Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

[DE] Studii superioare / munca in Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Mirc.

Mirc.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2007
Buna seara! Am o intrebare in legatura cu sederea in Germania. Urmeaza sa studiez aici incepand din 5 Octombrie, si am plecat deja din tara mai devreme decat as fi vrut (din simplul motiv ca am nevoie de dovada cunostintelor de limba mult mai devreme decat ar fi trebuit in mod normal, multumita noilor regulamente de la universitate, lucru care este insa cu totul alta poveste).

Oricum, de cand am venit am "descoperit" ca, asa cum ma asteptam, familia nu ma poate sustine din tara. Situatia mea este acum asa - am o locuinta, cu contract de chirie semnat, iar in mai putin de 2 saptamani voi avea un "B2-Zertifikat" pentru limba germana si actele de la universitate care sa dovedeasca ca sunt student admis cu toate responsabilitatile si drepturile, blah bla blah.


Intrebarile mele sunt:
1) (probabil mai putin important) de ce acte am nevoie ca sa fiu recunoscut ca rezident al orasului? Chiriasii dinainte mea mi-au spus ca ar fi fost obligati sa se duca la "Ausländeramt" ca sa-si poata folosi adresa germana in acte. N-am putut sa scot prea multe informatii de la ei insa. Pana acum (am venit numai acum 2 saptamani) nu m-am declarat nicaieri, tocmai pt ca nu am stiut unde si cum si... daca e urgent.

2) ce fel de documente trebuie sa obtin ca sa am dreptul sa lucrez legal in Germania? Mentionez (desi n-am idee daca are vreo importanta) ca nu imi caut un job "intreg", ci numai ceva partial, care sa-mi lase ceva timp sa si studiez. Mentionez si ca lucrez si studiez intr-un domeniu in care rareori exista ideea de contract de lucru pe termen lung, si anume muzica. In tara, cand aveam nevoie sa castig bani cantand in vreun restaurant sau predand lectii copiilor mici, n-aveam nevoie de nici un fel de contract, insa nu stiu deloc cum merg lucrurile aici. Din moment ce rareori exista un "angajator" in profesia asta, si de cele mai multe ori este vorba de un "semi-liber-profesionalism" (cine spune ca romana nu poate face cuvinte la fel de lungi ca germana :P), sunt complet pierdut si n-am idee ce fel de acte imi trebuie, sau daca macar e in general necesar sa semnez contracte de munca pentru asa ceva, sau daca am nevoie de vreun permis de munca pentru ceea ce in tara se numeste "contract de colaborare".


Are cineva idee? Intreb asta din precautie, pentru ca sper ca nu va fi nevoie de prea multe acte, dar vreau sa ma pregatesc pentru ce e mai rau. Am auzit tot felul de povesti de groaza de la anumite persoane, si povesti cu inorogi roz de la altele.

Un alt fapt care ar putea sa afecteze lucrurile (dar nu le-a afectat deloc pana acum, din fericire): Pana peste vreo 6 saptamani, sunt inca minor.



Oricum, in cazul in care cineva stie vreo informatie in legatura cu asta, as fi foarte recunoscator daca mi-ar impartasi-o.
Multumesc!

#2
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ia vezi ce poti afla la secretariatul facultatii. Sigur nu esti singurul strain, care are nevoie de asistenta ;)

#3
Mirc.

Mirc.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 08.05.2007

View Postvata_pa_batz, on 18th September 2009, 12:39, said:

Ia vezi ce poti afla la secretariatul facultatii. Sigur nu esti singurul strain, care are nevoie de asistenta ;)
Sunt mai multi straini decat nemti la facultatea mea, lucru care e si cauza cerintelor crescute de limba germana pe care le-au impus de anul asta. :P Deci sigur nu sunt singurul.

Sunt destul de neprietenosi, si germana mea e depaaaarte de a fi perfecta... Oricum asta nu m-ar opri, si o s-o si fac, insa eram doar curios daca as avea nevoie de vreun act de obtinut ca sa am voie sa lucrez ca student, si nu stiu daca ei stiu ce e necesar pt cetatenii romani. Bine, ma pot dirija probabil catre cineva care stie, dar vroiam doar sa stiu daca cineva de pe aici are vreo idee despre asta. :)

Edited by Mirc., 18 September 2009 - 18:34.


#4
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMirc., on 18th September 2009, 18:34, said:

Sunt mai multi straini decat nemti la facultatea mea, lucru care e si cauza cerintelor crescute de limba germana pe care le-au impus de anul asta. :P Deci sigur nu sunt singurul.

Sunt destul de neprietenosi, si germana mea e depaaaarte de a fi perfecta... Oricum asta nu m-ar opri, si o s-o si fac, insa eram doar curios daca as avea nevoie de vreun act de obtinut ca sa am voie sa lucrez ca student, si nu stiu daca ei stiu ce e necesar pt cetatenii romani. Bine, ma pot dirija probabil catre cineva care stie, dar vroiam doar sa stiu daca cineva de pe aici are vreo idee despre asta. :)

Nu ti-am dat intimplator acest tip. Deci inca o data --> Du-te la secretariat si intreaba :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate