Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Stocare VHS pe DVD

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Am incercat sa-mi stochez pe DVD vechile casete VHS.
Am un Dazzle 150 care poate captura hardware la 3 calitati prestabilite: DVD compatible (720x576 6000 kBits/sec), SVCD si VCD.
Din pacate, nu reusesc sa imi dau seama in ce format ar fi optim sa fac captura initiala. Daca capturez in format SVCD sau VCD, calitatea e mai proasta decat captura in format DVD.
Oare chiar asa de pretentioasa sa fie informatia de pe un jaf de VHS incat sa trebuiasca sa umplu zeci de giga cu cateva ore de caseta?????
Multumesc pentru orice sfat.

#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Soacra, on May 10 2005, 23:47, said:

Oare chiar asa de pretentioasa sa fie informatia de pe un jaf de VHS incat sa trebuiasca sa umplu zeci de giga cu cateva ore de caseta?????
Multumesc pentru orice sfat.

<{POST_SNAPBACK}>

De unde zeci de giga?!Capturand in format DVD compatible(720x576,6000 kb/sec) si sunet 192Kb/sec la 48000 Hz,o sa rezulte aproximativ 1h si 40min de informatie video,material ce poate fi scris pe un DVD de 4.37 Gb.

#3
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004

nexland, on May 11 2005, 00:37, said:

o sa rezulte aproximativ 1h si 40min de informatie video,material ce poate fi scris pe un DVD de 4.37 Gb.

<{POST_SNAPBACK}>


:huh: .... deci o caseta VHS de 3 ore o sa-mi incapa pe 2 DVD-uri si ceva????
Asta e complet aiurea. E clar ca pe un DVD ar trebui sa incapa mult mai multe ore de VHS.

#4
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005

Soacra, on May 11 2005, 03:30, said:

:huh: .... deci o caseta VHS de 3 ore o sa-mi incapa pe 2 DVD-uri si ceva????
Asta e complet aiurea. E clar ca pe un DVD ar trebui sa incapa mult mai multe ore de VHS.

<{POST_SNAPBACK}>




Se poate pune si o caseta VHS pe un DVD dar calitate se schimba usor, dar este acceptabil, dupa aceea se poate comprima DivX sau Xvid cu aceeasi calitate si se poate pune pe un DVD aproximativ 8 ore de material dar materialul rezultat nu se poate viziona pe un DVD player standalone, acesta putind reda fisiere de maxim 900 mega. Se poate viziona doar pe calculator sau poti imparti materialul in mai multe fisiere de 900 de mega.
Bafta la lucru.

#5
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Multumesc pentru bafta dar tot nu-s lamurit.
Nu vreau sa pierd nimic din calitate deci divx iese din calcul.
Totusi mi se pare ca intra putin pe un DVD. Macar cat scrie reclama pe el "120 min VIDEODATA" sa intre. Si daca nu pot stoca decat o ora jumatate de VHS, dintr-o caseta digitala cat pot stoca?

Deci problema e la cat faci captura primordiala cred.

#6
bluciv

bluciv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.04.2005
Am un recorder DVD standalone SONY RDR gx7. Pot inregistra pe un DVD semnalul analogic de pe intrarea AV la 6 "calitati": 60 min, 90 min, 120 min, 180 min, 240 min sau 360 min. In format DVD!(adica mpeg2 cred...)
La primele 2 formate nu se prea vede diferenta cu semnalul original, la restul ....

#7
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005

Soacra, on May 11 2005, 08:14, said:

Multumesc pentru bafta dar tot nu-s lamurit.
Nu vreau sa pierd nimic din calitate deci divx iese din calcul.
Totusi mi se pare ca intra putin pe un DVD. Macar cat scrie reclama pe el "120 min VIDEODATA" sa intre. Si daca nu pot stoca decat o ora jumatate de VHS, dintr-o caseta digitala cat pot stoca?

Deci problema e la cat faci captura primordiala cred.

<{POST_SNAPBACK}>


M-ai inteles gresit la divx nu pierzi deloc din calitate. Pierzi putin din calitate atunci cind pui 3 ore de VHS pe DVD.
Faci captura cu Huffyuv 2.1.0 si calitatea este super bestiala (o sa vezi) iar dupa aceea comprimi in DivX sau Xvid(recomandabil) sunet mp3 sau ac3. Si o sa fi foarte multumit crede-ma, eu sunt foarte pretentios cind este vorba de imagine si cu toate acestea am ramas cu gura cascata cind am vazut ce rezultate ies.

#8
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005

videostar, on May 11 2005, 08:31, said:

M-ai inteles gresit la divx nu pierzi deloc din calitate. Pierzi putin din calitate atunci cind pui 3 ore de VHS pe DVD.
Faci captura cu Huffyuv 2.1.0 si calitatea este super bestiala (o sa vezi) iar dupa aceea comprimi in DivX sau Xvid(recomandabil) sunet mp3 sau ac3. Si o sa fi foarte multumit crede-ma, eu sunt foarte pretentios cind este vorba de imagine si cu toate acestea am ramas cu gura cascata cind am vazut ce rezultate ies.

<{POST_SNAPBACK}>


Aaaaa...deci tu nu folosesti calculatorul pentru captura?

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pe un DVD5 poti sa bagi maxim 2h la o calitate bunicica, in conditiile in care folosesti bitrate variabil. Daca vrei sa bagi mai mult treci pe DVD9. O caseta VHS de 3h iti intra de voie la o calitate buna pe el. Asta daca ai chef sa dai 200-250 de mii pe un disc :)
Daca vrei sa pierzi cat mai putin din calitatea imaginilor, treci cu VHS-ul printr-o camera digitala care are AV-in, capteaza materialul in format Microsoft DV prin portul firewire folosind camera pe post de convertor analog/digital si iti faci dupa encodingul in mpg2 cu un encoder bun folosind bitrate variabil. Calitatea o sa fie net superioara.

#10
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
...deci doar sa trec prin camera, nu sa inregistrez pe banda si apoi iar in PC?

#11
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

videostar, on May 11 2005, 07:32, said:

un DVD player standalone, acesta putind reda fisiere de maxim 900 mega.

<{POST_SNAPBACK}>

Standalone accepta avi pana in 2 GB.

enjoy,
Mtz

#12
videostar

videostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 30.03.2005

Mtz, on May 11 2005, 10:54, said:

Standalone accepta avi pana in 2 GB.

enjoy,
Mtz

<{POST_SNAPBACK}>


Eu am pus un fisier avi de 700mega si unul de 1,1 giga si vreau sa spun ca pe cel de 700 l-a vazut iar pe cel de 1,1 giga nu l-a vazut. Ambele fisiere avind aceleasi caracteristici.
Tin sa mentionez ca posed un E-Boda DivX DV 555x.

Enjoy Mtz

#13
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Am multe filme la care am unit CD1 + CD2 si E-Boda al meu le vede desi au 1.36 GB. Nu numai e-boda ci si alte 4 playere.
Chestia cu pana in 2 GB nu este inventia mea ci face parte din specificatiile playerelor.

enjoy,
Mtz

#14
eusuntmic

eusuntmic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.04.2005

Soacra, on May 11 2005, 03:30, said:

:huh: .... deci o caseta VHS de 3 ore o sa-mi incapa pe 2 DVD-uri si ceva????
Asta e complet aiurea. E clar ca pe un DVD ar trebui sa incapa mult mai multe ore de VHS.

<{POST_SNAPBACK}>

De ce sa incapa mai multe ? Asa simti tu ?
E acelasi lucru cu mp3, daca-l comprimi mai tare incape mai mult dar mai prost.

Soacra, on May 11 2005, 08:14, said:

Multumesc pentru bafta dar tot nu-s lamurit.
Nu vreau sa pierd nimic din calitate deci divx iese din calcul.
Totusi mi se pare ca intra putin pe un DVD. Macar cat scrie reclama pe el "120 min VIDEODATA" sa intre. Si daca nu pot stoca decat o ora jumatate de VHS, dintr-o caseta digitala cat pot stoca?

Deci problema e la cat faci captura primordiala cred.

<{POST_SNAPBACK}>


E acelasi lucru la caseta digitala, e aceeasi dimensiune.

videostar, on May 11 2005, 08:31, said:

M-ai inteles gresit la divx nu pierzi deloc din calitate. Pierzi putin din calitate atunci cind pui 3 ore de VHS pe DVD.
Faci captura cu Huffyuv 2.1.0 si calitatea este super bestiala (o sa vezi) iar dupa aceea comprimi in DivX sau Xvid(recomandabil) sunet mp3 sau ac3. Si o sa fi foarte multumit crede-ma, eu sunt foarte pretentios cind este vorba de imagine si cu toate acestea am ramas cu gura cascata cind am vazut ce rezultate ies.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu inca nu am vazut divx cu interlaced.
Mai ales la filmari cu camera daca nu-l pastrezi interlaced e de groaza rezultatul, exact diferenta intre 25 fps si 50 fps la un joc.
Daca cineva a reusit sa faca divx interlaced sa-mi dea un link, sant si eu curios.

#15
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 11 2005, 04:30, said:

:huh: .... deci o caseta VHS de 3 ore o sa-mi incapa pe 2 DVD-uri si ceva????
Asta e complet aiurea. E clar ca pe un DVD ar trebui sa incapa mult mai multe ore de VHS.

<{POST_SNAPBACK}>

   Night Elf are dreptate...daca vrei calitate de pe vhs cu dazzle, in primul rand nu captura format dvd. Captureaza-l DV si apoi il exporti cu bitrate variabil undeva pe la 4,5Mb/s 2 pasi sau chiar 3 pasi (daca te tine PC-ul). Problema mare insa este placa ta de captura care iti va face conversia DV (la dazzle calitate e indoielnica daca ai cu ce sa compari), dar poti sa folosesti o camera video cu AV/IN pentru digitalizare...dar cu grija (nu foarte mult timp), pentru ca risti sa parlesti portul de firewire al camerei.
   Oricum, ca sa bagi pe un disc de 4.7 Gb mai mult de doua ore e cam greu ...mai ales de pe VHS. Din experienta iti spun ca o filmare digitala ca sa arate bine 3 ore sau 4 pe dvd....trebuie sa ii dai bitrate variabil pe 3 pasi (si chiar si asa se vede diferenta daca sti unde sa te uiti) ...deci de pe vhs sa bagi cu dazzle mai mult de
2 ore la calitate rezonabila e cam greu.....poti sa incerci captura huffyuv sau mjpeg sau rgb (daca te tine HDD) ca sa nu pierzi la calitate...altfel nu prea vad cum....
  
       Enjoy!

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Gandeste-te asa : de ce ai calitate mai buna, de aia iti permiti sa faci captura la nivel mai puternic (spatiu mai putin ocupat). De ce ai calitate mai proasta, de aia ai nevoie de fisiere mai mari, pentru a nu pierde si mai mult din ce imagine jalnica ai deja.

Cum VHS-ul e cel mai slab standard pe care il mai poti avea in ziua de azi...go figure :)

#17
Soacra

Soacra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.06.2004
Gata, am priceput, s-a facut lumina.
Si de ce inca imi bantuie prin cap o chestie pe care am citit-o undeva? Spunea ca degeaba captura de pe VHS mai mare de 288 pentru ca oricum PAL pe TV nu duce mai mult de 288x2 intretesut?

@Ankh - ce-mi recomanzi sa achizitionez in loc de Dazzle? Mai ales ca Dazzle nu vede altceva decat Pinnacle la captura, sunt extrem de propietari si ma enerveaza la culme.

Multumesc de sfaturi oricum, tuturor.

#18
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

Soacra, on May 12 2005, 08:52, said:

Gata, am priceput, s-a facut lumina.
Si de ce inca imi bantuie prin cap o chestie pe care am citit-o undeva? Spunea ca degeaba captura de pe VHS mai mare de 288 pentru ca oricum PAL pe TV nu duce mai mult de 288x2 intretesut?

@Ankh - ce-mi recomanzi sa achizitionez in loc de Dazzle? Mai ales ca Dazzle nu vede altceva decat Pinnacle la captura, sunt extrem de propietari si ma enerveaza la culme.

Multumesc de sfaturi oricum, tuturor.

<{POST_SNAPBACK}>

   Frana.....TV e 720x576 inteleced (intretesut) ,adica PAL.
  Tu capturezi 25i (interlaced) adica o imagine iti este formata din 2 campuri (field)
prin compozitie. Daca e sa o iei asa cum zici tu intradevar este 288 x 2 dar o imagine (frame), deci tot 576 ajunge. Daca capturezi la 288 de fapt vei avea 144x2....dar nu prea vad cum capturezi la 288 :)

    De pe orice capturezi......tot 720x576 iti trebuie pentru TV PAL.

    Ca si placa de captura ....depinde ce faci cu ea....si daca scoti bani cu ea

     La bani mai putini, pana in 1500$ Canopus,Matrox
     Sub 500$ ....poti sa pastrezi Dazzle (vor fi cam tot pe acolo si celelalte)


    Enjoy!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate