Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

De ce e mai frig dimineata decat seara?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Stim cu totii ca dimineata e "racoare".Ei bine,de ce-i mai frig decat noaptea avand in vedere ca rasare soarele? :)

#2
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Incerc eu o explicatie...
Caldura ramane stocata in atmosfera si se poate simti seara, dupa ce soarele apune. Pe timpul noptii, evident, atmosfera se raceste si dimineata este frig, pana rasare soarele si incalzeste din nou.
Oricum, ceea ce simti intr-un oras este diferit de ceea ce simti undeva in mediul rural, de exemplu. Asfaltul, cladirile din beton, poluarea din oras stocheaza mai bine caldura de peste zi. In afara orasului, seara este mult mai frig decat peste zi si dimineata si mai frig.
:)

#3
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Hint:Paradoxul consta tocmai in rasaritul soarelui.
Ai dreptate cu stocarea caldurii in atmosfera,dar nu-i asta.

#4
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
[ http://www.21softs.com/emoticons/images/confused1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
OK. Ma mai gandesc.

#5
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Hai frate, toata noaptea partea planetei lipsita de soare a pierdut caldura in spatiul cosmic care intamplator are in jur de -270 de grade celsius.

Si tu te astepti sa se inclazeasca la loc la prima raza de soare tangentiala care are de strabatut cateva sute de kilometri prin atmosfera terestra?

Bine, nu ma astept decat la o explicatie puerila pe topicul asta la cum a inceput discutia.

#6
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009
Se numeste racire radiativa nocturna.
In timpul zilei se incalzeste pamantul care incalzeste atmosfera.
Seara, pamantul este cald si inca cedeaza caldura atmosferei, care se mentine relativ calda.

In timpul noptii pamantul continua sa cedeze caldura, racindu-se foarte tare.

Atmosfera e in continua miscare. Daca aerul de jos se incalzeste, devine mai putin dens si se ridica, aerul rece de deasupra coboara. Desigur, in timp ce se ridica aerul cald, se extinde din cauza fortei gravitationale mai scazute si se raceste adiabatic.
Aerul rece care coboara se contracta (gravitatia) si se incalzeste catabatic dar ramane mai dens si mai rece decat aerul inlocuit.

Astfel se raceste si pamantul, si atmosfera (troposfera), pamantul prin radiatie si conductie, atmosfera prin convectie.

Edited by Chicxulub, 12 September 2009 - 08:35.


#7
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009
Nu e aria ta :lol:
Raspunsul la intrebare l-a gasit un filozof:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qQa1ZOxZgZA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Official, 12 September 2009 - 09:05.


#8
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

 vladc, on 12th September 2009, 09:20, said:

bai, ce naiba, voi nu mai mergeti la scoala sau care e faza?
ai fost bolnav pe perioada scolii?

jesus, chiar nu inteleg cum dracu - pentru orice rahat se deschide un topic. de ce imi cresc unghiile? de ce am par pe cur? de ce beau apa? de ce rasare soarele? de ce e mai frig dimineata decat seara?   WTF???  halal generatie.

Halal intrebari,ei? :) Ia uite ca pana aici nu a dat nimeni raspunsul (pueril,spuneti voi),desi au fost cateva tentative destul de reusite.Orice rahat,ei?No daca-i rahat raspunde tu.
Inca o data,este vorba de un paradox.
Va provoc.
Pana acum Chicxulub a dat un raspuns foarte bun,insa incomplet.Mai lipseste din faza rolul rasaritului soarelui si paradoxul legat de acesta.Hai ma,ca-i usor. :P

Edited by tyrael, 12 September 2009 - 10:51.


#9
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 tyrael, on 12th September 2009, 11:51, said:

Pana acum Chicxulub a dat un raspuns foarte bun,insa incomplet.Mai lipseste din faza rolul rasaritului soarelui si paradoxul legat de acesta.Hai ma,ca-i usor. :P
Probabil te intrebi de ce continua sa se raceasca pamantul chiar daca Soarele a rasarit.

E vorba de raportul de calorii primite/cedate de pamant.
Sa presupunem ca la rasaritul Soarelui pamantul primeste 2cal/cmp/h si pamantul cedeaza 5cal/cmp/h. normal ca pamantul se va raci in continuare, fiindca pierde 3 cal/cmp/h. Asta se intampla si in luna ianuarie, cand sunt cele mai scazute temperaturi, desi solstitiul e in decembrie. Pamantul primeste mai multa caldura dar nu destul de multa incat sa compenseze pierderea.

Conteaza si atmosfera la acest capitol. Spre exemplu, daca exista gaze de sera, ele capteaza radiatiile infrarosii si le radiaza apoi, o parte din ele revenind pe pamant. Alt exemplu, daca sunt nori, radiatiile infrarosii sunt captate de moleculele de apa si radiate apoi, o parte din ele revenind pe pamant.

Edited by Chicxulub, 12 September 2009 - 12:03.


#10
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Corect,despre cedarea de caldura este vorba,zecele e al tau. ;)
Si acum explicatia;umezeala existenta in atmosfera si pe pamant se evapora,acesta (pamantul) pierzand caldura prin evaporare.Este ca si cum iesi din apa intr-o zi insorita,simti senzatia de frig,e acelasi lucru.Prin evaporare se cedeaza caldura.
La fel si cu frigiderul etc.
D-aia v-am tot sacait cu rasaritul. :D

#11
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 tyrael, on 12th September 2009, 13:32, said:

Si acum explicatia;umezeala existenta in atmosfera si pe pamant se evapora,acesta (pamantul) pierzand caldura prin evaporare.Este ca si cum iesi din apa intr-o zi insorita,simti senzatia de frig,e acelasi lucru.Prin evaporare se cedeaza caldura.
La fel si cu frigiderul etc.
D-aia v-am tot sacait cu rasaritul. :D
m...nu... :lol:
Chiar si in desert vei vedea ca noaptea se raceste foarte tare, nu fiindca ar exista apa care sa se evapore ci din cauza radiatiei si a conductiei.

Frigiderul nu functioneaza pe baza de evaporare, ci pe baza extinderii si a comprimarii gazelor.

Umezeala existenta in atmosfera nu se mai poate evapora fiindca e deja "evaporata". :)

Daca ar fi cum spui tu, cel mai rece ar trebui sa fie la ecuator pe ocean, fiindca este multa apa si razele Soarelui bat aproape perpendicular, ceea ce nu e corect.

E drept ca un gram de apa are nevoie de 600 calorii pentru a se evapora dar evaporatia care se petrece dimineata e mult mai scazuta decat cea din timpul zilei, in plus, acea caldura vine de la Soare, deci nu are de ce sa se raceasca mai puternic pamantul.

La capitolul iesit din apa ud, incearca sa iesi din apa ud la Soare si apoi la umbra, vei vedea ca iti e mai frig cand stai ud la umbra.

#12
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Si la umbra se petrece evaporarea.Prin simplu fapt ca (virgula) corpul tau este cald si mediul rece,se face transfer de caldura.
PS:Daca m-am inselat in concluzia data in postul anterior,nu stiu.Cert e ca asa am invatat la fizica. :D Oricum,nu cred ca am gresit.
PS2:Cu frigiderul e alta faza,voiam sa zic ca transforma caldura in frig,tot prin cedare
Later:in desert e alta poveste,nisipul e incapabil sa stocheze caldura.In plus,este zona extremelor termice.

Edited by tyrael, 12 September 2009 - 16:59.


#13
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 tyrael, on 12th September 2009, 17:54, said:

Si la umbra se petrece evaporarea.Prin simplu fapt ca (virgula) corpul tau este cald si mediul rece,se face transfer de caldura.
Normal ca evaporarea se petrece si la umbra sau noaptea si mai ales in mijlocul zilei, atunci de ce sa dai vina pe rasarit pentru ea?

Din ce ai spus tu se intelege ca, cu cat evaporarea e mai puternica, cu atat e mai frig dar in realitate e altfel.
La ecuator, unde evaporarea e cea mai puternica, temperatura e mare.
La poli, unde evaporarea e foarte scazuta, e cel mai frig.

Daca iei ca si exemplu un camp liber uscat si un lac, vei vedea ca, campul se raceste mai puternic decat apa si noaptea, si dupa rasarit. Daca vrei, poti sa mai iei ca exemplu un camp liber uscat si un camp liber umed, vei vedea ca, campul uscat se raceste mai puternic decat campul umed noaptea, si dupa rasarit.

Motivul e ca apa stocheaza mai bine caldura decat uscatul, se incalzeste mai lent, se raceste mai lent.

Edited by Chicxulub, 12 September 2009 - 18:07.


#14
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Ai perfecta dreptate,insa am omis un lucru,de care-mi cer scuze si anume;in primul post,am folosit termeni ca "racoare" si "frig",adica senzatii.Te-ai limitat strict la stiinta,bravo.Insa ideea era ca 10 grade C le simti mai "reci" in umiditate decat in aer uscat,deci senzatia/perceptia subiectiva asupra mediului.

Iar dimineata roua/bruma se evapora,implicit creeaza senzatia de frig.Sper ca m-am facut inteles. :D

PS:Intentionat n-am folosit in ipoteza termeni obiectivi ci termeni subiectivi (racoare,frig...)
In fizica nu exista frig,cald  etc.

Edited by tyrael, 12 September 2009 - 18:14.


#15
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 tyrael, on 12th September 2009, 19:10, said:

Ai perfecta dreptate,insa am omis un lucru,de care-mi cer scuze si anume;in primul post,am folosit termeni ca "racoare" si "frig",adica senzatii.Te-ai limitat strict la stiinta,bravo.Insa ideea era ca 10 grade C le simti mai "reci" in umiditate decat in aer uscat,deci senzatia/perceptia subiectiva asupra mediului.

Iar dimineata roua/bruma se evapora,implicit creeaza senzatia de frig.Sper ca m-am facut inteles. :D
Nu stiu daca ai dreptate.
Nu stiu de ce aerul umed ar "parea" mai rece decat aerul uscat, la aceeasi temperatura.
Daca vorbesti de ceațã, da, fiindca apa e in stare lichida, se prinde de tine, preia caldura si se evapora.

Totusi, daca e vorba de aer incarcat cu vapori de apa, nu vad de ce ar "parea" mai rece.
Vaporii de apa au multa caldura latenta, nu vad de ce ar prelua mai multa caldura decat azotul si oxigenul din atmosfera.

Uite, poti sa faci experimentul, pui o sticla cu apa calda intr-o dimineata afara si vezi in cat timp se raceste (pui un termometru in ea). Poti sa pui din nou sticla cu apa calda cand e aceeasi temperatura afara dar aerul uscat.

Daca intr-un experiment apa se raceste mai rapid decat in celalalt, ai dovezi ca ai dreptate. Cine stie, poate voi incerca eu asta intr-o zi. :)

Edited by Chicxulub, 12 September 2009 - 18:46.


#16
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 tyrael, on 12th September 2009, 07:18, said:

Stim cu totii ca dimineata e "racoare".Ei bine,de ce-i mai frig decat noaptea avand in vedere ca rasare soarele? :)

Practic incepand cu seara temperatura stocata in atmosfera, ape, pamant, paduri, vegetatie... pe perioada zilei, dispare treptat si cu cat avansam mai mult spre dimineata se pierde mai multa caldura si devine din ce in ce mai rece.

Chiar dupa rasaritul soarelul lucrurile nu evolueaza rapid spre incalzire deoarece razele sale trec paralel ori la un unghi ascutit cu Pamantul, abia dupa ce unghiul creste spre amiaza temperaturile urca substantial.

v. amplitudine termica (toamna soarele face un parcurs celest virtual mai scurt, un arc mai mic si deci razele sale ajung sa faca cu terra un unghi de incidenta de sub 80-70 grade, ... de aceea si umbrele devin mai lungi, ...  B)

#17
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 Cyber-sapiens, on 13th September 2009, 20:51, said:

v. amplitudine termica (toamna soarele face un parcurs celest virtual mai scurt, un arc mai mic si deci razele sale ajung sa faca cu terra un unghi de incidenta de sub 80-70 grade, ... de aceea si umbrele devin mai lungi, ...  B)
Pamantul nu e plat.  :lol:
La solstitiul de iarna (la noi) unghiul de incidenta e de 90 grade pe tropicul Capricornului.

#18
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006

 Chicxulub, on 12th September 2009, 19:43, said:

Nu stiu daca ai dreptate.
Nu stiu de ce aerul umed ar "parea" mai rece decat aerul uscat, la aceeasi temperatura.

Este vorbs de "indicele de confort termic".Este raportul dintre umiditatea din atmosfera si temperatura mediului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate