Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Telefoane de la Cosmote

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009
despre telefoanele luate cu abonament orange stiu ca toate sunt codate pe orange.. la cosmote insa nu stiu cum e... ce stiu sigur e ca prietena mea si a luat anul trecut un nokia 6070 la abonament cosmote si nu l a avut codat pe retea ceea ce m a mirat si vroiam sa stiu daca asa e la toate telefoanele cumparate din magazinele cosmote sau germanos. ideea e ca vreau sa mi iau un telefon de la cosmote dar sa l folosesc in alta retea fara sa trebuiasca sa l decodez.. se poate? (sper ca ati inteles .......)

#2
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

View Postmihai1304, on 6th September 2009, 19:57, said:

despre telefoanele luate cu abonament orange stiu ca toate sunt codate pe orange.. la cosmote insa nu stiu cum e... ce stiu sigur e ca prietena mea si a luat anul trecut un nokia 6070 la abonament cosmote si nu l a avut codat pe retea ceea ce m a mirat si vroiam sa stiu daca asa e la toate telefoanele cumparate din magazinele cosmote sau germanos. ideea e ca vreau sa mi iau un telefon de la cosmote dar sa l folosesc in alta retea fara sa trebuiasca sa l decodez.. se poate? (sper ca ati inteles .......)
Daca sunt luate de la Germanos sigur nu sunt codate (de fapt , am impresia ca , cosmote nici nu codeaza telefoanele ca Orange/Vodafone)

Edited by user_y48, 06 September 2009 - 19:00.


#3
planner26

planner26

    European sadea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,824
  • Înscris: 15.03.2009
Eu luasem candva un Motorola w510, de la Germanos, cu abonament Comsote, iar telefonul NU a fost codat. Altadata am luat de la Internity un Alcatel, pachet cu cartela Cosmote, si nici asta nu a fost codat!

#4
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cosmote nu codeaza telefoanele achizitionate cu abonament. Am luat de curand un Moto Z6 cu abonament COSMOTE FULL OPTION PLUS 60 pe 1 an si nu e codat.

Edited by antinVidia, 06 September 2009 - 19:07.


#5
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009

View Postuser_y48, on 6th September 2009, 20:00, said:

Daca sunt luate de la Germanos sigur nu sunt codate (de fapt , am impresia ca , cosmote nici nu codeaza telefoanele ca Orange/Vodafone)
si din germanos pot sa mi iau telefon cu prelungire de abonament nu? nu am intrat niciodata in germanos nu prea ii cunosc.. si nu stiu prea clar daca se ocupa si de abonamentele celor de la cosmote

a gata am inteles se poate nu citisem ultimul mesaj. multumesc m am lamurit

#6
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

View Postmihai1304, on 6th September 2009, 20:10, said:

si din germanos pot sa mi iau telefon cu prelungire de abonament nu? nu am intrat niciodata in germanos nu prea ii cunosc.. si nu stiu prea clar daca se ocupa si de abonamentele celor de la cosmote

a gata am inteles se poate nu citisem ultimul mesaj. multumesc m am lamurit
Este recomandat sa cumperi de la Germanos din cauza garantiei pe viata

#7
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009

View Postuser_y48, on 6th September 2009, 20:15, said:

Este recomandat sa cumperi de la Germanos din cauza garantiei pe viata
da o sa ma duc zilele astea ca trebuie sa mi expire abonamentul si mi iau din germanos. e ceva si cu garantia asta pe viata de acolo imi iau.. mersi :D

#8
loft

loft

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 21.08.2005
Am lucrat mai bine de un an intr-un magazin Internity, asa ca pot pune ca stiu despre ce vorbesc. Nu am date exacte, dar in Germanos situatia e aproape identica.
In magazine se aduc telefoane din doua surse: Cosmote si depozitul propriu (care e alimentat direct de la importatori). Ofertele din magazin sunt, in consecinta, mulate pe cele doua surse: sunt telefoane "la oferta" din partea Cosmote si din partea Internity, iar inregistrarea lor in rapoarte se face in functie de sursa (cod diferit in functie de asta). Eu inca nu am vazut vreun telefon sa fie codat in Cosmote (indiferent de provenienta!). Mai mult, telefoanele Cosmote sunt un pic mai ieftine (ca si cum ar avea un discount in plus).
Daca se pune problema garantiei, si mai ales, daca ne legam de cea "pe viata" a Germanosului dam de niste artificii de marketing tare interesante, dupa cum urmeaza:
- majoritatea abonamentelor se fac pe 2 ani (nu intru in detalii de ce)
- majoritatea produselor electronice din Romania au garantie 2 ani prin lege(de fapt cred ca TOATE telefoanele vandute noi au garantie 2 ani)
- ritmul de innoire a ofertelor de terminale e foarte alert la cam toti producatorii, doar cateva modele remarcabile ramanand pe piata mai mult de 1-1.5 ani, si asta uneori si din cauza unor stocuri supradimensionate la un moment-dat
- din varii motive, telefoanele au ajuns un accesoriu la moda, care se uzeaza moral foarte repede (foarte rar primul proprietar al unui telefon ajunge sa il foloseasca pana la uzarea bateriei)
- garantia pe viata se da pe durata medie de folosire a respectivului terminat sau pana la iesirea lui din productie sau o combinatie intre cele doua (aici nu am date precise, dar oricum ar fi, viata aia nu reprezinta ai mult de cativa ani, maxim 5)
- firmele care au contractat in Romania asigurarea service-ului in garantie al diferitelor terminale mobile nu sunt intotdeauna ceea ce si-ar dori clientul sa fie (banuiesc ca stiti situatia, nu intru in detalii, dar sunt aceleasi, indiferent de magazinul de unde luati un anume terminal)
Sesizati unde vreau sa ajung? Cu garantie pe viata sau pe moarte, oricum clientul isi va schimba telefonul cat mai curand posibil si o sa aiba ei (cei care i l-am vandut) grija sa il tenteze cu un model "mai bun", iar daca cumva insista sa il trimita la service in garantie... cum i-a fi norocul...

Sfatul meu este urmatorul:
Luati telefoane de unde sunt mai ieftine si incercati sa va limitati la abonamente care va sunt intradevar utile. Nu va aventurati la zeci de euro pe luna doar de dragul unui telefon! Iar daca tentatia a fost mare, dupa 8 luni de la semnarea contractului puteti sa modificati planul tarifar in cel mai mic posibil.
Ganditi inainte sa cumparati!

PS: Mi-am schimbat serviciul pentru ca acum am si eu o diploma (de fapt inca numai o adeverinta) si mi-am gasit un loc de munca mai aproape de specializarea pe care o am. Mai am o saptamana din preavizul de demisie si dupa aceea voi putea spune mai multe.

#9
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postloft, on 7th September 2009, 09:08, said:

Mai am o saptamana din preavizul de demisie si dupa aceea voi putea spune mai multe.
Mai avem rabdare. Dupa care, baga mare!

#10
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009
[quote name='loft' date='7th September 2009, 09:08' post='7018372']
stii cumva daca (sunt in a 22-a luna de abonament) pot sa mi prelungesc abonamentul la cosmote mai devreme?.. adica acum cu 2 luni ma devreme? sau trebuie sa astept data fixa cand se incheie contractu?:(

Edited by mihai1304, 07 September 2009 - 15:06.


#11
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
dupa ce iti expira, nu merge inainte

#12
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Am cumparat de-a lungul timpului 7 terminale gsm de la cosmote, (germanos) si nici unul nu a fost codar si nici nu cred ca este vreunul in acest moment.
@Mihai1304 - daca esti in luna a 22-a de abonament poti alege prelungirea contractului tau. Detalii despre discountul concret de care vei beneficia gasesti la webcare.cosmote.ro !

Edited by SuperMelon, 07 September 2009 - 18:17.


#13
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Am cumparat si eu unul azi si nu este codat. Am fost surprins, pentru ca in trecut cumparasem de la vodafone si toate au fost codate.

#14
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009

View PostDarkAngelBv, on 7th September 2009, 18:24, said:

Am cumparat si eu unul azi si nu este codat. Am fost surprins, pentru ca in trecut cumparasem de la vodafone si toate au fost codate.

Cosmote nu e vodafone, de-aia e mai bun :mml:

#15
Laur1975

Laur1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 22.07.2006
Telefoanele de la Cosmote nu sunt codate si nici branduite. Indiferent de unde il iei: Cosmote sau parteneri.

#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
De aia nu voi folosi cartela deloc, ca am 1000 de minute si 1000 de SMS-uri moka la vodafone si 600 si 600 la orange :lol:

#17
mihai1304

mihai1304

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 06.09.2009

View PostSuperMelon, on 7th September 2009, 19:16, said:

Am cumparat de-a lungul timpului 7 terminale gsm de la cosmote, (germanos) si nici unul nu a fost codar si nici nu cred ca este vreunul in acest moment.
@Mihai1304 - daca esti in luna a 22-a de abonament poti alege prelungirea contractului tau. Detalii despre discountul concret de care vei beneficia gasesti la webcare.cosmote.ro !
oke:D multumesc pt raspunsuri. salut!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate