Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

DESPRE ÎMPĂRĂȚIA DE O MIE DE ANI

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
Guzunoi

Guzunoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 19.02.2010

 MacBookAir, on 22nd February 2010, 12:04, said:

Insa diavolul a fost legat la cruce...
Unde scrie asta?
Cf. Apocalipsei, legarea Diavolului este precedata de episodul numit "secerisul". Sa inteleg ca secerisul a avut loc? Pai atunci, tu, om credincios, ce mai cauti printre noi, cei ce suntem doar neghina? Au uitat seceratorii sa te ia? :rolleyes:
Scuza-ma ca vorbesc asa direct. Nothing personal.  :console:

Edited by Guzunoi, 24 February 2010 - 18:14.


#38
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 overseas, on 24th February 2010, 10:26, said:

Pai daca nu noi decidem intrebuintarile, inseamna ca nici diavolul nu decide ! Iar daca diavolul nu decide, inseamna ca mantuirea celor credinciosi nu poate fi luata ca dovada a legarii diavolului ! Ma intelegi ?
Normal, ai perfecta dreptate, diavolul nu poate face nimic, mai ales ca daca cineva are pacatele platite, nu mai este sub stapanirea lui, iar acel om nu are cum sa mai fie condamnat la judecata, deci, nexam.

Insa, "legarea" este o limitare a diavolului la lumea dinafara bisericilor, pana cand vine timpul sa le primeasca si pe acestea sub stapanire.

Edited by zexelica, 26 February 2010 - 01:33.


#39
pamant

pamant

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 07.12.2009

Quote

Insa, "legarea" este o limitare a diavolului la lumea dinafara bisericilor, pana cand vine timpul sa le primeasca si pe acestea sub stapanire.

Zau ?Pai te lauda-i lui mizerabilu ...ca stii Scripturile si esti doxa in Biblie ...ce faci cu versetul asta ?

31. Domnul a zis: „Simone, Simone, Satana v-a cerut să vă cearnă ca grâul.Luca 22.

e legat sau nu ? :naughty:

#40
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Bun, si? Inseamna ca in biserici nu a existat salvare?
Legarea este doar dpdv al salvarii, deoarece in Matei 13 si Apoclipsa 2 si 3 vedem ca este foarte activ in biserici, plantand neghina si in unele chiar conducand.

Insa EXISTA salvare, deci este "legat" din acest pdv.

#41
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 Guzunoi, on 24th February 2010, 19:13, said:

Unde scrie asta?
Cf. Apocalipsei, legarea Diavolului este precedata de episodul numit "secerisul". Sa inteleg ca secerisul a avut loc? Pai atunci, tu, om credincios, ce mai cauti printre noi, cei ce suntem doar neghina? Au uitat seceratorii sa te ia? :rolleyes:
Scuza-ma ca vorbesc asa direct. Nothing personal.  :console:

......,,legarea,, e fatza de lumile ceresti....unde nu mai are acces dupa Cruce..... :rolleyes:

#42
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on 1st March 2010, 10:06, said:

......,,legarea,, e fatza de lumile ceresti....unde nu mai are acces dupa Cruce..... :rolleyes:

Adica nu mai poate ajunge pe Saturn unde fantoma lui EGW spala pe creier populatia ai de a vazut-o in transa ?

#43
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 1st March 2010, 10:06, said:

......,,legarea,, e fatza de lumile ceresti....unde nu mai are acces dupa Cruce..... :rolleyes:
Ma, lio, arata-mi si mie unde scrie

Quote

,,legarea,, e fatza de lumile ceresti
sau de unde se deduce ideea asta.....

#44
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on 1st March 2010, 14:07, said:

Ma, lio, arata-mi si mie unde scrie  sau de unde se deduce ideea asta.....

.....simplu.....din vorbele lui Isus.....am vazut pe Satana cazand din cer.....
.....pe cand...inainte de Cruce....scrie ca era si el prezent uneori la Tronul lui
D-zeu....fiind intrebat intr-o ocazie......de unde vii satano......de la cutreierarea
pamantului...etc..... :coolspeak:

Edited by leoluke, 01 March 2010 - 13:55.


#45
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on 1st March 2010, 13:53, said:

.....simplu.....din vorbele lui Isus.....am vazut pe Satana cazand din cer.....
OK, corect, insa unde scrie ca ar fi avut satan vreo putere in cer? De ce sa fie "legat" fata de acolo?
Satan numai pe pamant are putere DATA de Dumnezeu asupra carnii.
Ai PROBA BIBLICA referitoare la puterea lui satan in cer si la faptul ca a trebuit sa fie limitata?

Da, caderea din cer este o "legare", adica i-a fost limitata puterea in cer, adica de a pîrî oamenii.

Insa, am adus proba in care se spune ca el "fura" Cuvantul din inima oamenilor, ceea ce daca exista salvare el inseamna ca nu o poate face. Sau, nu a existat salvare in biserici? Daca nu ar fi fost "legat", ce salvare ar fi fost?

1 Petru 5

8 Disciplinați-vă! Vegheați! Dușmanul vostru, Diavolul, umblă încoace și încolo, ca un leu care rage, căutând pe cineva să înghită!

#46
CosminLUBAN

CosminLUBAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.12.2010

 leoluke, on 1st March 2010, 13:53, said:

.....simplu.....din vorbele lui Isus.....am vazut pe Satana cazand din cer.....
.....pe cand...inainte de Cruce....scrie ca era si el prezent uneori la Tronul lui
AD-zeu....fiind intrebat intr-o ocazie......de unde vii satano......de la cutreierarea
pamantului...etc..... :coolspeak:
Apocalipsa e foarte clara in
In cap2o!

#47
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 26th February 2010, 01:32, said:

Insa, "legarea" este o limitare a diavolului la lumea dinafara bisericilor, pana cand vine timpul sa le primeasca si pe acestea sub stapanire.

Stapanirea lui este oprita de CREDINTA

Luca 18:8  Vă spun că le va face dreptate în curînd. Dar cînd va veni Fiul omului, va găsi El credință pe pămînt?

2 Tesaloniceni 2:3  Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii (Sau: omul păcatului), fiul pierzării,


Dupa aceeia liber.

Suprematie limitata:

13:4   Și au început să se închine balaurului, pentrucă dăduse puterea lui fiarei. Și au început să se închine fiarei, zicînd: Cine se poate asemăna cu fiara, și cine se poate lupta cu ea?
    
13:5   I s-a dat o gură, care rostea vorbe mari și hule. Și i s-a dat putere să lucreze patruzeci și două de luni.

Stapineste  asupra lumi  prin fiara:

13:7   I s-a dat să facă război cu sfinții, și să-i biruiască. Și i s-a dat stăpînire peste orice seminție, peste orice norod, peste orice limbă și peste orice neam.


Stapinire asupra bisericii prin omul faradelegii si lepadarea de credinta.

Edited by husand, 22 December 2010 - 20:26.


#48
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

platite, nu mai este sub stapanirea lui, iar acel om nu are cum sa mai fie condamnat la judecata, deci, nexam.

Romani 14:10  Dar pentruce judeci tu pe fratele tău? Sau pentruce disprețuiești tu pe fratele tău? Căci toți ne vom înfățișa înaintea scaunului de judecată al lui Hristos.  

NUmai ca uni pentru rasplata. Deci judecata lor estre incheiata prin apropieree de Hristos:

11:31   Dacă ne-am judeca singuri, n-am fi judecați.

11:32   Dar cînd sîntem judecați, sîntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osîndiți odată cu lumea.     

Intarit de Cuvantul lui Hristos:

Ioan 5:24  Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, și crede în Celce M-a trimes, are viața vecinică, și nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viață.  

Deci judecata lui se termina aici.

Judecata lui este indreptatirea.

Edited by husand, 22 December 2010 - 20:39.


#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
[quote name='MarturisitorOrtodox' date='21st September 2009, 12:22' post='7086477']
Ruseliștii și adventiștii mai susțin printre rătăcirile lor că între venirea a doua și sfârșitul lumii, Hristos va întemeia pe pământ o împărăție în care El va domni, împreună cu cei aleși ai Săi, vreme de o mie de ani. Rătăcirea aceasta este veche, deoarece din primele veacuri ale creștinismului deja a fost susținută de câțiva eretici, așa-zișii «hiliaști» (în grecește hilia – o mie). Împotriva lor s-a ridicat, încă de atunci, toată Biserica Veche și i-a combătut prin cei mai aleși slujitori ai săi. Cei ce o susțin azi se numesc, în general, «milenariști» sau «mileniști».

Nu știu care este doctrina adventistă cu privire la acest subiect.  Știu însă că Ruseliștii nu au susținut că Isus va întemeia o împărăție pe pământ.


Au susținut ceea ce învață Biblia în acest sens: (împărăția cerurilor)

(2 Timotei 4:18) . . .Domnul mă va elibera de orice rău și mă va salva pentru regatul său ceresc. . .
(Matei 3:2) . . .„Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!. . .
(Matei 4:17) . . .Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“
(Matei 5:3) . . .„Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Matei 5:10) . . .Fericiți sunt cei persecutați pentru dreptate, căci al lor este regatul cerurilor!

#50
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 8th February 2011, 16:18, said:

Au susținut ceea ce învață Biblia în acest sens: (împărăția cerurilor)

(2 Timotei 4:18) . . .Domnul mă va elibera de orice rău și mă va salva pentru regatul său ceresc. . .
(Matei 3:2) . . .„Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!. . .
(Matei 4:17) . . .Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“
(Matei 5:3) . . .„Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!
(Matei 5:10) . . .Fericiți sunt cei persecutați pentru dreptate, căci al lor este regatul cerurilor!



Biblia invata in toate sensurile numai ca uni iau un singur sens si se trezesc pe contrasens.


Matei 12:28  Dar dacă Eu scot afară dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Împărăția lui Dumnezeu a venit peste voi.  

Astia spre care vorbea erau in cer nu ?

Luca 17:21  Nu se va zice: Uite-o aici, sau: Uite-o acolo! Căci iată că Împărăția lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru.

Si este si un Imparat

1 Petru 3:15  Ci sfințiți în inimile voastre pe Hristos ca Domn.


Evident vei spune este una de drept , dar de fapt ?

Luca 22
2:28   Voi sînteți aceia, cari ați rămas necontenit cu Mine în încercările Mele.
    
22:29   De aceea vă pregătesc Împărăția, după cum Tatăl Meu Mi-a pregătit-o Mie,
  
22:30   ca să mîncați și să beți la masa Mea în Împărăția Mea, și să ședeți pe scaune de domnie, ca să judecați pe cele douăsprezece seminții ale lui Israel.

Luca 1

1:32   El va fi mare, și va fi chemat Fiul Celui Prea Înalt; și Domnul Dumnezeu îi va da scaunul de domnie al tatălui Său David.     
1:33   Va împărăți peste casa lui Iacov în veci, și Împărăția Lui nu va avea sfîrșit.

Concluzie.

Imparatia cerurilor= imparatia lui Dumnezeu

Ea este in noi si se va materializa cu noi la sfirsit de veacuri.

Edited by husand, 10 February 2011 - 00:09.


#51
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 10th February 2011, 00:03, said:

Biblia invata in toate sensurile numai ca uni iau un singur sens si se trezesc pe contrasens.



Luca 17:21  Nu se va zice: Uite-o aici, sau: Uite-o acolo! Căci iată că Împărăția lui Dumnezeu este înlăuntrul vostru.



Concluzie.

Imparatia cerurilor= imparatia lui Dumnezeu

Ea este in noi si se va materializa cu noi la sfirsit de veacuri.

O concluzie personală și total în contradicție cu Scripturile.
În primul rând ar trebui să cauți o traducere a Bibliei mai corectă
(Luca 17:21) . . .nici nu se va spune: ?Uite-o aici!? sau: ?Acolo!? Căci iată că împărăția lui Dumnezeu este în mijlocul vostru?.

Este Împărăția lui Dumnezeu un guvern real sau este mai degrabă o stare a inimii oamenilor?
Luca 17:21, BO: ?Nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăția [regatul, NW] lui Dumnezeu este înăuntrul vostru [în mijlocul vostru, BG; înlăuntrul vostru, BS; între voi, SS 1874]?. (Să observăm că, așa cum se arată în versetul 20, Isus le vorbea fariseilor, pe care îi numise ipocriți. Prin urmare, el nu voia să spună că împărăția era în inima lor. În schimb, Împărăția, reprezentată de Cristos, era în mijlocul lor. Iată deci cum redă versiunea BC acest text: ?Împărăția lui Dumnezeu este în mijlocul vostru?.)
Biblia vorbește despre Împărăția lui Dumnezeu ca despre un guvern
Is. 9:6, 7, SS 1874: ?Un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat, și domnia este pusă pe umerii săi; și se va chema numele lui: Minune, Sfătuitor, Dumnezeu Puternic, Părinte Etern, Domn al Păcii; creșterea domniei lui și a păcii sale nu va avea capăt?.
Ce acțiune va întreprinde această Împărăție împotriva guvernelor omenești?
Dan. 2:44: ?În zilele acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica o împărăție care nu va fi nimicită niciodată. Împărăția acesta nu va trece în stăpânirea altui popor. Ea va zdrobi și va pune capăt tuturor acestor împărății și ea însuși va dăinui pe timp indefinit?.
Mat. 6:9, 10: ?Voi așa să vă rugați: ?Tatăl nostru care ești în ceruri, să fie sfințit numele tău. Să vină împărăția ta??.

Citește mai cu atenție scripturile ...

Edited by Eugen3, 14 February 2011 - 14:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate