Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Stocare VHS pe DVD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Dazzle ma lasa sa capturez la 352x576, format mpeg 2 si sa-mi aleg eu bitrate...daca las bitrate mare, peste 5000 de exemplu, nu prea vad diferente intre 752x576 si 352x576 pe ecran de TV. Desi parca cea mica e mai in ceata. Exista pe undeva filtre cum are VirtualDub, de sharpen, dar pentru mpeg 2? Nu ma intereseaza divx-ul, rezultatul vreau sa fie tot mpeg 2 dar mai clar. Precizez ca daca fac captura la 352x576 economisesc cam un sfert din spatiu.

#20
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 12 2005, 09:32, said:

Dazzle ma lasa sa capturez la 352x576, format mpeg 2 si sa-mi aleg eu bitrate...daca las bitrate mare, peste 5000 de exemplu, nu prea vad diferente intre 752x576 si 352x576 pe ecran de TV. Desi parca cea mica e mai in ceata. Exista pe undeva filtre cum are VirtualDub, de sharpen, dar pentru mpeg 2? Nu ma intereseaza divx-ul, rezultatul vreau sa fie tot mpeg 2 dar mai clar. Precizez ca daca fac captura la 352x576 economisesc cam un sfert din spatiu.

<{POST_SNAPBACK}>

   prietene eu am obosit....nu poti sa faci din tantar armasar....


    Ii mai las si pe altii...ca se pare ca eu vorbesc singur :(



    Enjoy!

#21
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
:D  ok, odihneste-te, nu mai scrie, dar citeste macar: ma chinui sa scot spatiu cat mai mic LA CALITATE ASEMANATOARE pentru ca am patit asa: am o caseta care intra aproape toata pe un DVD dar, pentru inca un sfert de ora ramas pe ea, trebuie sa trec pe dvd-ul doi. E mai comod, atunci cand cauti sa revezi un anumit moment, sa nu te trezesti ca trebuie sa introduci discul 2. Sau in cazul casetelor mai mari, discul 3.

Am apreciat sfaturile matale si sper ca, dupa odihna, sa mai dai o parere.

#22
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Soacra, on May 12 2005, 08:32, said:

...daca las bitrate mare, peste 5000 de exemplu, nu prea vad diferente intre 752x576 si 352x576 pe ecran de TV. Desi parca cea mica e mai in ceata.

<{POST_SNAPBACK}>

Asta fiindca ai un televizor de kko cu diagonala de maxim 54 facut in dana 13 din portul Constanta, iar imaginea ai scos-o cel mai probabil din PC pe TV-OUT, semnalul fiind transferat pe composit, nici macar S-Video.
Daca play-ezi discul respectiv pe un DVD stand-alone care e conectat pe RGB la un televizor cu diagonal de 73 sau pe o plasma, o sa dai cu el de perete in secunda urmatoare. :)

#23
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Night Elf, on May 12 2005, 10:22, said:

Asta fiindca ai un televizor de kko cu diagonala de maxim 54 facut in dana 13 din portul Constanta, iar imaginea ai scos-o cel mai probabil din PC pe TV-OUT, semnalul fiind transferat pe composit, nici macar S-Video.
Daca play-ezi discul respectiv pe un DVD stand-alone care e conectat pe RGB la un televizor cu diagonal de 73 sau pe o plasma, o sa dai cu el de perete in secunda urmatoare. :)

<{POST_SNAPBACK}>

   Nu mai fi asa dur...ca ma-s mira sa rezolvi ceva....
   Oricum omul vrea sa captureze direct mpeg la rezolutie de vcd....:)...problema e ca mai vrea si calitate...
   Eu renunt ca imi pierd timpul degeaba...... :)

#24
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

Ankh, on May 12 2005, 09:33, said:

Nu mai fi asa dur...ca ma-s mira sa rezolvi ceva....
   

<{POST_SNAPBACK}>

Sorry, dar nu m-am putut abtine. :)
e cazul sa renunt si eu  :console:

#25
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
352x576 este rezolutia "half-dvd" nicidecum vcd. Cred ca in conditiile Soacrei este cel mai bine asa.

enjoy,
Mtz

PS: nu va ma enervati ca omu' nu si-a ales degeaba nicku'. Dar mai bine o soacra decat unu care isi bate joc de asteptarile clientilor. Putina intelegere.

#26
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Mtz, on May 12 2005, 11:47, said:

352x576 este rezolutia "half-dvd" nicidecum vcd. Cred ca in conditiile Soacrei este cel mai bine asa.

enjoy,
Mtz

PS: nu va ma enervati ca omu' nu si-a ales degeaba nicku'. Dar mai bine o soacra decat unu care isi bate joc de asteptarile clientilor. Putina intelegere.

<{POST_SNAPBACK}>

   saru'mana......am zis vcd asa generic (ma refeream la calitate)....
  intradevar foarte bine ales nick........ :D  :lol:

#27
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Stie cineva ceva despre noile tunere echipate cu ATI Theatre 550 Pro?Spicuiesc dintr-un review;
    "...ATI's newest TV-tuning and video capture chip boasts several interesting features. The 12-bit encoding engine boasts 2D 5-line comb filtering and a 3D comb filter. The 3D comb filter reduces artifacting and colour bleeding in the final image. A noise-reduction engine is also built into the chip to reduce visual static from the original video signal. MPEG 2 video and audio encoding is integrated into the chip, taking the load off your system's processor.

As we've just said, the 550 Pro chip is also a digital audio processor, and it receives the audio stream at the same time as the video stream. The audio is digitized with the 12-bit analog to digital converter before being sent for MPEG encoding. This is definitely a new wrinkle, as previous ATI TV-tuning chips did not process audio at all, and it was done by other components. Hopefully this ability will enable the 550 Pro to better synchronize sound and video components..."

  S-ar parea ca sunt trei producatori ce-au implementat chip-ul asta:PowerColor,Sapphire si,bineinteles,ATI.Ce parere aveti?La noi or fi aparut pe piata?

#28
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Faceti misto cat vreti, daca eram mai experimentat poate ma suparam pe voi. Tinand cont ca ma joc doar de vreo doua saptamani cu asa ceva nu m-as mira ca peste inca vreo doua sa va dau eu sfaturi.  :naughty:

Televizorul pe care am probat e un Panasonic cu diagonala de 70, intrare in el composit direct din DVD-Player Eboda 444S. Si va spun eu ca diferenta nu se vede decat daca ai cu ce face comparatie, pui stop cadru pe imagine si-ti pui mintea sa tii minte cadre. In rest half-dvd si dvd apar la fel

Am sa folosesc half-dvd - mersi Mtz pentru noul termen din dictionar - pe portiuni mici si numai ca sa inghesui pe dvd portiunile mici care, altfel, ar trece pe urmatorul DVD.

:coolspeak: Am gasit in meniul de captura al pinnacle optiunea de Sharpen. Se pare ca face un sharpen DIRECT LA CAPTURA si diferenta se vede.

#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
352x576 este rezolutia optima de captura VHS. pentru DVD afisabil pe TV, fara filtrari deinterlace, sharpen sau alte asemenea prosteli. VHS-ul mai trebuie sa fie de generatie relativ noua (cu corectie de stabilitate semnal pentru zonele unde banda are diverse variatii)

#30
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 13 2005, 08:27, said:

Faceti misto cat vreti, daca eram mai experimentat poate ma suparam pe voi. Tinand cont ca ma joc doar de vreo doua saptamani cu asa ceva nu m-as mira ca peste inca vreo doua sa va dau eu sfaturi.  :naughty:

Televizorul pe care am probat e un Panasonic cu diagonala de 70, intrare in el composit direct din DVD-Player Eboda 444S. Si va spun eu ca diferenta nu se vede decat daca ai cu ce face comparatie, pui stop cadru pe imagine si-ti pui mintea sa tii minte cadre. In rest half-dvd si dvd apar la fel

Am sa folosesc half-dvd - mersi Mtz pentru noul termen din dictionar - pe portiuni mici si numai ca sa inghesui pe dvd portiunile mici care, altfel, ar trece pe urmatorul DVD.

:coolspeak: Am gasit in meniul de captura al pinnacle optiunea de Sharpen. Se pare ca face un sharpen DIRECT LA CAPTURA si diferenta se vede.

<{POST_SNAPBACK}>

    Stai sa nu ma intelegi gresit......nu fac misto de tine....ci de placa ta de captura :D

#31
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
:D  e un Dazzle DVC150 si face compresie mpeg2 hardware... mai razi de ea? :P
Mi-ar mai trebui un Time Base Corrector pentru ca am probleme cu sincronizarea. Stii sa-mi recomanzi ceva simplu?

De fapt, atentie Mtz si GunX: uneori am desincronizari la captura...dar cel mai des imi apar out of sync cand ma apuc sa fac editare, mai pun ceva efecte etc... aici apar cel mai rau la montajul final, pe la coada, e jale.  :huh: Montez cu Studio 9 care a venit cu Dazzle... si am si ultimile patcuri pentru el.

#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 13 2005, 19:49, said:

:D  e un Dazzle DVC150 si face compresie mpeg2 hardware... mai razi de ea? :P
Mi-ar mai trebui un Time Base Corrector pentru ca am probleme cu sincronizarea. Stii sa-mi recomanzi ceva simplu?

De fapt, atentie Mtz si GunX: uneori am desincronizari la captura...dar cel mai des imi apar out of sync cand ma apuc sa fac editare, mai pun ceva efecte etc... aici apar cel mai rau la montajul final, pe la coada, e jale.  :huh: Montez cu Studio 9 care a venit cu Dazzle... si am si ultimile patcuri pentru el.

<{POST_SNAPBACK}>

      Sincer....DA
   Lucrez pe Matrox RTX100 si Digisuite LE Max......dar nu conteaza....

Sfat: nu mai monta (nu stiu ce poti monta cu el?) cu Pinnacle 9 (sau orice alta versiune), sunt pline de bug-uri si astepti dupa render de inebunesti chiar daca faci un simplu cutting. Libertate de miscare in el nu exista ...trebuie sa faci cum vor cei de la Pinnacle sau nu faci de loc. Daca poti, incearca orice alt soft ....de ex.: Ulead - nu foarte complicat, dar e mult mai bun ca Studio 9, sau daca te pricepi cat de cat FCP sau PPro...
  Daca numacrezi pe mine intreabai si pe ceilalti despre parerea lor in legatura cu Pinnacle-Dazzle 9...

   Enjoy!

#33
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
PS: vezi ca s-ar putea ca desincronizarea sa nu fie din cauza capturii...ci din cauza editarii.Incearca si alte metode si s-ar putea sa ai surprize placute....:)

   Enjoy!

#34
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Nu stiu daca merita banii in plus un Matrox numai pentru ca are efecte 3d real-time. Nu folosesc asa ceva. TBC are in el?

#35
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Pentru cei interesati de subiect, am gasit ceva care explica despre un factor Kelly  :huh: , iata in original ce spune cineva:

"The fact that VHS signal has some particular effective resolution doesn't mean that your capturing resolution should be the same. In vertical direction the choice is clear. Either you capture at full (480 for NTSC) or half. In horizontal direction your signal is purely analog and the capturing process represents the convolution of video signal with the sampling voltage of the capture card. For example, if you capture your analog 352 x 240 signal with 352 x 240 capture card resolution, your effective horizontal resolution will be only 352/Sqrt(2)= 250. To achieve a reasonable quality you have to capture at least at 352*1.41= 496 pixels of horizontal resolution.
"

Pe ansamblu se apropie de ce ati spus voi, cu cat captura la rezolutie mai mare, cu atat mai bine.  ;)  Totusi, practica arata ca poti trage o linie de compromis undeva mai jos. Cred ca ne-am putea da seama testand cu aceeasi secventa scurta, capturata la diferite rezolutii si apoi facut un montaj... uitandu-te la montaj si secventele fiind scurte si aceleasi, poti observa unde incepe degradarea. Ce ziceti? E relevant?

#36
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 14 2005, 07:23, said:

Pentru cei interesati de subiect, am gasit ceva care explica despre un factor Kelly  :huh: , iata in original ce spune cineva:

"The fact that VHS signal has some particular effective resolution doesn't mean that your capturing resolution should be the same. In vertical direction the choice is clear. Either you capture at full (480 for NTSC) or half. In horizontal direction your signal is purely analog and the capturing process represents the convolution of video signal with the sampling voltage of the capture card. For example, if you capture your analog 352 x 240 signal with 352 x 240 capture card resolution, your effective horizontal resolution will be only 352/Sqrt(2)= 250. To achieve a reasonable quality you have to capture at least at 352*1.41= 496 pixels of horizontal resolution.
"

Pe ansamblu se apropie de ce ati spus voi, cu cat captura la rezolutie mai mare, cu atat mai bine.  ;)  Totusi, practica arata ca poti trage o linie de compromis undeva mai jos. Cred ca ne-am putea da seama testand cu aceeasi secventa scurta, capturata la diferite rezolutii si apoi facut un montaj... uitandu-te la montaj si secventele fiind scurte si aceleasi, poti observa unde incepe degradarea. Ce ziceti? E relevant?

<{POST_SNAPBACK}>

       in ce priveste Matrox......sa sti ca e vorba de mult mai mult decat cateva efecte 3d.....(compresie si editare mjpeg.....mpeg-i etc)

       In ce priveste testele....din punctul meu de vedere nu prea isi au sensul, pt.ca nu ma intereseaza compromisurile (si nu numai pe mine ,ci pe toti care vor calitate maxima). Tu vrei ceva de genul: captura la rezolutie cat mai mica si calitate de encodare cat mai slaba (daca ai putea ai pune motion search = 0), in asa fel incat un neavizat (clientul in general), sa nu realizeze diferenta....in schimb eu nu stiu cum sa fac sa capturez cat mai necomprimat si sa-l encodez pe cat mai multi pasi posibil....pt. a pastra calitatea maxim posibila.
   In fine .....poti sa faci testele (dar dupa parerea mea o faci de plictiseala)....pentru ca indiferent la ce concluzie fenomenala ai ajunge...materialul ala nu se va putea compara cu o captura 720x576 (chiar mpeg)... si cu atat mai putin cu 720x576 DV si apoi render variabil (apropo...cu cat ii dai mai multe efecte
(montaj?) cu atat vei simti mai mult degradare imaginii din cauza codecurilor....si in principal din cauza ca captura de la inceput e slaba: "half-dvd') .....


    ENjoy!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate