Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

RDS Banda Metropolitan

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
yo8tudz

yo8tudz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2008
Am internetul pe Cicknet si e cat de cat OK. De ceva vreme incep sa ma dau cu capul de pereti numai din cauza ca nu imi merge bine netu :cursing: . m-am tot gandit sa ma pun pe alta retea. Asa am aflat de RDS. am cautat putin despre ofertele in orasul meu si am gasit o oferta RDS care mi-a atras atentia >>>Click me<<< mai exact banda metropolitan pe fiberlink.vreau si eu sa stiu...CE E CU BANDA ASTA??? si daca se merita...pe mine ma intereseaza upload. atat...
deja stiu ca indiferent cum e, uploadul la RDS e mare. ce ma nelinisteste acum este pretul...adica 40lei pt 50mbs... :mellow: deja dau aprox 100ron pe telefon+net. inca 40 de lei nu strica.
dupa cum am spus, ce e banda metropolitan si se merita? din cate am inteles, banda asta e fara taxa numai pe anumite site-uri...oricum, astept raspunsul vostru

#2
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
viteza e mai buna.

stabilitatea si suportul nu.

asta ti-o spune un abonat la amandoi, si la rds si la rtc...
daca iti permini, pastreaza-le pe amandoua, o sa ai nevoie de clicknet in desele momente cand nu merge rds...
daca nu iti permiti, gandeste-te bine la ce vrei

Edited by AcidMan, 31 August 2009 - 22:05.


#3
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
iti este suficient abonamentul de 28 de lei, nici nu se poate compara cu ce ai acum. la acest abonament primesti un telefon fix si unul mobil ambele cu abonament gratuit si nelimitat in retea.
@AcidMan: de ce generalizezi? daca tu ai o problema nu inseamna ca o va avea si el.

Edited by cipy1185, 31 August 2009 - 22:08.


#4
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postyo8tudz, on 31st August 2009, 22:56, said:

metropolitan pe fiberlink.vreau si eu sa stiu...CE E CU BANDA ASTA??? si daca se merita...pe mine ma intereseaza upload. atat...
deja stiu ca indiferent cum e, uploadul la RDS e mare. ce ma nelinisteste acum este pretul...adica 40lei pt 50mbs... :mellow: deja dau aprox 100ron pe telefon+net. inca 40 de lei nu strica.
dupa cum am spus, ce e banda metropolitan si se merita? din cate am inteles, banda asta e fara taxa numai pe anumite site-uri...oricum, astept raspunsul vostru
http://rdslink.ro/fiber/fiber.htm

View PostBlackhawk, on 31st August 2009, 21:56, said:

Teoretic:
-download 30/50Mbs in reteaua RDS, retele nationale cu peering, pe extern
-upload 30/50Mbs in reteaua RDS
-upload 1/2Mbs in alte retele nationale si pe extern
.. pt abonamentul de 28/39lei

View Postyo8tudz, on 31st August 2009, 22:56, said:

Am internetul pe Cicknet si e cat de cat OK. De ceva vreme incep sa ma dau cu capul de pereti numai din cauza ca nu imi merge bine netu :cursing: . m-am tot gandit sa ma pun pe alta retea. Asa am aflat de RDS.

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 23:03, said:

asta ti-o spune un abonat la amandoi, si la rds si la rtc...
daca iti permini, pastreaza-le pe amandoua, o sa ai nevoie de clicknet in desele momente cand nu merge rds...
daca nu iti permiti, gandeste-te bine la ce vrei
Deci generalizarea strica la oricine. Uptime-ul si viteza pot fi "blana" sau "infecte" la orice operator, depinde doar de..

Edited by Blackhawk, 31 August 2009 - 22:18.


#5
Radu18-

Radu18-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 16.02.2008

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 23:03, said:

viteza e mai buna.

stabilitatea si suportul nu.

asta ti-o spune un abonat la amandoi, si la rds si la rtc...
daca iti permini, pastreaza-le pe amandoua, o sa ai nevoie de clicknet in desele momente cand nu merge rds...
daca nu iti permiti, gandeste-te bine la ce vrei

Desele momente la tine si cateva exceptii poate. Execptii care sunt peste tot
Eu din septembrie 2008 nu am mai avut probleme cu ei - cand a mers in valuri 2 zile. Bine, acum vreo 2 luni parca, nu a mers la tot Brasovul vreo cateva ore, nu stiu ce s-a intamplat.
VIteza e de 20 de ori mai buna decat la Clikcnet, stabilitatea e excelenta(vreau sa zic ca daca nu se ia curentul, routerul nu isi mai schimba Ipul o luna de zile).
Deci, ACidMan, nu generaliza.

#6
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 23:03, said:

o sa ai nevoie de clicknet in desele momente cand nu merge rds...

Uite persoane ca tine ma fac sa mi se ia... pofta. Daca nu merge internetul intr-un bloc din berceni ca s-a trezit unul din vecini sa demonstreze ce prost merge rds si ce bine merge retelusca lui de cartier inseamna ca a picat rds-ul des si peste tot. E uite chestie, contrar parerii tale personale blocul in care stai nu este buricul universului.

Edited by kineceler, 31 August 2009 - 22:30.


#7
yo8tudz

yo8tudz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 15.07.2008
m-am cam lamurit cum e cu netu. singura problema e: TOT NU STIU CE E AIA BANDA METROPOLITANA :((:((

#8
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Am avut timp de mai multi ani Internet prin Clicknet by RTC. Am de mai bine de un an Internet prin Fiberlink2 by RDS.

O comparatie personala intre cele 2 servicii si furnizorii lor are urmatorul rezultat: RDS cu Fiberlink2 este net superior RTC cu al sau Clicknet.
Am auzit ca RDS sta prost la capitolul asistenta tehnica, insa nu cunosc concret situatia, nu am avut nevoie sa contactez respectivul serviciu.

Eu am desfiintat telefonul fix si Internetul de la RTC, insa inainte de desfiintarea serviciului de voce, am portat numarul de telefon din reteaua RTC in RDS (am acest nr. de tel. de mai bine de 10 ani si nu voiam sa renunt la el). Acum sint apelat pe numarul de Romtelecom ca si in trecut, insa serviciul este prestat de RDS.
Abonametul de voce si Internet prin RTC era mai scump decit abonamentul Fiberlink2, cu serviciul de voce oferit gratis + aparatul telefonic in custodie, in conditiile in care RTC imi oferea serviciul de Internet de pina in 6Mb/sec down, iar la RDS am optat pentru Internet de pina in 50Mb/sec down.

#9
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 23:03, said:

viteza e mai buna.

stabilitatea si suportul nu.

asta ti-o spune un abonat la amandoi, si la rds si la rtc...
daca iti permini, pastreaza-le pe amandoua, o sa ai nevoie de clicknet in desele momente cand nu merge rds...
daca nu iti permiti, gandeste-te bine la ce vrei
Esti tendentios, eu am net de la rds cam de prin 2004 cand aveam cablelink la 128 kb/s. In toti anii astia am avut intr-adevar probleme cand m-au trecut pe fibra si linia era instabila dar problema s-a rezolvat si de atunci n-am mai avut probleme majore. A... ca s-a trezit cate un gigel sa sectioneze magistrala de fibra astea-s accidente ce nu tin de provider.

#10
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
" În mod normal, e rețeaua ISP-ului de la tine din oraș, dar unii consideră metropolitan și rețelele altor ISP din același oraș cu care au conexiuni locale directe, alții consideră rețeaua proprie din toată țara..."
in cazul RDS e o retea nationala metropolitana.

#11
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Reteaua fiber link vine cu gpone la scara si de acolo intra fibra optica in cutie si din cutie iti vine cablu UTP cu conexie de 100 MB si probabil  pe viitor daca schimba ei switch-urile din cutie si iei si tu placa de retea de 1000 esti cel mai adevarat :) La retele bazate pe cablu tv, gen CABLE LINK de la RDS si cele bazate pe fir de telefon gen XDSL exista 2 mari dezavantaje: cablurile suporta viteze mai mici si existenta filtrelor de zgomot (care dupa experienta mea tot timpul nu au fost instalate corect si au dus la instabilitatea serviciului). O alta mare problema pe care o avem noi in romania este instabilitatea retelei electrice..cand pica curentul unele echipamente de retea se mai blocheaza si nu mai poti intra remote sa-i dai restart..si atunci tre sa trimiti un gigi cu scara sa dea restart manual. Reteaua ideala ar fi pe fibra optica cu toate echipamentele pasive..deci rds-ul a reusit sa se apropie de perfectiune: ei au adus fibra optica in scara, romtelecomul a adus-o intr-o cutie/canal undeva in cartier..

#12
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
De banii care îi dai acuma la actualul operator, îți iei un abonament la RDS sau la alții și îți mai rămân bani și de un prepay de internet mobil de back-up.
RDS și alții au deja viteză excelentă în internet, aproape că nici nu te mai interesează metro.

Edited by domnulMembruAnonimescu, 01 September 2009 - 02:14.


#13
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
In Braila e CABLE LINK? sau FIBER LINK ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate