Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2755
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Agentiile negociaza altfel cazarea, ei rezervand un numar mai mare de camere, pe perioada mai lunga, decat booking. De aceea uneori e mai avantajos un sejur prin agentie. De exemplu, mie pe booking, in Grecia, tarifele mi se par mai mari decat prin agentie sau direct la proprietar (pe alte site-uri).

#2756
cameliaf

cameliaf

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.11.2017
Buna ziua, vreau sa ma inscriu intr-un circuit in  EMIRATELE ARABE UNITE, imi recomandati, va rog ,o agentie ? Va multuesc,eventual si de ce agentii sa ma feresc

#2757
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Stie cineva sa imi spuna cum se procedeaza in cazul circuitelor realizate de agentii, cu cazarea in cazul unui turist solo? Intreb pentru ca vad tot mai multe agentii care fac tururi in Romania si ma tot intrebam, daca merg singur se face cazare singur in camera si platesc suplimentar sau te baga cu altcineva din grup care e singur si el?

#2758
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Din cate stiu, se specifica pe oferta supliment pentru camera single. Altfel, probabil ca vei fi cuplat cu cineva. Cel mai bine intrebi la agentie.

#2759
certezeanu

certezeanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 01.04.2009

 DarkEnemy, on 09 mai 2021 - 12:23, said:

Salut. Ma uitam acum pe niste excursii prin christian tour si am gasit una in Grecia, 7 nopti, transport ok, zona buna etc etc 250 euro. Aceiasi cazare, dar pe booking, in aceiasi perioada - 500 de euro. Dublu fata de christian tour. Am I missing something here?

A, da, christian tour are in oferta si mic dejun inlus la cei 250 de parai, iar pe booking nu.

Pe site-ul lor, mai mentioneaza ceva de taxe extra in functie de hotelul la care veti fi cazat. Cam ambiguu... adica nu te cazeaza la hotelul pentru care ai si optat prin oferta respectiva?


Cu Christian Tour nu ai nici o garantie cu privire la hotelul selectat. O sa dea vina pe hoteluri ca au facut over-booking dar nu tot timpul e asa. Eu am fost anul trecut cu ei in Turcia, am luat un last-minute si cand am ajuns acolo am aflat ca hotelul respectiv e inchis. Asta in conditiile in care eu am facut rezervarea cu 4-5 zile inainte. Nici macar nu au sunat la hotel sa verifice rezervarea. M-au cazat intr-un alt hotel la 20km distanta situat pe o plaja cu pietris si intrare abrubta in apa, in conditiile in care eu alesesem intetionat o plaja cu nisip fin si intrare lina. Dupa 3 zile de telefoane si putin scandal am reusit sa ajung pe plaja aleasa la un alt hotel din acelasi grup cu cel ales initial dar inferior ca si conditii (pretul de rezervare undeva sub 30% pe site-ul Christian Tour). Si aici au fost probleme pt ca dupa ce cca nu era la nivelul celui platit mi-au dat si o camera mica la mansarda. Au urmat alte telefoane si din ziua urmatoare mi-au schimbat camera. Noroc ca am avut 12 zile pt ca daca aveam 7, petreceam 4 in mutari.
Binenteles ca la intoarcere nu am primit nici o compensatie pt neplaceri.

Aveti grija si la compania lor aeriana AnimaWings ca au foarte multe intarzieri si nu acorda nici o despagubire. Noi am stat 6 ore in Antalya si nu am primit nimic. Am contactat si ANPC-ul si mi-au raspuns negativ pe un motiv hilar : nu am contract cu AnimaWings. Pai daca eu cumpar un bilet de avion la orice companie aeriana de la o agentie, am contract cu compania aeriana?

Concluzie: pt mine Christian Tour si mai nou TUI Travel (pt ca sunt tot ei) nu sunt de incredere si trebuie evitati pe cat posibil.

#2760
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
Christian Tour are franciza TUI in Romania si serviciile de cazare, transfer si unele bilete de charter avion (cele din Europa) sunt aceleasi chiar daca le cumperi din Germania. Important este sa scrie numele unui touroperator german la furnizor si e ok (tui, fti, neckermann, dertour, gulliver, etc)

 kerkyra, on 03 august 2021 - 11:49, said:

Din cate stiu, se specifica pe oferta supliment pentru camera single. Altfel, probabil ca vei fi cuplat cu cineva. Cel mai bine intrebi la agentie.
La circuite exista 3 categorii de camere de obicei : dubla, dubla partaj, single.
La faza cu partajul e la noroc, se cupleaza  pe sex (sau gen dupa pretentiosii mileniali desi in general varsta e 50+ pe aceste circuite)

Edited by radu103, 01 September 2021 - 16:48.


#2761
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Cu agenție mai merge sa te duci pe aici pe aproape prin Europa, o Turciei etc dar ptr locuri îndepărtate preturile mi se par exagerate . Pur și simplu daca nu esti comod și te organizezi singur poți da ieși și  la maibm putin de jumate din prețul lor, și nu împărți camera eventual cu un necunoscut
Am văzut niște oferte 3,4000 euro ptr o săptămână , îți pica fata . Și în camera dublă haha...zici că te duce pe Luna :))

Edited by axisborn, 25 September 2021 - 19:13.


#2762
franci22

franci22

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.01.2022
Hello...ma puteti ajuta va rog cu o recomandarea de agentie care organizeaza calatorii de grup pentru tineri?

#2763
Xella_707

Xella_707

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2022
Salutare!
Azi am intrat pe forum si am citit vreo 2-3 ore, incercand sa obtin cateva informatii despre J'Info Tours intrucat intentionez sa fac un circuit in Canada vara aceasta (cu ocazia implinirii unui numar frumos de ani de la casatorie Posted Image ) iar aceasta agentie pare sa ofere ceva bun. Prefer sa mergem in circuit cu ajutorul unei agentii intrucat nu am experienta necesara pentru organizarea proprie...
Deci, poate cineva sa ma ajute cu detalii despre aceasta agentie?... Parca nu-mi vine sa cred atatea comentarii negative despre ei (cat am reusit eu sa citesc). Sau, exista o alta agentie care ma poate ajuta in sensul intentiei mele?
Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am scapat vreun topic cu cerintele mele dar care nu am reusit sa-l citesc.

#2764
wweww

wweww

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.10.2014
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o recomandare pentru Istanbul ?

In luna Iulie mai precis după  data de 10 as dori sa fac o excursie de 4 zile  3 nopți cu autocarul
si nu știu cu ce agenție sa merg deoarece n-am mai fost niciodată , si tare as vrea
sa nu rămân dezamăgit.

Asadar as dori sa-mi recomandați o agenție de turism serioasa pentru
un sejur plăcut si lipsit de probleme si de griji.

Va mulțumesc anticipat si va doresc vacante plăcute !

#2765
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Am facut o rezervare pentru Antalya 7 nopti, incepand cu data de 18,06, plecare din Suceava

Am achitat ultima transa in 21,05, inca nu am primit voucherul de calatorie
Am intrebat la agentie si mi s-a spus ca se trimite cu 3 zile inainte voucherul, ideea ca touroperatorul (Prestige, destul de mare dealtfel) ar fi trebuit sa aiba plecari si azi, pe 4 si pe 11, dar pe flightradar nu apar zboruri catre ANtalya din Suceava.
Ma pot astepta la surprize sau zvorurile charter nu sunt trecute de acestia

#2766
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Salutări! Ce părere aveți despre "Chef de duca"? Ați mers undeva cu ei?

Edited by honney_bunny, 01 August 2022 - 18:17.


#2767
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008
Agenția de turism Soley Tour, în incapacitate de plată.

https://www.profit.r...turcia-20828382

https://www.wall-str...mania.html#gref

#2768
LHR

LHR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.12.2015
Salutare,
Aveti idee daca JoinUp sunt seriosi?
Nu existau pe piata ultima data cand am fost in Sharm si am gasit ceva oferte la ei.
Multumesc

#2769
ariella1969

ariella1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.07.2010
Am fost in anul perioada 12-19 octombrie 2023 cu agentia PREMIO TRAVEL iin circuitul organizat pe Coasta Amalfiteana. Nu va recomand aceasta agentie. Au dat dovada de o proasta organizare a excursiei si un dezinteres total in asigurarea confortului calatorilor. In primul rand s-a aterizat pe Roma (logic era pe Napoli), am facut 350 km pe autostrada pana la hotel, peste 5 ore. Am ajuns foarte obositi si am sarit si peste prima excursie a zilei.   Hotelul a fost foarte departe de orice obiectiv, se pierdeau cate 2 ore dus 2 ore intors in fiecare zi pe drum. Situat langa autostrada, intr-o pustietate. Daca nu achizitionezi toate excursiile de la agentie, singura optiune este sa stai in camera pentru ca nu ai nici-o posibilitate sa pleci de la hotel.  Mancarea la hotel infiorator de proasta. Micul dejun consta intrr-un mezel si un cascaval, oua fierte, rosii si castraveti, plus o cafea apa chioara,  Seara mancarea era la impuse. Iti aduceau mancarea la masa si nu aveai de unde alege altceva. Mananci sau mori de foame, parca eram la cantina saracilor. Pretul final dupa plata excursiilor optionale a ajuns la 1023 de euro, deci nu este o excursie ieftina. M-a deranjat si faptul ca in autocar, la sosire,  a trebuit sa platim BACSIS OBLIGATORIU cate 25 euro/persoana. Eu zic ca bacsisul se da la sfarsitul excursiei, daca esti multumit de tot si toate. Pe siteul agentiei toate date excursiei sunt ambigue, se aterizeaza la Roma/Napoli, hotelul e Grand Osman sau similar...total ambiguu.

#2770
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,596
  • Înscris: 23.12.2010
Pacat de experienta dvs dar alta data va recomand sa alegeti o agentie cunoscuta cu recenzii bune/foarte bune

#2771
ariella1969

ariella1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.07.2010

 fab1an, on 09 noiembrie 2023 - 15:36, said:

Pacat de experienta dvs dar alta data va recomand sa alegeti o agentie cunoscuta cu recenzii bune/foarte bune

Culmea este ca nu am gasit pareri negative despre agentie si recunosc ca este prima data cand achizitionez o excursie fara sa ma documentez bine de tot. A fost luata din scurt sub imboldul dorintei de a vedea Amalfi. Prostia mea. Pe care am platit-o!

#2772
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Wow, la asa "conditii", si la cat de ieftin e totusi pe acolo, pe cont propriu iesi la maxim 500 euro!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate