Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Viteza de download la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
18898 replies to this topic

#17497
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007
Dacă vorbești de torente, atunci port forward e necesar. Ai propriul router? Ar fi bine să ai, pentru că nu știu dacă poți face port forward prin echipamentul Telekom.

#17498
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Sa imi spui te rog frumos si ce inseamna port forward si cum se face lucrul asta penru ca nu m-am intalnit niciodata cu asa ceva. Router am vrut sa imi cumpar dar or zis cei de la telekom ca doar cu echipamentele lor ca cica trebuie activate de ei s.a.m.d. Multumesc mult.

#17499
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Andrei, ce ONT ti-au schimbat cei de la Telekom? Ai Huawei sau Sagemcom?

 Andrey2011, on 17 august 2017 - 23:20, said:

Salutari....Stiu ca sunt pe pagina de net a RCS-RDS dar as dori sa va intreb ceva. Am net de le Telekom de 1GB si pe teste imi da bine 800-900 la download si 220 la upload. Problema e ca doar pe teste cand incerc sa descarc un torrent nu pot cu mai mult de 20 de Mb/s si asta in zilele bune ca in rest 7 ,8 maxim 10 Mb/s. A venit echipa tehnica si a zis ca semnalele sunt perfecte am sunat la ei si aia de la Bucuresti sau de unde is au zis ca semnalele sunt perfecte dar realitatea e cu totul alta. Cand aveam net de la UPC de 500 descarcam constant cu 48-50 mb/s pe cablu coaxial si acum pe fibra optica abea ajung la 10 Mb/s. Cablu UTP e CAT 7 , procesorul e AMD 8 Nuclee 4000 GHZ , 8 Giga RAM , placa video Gigabyte , hard SSHD de la Seagate. Efectiv nu mai stiu ce sa fac nici astia de la Telekom nu stiu ce sa faca mi tot mai clar pe zi ce trece. Un prieten inginer IT imi spunea ca exista si posibilitatea ca Telekom sa imi puna restrictii la vitza de download. De exemplu de cand sunt la ei nu ma mai pot conecta decat la 25-30 de seederi maxim per torrent indiferent ce setari as face. Noi in oras din pacate nu avem decat Telekom si UPC ca daca ar fi RCS-RDS demult eram la ei. Va rog foarte mult daca ma poate ajuta cineva . Multumesc
Cei de la Telekom nu iti impun restrictii pe parte de download. Si eu am GPON si am gazduit un server Intel Xeon acasa timp de 6 luni. Aveam un trafic mediu de 4-5TB/zi, faceam trafic pe download cu aproximativ 110MB/sec, de pe servere nationale, si de pe servere din state cu 85-95MB/sec in timpul zilei. Noaptea, mergea linie, cand nu era trafic. Poti sa iti dai seama si pe speedtest-ul RCS-RDS, cand incepe sa mearga mai greu, deobicei dupa orele 18-19.

[ https://i.imgur.com/k12rg20.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite, la ora asta, de pe Telekom FTTH / Net L.

#17500
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Am avut Huawei si l-au schimbat ieri cu Sagemcom. Nu are rost. M-au sunat cei de la Telekom si au zis ca daca prind pe speedtest 500 ii foarte bine si normal desi eu am net de 1 GB si ca nu ii internetul de vina chiar daca imi limiteaza seederii pe torrent ca si acolo am o problema eu dau sa se conecteze la 200 si ceva il blocheaza la 20 si habar nu am ce. Mi-au inchis si sesizarea ma si mir cat de nesimtiti sunt sa zica ca 500 ii bine chiar daca am 1 GB si chiar daca descarc cu 7-8 Mb/s ei oricum nu au ce face. Acum 6 luni am venit de la UPC la Telekom pt fibra optica si mi-am luat o mare teapa. Is sigur ca ceva ma blocheaza dar nu stiu ce. Am descarcat in acelasi timp cu vecinul meu un torrent de pe acelasi site si el cu UPC viteza de 500 descarca cu 51Mb/s si eu cu Telekom viteza 1 GB descarcam cu 15 Mb/s , iar cand le-am spus treaba asta celor de la Telekom or zis ca ii bine ca nu e de la net si daca pe speedtest imi da la download 800-900 sa il impart la 8 si cu viteza aia trebuie sa descarc deci cam cu 80-90 dar realitatea e alta , eu descarc si cu 5-6 Mb/s si astia de la Telekom nu fac nimic ca din punctul lor de vedere totul e perfect. Deci eu platesc 1 GB si descarc cu 8-9 Mb/s , ceva imi limiteaza seederi la 20 dar din punctul de vedere al Telekom totul e perfect. Ce as mai putea face sau nu mai pot face nimic?

#17501
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,142
  • Înscris: 11.12.2007

 Andrey2011, on 18 august 2017 - 11:04, said:

Sa imi spui te rog frumos si ce inseamna port forward si cum se face lucrul asta penru ca nu m-am intalnit niciodata cu asa ceva. Router am vrut sa imi cumpar dar or zis cei de la telekom ca doar cu echipamentele lor ca cica trebuie activate de ei s.a.m.d. Multumesc mult.

Uite aici https://portforward.com/. Pe scurt, ca să ai conectivitate bună, trebuie să specifici ca traficul prin anumite porturi (cele pe care le folosește uTorrent) trebuie să fie redirectat către un anumit IP din rețea. Portul din aplicație trebuie setat manual, nu lăsat pe random. Asta se face din router sau din echipamentul de la Telekom, din interfața lui. IP-ul din rețeaua locală trebuie să fie mereu același, setat pe baza adresei MAC tot din acel router/echipament.

Edited by tmihai20, 18 August 2017 - 13:56.


#17502
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tmihai20, on 18 august 2017 - 13:54, said:

Uite aici https://portforward.com/. Pe scurt, ca să ai conectivitate bună, trebuie să specifici ca traficul prin anumite porturi (cele pe care le folosește uTorrent) trebuie să fie redirectat către un anumit IP din rețea. Portul din aplicație trebuie setat manual, nu lăsat pe random. Asta se face din router sau din echipamentul de la Telekom, din interfața lui. IP-ul din rețeaua locală trebuie să fie mereu același, setat pe baza adresei MAC tot din acel router/echipament.
sau activezi upnp-ul. Daca functioneaza uttorent le aloca automat.

#17503
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013

 Andrey2011, on 18 august 2017 - 12:32, said:

Am avut Huawei si l-au schimbat ieri cu Sagemcom. Nu are rost. M-au sunat cei de la Telekom si au zis ca daca prind pe speedtest 500 ii foarte bine si normal desi eu am net de 1 GB si ca nu ii internetul de vina chiar daca imi limiteaza seederii pe torrent ca si acolo am o problema eu dau sa se conecteze la 200 si ceva il blocheaza la 20 si habar nu am ce. Mi-au inchis si sesizarea ma si mir cat de nesimtiti sunt sa zica ca 500 ii bine chiar daca am 1 GB si chiar daca descarc cu 7-8 Mb/s ei oricum nu au ce face. Acum 6 luni am venit de la UPC la Telekom pt fibra optica si mi-am luat o mare teapa. Is sigur ca ceva ma blocheaza dar nu stiu ce. Am descarcat in acelasi timp cu vecinul meu un torrent de pe acelasi site si el cu UPC viteza de 500 descarca cu 51Mb/s si eu cu Telekom viteza 1 GB descarcam cu 15 Mb/s , iar cand le-am spus treaba asta celor de la Telekom or zis ca ii bine ca nu e de la net si daca pe speedtest imi da la download 800-900 sa il impart la 8 si cu viteza aia trebuie sa descarc deci cam cu 80-90 dar realitatea e alta , eu descarc si cu 5-6 Mb/s si astia de la Telekom nu fac nimic ca din punctul lor de vedere totul e perfect. Deci eu platesc 1 GB si descarc cu 8-9 Mb/s , ceva imi limiteaza seederi la 20 dar din punctul de vedere al Telekom totul e perfect. Ce as mai putea face sau nu mai pot face nimic?
Sa nu te mire daca iti zic ca daca prinzi 500 e bine. Eu am si FTTH de la DIGI, si am facut sesizari peste sesizari pentru probleme cu upload-ul pe national. In DIGI storage fac upload cu 3MB/sec si ei zic ca e "ok" din punctul lor de vedere. Asemenea si in Google Drive. Deci, se poate la ambii operatori.

#17504
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Swagger, on 18 august 2017 - 14:35, said:

Sa nu te mire daca iti zic ca daca prinzi 500 e bine. Eu am si FTTH de la DIGI, si am facut sesizari peste sesizari pentru probleme cu upload-ul pe national. In DIGI storage fac upload cu 3MB/sec si ei zic ca e "ok" din punctul lor de vedere. Asemenea si in Google Drive. Deci, se poate la ambii operatori.
Uploadul in digistorage merge cu 200-300mbps cel putin si downloadul la viteza maxima >500mbps.
Problemele poate doar la unii useri.

#17505
Andrey2011

Andrey2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 18.02.2012
Acuma e foarte bine pentru mine Swagger datorita unui baiat de nota 10. Trebuia facut port forward . A intrat la mine in calculator a facut setarile si merge perfect binenteles daca ai si seederi. Am vazut prima data in viata mea viteza de 72Mb/s la mine pe calculator. O sa merg asa ca vad ca merge deocamdata nu stiu cu uploadul cum o fi ca pana acuma nu am avut torrent la care sa fac upload. Ma mir ca ai probleme alea la RDS ca e foarte laudat internetul lor.

#17506
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 adiatric, on 18 august 2017 - 14:31, said:

sau activezi upnp-ul. Daca functioneaza uttorent le aloca automat.
Sau mai bine nu mai dai sfaturi de genul asta.

#17507
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 diZy, on 18 august 2017 - 15:27, said:

Sau mai bine nu mai dai sfaturi de genul asta.

Nu toate device-urile au upnp activat, si e optional.
Se foloseste foarte simplu. Activat upnp in router, activat in aplicatie si asta e tot.
Daca nu stii, mai studiaza.
Incepe cu asta:

1. Using UPnP or NAT-PMP
Newer router models often have the UPnP (Universal Plug 'n Play) or NAT-PMP built in. This allows for automatic forwarding of ports, making the rest of the instructions on this page unnecessary. Check your router's documentation for instructions on how to enable it, and then enable UPnP in uTorrent/BitTorrent:
Go to Options > Preferences > Connections, check "Enable UPnP port mapping" and check "Enable NAT-PMP port mapping."

#17508
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Stiu foarte bine ce face, tocmai de aia ar trebui scos de tot daca vrei sa fii serios in ceea ce priveste echipamentele pe care le vinzi.

#17509
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,436
  • Înscris: 08.06.2005
Romania isi mentine pozitia pe locul 5 in luna august pe speedtest global index. 91 Mbps -> 94 Mbps

Attached File  netindex-romania-august-2017.png   153.09K   36 downloads

#17510
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Rog un sfat: ma mut cu serviciul de internet la rcs-rds(300-500 viteza) ce router mi-ati recomanda sa achizitionez?
As vreau unul dual-band si AC, dar nu stiu catre ce model sa-mi indrept atentia.

#17511
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,796
  • Înscris: 04.04.2008
Pai daca ne-ai spune bugetul si cam ce firma ai prefera....

#17512
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
ei, nu imi trebuie racheta de mii de lei dar nici unul prastie...ceva pana in 300-400 lei...ca n-am eu studio de videochat acasa

#17513
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Poti sa optezi de exemplu pentru TP Link Archer C2. Stie Gigabit, are wireless pe standard AC si este destul de ieftin, doar 180 de lei. https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Un abonament de 300 Mbps ti-l duce fara probleme. Mai ai si Asus AC53 la 220 de lei. https://www.emag.ro/...rch-Action=view

In 370 de lei ai deja Archer C7. https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Oferte sunt destule. Posted Image

Edited by catalinman, 08 September 2017 - 15:50.


#17514
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

 Valmont43, on 07 septembrie 2017 - 11:15, said:

Rog un sfat: ma mut cu serviciul de internet la rcs-rds(300-500 viteza) ce router mi-ati recomanda sa achizitionez?
As vreau unul dual-band si AC, dar nu stiu catre ce model sa-mi indrept atentia.
Man,

De ce nu iei legatura cu Catalin pe privat? iti recomand netul de 1000 MB Posted Image
Eu de la UPC am trecut in tabara RDS la internet Posted Image

PS. Sunt din Timisoara, dar pt orice problema referitoare la RCS/RDS poti apela la Catalin, este un om deosebit si te va ajuta cu placere.

Edited by feribalint, 08 September 2017 - 21:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate