Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?
 Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 

Noi vrem pamant.. adica doar eu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
garudaro

garudaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2009
Am o problema legata de un titlu de proprietate asupra unui teren ,niste sfaturi sunt binevenite daca e cineva dispus sa le ofere.
Este vorba de 5ha de teren agricol pe raza unei comune in Moldova;ideea e ca desi am depus toate actele in timp util primaria profita de faptul ca
eu locuiesc in Transilvania la 500 de km si amana sa miste ceva , adica ma duceau cu vorba ori de cate ori ii sunam .Am lasat-o moarta de cativa ani
fiind prins in alte lucruri dar momentan incerc sa rezolv cumva chestiunea.Intrebarea mea e care credeti ca ar  fi pasii de urmat pentru a
rezolva favorabil situatia.

#2
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

 garudaro, on 3rd September 2009, 14:07, said:

Am o problema legata de un titlu de proprietate asupra unui teren ,niste sfaturi sunt binevenite daca e cineva dispus sa le ofere.
Este vorba de 5ha de teren agricol pe raza unei comune in Moldova;ideea e ca desi am depus toate actele in timp util primaria profita de faptul ca
eu locuiesc in Transilvania la 500 de km si amana sa miste ceva , adica ma duceau cu vorba ori de cate ori ii sunam .Am lasat-o moarta de cativa ani
fiind prins in alte lucruri dar momentan incerc sa rezolv cumva chestiunea.Intrebarea mea e care credeti ca ar  fi pasii de urmat pentru a
rezolva favorabil situatia.

AI titlu de proprietate sau nu ai?

#3
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Ai doar adeverinta ?
Daca tot nu vor sa-ti elibereze Titlul ai putea sa faci o plangere la Prefectura judetului respectiv.

#4
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

 ryky, on 4th September 2009, 00:02, said:

Ai doar adeverinta ?
Daca tot nu vor sa-ti elibereze Titlul ai putea sa faci o plangere la Prefectura judetului respectiv.

Adeverinta constituie dovada de proprietate  pana la eliberarea titlului de proprietate, care n-are nici o valoare pana la urma. plangeri poti face oriunde. Trebuie expusa mai detaliat speta.

#5
garudaro

garudaro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.09.2009
Am titlu de proprietate din 1920 , dat de rege pentru participarea la razboi bla bla. Ma gandeam si eu  sa fac plangere la prefectura, eventual sa-i amenint la un moment dat
cu un proces si despagubiri pentru intarziere , ideea e sa aiba succes, oricum mersi pentru feedback.

#6
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006

 garudaro, on 4th September 2009, 09:25, said:

Am titlu de proprietate din 1920 , dat de rege pentru participarea la razboi bla bla. Ma gandeam si eu  sa fac plangere la prefectura, eventual sa-i amenint la un moment dat
cu un proces si despagubiri pentru intarziere , ideea e sa aiba succes, oricum mersi pentru feedback.

Ai trecut prin doua razboaie mondiale si mai postezi pe softpedia. Vorba protv: Jos Palaria!!!

#7
natoporus

natoporus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 02.04.2006
Faci ceva cu terenul ala, il cultivi, l-ai dat in arenda? Se foloseste altcineva de el? Esti inscris in registrul agricol si, eventual, in registrul fermelor cu el? Daca e vorba numai de o hartie, o vei avea si pe aia. Daca nu o vei avea tu, o vor avea urmasii tai sau urmasii urmasilor tai.

#8
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Da, trebuie expusa mai detaliat speta: istoria terenului, cum l-ai dobandit, daca este sau nu obiectul vreunui litigiu. In al doilea rand, dupa cum bine a subliniat natoporus, ce faci in prezent (si in trecut; relevant si ce au facut proprietarii anteriori) pe terenul ala. Platesti impozit pe teren? Cine valorifica terenul? Cu ce titlu juridic? Sub ce forma apare in registrul agricol?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate