Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#37
Tropy

Tropy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 28.04.2005
Intr-adevar, Paralia este plina de romani, dar si de maghiari, bulgari, slovaci, cehi, etc. Per total este o statiune super, preturi bune si la mancare si la bautura - asta atat in restaurante cat si in magazine - eu am fost acum o luna, am fost 4 persoane si a fost super ok; sa-ti dau si cateva exemple: o cina la o taverna - cu mancare si bautura cat nu am putut duce, 4 persoane, aprox. 35 euro; la fast food, 4 persoane, 20 euro; terasa, bauturi, cafele, inghetata, fite - 12 euro; la magazin - 1 sticla Metaxa 7stele - 13 euro, 2 x 1,5l Pepsi - 2,5 euro, 1 bere amstel, pe strada, 0,80 euro, o cola 0,50; tigari - de la 1,20 la 2,80 euro/pachet.
Eu iti recomand asa: inchiriati-va o masina - noi am luat un Fiat Punto nou noutz - 60 euro/zi, benzina costa 19 euro un plin; (daca inchiriati mai multe zile, va mai lasa la pret), si plimbati-va ... au grecii niste drumuri de tampesti :) . Din Paralia poti merge pe muntele Olimp, in Platamonas unde e un supercastel, Dion, Leptokaria, Larissa, Volos, Salonic ... ai ce vedea ... sau inchiriati-va scutere sau atv-uri, dar atentie ... nu puteti inchiria scutere fara permis de conducere, indiferent categoria. Scuterele costa 15 euro/zi., sau biciclete - 6 euro/zi.
Noi am stat la hotelul Christine, la 50 m. de plaja, super conditii, ap. de 2 camere, TV, A/C, seif, terasa mare, bucatarie complet utilata, etc.
In rest ... Grecia este o tara superba, oameni civilizati, stiu sa-si castige si sa-si respecte clientii, fiind o tara care traieste din turism. Nu ca la noi ...
Vacanta placuta !!

#38
sp_detach_db

sp_detach_db

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.03.2005
Multyam pt incurajari   :rolleyes:

#39
serenat

serenat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2005
Ma intereseaza ce stiti de Alibaba tour, cum sunt, sunt seriosi.?
Cine a mai fost cu ei, as vrea sa imi povesteasca cum sunt.
as vrea si eu cosx, daca esti dragut sa imi trimiti si mie oferta cu ceva la 4*, in Kusadasi, de preferat un hotel pe Long Beach.

#40
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Alibaba e cel mai mare organizator de chartere pe Turcia. Mai poti sa incerci si la MrPeter. Patronul este tot turc iar fetele de acolo sunt super de treaba.
Oricum inainte sa cumperi , daca te hotaresti la unul din acesti tour-operatori , mergi eventual la sediul lor . Au pliante si cataloage si destule informatii ca sa te lamureasca. Ei fiind organizatori directi de charter au cele mai multe contacte cu hotelurile si in consecinta sunt la zi cu toate informatiile.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cumperi de la ei. Poti sa mergi si sa te informezi si daca vezi acelasi hotel undeva mai ieftin il iei.

#41
serenat

serenat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.07.2005

cosx, on Jul 7 2005, 09:02, said:

Alibaba e cel mai mare organizator de chartere pe Turcia. Mai poti sa incerci si la MrPeter. Patronul este tot turc iar fetele de acolo sunt super de treaba.
Oricum inainte sa cumperi , daca te hotaresti la unul din acesti tour-operatori , mergi eventual la sediul lor . Au pliante si cataloage si destule informatii ca sa te lamureasca. Ei fiind organizatori directi de charter au cele mai multe contacte cu hotelurile si in consecinta sunt la zi cu toate informatiile.
Asta nu inseamna ca trebuie sa cumperi de la ei. Poti sa mergi si sa te informezi si daca vezi acelasi hotel undeva mai ieftin il iei.

<{POST_SNAPBACK}>


Merci
Ma voi duce cred ca luni sau marti cel tarziu sa cumpar pachetul, ca sa fiu sigura ca am totul asigurat, si sa nu risc sa nu mai gasesc nimic dupa.
oricum noi luam all inclusiv, dar nu stiu daca o sa ajungem la toate mesele, vrem sa vizitam si s-ar putea sa nu prindem cateodata masa de pranz.
Dar am preferat sa fie sistemul all inclusive pentru posibilitatea ca in unele zile o sa vrem sa stam linistiti la plaja sa ne bronzam, si e dragut sa se poarte toti cu tine ca un pasa. Plus ca mam interesat  si au multe chestii gratuite, printre care, tenis, basket, fotbal, tenis de masa, fitness, pedalo, canoe(de ultimele doua nu sunt sigura cum sunt, dar erau trecute la gratuitati)
Sper sa fie bine si sa va povestesc la intoarcere cat de bine a fost.

#42
serbang

serbang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2005
salut

as dori sa va intreb pe voi din postura de clienti ai diverselor agentii de turism din tara, daca reusiti sa gasiti oferte de turism cautand pe internet (google, yahoo, etc).
aveti incredere in rezervarile online, sau dati telefon pentru a rezerva oferta gasita pe site-ul respectivei agentii?

:peacefingers:

#43
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Prefer rezervările online. Simplu, comod, ieftin dacă știi să cauți.

#44
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
Am folosit ambele metode, cred ca depinde ce cauti de fapt.
Pentru sejururi apelez la agentii - de obicei am gasit preturi mai bune decit pe net, chiar fata de cele de pe siturile hotelurilor. In plus, daca vrei si transport, agentiile sunt singura solutie rentabila. Poti incerca chiar sa gasesti un hotel pe net si apoi sa intrebi pe la agentii daca pot sa iti ofere ceva acolo, chiar daca nu apare in oferta lor, s-ar putea sa mearga.
Pentru cazari in hoteluri din europa e muuult mai rentabil sa iei direct de pe net. Preturile gasite de mine pe la agentii sunt de _minim_ doua ori mai mari decit ce gasesti pe net. Bine, asta probabil nu la oferte comparabile; cred ca problema in cazul asta e ca agentiile nu se baga si la ofertele mai ieftine si ca au un numar limitat de hoteluri in oferta.
Nu am avut pina acum probleme rezervind pe net cu cardul.

edit:
ah, da, si ce a zis mufa. pare evident dar e foarte important si multi nu se prea descurca la partea asta :)

Edited by exxay, 13 July 2005 - 11:12.


#45
serbang

serbang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2005

exxay, on Jul 13 2005, 11:10, said:

Nu am avut pina acum probleme rezervind pe net cu cardul.

interesant. ai rezervat cu cardul in afara sau pe site-uri in romania? poti sa-mi dai un exemplu de asemenea site, ca eu am cautat la agentiile mai mari din romania (ex. marshal si paralela) si nu am gasit astfel de modalitati de rezervare online.

exxay, on Jul 13 2005, 11:10, said:

edit:
ah, da, si ce a zis mufa. pare evident dar e foarte important si multi nu se prea descurca la partea asta :)

<{POST_SNAPBACK}>


am observat ca majoritatea vizitatorilor se sperie de rezervari online, si de faptul ca trebuie sa se inregistreze si sa-si dea datele pe net. cred ca cu timpul sa sa isi dea seama lumea de avantaje.

serban

#46
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

serbang, on Jul 13 2005, 12:29, said:

interesant. ai rezervat cu cardul in afara sau pe site-uri in romania?

<{POST_SNAPBACK}>

Afară. Din cîte știu la noi nu se prea pot face rezervări online.

#47
exxay

exxay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 14.01.2003
"pe net" se refera in mesajul meu la situri de agentii straine sau hoteluri, unde poti plati rezervarea online.
"agentii" se refera la agentiile romanesti - ofertele lor tot pe net le-am cercetat dar rezervarea am facut-o prin telefon si am platit la agentie.

Nu am auzit de vreo agentie romaneasca care sa permita rezervarea online. Daca va aparea vreuna nu am sa am nici o retinere in a plati cu cardul. O minima verificare e necesara , dar asta e valabil la orice cumparare de pe net. Faptul ca situl va fi romanesc sau nu nu are importanta.
Poti refuza orice plata in termen de 30 de zile daca ai card de credit si apare vreo problema. Nu conteaza politica bancii romanesti ci cea a emitentului (VISA, Mastercard, etc...) la care banca de la care ai cardul trebuie sa se supuna.

Offtopic: singura companie romaneasca de la care am cumparat pina acum pe net e Blueair. Am mai gasit diverse magazine romanesti dar se pare ca vor sa taxeze suplimentar posibilitatea platii pe net pentru ca au niste preturi de te doare capul. Cind o sa fie si la noi ca in alte tari - preturi semnificativ mai mici pe net decit in magazinele reale atunci am sa cumpar probabil si de acolo.

#48
gabriela24

gabriela24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2005

cosx, on Jun 1 2005, 16:10, said:

Agentii de genul Omnia , Romantic, Christian Tour intra in categoria agentiilor de duzina.. care se adreseaza celor care nu casca ochii sau care prefera sa stea in autocar 80% din timp si pe urma sa zica si ei ca au fost in Europa... la Hotel Etap sau alte hoteluri de tineret.
Aici ai intrat si tu iar apoi vi si spui .. "Oameni .. nu apelati la agenti ca sunt toate tepare".

<{POST_SNAPBACK}>


Ai mentionat si Omnia Turism. A avut cineva experiente neplacute cu aceasta agentie? Voi pleca in Turcia (Kusadasi) pe 21.07 si ar fi bine de stiut la ce sa ma astept.

#49
ciprianchicano

ciprianchicano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 18.03.2005

Tropy, on Jul 5 2005, 11:03, said:

Intr-adevar, Paralia este plina de romani, dar si de maghiari, bulgari, slovaci, cehi, etc. Per total este o statiune super, preturi bune si la mancare si la bautura - asta atat in restaurante cat si in magazine - eu am fost acum o luna, am fost 4 persoane si a fost super ok; sa-ti dau si cateva exemple: o cina la o taverna - cu mancare si bautura cat nu am putut duce, 4 persoane, aprox. 35 euro; la fast food, 4 persoane, 20 euro; terasa, bauturi, cafele, inghetata, fite - 12 euro; la magazin - 1 sticla Metaxa 7stele - 13 euro, 2 x 1,5l Pepsi - 2,5 euro, 1 bere amstel, pe strada, 0,80 euro, o cola 0,50; tigari - de la 1,20 la 2,80 euro/pachet.


da, nici ca se putea o descriere mai buna a acestei locatii...

eu am fost anul trecut, amintiri foarte frumoase... (daca stau sa ma gandesc, nici una nu  tinde spre ceva negativ)

am stat chiar la mare del sol, proprietarul este foarte de treaba, stie engleza,
iti oferta suport pentru eventalele calatorii individuale..etc

am fost in septembrie, apa calda, soare foarte bun, am mers pe olimp (un safari, in care eu eram unul dintre soferi), am fost cu vaporul pe insula Skiathos - paradis...
si la Meteora, evident, ca cine merge in grecia si nu ajunge la meteora...

hai sa pun si poze, ca poate nu credeti...

poze din Grecia Paralia Katerini Mare del Sol

#50
picai

picai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 01.08.2005
a auzit cineva de agentia "Ager Travel"? stiti ceva de ei ?sunt seriosi ?
mersi mult
picai

#51
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Salut.

Thassos este o oaza pe pamant. E una dintre putinele insule nu foarte alterate de turism. Dat fiindca nu exista aerport pe insula se face trecerea cu feribotul.

Dintre sutele de locuri vizitate de mine Thassos a ramas in inima ca sel mai frumos loc. E o insula relativ mica cu access din Kavala sau Keramaoti. Eu am stat in Potos dar anul asta o sa mergem in Paradision beach.

Pe langa asta exista un site extrem de bun si pus la punct:

http://www.thassos-i...d.com/index.htm

+ un forum extrem de bun

http://www.thassos-forum.com/

Iti recomand din toata inima si iti garanatez va fi o excursie de neuitat. Eu mai am 23 de zile pana ajung dar mie mintea numai acolo.

Daca mai ai nevoie de infromatii poti sa ma cauti pe YM.

#52
Serena

Serena

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.08.2005

nico_70, on May 9 2005, 11:40, said:

Care sunt impresiile voastre privind diferite agentii de turism la serviciile carora ati apelat ?

<{POST_SNAPBACK}>


Am fost anul cesta in Creta cu Deltanet Travel... La inceput au parut ok, transportul cu avionul a fost ok, organizarea ok, DAR... surprize-surprize...cand am ajuns la destinatie, la aeroport ne-au anuntat ca ne-au schimbat cazarea. Ca deh... cica nu mai erau locuri unde vroiam si platisem noi. Si ne-au dus unde au vrut ei.

Am aflat ulterior ca asta e ceva frecvent in plin sezon asa ca asteptati-va la asa ceva...

#53
pisoiulfelix

pisoiulfelix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.08.2005

cosx, on Jun 1 2005, 16:10, said:

Vino cu argumente solide. Ce spui tu se traduce in cateva cuvinte.
Lipsa de Informare.
Daca ai citi inainte programele , ai vedea traseul si ai putea alege.Comisionul ala nu este pus peste tariful hotelui. Pentru agentii exista tarife speciale oferite de hotel. Daca tu ai impresia ca agentia adauga 20% la tariful de receptie al hotelui te inseli amarnic. Reducerile merg pana la 50% in functie de diferiti factori.
Faptul ca tu , ca si multi alti romani , nu cititi programul sejurului si te duci unde este mai ieftin.
- Agentiile alea pot introduce si ele comentarii la hoteluri (review-uri se numesc).
- Acele informatii pe care le poti primi intr-o agentie isi merita banii. Vorbesti fata in fata cu omul nu citesti o descriere care poate fi scrisa de unu care si-a facut 10 conturi pe un site.
Inainte sa vi cu pareri din astea critice si sa indemni oamenii sa nu apeleze la nici o alta agentie informeaza-te tu cum trebuie. Mergand de unul singur nu este o solutie.
Citeste programele Kara Travel de exemplu... este una dintre cele mai bune agentii in materie de circuite . Iti pot spune ca nici un turist de al meu nu a avut probleme.
Citeste programele Ont sau Paralela 45. Sunt programe mai scumpe dar facute pentru turisti care se respecta si inteleg faptul ca o vancana nu inseamna Hotel la periferie sau mai stiu eu ce tampenii.
Agentii de genul Omnia , Romantic, Christian Tour intra in categoria agentiilor de duzina.. care se adreseaza celor care nu casca ochii sau care prefera sa stea in autocar 80% din timp si pe urma sa zica si ei ca au fost in Europa... la Hotel Etap sau alte hoteluri de tineret.
Aici ai intrat si tu iar apoi vi si spui .. "Oameni .. nu apelati la agenti ca sunt toate tepare".

<{POST_SNAPBACK}>


Dom'le, Kara Travel e agentia dumitale, de o lauzi asa? Ca eu am mers in excursie in Italia cu Kara Travel si mi-am blestemat zilele!

In primul rind ghida era o tampita la modul absolut. Ne-a avertizat de la inceput ca ea nu ne ofera explicatii, ci este doar asa un fel de insotitor , ca cica nu ar avea voie sa faca pe ghida in Italia. Bun, pe asta am inghitit-o, si in fiecare oras am luat-o la picior de unul singur cu Lonely Planet in mina (Lonely Planet are niste ghiduri de nota 10 pentru cei interesati). Partea trista este ca ghida nu era stare sa gaseasca macar hotelul la care eram cazati. Ganditi-va cum te simti pe la ora 22.00 , dupa o zi de alergat pe la diverse obiective, cind astepti si tu sa ajungi undeva sa faci un dus si sa te arunci in pat, cind vezi ca autocarul se invarte beznetic trecind de cate trei ori prin acelasi loc in cautarea hotelului. Si asa ca in loc sa asjungi la ora 22.00 la hotel ajungi la ora 24 in cel mai fericit caz. Orele de somn se reduc proportional, (ca, deh!, a doua zi ai un alt program incarcat) si te intrebi la sfarsitul concediului cum de a scapat individa respectiva fara sa o bati.

Ce sa mai spunem ca promisele hoteluri de 3 stele erau in unele cazuri de doua stele, iar cele care chiar aveau categoria de trei stele erau niste jeguri care in Romania nu ar fi primit nici doua (atentie 3 stele in Italia poate insemna un hotel care cu greu il puteti califica de doua in Romania).

Sa mai adug mizerii legate de intarzieri datorate ghidei sau a soferilor (te grabesti sa ajungi la ora indicata, mai tai niste obiective de pe lista ca sa te inscrii in timp, dar ajuns la locul de intalnire stai una-doua ore sa pazesti gardul pentru ca intarzie soferii, sau pentru ca locul de intalnire indicat de ghida era de fapt un loc unde autocarul nu putea parca, iar soferul o stersese de acolo inainte de a-l ridica pe el carabinierii, si apoi alergatura pentru a se putea strange grupul de turisti dezorientati la noul loc de intalnire stabilit ad-hoc).

Sa mai amintesc ca in Verona statea tot grupul de turisti in asteptarea ghidei care intrase intr-un magazin sa-si cumpere chiloti la reducere si nu se mai dadea dusa de acolo?!

Aceasta este fericirea unui tur cu Kara Travel!

Edited by pisoiulfelix, 04 August 2005 - 12:51.


#54
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
Kara nu este agentia mea(daca as avea asa ceva as fugi din tara... inainte sa ma linseze vreun grup de turisti) .
Oricum postul ala a fost scris inainte sa-mi fac o alta parere asupra acestei agentii.
Acum regret ca i-am laudat. Ar trebui sa modific postul ala.
Asa ca nu sari in sus . Nu esti singurul care a avut surpriza sa constate ca fata de anii trecuti , Kara s-a schimbat total acum.
Retrag ce am spus de bine la adresa lor.
Ce spui oricum nu tine doar de ei. Tinde sa devina o obisnuinta. Daca te uiti mai pe toate circuitele , peste tot se fac 5-600 km/zi
Avantaje: Romanilor le iau ochii descrierile si lista lunga de orase.. si cumpara evidenta
Un traseu ca lumea costa cam dublu sau triplu fata de ce este la noi pe piata
Dezavantaje: Nu vezi nimic. Treci printr-un oras ca prin branza ca deh... vorba ta.. programul incarcat.

Edited by cosx, 04 August 2005 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate