Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#19
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

bogwol, on Jun 1 2005, 15:36, said:

de ce sa ma duc cu o agentie care ma alearga in 10 zile prin 7 orase cand pot sa ma duc linistit intr-unul singur si sa-l vad  cum trebuie. plus ca la ofertele care sunt la noi, poti sa iei o teapa super cu hotelul. (vezi "sau similar").
iar vacanta nu am de ce sa mi-o stric pt ca pe site-urile respective sunt comentarii a celor care au fost si au stat deja in hotelul respectiv si nu povesti de genul romantic travel care te cazeaza la hotel de 3 stele cand in realitate e o stea.
initial eram si eu pro agentie dar dupa ce am cercetat un pic piata am constatat ca la anumite chestii e mai bine pe cont propriu (binenteles aici nu intra in discutii circuitele)
si, da, ai dreptate, mentalitatea romaneasca, de ce sa dau cu 20% mai mult pe comisionul agentiei si sa ma duca la un hotel pe care nu-l cunosc(chiar pe la periferie de cele mai multe ori), cand fac economie de 20% si imi aleg hotelul care il vreau.
si de curiozitate: de ce agentiile nu dau exact denumirea hotelului daca e o oferta asa de buna? eu, ca romanul patit, ma gandesc ca de teama sa nu vezi de la inceput in ce conditii o sa stai si sa nu ti se mai para asa de atragator!

<{POST_SNAPBACK}>


Vino cu argumente solide. Ce spui tu se traduce in cateva cuvinte.
Lipsa de Informare.
Daca ai citi inainte programele , ai vedea traseul si ai putea alege.Comisionul ala nu este pus peste tariful hotelui. Pentru agentii exista tarife speciale oferite de hotel. Daca tu ai impresia ca agentia adauga 20% la tariful de receptie al hotelui te inseli amarnic. Reducerile merg pana la 50% in functie de diferiti factori.
Faptul ca tu , ca si multi alti romani , nu cititi programul sejurului si te duci unde este mai ieftin.
- Agentiile alea pot introduce si ele comentarii la hoteluri (review-uri se numesc).
- Acele informatii pe care le poti primi intr-o agentie isi merita banii. Vorbesti fata in fata cu omul nu citesti o descriere care poate fi scrisa de unu care si-a facut 10 conturi pe un site.
Inainte sa vi cu pareri din astea critice si sa indemni oamenii sa nu apeleze la nici o alta agentie informeaza-te tu cum trebuie. Mergand de unul singur nu este o solutie.
Citeste programele Kara Travel de exemplu... este una dintre cele mai bune agentii in materie de circuite . Iti pot spune ca nici un turist de al meu nu a avut probleme.
Citeste programele Ont sau Paralela 45. Sunt programe mai scumpe dar facute pentru turisti care se respecta si inteleg faptul ca o vancana nu inseamna Hotel la periferie sau mai stiu eu ce tampenii.
Agentii de genul Omnia , Romantic, Christian Tour intra in categoria agentiilor de duzina.. care se adreseaza celor care nu casca ochii sau care prefera sa stea in autocar 80% din timp si pe urma sa zica si ei ca au fost in Europa... la Hotel Etap sau alte hoteluri de tineret.
Aici ai intrat si tu iar apoi vi si spui .. "Oameni .. nu apelati la agenti ca sunt toate tepare".

#20
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
m-ai inteles gresit: nu am spus sa nu apeleze la agentii ca toate dau tepe: am spus in principal ca ar fi bine si sa verifice daca ce iti prezinta agentia ca superoferta e chiar asa.
spui de reduceri la agentii: stiu ca ai o agentie de turism. spune-mi si mie cat imi ceri pe o sapt de stat la roma, 2 pers, la hotel italia (10 min de mers pe jos pana la Colosseum si Piata Venetia), in luna august.
daca imi oferi un pret mai mic decat il pot obtine pe inernet merg cu agentia ta si imi schimb si parerea despre agentii.
asa la modul teoretic e usor de spus ca la noi e mai bine, etc.
si am repetat si intr-un post mai sus; nu ma refer la circuite, ci la sejururi.

#21
vio_popescu2

vio_popescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2005
Salut,

Am facut o rezervare pentru o excursie la Mallorca pentru iunie 2005, cu agentia J'Info Tours, cu charter Bucuresti - Timisoara - Palma de Mallorca asigurat de Air Europa.

A mai fost cineva cu aceste doua companii, sunt de incredere, asigura servicii de calitate?

Am citit ceva ca J'Info Tours nu ar fi prea seriosi, ca au avut probleme in 2004, dar parca nu imi vine sa cred, poate ca in 2005 au rezolvat problemele astea, de aceea v-as fi recunoscator sa scrieti ce impresie v-au facut (buna sau proasta), cu ceva detalii despre calitatea serviciilor din excursiile pe care le-ati avut.

#22
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

vio_popescu2, on Jun 2 2005, 10:23, said:

Salut,

Am facut o rezervare pentru o excursie la Mallorca pentru iunie 2005, cu agentia J'Info Tours, cu charter Bucuresti - Timisoara - Palma de Mallorca asigurat de Air Europa.

A mai fost cineva cu aceste doua companii, sunt de incredere, asigura servicii de calitate?

Am citit ceva ca J'Info Tours nu ar fi prea seriosi, ca au avut probleme in 2004, dar parca nu imi vine sa cred, poate ca in 2005 au rezolvat problemele astea, de aceea v-as fi recunoscator sa scrieti ce impresie v-au facut (buna sau proasta), cu ceva detalii despre calitatea serviciilor din excursiile pe care le-ati avut.

<{POST_SNAPBACK}>

atunci nu crede ce se scrie pe aici de cei care au patit-o si povesteste-ne la intoarcere cat de superb a fost si ca cei de aici s-au inselat. :naughty:
bon voyage!

#23
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

vio_popescu2, on Jun 2 2005, 10:23, said:

Salut,

Am facut o rezervare pentru o excursie la Mallorca pentru iunie 2005, cu agentia J'Info Tours, cu charter Bucuresti - Timisoara - Palma de Mallorca asigurat de Air Europa.

A mai fost cineva cu aceste doua companii, sunt de incredere, asigura servicii de calitate?

Am citit ceva ca J'Info Tours nu ar fi prea seriosi, ca au avut probleme in 2004, dar parca nu imi vine sa cred, poate ca in 2005 au rezolvat problemele astea, de aceea v-as fi recunoscator sa scrieti ce impresie v-au facut (buna sau proasta), cu ceva detalii despre calitatea serviciilor din excursiile pe care le-ati avut.

<{POST_SNAPBACK}>


Salut... alegere mai gresita nu puteai sa faci... daca Romantic Omnia sau Christian Tour sunt cum sunt... J'nfo sunt CAMPIONI la tzepe.
Sper ca tu sa ai noroc si sa nu intri in categoria celor care i-au blestemat.

#24
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

bogwol, on Jun 1 2005, 19:55, said:

m-ai inteles gresit: nu am spus sa nu apeleze la agentii ca toate dau tepe: am spus in principal ca ar fi bine si sa verifice daca ce iti prezinta agentia ca superoferta e chiar asa.
spui de reduceri la agentii: stiu ca ai o agentie de turism. spune-mi si mie cat imi ceri pe o sapt de stat la roma, 2 pers, la hotel italia (10 min de mers pe jos pana la Colosseum si Piata Venetia), in luna august.
daca imi oferi un pret mai mic decat il pot obtine pe inernet merg cu agentia ta si imi schimb si parerea despre agentii.
asa la modul teoretic e usor de spus ca la noi e mai bine, etc.
si am repetat si intr-un post mai sus; nu ma refer la circuite, ci la sejururi.

<{POST_SNAPBACK}>


Eu iti ziceam mai sus ca in materie de cazari doar , in spatele acelor site-uri gen www.venere.com exista tot cate o agentie. Deci fie ca iei de aici sau de acolo tot cam aia e. Exista intradevar situatii in care unele agentii aplica comisioane mai mari , sau sunt hoteluri care ofera aceleasi tarife la clienti directi cat si la agentii doar pentru a evita o cedare ce comision sau agentia de la care iei este revanzatoare si atunci ai comision peste comisionul agentiei tour-operatoare .
Nu trebuie sa generalizam. Sunt agentii si agentii ... diferite idei.. Unele agentii cauta sa vanda orice .. cat mai ieftin fara sa tina cont de confort... unele se respecta si impun un minim de confort...unele au adaos mare ... altele merg pe adaos mai mic doar sa atraga clientul (pe principiul ... sunt bani luati nu dati oricat ar fi comisionul).
Daca imi spui perioada in care vrei sa calatoresti , iti trimit niste tarife pentru ce ai solicitat tu.

#25
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu ma gandisem la 23 - 30 august

#26
vio_popescu2

vio_popescu2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.06.2005
Acum, nu pot sa sper decat ca voi fi mai norocos decat altii.
Am citit ca la excursiile de Mallorca au avut probleme in 2004 cu charterul, pentru cei din Timisoara, care au stat mult prin aeroporturi, au fost dusi si cu autocarul pana la Bucuresti, etc. Despre sejurul la Mallorca n-a zis nimeni nimic.

J'Info Tours se lauda ca au curse 4 luni pe an, in fiecare saptamana, ma gandesc totusi ca au fost si turisti care n-au avut astfel de probleme...

Eu vreau sa plec cu avionul din Bucuresti, nu din Timisoara.

Nu vreau nici sa-i apar, nici sa-i laud, doar as dori sa am mai multe informatii de la cei care au fost cu ei la Mallorca. Informatii 'oficiale" de la agentie nu am cum sa primesc pe tema asta.

Va multumesc pentru informatii si mesaje, poate mai sunt si altii care au fost cu J'Info Tours la Mallorca si pot sa-si exprime opinia.


cosx, on Jun 2 2005, 10:57, said:

Salut... alegere mai gresita nu puteai sa faci... daca Romantic Omnia sau Christian Tour sunt cum sunt... J'nfo sunt CAMPIONI la tzepe.
Sper ca tu sa ai noroc si sa nu intri in categoria celor care i-au blestemat.

<{POST_SNAPBACK}>



#27
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

bogwol, on Jun 2 2005, 11:14, said:

eu ma gandisem la 23 - 30 august

<{POST_SNAPBACK}>


O sa iti dau un PM. Ce iti trimit eu nu sunt variante "low cost" , ci minim 3* . Nu ofer nimic sub asta (e un barem auto-impus de mine pentru mine).

#28
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ok, astept

#29
ajax13

ajax13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.01.2005

cosx, on Jun 2 2005, 20:09, said:

O sa iti dau un PM. Ce iti trimit eu nu sunt variante "low cost" , ci minim 3* . Nu ofer nimic sub asta (e un barem auto-impus de mine pentru mine).

<{POST_SNAPBACK}>



Pt Kusadasi ai oferta ?

#30
Lexutza

Lexutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.06.2005
Salutare
Sunt o membra noua si ma intereseaza parerile voastre despre hotelurile de 3* din Bodrum cu All Inclusive. Cat despre agentii de turism...eu am ales Jeka Turism anul asta. Firma e super buna, am mai fost cu ei in '96 intr-un circuit in Europa.....a fost super, conditii excelente...nu m-am mai distrat asa in nici o excursie. Chiar merita si sunt de ceva ani in bransa ca agentie. Astept raspunsuri de la cei care au mai fost la 3* All inclusive.....oare merita?

#31
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005
de ce oare vreti voi la 3 stele ? Va plac riscurile ? + ca diferenta pana la 4* nu e mare.

#32
sp_detach_db

sp_detach_db

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.03.2005
Ma gandeam sa ma duc in concediul din august in Grecia.
Optiunile ar fi:
1. Thassos - Europa Travel
2. Paralia - Best Comtur

Astept sfaturile/opiniile dvs.

Edited by sp_detach_db, 02 July 2005 - 13:31.


#33
cosx

cosx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 24.02.2005

sp_detach_db, on Jul 2 2005, 13:29, said:

Ma gandeam sa ma duc in concediul din august in Grecia.
Optiunile ar fi:
1. Thassos - Europa Travel
2. Paralia - Best Comtur

Astept sfaturile/opiniile dvs.

<{POST_SNAPBACK}>


De thassos nu as putea sa-ti spun multe.
vila aia de la best comtur e draguta. Mare del Sol.
Mai incearca si Vila Dafni sau Vila Nana Beach. Ambere de la Kara Travel.

#34
sp_detach_db

sp_detach_db

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.03.2005

cosx, on Jul 2 2005, 16:42, said:

De thassos nu as putea sa-ti spun multe.
vila aia de la best comtur e draguta. Mare del Sol.
Mai incearca si Vila Dafni sau Vila Nana Beach. Ambere de la Kara Travel.

<{POST_SNAPBACK}>


Multzam pt raspuns.
Ai fost cu ei In GR ? Daca da in ce an ? Ce perioada: iul/aug ?

#35
zildan

zildan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 961
  • Înscris: 09.03.2004
Paralia e aglomerata de romani.
E un fel de EFORIE NORD.
Incearca Olimpic Beach.

#36
sp_detach_db

sp_detach_db

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 09.03.2005
Multzam,
Alte opinii ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate