper85, on 26th September 2009, 21:54, said:

1... chiar gresit... sunt sondaje de opinie care arata si contrarul , acela ca oamenii nu trebuie sa se simta ingraditi de nimeni si nimic.
2... aici pot aparea probleme doar din cateva cauze: control pentru verificare ISO, ii da cineva in gat sau chestii dastea ...


Statul pe messenger distrage atenția, ești deranjat de tot felul de măsuri și te apuci să stai la taclale tocmai când ai alte treburi mult mai importante prin intermediul cărora tu iei bani.
Multe  firme, statul pe messenger se sancționează cu 10% și chiar mai 15% din salariu.
Studiul făcut de un site de recrutări de forță de muncă din România, a demonstrat că peste 40% din angajații cu acces la internet stau pe messenger, în scopuri personale, la job. Acest lucru duce la scăderea randamentului în timpul serviciului și automat o diminuare a calității muncii.

La al doilea punct nu am replică! :confuzzled:

Editat de copjob2000, 26 septembrie 2009 - 23:35.


#41
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 22.05.2009

View Postcopjob2000, on 26th September 2009, 23:27, said:

Statul pe messenger distrage atenția, ești deranjat de tot felul de măsuri și te apuci să stai la taclale tocmai când ai alte treburi mult mai importante prin intermediul cărora tu iei bani.
Multe  firme, statul pe messenger se sancționează cu 10% și chiar mai 15% din salariu.
Studiul făcut de un site de recrutări de forță de muncă din România, a demonstrat că peste 40% din angajații cu acces la internet stau pe messenger, în scopuri personale, la job. Acest lucru duce la scăderea randamentului în timpul serviciului și automat o diminuare a calității muncii.

La al doilea punct nu am replică! :confuzzled:

pai tocmai ca la noi e considerat mijloc de comunicare interna si nu l-au scos... inca:)

#42
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Toti romanii au impresia ca sunt genii neintelese, ca pot face 10 lucruri in acelasi timp, ca pot citi ziarele si conversa cu pretenii pe net fara sa le scada randamentul... Zici ca este "usor" sa masori daca isi fac treaba sau nu. Probabil ca asa apare, daca normele alea dupa care se face "masurarea" au fost facute prin compararea muncii facute de alti romani, in aceleasi conditii de miserupism.

Insa cand vrei sa faci ceva la concurenta cu altii de pe plan international nu mai este chiar asa, "imi fac treaba bine" devine de fapt "romanii abia fac 30% din cat trebuie si ala prost".
Nu este valabil numai pentru romani, chiar acum ma lovesc de bulgari cu aceeasi mentalitate (proiectul este american-italian-german si se construieste in Bulgaria, politic este obligatoriu sa le dam ceva si lor de facut). Probabil este o boala balcanica, poate ca bulgarii sunt mai apropiati genetic de romani decat ne place sa admitem...

#43
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcopjob2000, on 26th September 2009, 13:01, said:

1. Este dovedit prin studii concrete și sondaje (nu doar din România) faptul că angajații care au acces permanent la internet, muncesc mai puțin și au un randament sensibil mai scăzut, așa că nu mai are rost să discutăm despre legalitatea întreruperii accesului la internet!

serios? e dovedit prin dovezi concrete ca tot felul de penibili arunca fraze care incep cu "exista studii concrete..." fara a preciza concret si care sint acele studii concrete. asta e dovedit in mod clar :w00t:

nu cred sa fi zis cineva ca e ilegal sa tai internetul, e foarte legal, atita doar ca numai dobitocii o fac. cretinii si handicapatii. neamurile proaste si oamenii fara cap. etc etc. voi credeti ca aia la microsoft sau la google n-au acces la internet? taiatul accesului la orice nu dovedeste decit faptul ca esti de parere ca ai niste angajati de cacat, putori ordinare SAU faptul ca stii ca le oferi atit de putin incit se caca si pe tine si pe firma ta si lucreaza in scirba


Quote

Insa cand vrei sa faci ceva la concurenta cu altii de pe plan international nu mai este chiar asa, "imi fac treaba bine" devine de fapt "romanii abia fac 30% din cat trebuie si ala prost".
astea sint aberatii subiective de 2 bani. romanii sint al dracului de competitivi, cu o singura conditie: sa nu aibe sefi romani, care sa le taie internetul  :lol:

tu chiar crezi ca si-au facut atitia filiale in romania, de la fabrici pina la birouri de audit, pentru ca romanii lucreaza la 30% din nemti? io nu cred ca-s atit de imbecili. astea sint povesti de adormit copiii prosti

NIMENI nu lucreaza 8 ore non stop cu randament maxim. NIMENI. evident, daca e vorba de folosit capul, daca e de pus chestii prin cutii banuiesc ca se poate. companii celebre ofera tot felul de mijloace de RELAXARE pentru angajati si nu pentru ca ar fi niste cretini aia care le conduc, ci pentru ca STUDII CONCRETE PE BUNE au aratat ca se mareste randamentul. interzicerile astea fac parte din evul mediu informational, echivalentul anilor 80 cind n-aveai acces la telefon

#44
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006
Mosotti, agree to disagree... insultele (cretini, handicapati, imbecili, aberatii) nu o sa te faca mai convingator/are.

Mandria "patriotca" relativ la muncitorul roman multicalificat si autotstiutor este frumoasa. Insa realitatea este alta. Firmele au deschis filiale pentru ca platesc 30% din salariu pentru 30% din munca... in speranta ca poate or sa ii fac ape romani sa muncesca macar la 50% si or sa iasa pe plus... Plus, evident, motive politice (am mai dat exemplu, noi lucram acum cu o echipa bulgara exact din acest motiv, proiectul nu primea aprobari daca nu dadeam ceva si lor).
Nu ca ar fi mai prosti sau incapabili, dar exact mentalitati de acest gen sunt o frana personala pt multi est-europeni.

PS: Eu chiar am muncit si in anii 80, 90 fara internet si dupa 2000 cu. Am vazut ce s-a intamplat cu angajatii picati in patima netului.

Editat de SuperDuper, 29 septembrie 2009 - 15:08.


#45
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.889
  • Înscris: 22.10.2002
Noi privim lucrurile doar din prisma angajatului, dar ce te faci daca esti tu patronul? Tu, din banii tai, ai plati pe cineva sa hoinareasca pe net?
Daca tu/noi/ei considera/m ca sunt ingradite drepturile angajatului, lucrurile sunt simple: nu-ti convine un loc de munca, te angajezi in alta parte.  B)

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
nu exista nici o patima a netului. exista un deadline, atita tot. poti sa stai pe net pina crapi, atita timp cit iti faci treaba. si repet, alea sint aiureli cu 30% salariu pe 30% munca. e mai degraba 20% salariu de cel putin 100% munca. n-am auzit pe nimeni sa se plinga vreodata ca nu se face treaba in romania.

ai exemple CONCRETE? de batut cimpii e oricine in stare. vino cu exemple in care nus ce ceo sau mama dracu stie ce sef de multinationala s-a plins ca in romania nu se lucreaza decit 30%. sau 80%. apoi a inchis filiala si a plecat in germania, unde neamtul lucreaza de dimineata pina seara fara net. ce spui tu e valabil la STAT, unde, dupa cum ii si zice, STAT, se sta si se freaca

#47
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Pentru comunicare interna exista e-mail server si zeci de aplicatii pentru mesageria instanta. Evident, blocate sa comunice cu exteriorul. Si ai terminat cu discutia. In special daca ai date confidentiale, e normal sa pui restrictii.

Revenind la productivitate: un om care munceste concentrat pe un singur lucru are eficienta mult mai mare decat altii cu 2-3-4-5 sarcini simultan. Schimbarea de context dureaza enorm, mai ales daca-s sarcini diferite radical. Ca ar trebui sa fie optiunea angajatului daca vrea sa fie productiv sau nu, sa termine in 3 sau 8 ore, e partea a doua.

#48
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.217
  • Înscris: 29.11.2001
Ce nu inteleg eu la firma aia e urmatoare chestie: are ISO pe securitate, porturi USB blocate, interzis accesul cu dispozitive de stocare samd, dar au acces la internet si mess. Ce securitate e asta? Ai portul USB blocat dar poti trimite un document pe net la cine vrei? Bravo. Cit despre accesul la net e normal, oricine trebuie sa aiba asa ceva, chiar la servici. Suntem in sec. XXI. Insa cititul ziarelor... hmmm... In firma aia daca se poate sta cite 2 zile la rind sa citesti ziarul... Pai eu sa fiu seful tau ti-as arata usa. Inseamna ca treaba ta poate sa o faca altcineva. Simplu. Sigur nu esti de neinlocuit. Daca erai de neinlocuit sigur nu citeai tu ziarul.
Dar alta chestie nasoala, care face si mai mare rau unei firme e pauza de tigara. Asta nu e un drept al nimanui, e un viciu. Fumeaza acasa, la serviciu nu ai dreptul nici un minut sa fumezi. Nu ai de ce.

#49
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 22.05.2009

View Postblackcat, on 29th September 2009, 16:47, said:

Ce nu inteleg eu la firma aia e urmatoare chestie: are ISO pe securitate, porturi USB blocate, interzis accesul cu dispozitive de stocare samd, dar au acces la internet si mess. Ce securitate e asta? Ai portul USB blocat dar poti trimite un document pe net la cine vrei? Bravo. Cit despre accesul la net e normal, oricine trebuie sa aiba asa ceva, chiar la servici. Suntem in sec. XXI. Insa cititul ziarelor... hmmm... In firma aia daca se poate sta cite 2 zile la rind sa citesti ziarul... Pai eu sa fiu seful tau ti-as arata usa. Inseamna ca treaba ta poate sa o faca altcineva. Simplu. Sigur nu esti de neinlocuit. Daca erai de neinlocuit sigur nu citeai tu ziarul.
Dar alta chestie nasoala, care face si mai mare rau unei firme e pauza de tigara. Asta nu e un drept al nimanui, e un viciu. Fumeaza acasa, la serviciu nu ai dreptul nici un minut sa fumezi. Nu ai de ce.


  Eu nu contrazic pe nimeni . Fiecare are dreptul la propria opinie. Oricum aici nu e vb de daca avem dreptul sau nu la stirile online. Era vorba despre dreptul la informare. Ca nu trebuie nimeni sa ti-l garanteze ok, cred ca s-a inteles, dar asta nu inseamna ca daca stai pe net nu poti sa-ti faci treaba.
  Cat despre faptul ca nu poti sa-ti faci treaba pentru ca stai pe net si ar trebui sa te dea sefu afara e total gresit , una e sa nu lucrezi si sa stai pe net cand ai treaba si alta e sa nu ai ce sa faci si sa stai pe net.
  Eu am dat si un exemplu am zile cand nu am ABSOLUT NIMIC de facut , ce e asa rau in a sta pe net daca timpul te lasa ???
  Oricum la mine cred ca e mai mult vorba de trafic decat de ce face unu sau altu , sau poate un manager idiot a avut oameni care chiar intarziau cu munca din cauza asta , dar , in fine , se poate face o polemica lunga pe tema asta si depinde de mentalitatea fiecaruia cum judeca lucrurile.
  Un lucru nu inteleg. Cu ce face rau pauza de tigara firmei? Fumeaza cineva pe spatele ei ? Deconteaza firma tigarile? Nu cred. Atata timp cat sunt manageri care stau mai mult ca subalternii la tigara nu vad unde e partea rea a problemei.
  A ca sunt cazuri in care se barfeste la tigara in ultimul hal si pot aparea probleme nush asta e alta problema iarasi dar sunt cazuri exceptionale.
  La mine in firma ce ar trebui sa le faca oamenilor , din 600 , 200 fumeaza , sa le interzica??? Pai s-ar alege cu procese peste procese.

  Si contrazic si ideea ca ROMANII muncesc 30% din cat ar trebui. Stim cu totii ca sunt oameni care fac lucrul asta dar eu nu vorbesc despre oameni gen DORELE MAI AI MA , de doarme in post pe bordura , vorbesc despre oameni care lucreaza intr-o multinationala dupa DEADLINE-uri si care sunt platiti sa fac o chestie , nu da randament OUT.

  Oamenii sunt ingraditi de propriile lor idei , in tot ceea ce fac si problema asta va fi intotdeauna mai ales la romani una de lunga durata. Pana invatam ca avem dreptul la a ne informa , indiferent ca  noi credem ca avem dreptate sau nu AVEM DREPTUL LA INFORMARE SI INFORMATIE.
  
Cu respect si la cat mai multe posturi :)

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Si contrazic si ideea ca ROMANII muncesc 30% din cat ar trebui. Stim cu totii ca sunt oameni care fac lucrul asta dar eu nu vorbesc despre oameni gen DORELE MAI AI MA , de doarme in post pe bordura , vorbesc despre oameni care lucreaza intr-o multinationala dupa DEADLINE-uri si care sunt platiti sa fac o chestie , nu da randament OUT.

evident ca procentele alea sint niste timpenii. in nici o firma in care exista un proces de evaluare nu se lucreaza 30% sau 50% sau 80% si daca se lucreaza, respectivul ori va zbura ori i se vor aplica alte chestii.

Quote

Insa cititul ziarelor... hmmm... In firma aia daca se poate sta cite 2 zile la rind sa citesti ziarul...Pai eu sa fiu seful tau ti-as arata usa. Inseamna ca treaba ta poate sa o faca altcineva. Simplu. Sigur nu esti de neinlocuit. Daca erai de neinlocuit sigur nu citeai tu ziarul.

nu inteleg ce e atit de greu de imaginat ca poti avea zile in care nu ai ce face mare lucru. mai ales cind lucrezi la un proiect mare si de exemplu ai de asteptat dupa altii. evident ca "vina" pentru asta apartine celor care ar trebui sa dea sarcini, insa este imposibil sa umpli tot timpul

ca sa nu mai zic ca ai o logica total infecta, care te-ar face sa concediezi un om foarte bun, care si-a terminat treaba cu 2 zile mai repede :lol: eventual, daca voiai sa pari destept, spuneai ca i-ai fi dat sarcini mai complicate

si apropo de neinlocuit, la noi in firma exista o vorba, "nimeni nu e de neinlocuit". si de fapt e adevarul adevarat, singura intrebare care ramine este "cu ce costuri?". il dai pe unu afara care isi face treaba pentru  ca citeste ziare (doar o ipoteza, fiindca legal e imposibil sa dai pe cineva afara pentru asa ceva) si vine altul complet bita in ceea ce priveste proiectele, softurile folosite, procesele folosite etc etc etc. il inveti citeva luni, timp in care productivitatea lui e destul de penibila, in plus ii si streseaza pe toti cu intrebari "aici cum fac?" "da aici ce trebuie?" etc. si intr-un final ajunge la nivelul celui dat afara pentru ca "a citit ziare". dupa care, la o saptamina, il prinzi citind ziare :lol: ce faci, il dai afara si repeti procesul, pentru ca ti s-a nazarit ca nu e nimeni de neinlocuit?

#51
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.295
  • Înscris: 25.04.2006

Quote

54% dintre companiile din SUA au restricționat accesul angajaților în timpul programului la rețele sociale precum Twitter, Facebook, LinkedIn și MySpace. 19% dintre companii permit accesul doar în interes de serviciu și 16% oferă acces limitat în interes personal.
Doar 10% din cei 1.400 de șefi de companii americane care au participat la studiul citat de Computerworld au spus că dau voie angajaților să acceseze fără vreo restricție rețelele sociale în timpul orelor de lucru.
"Utilizarea site-urilor de rețele sociale poate distrage atenția angajaților de la prioritățile de la locul de muncă, așa că e de înțeles dacă unele companii limitează accesul. Unii profesioniști privesc, totuși, aceste site-uri ca instrumente de business foarte eficiente", comentează Dave Willmer, unul dintre cei care au realizat studiul.
În luna august, Forțele Marine ale SUA au interzis utilizarea rețelelor sociale în rândul propriilor soldați.
http://ziarero.reali...ook-ul_la_birou

#52
riper85

riper85

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 356
  • Înscris: 22.05.2009

View PostSuperDuper, on 12th October 2009, 20:03, said:

aici nu este vorba despre HI5 si FACEBOOK , aici este sau era vorba despre presa scrisa... online

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate