Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

De ce e mai frig dimineata decat seara?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

 tyrael, on 14th September 2009, 22:56, said:

Este vorbs de "indicele de confort termic".Este raportul dintre umiditatea din atmosfera si temperatura mediului.
Asta e doar la temperaturi mari.
Cand aerul e cald si incarcat cu vapori de apa transpiratia nu se mai evapora si corpul nu se mai raceste.

La temperaturi mici, faptul ca transpiratia nu se evapora nu are relevanta fiindca nu prea transpiri; daca transpiri, nu se raceste corpul atat de tare ca in cazul aerului uscat.

#20
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009
Chiar si in desert vei vedea ca noaptea se raceste foarte tare, nu fiindca ar exista apa care sa se evapore ci din cauza radiatiei si a conductiei.

[/quote]


da??? chiar asa? atunci explica-mi mie de ce de exemplu la Dubai (si oriunde in alta parte, la Riad, na), la amiaza sunt 45 de grade, iar la 7 dimin sau 6 na, sunt 33 de grade... asta fiind cea mai scazuta temp... sunt si unele exceptii, recunosc... dar mi se pare o abureala faza cu: ziua sunt 45 de grade, iar noaptea sunt 0 grade... cum zice lumea... daca ar fi noaptea 0 grade, ar lua ceva timp pana s-ar ajunge la canicula... de ex ar fi cam 10-15 grade la ora 7 dimin... k doar nu creste temp cu 20 de grade pe ora... mai ma omoara si meteorologii nostri cand de ex spun ca sunt 10 grade la ora 9 dim la Miercurea Ciuc, iar la ora 10 sunt 15 grade... nu o data au facut asa... etc.

#21
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Dubai Dubai..dar unde? in Desert? Nu cred. Poate in vreun oras din Dubai sa se intample cum zici tu. In desert, chiar se ajunge noaptea la zero grade. E vorba de conductivitatea termica a nisipului, cum bine spunea cineva mai sus. Nu reuseste sa stocheze caldura, deci are inertie termica mica. Din acest motiv, se si incalzeste foarte repede. E ...cam cum e diferenta dintre un calorifer de aluminiu si unul de fonta.

#22
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009

 richelieu, on 24th September 2009, 18:20, said:

Dubai Dubai..dar unde? in Desert? Nu cred. Poate in vreun oras din Dubai sa se intample cum zici tu. In desert, chiar se ajunge noaptea la zero grade. E vorba de conductivitatea termica a nisipului, cum bine spunea cineva mai sus. Nu reuseste sa stocheze caldura, deci are inertie termica mica. Din acest motiv, se si incalzeste foarte repede. E ...cam cum e diferenta dintre un calorifer de aluminiu si unul de fonta.


imi pare rau, dar sa stii k eu chiar am cercetat sa vad ce temperaturi sunt noaptea (online) in multe zone desertice de pe glob, si am observat ca sunt peste 25 de grade... cu alte cuvinte, mori de cald noaptea in desert... nu degeaba zic meteorologii 'temperaturi tropicale' atunci cand noaptea se inregistreaza si in tara noastra peste 20 de grade...

#23
x37t0

x37t0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.09.2009

 Gabbes, on 24th September 2009, 21:42, said:

imi pare rau, dar sa stii k eu chiar am cercetat sa vad ce temperaturi sunt noaptea (online) in multe zone desertice de pe glob, si am observat ca sunt peste 25 de grade... cu alte cuvinte, mori de cald noaptea in desert... nu degeaba zic meteorologii 'temperaturi tropicale' atunci cand noaptea se inregistreaza si in tara noastra peste 20 de grade...
Amplitudinile termice diurne din desert sunt mai mari decat in celelalte zone.
Exemplul Dubai-ului e foarte prost fiindca e pe malul Golfului Persic.
Intinderile mari de apa diminueaza amplitudinile termice.

Uite niste date reale aici:
- variatiile diurne ale temperaturii in Sahara pot atinge 55 grade C.
- harta mediilor amplitudinilor termice diurne arata clar faptul ca amplitudinile termice diurne sunt mai mari in desert decat in imprejurimile non-aride (fig. 3.19c).

Sursa: Desert Meteorology - Thomas T. Warner

#24
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 tyrael, on 12th September 2009, 06:18, said:

Stim cu totii ca dimineata e "racoare".Ei bine,de ce-i mai frig decat noaptea avand in vedere ca rasare soarele? :)

N-am citit tote raspunsurile ...dar mi se pare ca are ceva cu ...DILATAREA atmosferei (patura superioara) dimineata ...principiul frigiderului .....etc . SIMPLU  !
:P

PS: Roua ?...Dimineata !  Hehehe

Edited by marxo, 03 October 2009 - 03:18.


#25
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 marxo, on 3rd October 2009, 04:06, said:

N-am citit tote raspunsurile ...dar mi se pare ca are ceva cu ...DILATAREA atmosferei (patura superioara) dimineata ...principiul frigiderului .....etc . SIMPLU  !
:P
De fapt dimineata atmosfera e mai comprimata decat in timpul zilei fiindca e rece.
Aerul rece e mai dens decat aerul cald.

#26
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 D3b1an, on 3rd October 2009, 09:00, said:

De fapt dimineata atmosfera e mai comprimata decat in timpul zilei fiindca e rece.
Aerul rece e mai dens decat aerul cald.

Ce se intampla cu temperatura aerului cand e decomprimat(dilatat).....scade ! ce se intampla cu aerul incalzit dimineata la sol (fiind transparent aerul se incalzeste mai mult de la sol spre ionosfera decat invers !) ?....se ridica dilatandu-se (devenind mai usor ) ! Ce se intampla cu aerul rece (si comprimat de peste noapte de la inaltime medie ) ?....coboara in locul celui incalzit dimineaza la sol !....hahaha e mai rece dimineata sau mai cald ca seara ?.....cand seara e taman invers fata de ce am debitat !......Hehehe

:P

PS: Orice ai zice soarele prin radiatia infrarosie e un factor ......el face diferenta intre zi si noapte ....intre cald si rece  ! Soarele si atmosfera (care e gaze si vapori de apa !) .......ce e asa complicat ?.....Radiatia solara e aceeasi diminiata si seara ... ce e diferit e cresterea (dimineata pozitiva , seara negativa ) intensitati ei !.......Atmosfera nu e aceeasia dimineata si seara ....temperaturi diferite + umiditate diferita ...... :bigwhitegrin:

Un raspuns cu adevarat stiintific ar fi...niste experimente cu termometre ....diferite umiditati (nori?) ... soluri ....altitudini ...si anotimpuri ....pa urma o analiza ....adica o reducere la fgenomene mai simple ..... pana la fizica cuantica nu cred ca e nevoie !...Hehehe......Si dupa analize niste teste de preditie  (ca si proba la raspunsul unei probleme matematice )......etc.

Edited by marxo, 03 October 2009 - 12:09.


#27
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 marxo, on 3rd October 2009, 12:50, said:

Ce se intampla cu temperatura aerului cand e decomprimat(dilatat).....scade ! ce se intampla cu aerul incalzit dimineata la sol (fiind transparent aerul se incalzeste mai mult de la sol spre ionosfera decat invers !) ?....se ridica dilatandu-se (devenind mai usor ) ! Ce se intampla cu aerul rece (si comprimat de peste noapte de la inaltime medie ) ?....coboara in locul celui incalzit dimineaza la sol !....hahaha e mai rece dimineata sau mai cald ca seara ?.....cand seara e taman invers fata de ce am debitat !......Hehehe
Aerul se poate extinde din 2 motive:
1. caldura
2. scaderea fortei gravitationale

La aceeasi forta gravitationala, aerul rece va fi mai dens decat aerul cald.

E putin mai complicat, dar voi incerca sa explic. In atmosfera aerul e asezat dupa densitate, aerul mai dens e jos, aerul mai putin dens e sus. Daca aerul de jos se incalzeste, poate sa ajunga mai putin dens decat aerul de deasupra lui, si fac schimb de locuri. Aerul de deasupra, chiar daca e la forta gravitationala mai mica, are densitate mai mare fiindca e rece.

Quote

PS: Orice ai zice soarele prin radiatia infrarosie e un factor ......el face diferenta intre zi si noapte ....intre cald si rece  ! Soarele si atmosfera (care e gaze si vapori de apa !) .......ce e asa complicat ?.....Radiatia solara e aceeasi diminiata si seara ... ce e diferit e cresterea (dimineata pozitiva , seara negativa ) intensitati ei !.......Atmosfera nu e aceeasia dimineata si seara ....temperaturi diferite + umiditate diferita ...... :bigwhitegrin:
Diferenta dintre dimineata si seara la aceeasi insolatie este ca dimineata pamantul este rece si seara pamantul este cald. De-a lungul zilei pamantul stocheaza caldura pe care o cedeaza atmosferei seara (si in timpul zilei, tot pamantul cedeaza caldura atmosferei).
Din acest motiv, e mai cald seara decat dimineata (in aceleasi conditii).

Edited by D3b1an, 03 October 2009 - 19:29.


#28
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sa va spun..sa nu va spun...sa va spun...sa nu va spun. Hai sa va spun.
Razele soarelui de dimineata actioneaza ca un fel de aspirator de caldura. E principiul acela cind suflam intr-un recipient pe deasupra si ies fluidele din el. Deci soarele care are razele la orizontala dimineata are rol de racitor puternic a solului. Atunci e temperatura cea mai scazuta. Dar dureaza sub o ora fenomenul.

#29
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 NASTYPRIMUL, on 4th October 2009, 00:49, said:

Sa va spun..sa nu va spun...sa va spun...sa nu va spun. Hai sa va spun.
Razele soarelui de dimineata actioneaza ca un fel de aspirator de caldura. E principiul acela cind suflam intr-un recipient pe deasupra si ies fluidele din el. Deci soarele care are razele la orizontala dimineata are rol de racitor puternic a solului. Atunci e temperatura cea mai scazuta. Dar dureaza sub o ora fenomenul.


Hahaha... :coolspeak:  (Dac-ar fi adevarata explicatia .....as folosii principiul pentru un nou tip de ..."radiator-racitor" ...cu LASER !)


:deadtongue:

Edited by marxo, 04 October 2009 - 02:42.


#30
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 NASTYPRIMUL, on 4th October 2009, 01:49, said:

Sa va spun..sa nu va spun...sa va spun...sa nu va spun. Hai sa va spun.
Mai bine nu spuneai. :)

Quote

Razele soarelui de dimineata actioneaza ca un fel de aspirator de caldura. E principiul acela cind suflam intr-un recipient pe deasupra si ies fluidele din el. Deci soarele care are razele la orizontala dimineata are rol de racitor puternic a solului. Atunci e temperatura cea mai scazuta. Dar dureaza sub o ora fenomenul.
La limita superioara a atmosferei, pe o suprafata perpendiculara cu razele Soarelui, constanta solara este de 1,95 cal/cm2/min.
Pana la nivelul marii scade pana la 1,53 cal/cm2/min din cauza atmosferei. Asta se intampla in conditii ideale (transparenta mare a atmosferei).
La Bucuresti s-au inregistrat maxim 1,65 cal/cm2/min.

Exista o metoda usoara de a calcula radiatia solara: s = S x sin h0
unde s = radiatia solara directa pe suprafata inclinata
S = radiatia solara directa pe suprafata perpendiculara (cu radiatiile)
h0 = unghiul de inaltime al Soarelui raportat la suprafata

La rasaritul si apusul Soarelui, vara, pe timp senin, intensitatea radiatiei solare directe ajunge la cateva sutimi de cal/cm2/min, nu doar din cauza unghiului ci si din cauza volumului mai mare de aer prin care trebuie sa treaca.

Edited by D3b1an, 04 October 2009 - 08:39.


#31
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 NASTYPRIMUL, on 4th October 2009, 00:49, said:

Sa va spun..sa nu va spun...sa va spun...sa nu va spun. Hai sa va spun.
Razele soarelui de dimineata actioneaza ca un fel de aspirator de caldura. E principiul acela cind suflam intr-un recipient pe deasupra si ies fluidele din el. Deci soarele care are razele la orizontala dimineata are rol de racitor puternic a solului. Atunci e temperatura cea mai scazuta. Dar dureaza sub o ora fenomenul.

Quote

Hahaha...  (Dac-ar fi adevarata explicatia .....as folosii principiul pentru un nou tip de ..."radiator-racitor" ...cu LASER !)

http://en.wikipedia....i/Laser_cooling


PENTRU NEINCREZATORI !
:P

Edited by marxo, 04 October 2009 - 21:13.


#32
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 marxo, on 4th October 2009, 22:12, said:

Nu e si cazul radiatiilor solare in atmosfera.

#33
marxo

marxo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 02.10.2009

 D3b1an, on 5th October 2009, 07:35, said:

Nu e si cazul radiatiilor solare in atmosfera.

De ce-i cu rosu parca n-am pomenit ! ...ce vroiam sa spun e ca ideea in sine nu e traznita ! :D  :D

Edited by marxo, 05 October 2009 - 16:59.


#34
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

 marxo, on 4th October 2009, 03:39, said:

Hahaha... :coolspeak:  (Dac-ar fi adevarata explicatia .....as folosii principiul pentru un nou tip de ..."radiator-racitor" ...cu LASER !)


:deadtongue:
Nu te opreste nimeni sa incerci. Dar nu cred ca se compara puterea razelor solare cu a unui laser. Incearca.

 NASTYPRIMUL, on 4th October 2009, 01:49, said:

Sa va spun..sa nu va spun...sa va spun...sa nu va spun. Hai sa va spun.
Razele soarelui de dimineata actioneaza ca un fel de aspirator de caldura. E principiul acela cind suflam intr-un recipient pe deasupra si ies fluidele din el. Deci soarele care are razele la orizontala dimineata are rol de racitor puternic a solului. Atunci e temperatura cea mai scazuta. Dar dureaza sub o ora fenomenul.
Nu eu dau explicatia asta. La fizica de liceu. Ca nu ma preocupau pe mine fenomenele astea. Daca ma preocupau deschideam eu topicul. Fenomenul il stiam, ca explicatie. E real, indiferent de ce calcule fac unii pe aici, sau nu cred. Inainte de a rasari soarele cu o ora si dupa 1-2 ore e diferenta de 5-10 grade C.

#35
D3b1an

D3b1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 02.10.2009

 NASTYPRIMUL, on 6th October 2009, 00:45, said:

Nu eu dau explicatia asta. La fizica de liceu. Ca nu ma preocupau pe mine fenomenele astea. Daca ma preocupau deschideam eu topicul. Fenomenul il stiam, ca explicatie. E real, indiferent de ce calcule fac unii pe aici, sau nu cred. Inainte de a rasari soarele cu o ora si dupa 1-2 ore e diferenta de 5-10 grade C.
Bine, eu m-am cam saturat de afirmatii aiurea asa ca vin cu date sa vedem exact care e treaba.

[ http://apollo.lsc.vsc.edu/classes/met130/notes/chapter3/graphics/t_diurnal3.free.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sus aveti un grafic care arata variatiile diurne ale temperaturii.
Dupa cum observati, cea mai mica temperatura este chiar inainte de rasarit, deci partea cu "rasaritul provoaca scaderea temperaturii" e fara baza.

====================================================

Din cate imi dau seama, niciunul din voi nu a vazut vreodata o termograma.
Am cautat o termograma ca sa vedem mai clar evolutia temperaturilor dar am gasit doar una, la mine, pe care am scanat-o, o aveti la atasamente. Partea buna e ca e reprezentativa, adica asa evolueaza temperaturile de-a lungul zilei.

Termograma e pentru data de 5 iunie 1959 pentru statia Baneasa, Bucuresti. In acea perioada, nu s-a aplicat ora de vara, asa ca, atunci cand va uitati puneti +1 ora ca sa intelegeti ora locala. Pe 5 iunie Soarele rasare la ora 5:30 (ora locala, ora de vara) si apune la 21

Ce se observa in termograma?
Se observa ca temperatura minima (4,60 C) este atinsa la ora 5:10 minute, adica inainte de rasaritul Soarelui dar se mentine scazuta pana la 5:45. De la 5:45 temperatura incepe sa creasca.

Attached Files


Edited by D3b1an, 06 October 2009 - 10:45.


#36
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Cred ca intrebarea e pusa gresit! Eu as reformula:
De ce in momentul rasaritului e mai racoare decat cu 5-10 minute inainte de a rasari soarele?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate