Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Invatamant de cacao

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
IoanaMocanuIoana

IoanaMocanuIoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2009
salut !
M-am gandit ca poate pot sa imi vars nervii pe acest subiect cu voi ... deci .. eu am 14 ani si inca de la anii astia am inceput sa realizez in ce tara de cacat suntem noi .. dupa tot ce s-a promis ca se va face in scolii nu am ajuns decat sa speram ca poate pana la urma ... peste cateva decenii o sa fie un sistem mult mai bun ...  
Trec clasa a 8 a si realizez ca anul asta trebuie sa invat mult mai bine .. pai cum sa invat mai bine daca nu am cum ???
in general clasele de a 8 a fac orele dimineata ca sa aiba timp elevii sa invete mai mult ... eh na .. zau ?? la mine la scoala  nu e asa nene ... noi o sa facem dupamiaza ca pana acum ..  
In clasa a 7 a programul meu era oribil .. da acum ??? De ce se discuta despre copii ca vai draga nu invata , nu le place la scoala ?? pai cum sa iti placa la scoala?? esti nebun ??!!  
URASC SCOALA !!! nici macar nu am timp sa imi invat ce am pentru scoala .. da in plus ..??? pai in clasa a 7 a programul meu era asa : ma trezeam la 8 dimineata si pana la 8 30 -9 cel mult faceam patul, ma imbracam , imi puneam sa mananc ... de la 9 ma apucam sa invat pana pe la 10 daca aveam noroc sa fac ore mai tarziu .. MANCAM PE LA 10 DE PRANZ !!!!!!!!!!!si fugeam la scoala .. ( pe la 10 30 se incepeau orele ) apoi la scoala intre 6 si 7 ore pe zi ... ore in care aveam ceva de genu : prima ora : sport .. a doua: mate : a treia : fizica : a patra : chimie : a cincea: desen a sasea: romana + ore suplimentare si dupa pe la 5 - 6 ajungeam acasa ma culcam jumatate de ora cand nu mai rezistam si cica mancam de pranz apoi ma apucam de teme si terminam pe la 9 - 10 ... Ma culcam si gata ! inca o zi ....
Nu mai inteleg nimic !! acum nici nu mai dam teze cica :: ( siasa la teze s-a copiat in draci ) ... nu stie nimeni ce se va intampla ...

Acum in clasa a 8 a o sa fie si mai greu ./.... ma intelege cineva ??

Voi ce parere aveti ?? ) sunt eu prea stresata ??


peace !!!



P.S: Nu sunt un elev prost .., nici unul excelent ..  ma invart in juru lu 9 si ceva ...

Edited by IoanaMocanuIoana, 28 August 2009 - 00:05.


#2
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
ho cu tata!
asa am patit si eu..incepeam orele la ora 12-1 si veneam acasa la 6-7..asta inca din clasa a 3-4a...
o sa treaca si astea
eu acum am 7 ore pe zi..zi de zi..ajung acasa la 4.mananc, ma culc putin si apoi cica ma apuc de scoala..pe la 10 mai intru la calculator si la fe trece ziua..nu te mai plange///
poate fi si mai rau..gandeste-te ca voiau sa scoata si sportul...

mult succes la inceperea noului an scolar.

#3
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Trista viata mai au adolescentii de azi!!!
  Auzi, "invat" "ma apuc de scoala"-buuueeeeyy voi sunteti sanatosi?! Pe vremea mea, daca n-aveam chef nu ma duceam la scoala(intr-a opta) fiindca aveam un montaj electronic de construit. :thumbup:
  Pe vremea aia se faceau ore si sambata, yes, sure, profele se duceau, eu developam filme in baie :thumbup: Traforaj? faceam acasa!Vroiai note bune????lada de brifcor(un fel de Fanta) si salamu` de Sibiu-la diriga-era de ajuns.
  Ia mai da-i dreaq cu scoala lor, acum am firma, o duc destul de bine cu toata criza, decat vreun ochelarist intr-o banca, palid ca moartea, cu diplome pe pereti, e de 1000x mai bine asa.
La ora de mate reparam un ceas de mana cu sapte melodii.Profa nu zicea nimic, fiindca avea in sacosa sunca de Praga pe care i-o dadusem dimineata. :naughty:

#4
toonamy1

toonamy1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 17.07.2009
frate nu-ti dori ore de dimineata eu intru a9a si in a7a si a8a am avut ore de la 7 scoala departe ia gandeste-te iarna crima frate sa te scoli la 5.30

#5
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Mama imi amintesc si acum cum a fost anu trecut,in a8a cand aveam ore de dimineata. :( Scularea la 6:45,incredibil.La scoala primele ore le dormeam,mai ales iarna.Sa te duci la 7 la scoala pe frig,intuneric cand ai fi stat in pat la caldurica.Bine ca acum in a9a invatam dupa-amiaza,cel putin asa cred. :D

#6
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Eu tot nu inteleg de ce se duc oamenii la scoala. Mai ales ca nu se face nimic. Dar oricum, e doar parerea mea :))

#7
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Tu urasti sistemul de invatamant romanesc pentru ca ai ore nu stiu cand????
Iti spun eu de ce am afirmat ca "suntem intr-o tara de cacat" (cum spui tu) in ceea ce priveste sistemul de invatamant romanesc:
1. in 4 ani de liceu nu am facut absolut NIMIC la orele de engleza, comandam manuale de 500-600 de mii (pe vremea aia era destul de mult) si niciodata, intr-un an de zile, nu treceam mai departe de unitatea 2...intr-a 11a mi-am surprins profa cand dadea pe gat vodca pe holul scolii, ce-i drept, retrasa intr-un colt si nu in timpul pauzei...dupa ce am facut reclamatii in fiecare an, profa nu se schimba pentru ca avea pile sus puse...
2. in 4 ani de liceu nu am facut NIMIC la informatica, profa era prea preocupata sa ne ameninte ca ea se sinucide (ii murise mama), apoi sa ne povesteasca despre relatiile ei cu italienii de pe chaturi, iar la ore ne arata poze cu ei si pupa monitorul....ne-a zis chiar ca e gravida, dar cum nu se vedea niciun semn, am aflat apoi ca a facut "sex virtual"...deci o luase razna!...mentionez ca am fost la profilul mate-info !
3. profa de romana ne zicea bancuri porcoase, barfea toti profesorii si puteam discuta cu dansa absolut orice!
4. in clasa a 12a la geografie, ne-a fost adusa o profesoara care predase numai la clasele 1-4 in mediul rural, si noi, cu bacul batand la usa, am desenat la harti intr-a 12a de devenisem artisti...
5. lista poate continua....
6. O ultima precizare: am invatat la cel mai bun liceu din Prahova, cu prestigiu, cu istorie.......

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostGolem, on 28th August 2009, 02:15, said:

Trista viata mai au adolescentii de azi!!!
  Auzi, "invat" "ma apuc de scoala"-buuueeeeyy voi sunteti sanatosi?! Pe vremea mea, daca n-aveam chef nu ma duceam la scoala(intr-a opta) fiindca aveam un montaj electronic de construit. :thumbup:
  Pe vremea aia se faceau ore si sambata, yes, sure, profele se duceau, eu developam filme in baie :thumbup: Traforaj? faceam acasa!Vroiai note bune????lada de brifcor(un fel de Fanta) si salamu` de Sibiu-la diriga-era de ajuns.
  Ia mai da-i dreaq cu scoala lor, acum am firma, o duc destul de bine cu toata criza, decat vreun ochelarist intr-o banca, palid ca moartea, cu diplome pe pereti, e de 1000x mai bine asa.
La ora de mate reparam un ceas de mana cu sapte melodii.Profa nu zicea nimic, fiindca avea in sacosa sunca de Praga pe care i-o dadusem dimineata. :naughty:

da, da... si marmota.. tot asa.

on: deci inveti 4 ore pe zi. si cu cele 5-6 ore de la scoala e cam mult, psihologic vorbind. insa eu invatam dimineata, si intr-adevar tot pana pe la 9-10 seara stateam sa invat, dar de pe la 3 cel mult 4.  in liceu nu eram printre primii, si nici macar la mijloc. asta e. :)))

pan' la urma de ce te plangi? teze unice, nu, ore sambata, nu, parintii va lasa peste tot si va cumpara de toate ca asa e moda... deci, ce te anume te streseaza?

#9
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

View PostIoanaMocanuIoana, on 28th August 2009, 01:04, said:

salut !
Va culcati in jur de 22:30, va treziti la ora 08:00 si mai dormiti si dupa-masa? Mergeti la un doctor, luati niste vitamine, ceva...
Apropo, vad ca postatul pe forum la ora 01:00 e ok.

View Posttoonamy1, on 28th August 2009, 02:29, said:

frate nu-ti dori ore de dimineata eu intru a9a si in a7a si a8a am avut ore de la 7 scoala departe ia gandeste-te iarna crima frate sa te scoli la 5.30
Asa o sa va treziti si cind veti merge la munca.

View Postmarele, on 28th August 2009, 12:12, said:

Mama imi amintesc si acum cum a fost anu trecut,in a8a cand aveam ore de dimineata. :( Scularea la 6:45,incredibil.La scoala primele ore le dormeam,mai ales iarna.Sa te duci la 7 la scoala pe frig,intuneric cand ai fi stat in pat la caldurica.Bine ca acum in a9a invatam dupa-amiaza,cel putin asa cred. :D
Nu pricep. La 06:45 va trezeati si la 07:00 plecati spre scoala? Apropo de asta, colegul de mai sus care se trezea la 05:30 ce sa mai spuna?
Apropo, orele in care dormeati erau cele in care se spunea ca dupa semnele de puctuatie se lasa spatiu?


Pacat, "tinara generatie" e cam pierduta din start. Voi de trezit de dimineata va plingeti? La dracu', incep sa vorbesc ca un bosorog dar zau ca nu regasesc nimic din trecut privindu-va. Nici bune dar nici macar rele.

#10
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Nu e vorba de asta, poti invata cand vrei, cum vrei. Eu aproape niciodata nu ajungeam la primele ore - in generala, in clasa a 8-a intram la ora 8 daca mai tin bine minte, dar mama intra la serviciu la 8.30 deci pana la 9 sau 9.30 nu ajungeam la scoala decat in situatii de urgenta :)) Recuperam acasa. Ma rog, eu am fost si mai mult autodidacta in sensul ca mereu cand plecam de la meditatii imi placea sa ajung acasa si sa imi ridic anume probleme legate de materia respectiva, sa muncesc singura, intr-un sens, ma preocupam. Dar asta nu tine de educatie, ci de modul in care ai fost crescut si ceea ce vrei sa faci in viata.

In generala, ma omoram pentru notele de 10, mai ales ca vroiam mereu premiul I. Nu ca mi-ar fi cerut-o parintii, dar pentru orgoliul meu personal. In plus, stiind ca o sa imi fie de folos pentru intrarea la liceu, mi-am dat seama ca e mai ok sa ma 'omor' invatand cate un pic, ca sa ajung la un liceu prost. Mai mult, nu era vorba ca vroiam numai acele note, dar daca puteam, de ce nu? Intr-adevar, am avut si o nota de 3 la fizica, pentru ca pur si simplu nu am avut timp sa asimiliez capitolul respectiv, iar problemele pe care ni le-a dat profesoara erau de olimpiada de clasa a 8-a. Iar noi aveam capacitate. Dar dupa ce am vazut asta, am zis ca macar il invat pentru cultura mea generala si a fost mult mai simplu.

In liceu, mergeam pe stilul urmator: vreo 2-3 saptamani nu prea ma duceam la scoala decat la materiile la care trebuia sa iau note, pe urma 2-3 ma duceam la toate orele samd. Pentru ca aveam nevoie de timp pentru mine, sa imi rezolv treburile, sa imi dau atestatele, sa muncesc si altele. Iar la liceu oricum nu faceam decat 3 materii. La care am vorbit cu profesorii, m-au inteles, mai ales ca eram receptiva si oricum eram prima pe clasa la acele materii. Asa ca eu nu inteleg de ce elevii se plang de program. Nu iti convine? Fa in asa fel incat sa iti convina si sa se muleze dupa programul tau. Dar fara sa exagerezi, fara sa calci pe coada sau te miri mai stiu eu ce. Sa fie un echilibru. Ca sa ai un program fix o sa ajungi sa il ai la 24 de ani dupa ce termini facultatea. Fa ce iti place, ce iti trebuie pentru viitor.

#11
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
@934 ma sculam la 6:45 si la 7:20 plecam spre scoala,la 7:30 incepeam orele.Unde am lasat eu spatiu?Doar la emoticon atat.

#12
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

View Postmarele, on 28th August 2009, 21:53, said:

@934 ma sculam la 6:45 si la 7:20 plecam spre scoala,la 7:30 incepeam orele.Unde am lasat eu spatiu?Doar la emoticon atat.

Ironia era ca nu ai lasat spatiu dupa semnele de punctuatie :)

#13
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View Postmarele, on 28th August 2009, 21:53, said:

@934 ma sculam la 6:45 si la 7:20 plecam spre scoala,la 7:30 incepeam orele.Unde am lasat eu spatiu?Doar la emoticon atat.
Si eu ma trezeam la 6.00,la 6.30 plecam de acasa prin zapada pana la genunchi...

#14
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Stai ca nu m-am prins.Trebuia sa las spatiu?? :mellow:

#15
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006
Desi n-are legatura cu topicul, da, dupa fiecare semn de punctuatie se lasa spatiu.

#16
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
In , fine , gata , cu offtopicul .

#17
IoanaMocanuIoana

IoanaMocanuIoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.08.2009
NU pot nici sa fac ca voi frate sa nu invat ca dupaia ma duc la liceu gen Dacia IMGB si deastea .. ce vreti sa ajuns tractorista sau femeie de servici ??si nu sunt tocilara ... nici copil dinala care sta cuminte in banca si nu are tupeu sa raspunda profesorilor da totusi ?? si nu mai faceti atata ca vai maacar nu te trezesti la 5 ,6 pai frate nu ma trezesc la ora aia da nici timp liber n-am poate ca daca m-as trezi la 6 as avea o ora in plus da siaasa dorm in banca ...

SI apropo : cand o sa ajung si eu la un liceu cat de cat bun .. ceva cu media intre 8 50 si 9 , 20 cam asa voi credeti ca o sa ma mai omor cu notele ?? conteaza sa treci ..

#18
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,881
  • Înscris: 22.01.2007
Nu inteleg cum te plangi ca nu ai timp de invatat.Eu in clasa a8a in maxim 2 ore terminam si de scris si de invatat si media de admitere a fost destul de ok.(8.88)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate