Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

DESPRE ÎMPĂRĂȚIA DE O MIE DE ANI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009
Ruseliștii și adventiștii mai susțin printre rătăcirile lor că între venirea a doua și sfârșitul lumii, Hristos va întemeia pe pământ o împărăție în care El va domni, împreună cu cei aleși ai Săi, vreme de o mie de ani. Rătăcirea aceasta este veche, deoarece din primele veacuri ale creștinismului deja a fost susținută de câțiva eretici, așa-zișii «hiliaști» (în grecește hilia – o mie). Împotriva lor s-a ridicat, încă de atunci, toată Biserica Veche și i-a combătut prin cei mai aleși slujitori ai săi. Cei ce o susțin azi se numesc, în general, «milenariști» sau «mileniști».
Sfinții și dumnezeieștii părinți ai Bisericii lui Hristos au arătat că această împărăție de «o mie de ani» – despre care se amintește în Apocalipsă – este un număr simbolic, iar nicidecum o realitate care se va face în condițiile crezute de sectari, căci știm bine, din dumnezeiasca Scriptură, că Împărăția lui Hristos nu este din lumea aceasta (Ioan 18, 36). Cum dar îndrăznesc sectarii mileniști să aducă în mijloc o împărăție pământească a lui Hristos de o mie de ani mai înainte de sfârșitul lumii?
Sfânta Scriptură ne arată luminat că «Împărăția cerurilor» se mai numește și «Împărăția lui Dumnezeu» sau «Împărăția lui Hristos», ea fiind vestită de către dumnezeiescul Ioan Botezătorul, precum și de Însuși Mântuitorul (Matei 3, 2; 4, 17; Luca 8, 1; Ef. 5, 5 ș.a.). Această împărăție a lui Hristos va fi duhovnicească și va stăpâni viața lăuntrică a omului, manifestându-se în afară prin dreptate și pace și bucurie în Duhul Sfânt (Rom. 14, 17). Această Împărăție Însuși Hristos a întemeiat-o (Ef. 5, 5; Col. 1, 13; II Tim. 4, 1; Apoc. 12, 10 ș.a.), și Însuși Mântuitorul a arătat în pildele Sale cum va crește ea, pe cine va cuprinde și ce putere va avea; iar durata acestei Împărății a lui Hristos nu va fi de o mie de ani, ci veșnică, fără de sfârșit (Luca 1, 33). Ea va cuprinde pe toți oamenii credincioși și aleși din toate neamurile și popoarele lumii (Ps. 116, 1–2), va domni peste toate făpturile (Daniel 7, 13–14; Matei 28, 18; Fapte 10, 36; Rom. 10, 12; I Cor. 15, 27; Ef. 1, 20–23; Filip. 2, 9–11 ș.a.) și va fi o împărăție a dreptății (Ps. 44; Evrei 1, 8–9; Isaia 16, 5; 32, 1; Ier. 23, 5). Această împărăție duhovnicească va fi o împărăție a sufletelor și în suflete (Luca 17, 21), și numai aceia vor intra în ea, care o au deja în ei (Luca 18, 17).
Împărăția lui Hristos, de mii de ani, este răstimpul în care Hristos a limitat (a legat) puterea diavolului asupra oamenilor (versetele 1–2). (Apoc. 20, 1–14).
La sfârșitul acestui răstimp, diavolul va fi lăsat din nou, pentru câtva timp, să acționeze asupra oamenilor (versetul 3).  (Apoc. 20, 1–14).
Membrii acestei împărății de mii de ani sunt numai acei ce nu s-au închinat fiarei și semnului ei și au înviat la învierea cea dintâi (versetele 4–5).  (Apoc. 20, 1–14).

Edited by MarturisitorOrtodox, 21 September 2009 - 12:26.


#2
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 13:22, said:

Ruseliștii și adventiștii mai susțin printre rătăcirile lor că între venirea a doua și sfârșitul lumii, Hristos va întemeia pe pământ o împărăție în care El va domni, împreună cu cei aleși ai Săi, vreme de o mie de ani. Rătăcirea aceasta...
Ca sa observam cat de bine e fundamentat "studiul", te rog pe tine sau pe altcineva sa marturisteasca drept, nu "ortodox", unde sustin adventistii ca:
1. Perioada din Apocalipsa cunoscuta ca "mia de ani" este delimitata de venirea a doua si sfaristul lumii.
2. Imparatia aceasta timp de o mie de ani va fi pe pamant.
Astept sa iti sustii aceste afirmatii.
Succes.

#3
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 CatunStelian, on 21st September 2009, 13:17, said:

Ca sa observam cat de bine e fundamentat "studiul", te rog pe tine sau pe altcineva sa marturisteasca drept, nu "ortodox", unde sustin adventistii ca:
1. Perioada din Apocalipsa cunoscuta ca "mia de ani" este delimitata de venirea a doua si sfaristul lumii.
2. Imparatia aceasta timp de o mie de ani va fi pe pamant.
Astept sa iti sustii aceste afirmatii.
Succes.


dupa cum bine vad nici nu ai citit tot ce am scris
este o blasfemie sa spui ca imparatia Lui Hristos va fi si pe pamant

Împărăția lui Hristos, de mii de ani, este răstimpul în care Hristos a limitat (a legat) puterea diavolului asupra oamenilor (versetele 1–2). (Apoc. 20, 1–14).
La sfârșitul acestui răstimp, diavolul va fi lăsat din nou, pentru câtva timp, să acționeze asupra oamenilor (versetul 3). (Apoc. 20, 1–14).
Membrii acestei împărății de mii de ani sunt numai acei ce nu s-au închinat fiarei și semnului ei și au înviat la învierea cea dintâi (versetele 4–5). (Apoc. 20, 1–14).


Ți-am spus la început că Biserica lui Hristos cea dreptmăritoare, prin cuvintele Sfintei Scripturi «o mie de ani», înțelege – tainic și simbolic – mii de ani. Dar oare numai la acest cuvânt Sfânta Scriptură vorbește tainic și acoperit unele lucruri greu de înțeles? Oare nu are Sfânta Scriptură prea multe cuvinte simbolice, tainice și alegorice, care nu se pot tâlcui după slovă, ci au cu totul alt înțeles, mai înalt și mai duhovnicesc?
Dacă voi sectarilor sunteți atotștiutori, apoi să ne tâlcuiți după slovă ce este cartea «cea pecetluită cu șapte peceți» din aceeași carte a Apocalipsei (5, 1). Ce este «calul roșu ca focul» (Apoc. 6, 4)? Dar acel «cal negru» (versetul 5)? Dar acel cal «galben-vânăt» pe care călărea Moartea (Apoc. 6, 8)? Apoi, ce sunt cei șapte îngeri cărora li s-au dat șapte trâmbițe (Apoc. 8, 2), sau cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu (Apoc. 15, 1, 7; 16, 1–19 ș.a.)?

#4
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 15:01, said:

dupa cum bine vad nici nu ai citit tot ce am scris
Nu stiu cat de bine vezi, pentru ca am citit chiar tot, cuvant cu cuvant. Insa nu acest lucru discutam aici, daca am citit sau nu am citit. Te-am pus sa sustii doua afirmatii care in opinia mea sunt eronate si nu ai facut-o. Refuzi sa iti sustii cele doua afirmatii despre doctrina adventista pe care le-ai facut?

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 15:01, said:

este o blasfemie sa spui ca imparatia Lui Hristos va fi si pe pamant
Unde am sustinut eu asa ceva? Fiindca tot veni vorba despre acest lucru, nu sustineau unii parinti bisericesti ca Biserica este expresia Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant?

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 15:01, said:

Ți-am spus la început că Biserica lui Hristos cea dreptmăritoare, prin cuvintele Sfintei Scripturi «o mie de ani», înțelege – tainic și simbolic – mii de ani. Dar oare numai la acest cuvânt Sfânta Scriptură vorbește tainic și acoperit unele lucruri greu de înțeles? Oare nu are Sfânta Scriptură prea multe cuvinte simbolice, tainice și alegorice, care nu se pot tâlcui după slovă, ci au cu totul alt înțeles, mai înalt și mai duhovnicesc?
Dacă voi sectarilor sunteți atotștiutori, apoi să ne tâlcuiți după slovă ce este cartea «cea pecetluită cu șapte peceți» din aceeași carte a Apocalipsei (5, 1). Ce este «calul roșu ca focul» (Apoc. 6, 4)? Dar acel «cal negru» (versetul 5)? Dar acel cal «galben-vânăt» pe care călărea Moartea (Apoc. 6, 8)? Apoi, ce sunt cei șapte îngeri cărora li s-au dat șapte trâmbițe (Apoc. 8, 2), sau cele șapte cupe ale mâniei lui Dumnezeu (Apoc. 15, 1, 7; 16, 1–19 ș.a.)?
www.apocalipsa.ro

#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Aici sunt de acord cu traducerea ortodoxa, cuvantul fiin la plural, adica MIILE de ani nu O MIE de ani.

#6
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 15:01, said:

Împărăția lui Hristos, de mii de ani, este răstimpul în care Hristos a limitat (a legat) puterea diavolului asupra oamenilor (versetele 1–2). (Apoc. 20, 1–14).
La sfârșitul acestui răstimp, diavolul va fi lăsat din nou, pentru câtva timp, să acționeze asupra oamenilor (versetul 3). (Apoc. 20, 1–14).
Membrii acestei împărății de mii de ani sunt numai acei ce nu s-au închinat fiarei și semnului ei și au înviat la învierea cea dintâi (versetele 4–5). (Apoc. 20, 1–14).

.....mai intai sa respectam principiile de baza....adica neinchinarea
la ,,chipuri asemanatoare,,.....pupatul mortilor....etc.....apoi se poate
intra mai in amanunt in interpretarea Apocalipsei..... ;)

#7
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 leoluke, on 21st September 2009, 15:03, said:

.....mai intai sa respectam principiile de baza....adica neinchinarea
la ,,chipuri asemanatoare,,.....pupatul mortilor....etc.....apoi se poate
intra mai in amanunt in interpretarea Apocalipsei..... ;)


omule, noi nu ne închinăm la sfinti si la îngeri ca si lui Dunmezeu. închinarea pe care o aducem noi sfintilor si îngerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne închinăm si îi slujim cu desăvarsită închinare, care se mai numeste si „latrie" sau „adorare". Noi venerăm pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni si casnici ai lui Dumnezeu, după cum este scris: Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ceea ce va poruncesc (loan 15, 14). lar despre Avraam citim de asemenea: Si a crezut Avraam lui Dumnezeu si i s-a socotit lui ca dreptate si a fost numit prieten al lui Dumnezeu (lacov 2, 23). • Si marele Apostol Pavel scrie efesenilor: Deci, dar, nu mai sunteti străini si locuitori vremelnici, ci sunteti împreuna cetateni cu sfintii si casnici ai lui Dumnezeu (Efes. 2, 19). Asadar, ca pe niste prieteni ai lui Dumnezeu si casnici ai Lui îi cinstim (venerăm) pe sfinti. încă mai stim că sfintii sunt proslaviti de Dumnezeu în ceruri (Luca 20, 36); sfintii vor judeca lumea (I Cor. 6, 2; Matei 19, 28; Evrei 12, 22-23); sfintii, înca pe pămant fiind, aveau darul proorociei (III Regi 14, 1-17), vezi si proorocia lui Elisei asupra lui Ghiezi (IV Regi 5, 25-27). Sfintii, încă în viata aceasta fiind, se rugau lui Dumnezeu pentru oameni. Astfel, Avraam s-a rugat pentru Abimelec (Fac. 20, 7), Moise s-a rugat lui Dumnezeu pentru popor s.a.



 CatunStelian, on 21st September 2009, 14:13, said:

Nu stiu cat de bine vezi, pentru ca am citit chiar tot, cuvant cu cuvant. Insa nu acest lucru discutam aici, daca am citit sau nu am citit. Te-am pus sa sustii doua afirmatii care in opinia mea sunt eronate si nu ai facut-o. Refuzi sa iti sustii cele doua afirmatii despre doctrina adventista pe care le-ai facut?


Unde am sustinut eu asa ceva? Fiindca tot veni vorba despre acest lucru, nu sustineau unii parinti bisericesti ca Biserica este expresia Imparatiei lui Dumnezeu pe pamant?


www.apocalipsa.ro


nici ca rei sa intelegi
Bierica este doar pe pamant insa  in taina in chipul cel nevazut Hristos imparateste poporul crestin prin Biserica
asta ca sa intelegi

#8
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 16:52, said:

nici ca rei sa intelegi
Bierica este doar pe pamant insa  in taina in chipul cel nevazut Hristos imparateste poporul crestin prin Biserica
asta ca sa intelegi
De ce afirmi ca nu vreau sa inteleg? Mi-ai dat explicatiile cerute de mine in a doua postare cumva?

#9
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 CatunStelian, on 21st September 2009, 16:00, said:

De ce afirmi ca nu vreau sa inteleg? Mi-ai dat explicatiile cerute de mine in a doua postare cumva?

nu vrei sa citesti sau te prefaci?
de prima oara am zis ce este acea perioada de o mie de ani care ai crezut tu
de fapt o mie este o cifra simbolica
e vorba de mii de ani nu de o mie de ani
si Hristos nu va imparati pe pamant ci in ceruri ...dupa ce toate se vor sfarsi
niciodata Hristos nu isi va instaura o imparatie pe pamant
citeste mai bine ce am zis

#10
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
:D observ ca nu stii ce te-am intrebat. Nu am intrebat daca mia de ani este simbolica sau nu (ce importanta ar avea, ma rog? de aceea am folosit si ghilimelele), ci am pus la indoiala veridicitatea acestui studiu datorita erorilor pe care le contine despre ce cred adventistii:

 CatunStelian, on 21st September 2009, 14:17, said:

Ca sa observam cat de bine e fundamentat "studiul", te rog pe tine sau pe altcineva sa marturisteasca drept, nu "ortodox", unde sustin adventistii ca:
1. Perioada din Apocalipsa cunoscuta ca "mia de ani" este delimitata de venirea a doua si sfaristul lumii.
2. Imparatia aceasta timp de o mie de ani va fi pe pamant.
Astept sa iti sustii aceste afirmatii.
Succes.


 MarturisitorOrtodox, on 21st September 2009, 17:18, said:

niciodata Hristos nu isi va instaura o imparatie pe pamant
"Și eu am văzut coborându-se din cer de la Dumnezeu, cetatea sfântă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei." (Apostolul Ioan, in viziune)

#11
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 CatunStelian, on 21st September 2009, 16:31, said:

:D observ ca nu stii ce te-am intrebat. Nu am intrebat daca mia de ani este simbolica sau nu (ce importanta ar avea, ma rog? de aceea am folosit si ghilimelele), ci am pus la indoiala veridicitatea acestui studiu datorita erorilor pe care le contine despre ce cred adventistii:





"Și eu am văzut coborându-se din cer de la Dumnezeu, cetatea sfântă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei." (Apostolul Ioan, in viziune)


vad ca degeaba ti`am aratat ca e alb
tu tot negru vezi
asta datorita faptului ca voi intelegeti totul dupa mintea voastra
vai de voi

#12
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Pe acest forum suntem persoane foarte diferite. Avem credinte diferite, preocupari diferite, intelegeri diferite, etc

Gaseste-mi o persoana pe acest forum care poate sa indice ca tu ai raspuns la intrebarea simpla pe care ti-am ridicat-o.

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 CatunStelian, on 21st September 2009, 17:31, said:

"Și eu am văzut coborându-se din cer de la Dumnezeu, cetatea sfântă, noul Ierusalim, gătită ca o mireasă împodobită pentru bărbatul ei." (Apostolul Ioan, in viziune)
Prostiile astea tin la cei care cred in altceva decat in Cuvant. Pt ca acolo scrie:

2 Petru 3

    10Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură, și pămîntul, cu tot ce este pe el, va arde.

    12așteptînd și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri, și trupurile cerești se vor topi de căldura focului?

Destul? Coana mare va invata numai prostii.

Cetatea care vine de sus odata cu Hristos este definita in Scriptura:

Evrei 12

22Ci v'ați apropiat de muntele Sionului, de cetatea Dumnezeului celui viu, Ierusalimul ceresc, de zecile de mii, de adunarea în sărbătoare a îngerilor,

    23de Biserica celor întîi născuți, cari sînt scriși în ceruri, de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, de duhurile celor neprihăniți, făcuți desăvîrșiți,

Da? Clar? Coana mare minte, da?

Cetatea sunt cei salvati. Ia sa vedem cand coboara acestia pe pamant:

1 Tesaloniceni 4

13Nu voim, fraților, să fiți în necunoștință despre cei ce au adormit, ca să nu vă întristați ca ceilalți, cari n'au nădejde.

    14Căci dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că  Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isus pe cei ce au adormit în El.

    15Iată, în adevăr, ce vă spunem, prin Cuvîntul Domnului: noi cei vii, cari vom rămînea pînă la venirea Domnului, nu vom lua -o înaintea celor adormiți.

    16Căci însuș Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trîmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și întîi vor învia cei morți în Hristos.

    17Apoi, noi cei vii, cari vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei, în nori, ca să întîmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Matei 16

27Căci Fiul omului are să vină în slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele lui.

Inger=aggelos=mesager. Cei salvati sunt mesagerii Evangheliei.

Deci, mai pune mana pe carte, stimabile inchinacios la coana mare  ;)

Edited by zexelica, 21 September 2009 - 23:26.


#14
MarturisitorOrtodox

MarturisitorOrtodox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 21.09.2009

 CatunStelian, on 21st September 2009, 21:38, said:

Pe acest forum suntem persoane foarte diferite. Avem credinte diferite, preocupari diferite, intelegeri diferite, etc

Gaseste-mi o persoana pe acest forum care poate sa indice ca tu ai raspuns la intrebarea simpla pe care ti-am ridicat-o.


nici nu ma mira felul in care te mandresti
crezi ca daca ai pus intrebarea aia e atat de complexa?
nimic nu a fost cu neputinta la sfintii parinti cand aveau ajutor pe Hristos si Maica SA

Infatisarea acestui nou Ierusalim reprezinta biserica triumfatoare a Lui Hristos
Impodobita ca o mireasa a Domnului cu curatia si virtutile sfintilor
Sf Andrei spune: " Acest oras, care Il are pe Hristos drept piatra cea din capul unghiului, este format din sfintii despre care este scris
ei vor fi ca niste pietre de diadema, stralucind in tara Sa (Zaharia 9,16)" (Sf Andrei, cap 65)
dar  Hristos niciodata nu va avea o imparatie pe pamant
mai aduc versete in care sa iti arat ca de N ori a spus ca imparatia Lui Dumnezeu nu este de pe acest pamant? aceasta asteapta evreii ...o imparatie aici pe pamant ....nu ma mira faptul ca sunteti inaintemergatorii lui antihrist ca asteptati ceea ce asteapta si Evreii dar nu va dati seama
cand vor veni Enoh si Ilie va vor rusina pe voi cand vor predica ortodoxia = calea dreapta...
pana atunci
toate cele bune

Edited by MarturisitorOrtodox, 22 September 2009 - 01:21.


#15
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

 MarturisitorOrtodox, on 22nd September 2009, 02:19, said:

nici nu ma mira felul in care te mandresti
crezi ca daca ai pus intrebarea aia e atat de complexa?
nimic nu a fost cu neputinta la sfintii parinti cand aveau ajutor pe Hristos si Maica SA

Infatisarea acestui nou Ierusalim reprezinta biserica triumfatoare a Lui Hristos
Impodobita ca o mireasa a Domnului cu curatia si virtutile sfintilor
Sf Andrei spune: " Acest oras, care Il are pe Hristos drept piatra cea din capul unghiului, este format din sfintii despre care este scris
ei vor fi ca niste pietre de diadema, stralucind in tara Sa (Zaharia 9,16)" (Sf Andrei, cap 65)
dar  Hristos niciodata nu va avea o imparatie pe pamant
mai aduc versete in care sa iti arat ca de N ori a spus ca imparatia Lui Dumnezeu nu este de pe acest pamant? aceasta asteapta evreii ...o imparatie aici pe pamant ....nu ma mira faptul ca sunteti inaintemergatorii lui antihrist ca asteptati ceea ce asteapta si Evreii dar nu va dati seama
cand vor veni Enoh si Ilie va vor rusina pe voi cand vor predica ortodoxia = calea dreapta...
pana atunci
toate cele bune

Hristos nu va avea o imparatie pe acest panamt... dar acest pamant va fi distrus.

Apoc 21.1  Apoi am vazut un cer nou si un pamânt nou; pentru ca cerul dintâi si pamântul dintâi pierisera, si marea nu mai era.
2  Si eu am vazut coborându-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfânta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa împodobita pentru barbatul ei.
3  Si am auzit un glas tare care iesea din scaunul de domnie si zicea: „Iata cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, si ei vor fi poporul Lui, si Dumnezeu însusi va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor.

Textul asta il ignori?

Alo, nenea, discutam problema din punct de vedere al Scripturii... nu al mortilor...

Si de unde stii tu ca ortodoxia este calea cea dreapta? Ai studiat Scriptura ca sa vezi cata falsitate este in ortodoxie? Cine te-a pus sa scrii nu ti-a explicat ca sa intelegi ceea ce scrii...

#16
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
ktulu a pus punctul pe i.

 MarturisitorOrtodox, on 22nd September 2009, 02:19, said:

nici nu ma mira felul in care te mandresti
crezi ca daca ai pus intrebarea aia e atat de complexa?
nimic nu a fost cu neputinta la sfintii parinti cand aveau ajutor pe Hristos si Maica SA

Infatisarea acestui nou Ierusalim reprezinta biserica triumfatoare a Lui Hristos
Impodobita ca o mireasa a Domnului cu curatia si virtutile sfintilor
Sf Andrei spune: " Acest oras, care Il are pe Hristos drept piatra cea din capul unghiului, este format din sfintii despre care este scris
ei vor fi ca niste pietre de diadema, stralucind in tara Sa (Zaharia 9,16)" (Sf Andrei, cap 65)
dar  Hristos niciodata nu va avea o imparatie pe pamant
mai aduc versete in care sa iti arat ca de N ori a spus ca imparatia Lui Dumnezeu nu este de pe acest pamant? aceasta asteapta evreii ...o imparatie aici pe pamant ....nu ma mira faptul ca sunteti inaintemergatorii lui antihrist ca asteptati ceea ce asteapta si Evreii dar nu va dati seama
cand vor veni Enoh si Ilie va vor rusina pe voi cand vor predica ortodoxia = calea dreapta...
pana atunci
toate cele bune

Nici acum nu mi-ai raspunsla urmatoarea intrebare simpla:

Quote

Ca sa observam cat de bine e fundamentat "studiul", te rog pe tine sau pe altcineva sa marturisteasca drept, nu "ortodox", unde sustin adventistii ca:
1. Perioada din Apocalipsa cunoscuta ca "mia de ani" este delimitata de venirea a doua si sfaristul lumii.
2. Imparatia aceasta timp de o mie de ani va fi pe pamant.
Astept sa iti sustii aceste afirmatii.
Succes.

Iti zic eu cum ai facut. Ai preluat niste citate de la diversi autori ortodocsi care nici nu s-au sinchisit sa se intereseze de doctrina adventista, le-ai postat cu ura ca sa ne arati ca tu esti drept, iar noi suntem strambi si nu cercetam adevarul.
Ei afla ca fata de ortodoxie, protestantismul are "boala" acelor crestini din Berea, care cautau suport pentru tot ce li se zicea.
Acele texte cu care vii tu, nu sunt pentru noi protestantii, pentru ca sunt niste minciuni usor de indentificat. Ci sunt pentru cei ca tine, ca sa ii habotniceasca in crede si Nu cerceta si sa le alimenteze ura fata de cei eretici apriori.

Ei afla, ca adventistii niciodata nu au crezut ce li se imputa de catre acest studiu. Nicaieri nu ai sa gasesti gogoritele cu care vii, in doctrina adventista.
Nu ma mandresc in niciun fel, chiar ma intristez cand vad ca nu ai capacitatea minima de a purta o discutie. Daca m-as mandri cu ceva acum, acela ar fi Christos.

#17
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cu cetatea care se coboara tu ai raspuns? Sau recunosti direct doctrina falsa adventista?

#18
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Biblia e clara... Dar cine sa o citeasca?

Apoc. 21.10  Si m-a dus, în Duhul, pe un munte mare si înalt. Si mi-a aratat cetatea sfânta, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu,
11  având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatra preascumpa, ca o piatra de jasp, stravezie ca cristalul.

Deci nu e doctrina, e un adevar... dar la astia care se cred mari guru nu e bine ca nu le place lor... :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate