Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

catei de talie mica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Kitii

Kitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2009

View Postiulia_400, on 5th September 2009, 00:10, said:

fara suparare, dar eu iar te trimit la cautat info :)
dentitia la astia mici incepe sa se schimbe de pe la 4 luni, depinde de caine, iar procesul de schimbare dureaza pana pe la 8 luni. al meu la 6 luni avea totul schimbat. daca ai grija de caine si ii masezi gingia, il speli cu periuta si ii dai cainelui jucarii speciale de ros, si in special daca il duci la veterinar cum trebuie, o parte din probleme se pot preveni sau trata la timp.

tunsoarea: un caine periat zilnic, poate sta si cu blana lunga. oricum cainii nu se prea scot vara la amiaz afara.sau macar scos la umbra si avuta sticluta cu apa dupa tine. oricum, cainii nu se tund scurt scurt. atentie ca si ei fac arsuri de piele.

ma lamuresti te rog cu ceva: cainele cum ti l-a dat? calitate pet sau calitate show? daca e calitate show du-l in cateva expozitii sa-i obtii dreptul de monta. daca ai pedigree la el. altfel puii nu vor avea pedigree la randul lor. si intereseaza-te de caldurile la femele, cand are ciclulet si cand e voia sa o dai la monta.

PS pune cateva poze cu fetita ta la galeria de prieteni :)
Bun, eu inca nu am sesizat astfel de probleme in ceea ce priveste dentitia, insa v-am spus cazul unor cunostinte care au aceeasi rasa,de aceeasi marime (sau ma rog,aproximativ :)) ), si la 7 luni si ceva i-au aparut vreo 6 dinti in plus,au fost nevoiti sa ii scoata la veterinar si am inteles ca a fost foarte neplacut de ..privit ;D. Ah, da, am uitat de periat,dar oricum,consider ca vara tot trebuie sa-l tunzi cand sunt caldurile acelea mari,nu?Cainele meu nu suporta periuta,pun putina pasta speciala pe deget si ii dau eu pe dintisori,ma prefac ca ma joc cu ea,altfel nu sta. Cainele este calitate pet, dar nici nu m-am gandit vreun moment s-o duc la vreo expozitie, ce-i drept am fost la una in Bucuresti,dar doar sa vedem, nu si pentru altceva :)).Si da,are pedigree,dar nu cred ca o voi lasa sa faca pui,e intr-un fel prea multa munca si efort depus,nici n-as avea cui sa vand,nu vreau sa "dezvolt" o afecere de pe urma ei. Daca reusesc ,promit ca pun cateva poze recente mai tarziu.

#20
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostKitii, on 6th September 2009, 14:48, said:

dar nu cred ca o voi lasa sa faca pui,e intr-un fel prea multa munca si efort depus,nici n-as avea cui sa vand,nu vreau sa "dezvolt" o afecere de pe urma ei. Daca reusesc ,promit ca pun cateva poze recente mai tarziu.
Ce ti-e si cu lipsa de informare.Nu lasati catelele sa faca un rand de pui,dar dupa aia stati si va intrebati de ce au facut complicatii pe la 8-9 ani.Dar na,dam 1500 de coco  pe catel fara ca macar sa stim cum sa avem grija de el.

#21
ghetiany

ghetiany

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.03.2010
daca te mai intereseaza am catei bichoni de vanzare super frumosi de 2 luni pretul e 600 ron sunt din neamt ma poti contacta la nr 0233240788

Attached Files



#22
yorkielover22

yorkielover22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2012
Hei,nu are sens sa va mai contraziceti pe tema cateilor! Eu am un yorkie de 5 kg si are 1 an si 2 luni,imens,daca ma iau dupa medicii care imi spun ca este iesit din standarde! Nimeni nu isi explica cum a ajuns la greutatea asta,deoarece mama lui avea 3kg,la fel ca si tatal lui...Nu este un caine gras,din contra,mananca doar royal canine,ceea ce recomand tuturor crescatorilor de yorkshire,nu carne,sau alte firme ieftine ce produc mancare pentru  caini! Desi ma asteptam sa creasca doar pana la3kg maxim,il iubesc enorm si la 5 kg,iar pt mine e mic chiar daca altii il considera mare,e ca si copilasul meu!Sunt caini dificili,care necesita foarte multa atentie si dragoste,da si foarte multa miscare,contrar gandirii celor care ii cumpara in ideea ca sunt caini de apartament,fac parte din rasa TERRIER care e cunoscuta pt dinamismulei si pt indrazneala de care da dovada in cazuri limita!Desi e un caine mic,acum 1 luna eram la un prieten acasa cand boxerul acestuia a inceput sa maraie la mine,in urmatoarea secunda catelusul meu a sarit la gatul boxerului si i-a despicat o ureche,bineinteles ca si el a fost ranit,dar nesemnificativ,deci sunt caini cu atitudine desi sunt mici!Este adevarat caci cu cat sunt mai mici(1,2,3kg)sunt predispusi la boli intestinale si au o imunitate mult mai scazuta!Singura problema pe care am avut-o cu  el a fost otita,care netratata la timp mi-a dat multe batai de cap dar si am cheltuit foarte mult,aprox500 de euro,pentru ca am umblat la vreo 3 medici deoarece nimeni nu il trata pt bacteria respectiva,ci pt otita generala,desi el avea si ciuperca!Cu dintii nu am avut probleme mari,pe la vreo 8 luni i-au cazut aproape toti,mai putin 3 care aveau radacina foarte adanca si a trebuit sa ii fac anestezie generala si sa i se extraga,iara vreo 50 de euro!Pana la varsta de 1an si2 luni,vaccinurile,deparazitarile,mersul lunar la salon pentru spalare,pt a-l tunde si a-i curata urechile,taiatul unghilor,cipul,dar si mancarea care costa lunar cam 150lei m-au costat cam 1000 de euro,deci daca mai pun si problemele cu otita,ajungem la vreo 2000 de euro intr-un an,deci daca nu aveti suficienti bani nu va luati un astfel de caine!Catelusului meu i s-a deschis parul foarte repede,la vreo 6 luni,deci nu va asteptati sa ramana negru foarte mult timp!Desi nu se incadreaza in standardele medicilor si am cheltuit detul de mult cu el,nimic nu se compara cu bucuria din ochii lui cand ma vede dupa o zi de lucru,cu bucuria cand ii spun ca mergem afara sa alergam,cu fidelitatea lui,cu faptul ca fiecare zi cand ma vede tremura de bucurie,nimic nu se compara cu el...Dar ca sa ramanem realisti,sfatul meu este sa nu va luati un yorkshire daca nu aveti bani si timp sa ii acordati pentru ca vor suferi enorm,va pup!



Hei,nu are sens sa va mai contraziceti pe tema cateilor! Eu am un yorkie de 5 kg si are 1 an si 2 luni,imens,daca ma iau dupa medicii care imi spun ca este iesit din standarde! Nimeni nu isi explica cum a ajuns la greutatea asta,deoarece mama lui avea 3kg,la fel ca si tatal lui...Nu este un caine gras,din contra,mananca doar royal canine,ceea ce recomand tuturor crescatorilor de yorkshire,nu carne,sau alte firme ieftine ce produc mancare pentru  caini! Desi ma asteptam sa creasca doar pana la3kg maxim,il iubesc enorm si la 5 kg,iar pt mine e mic chiar daca altii il considera mare,e ca si copilasul meu!Sunt caini dificili,care necesita foarte multa atentie si dragoste,da si foarte multa miscare,contrar gandirii celor care ii cumpara in ideea ca sunt caini de apartament,fac parte din rasa TERRIER care e cunoscuta pt dinamismulei si pt indrazneala de care da dovada in cazuri limita!Desi e un caine mic,acum 1 luna eram la un prieten acasa cand boxerul acestuia a inceput sa maraie la mine,in urmatoarea secunda catelusul meu a sarit la gatul boxerului si i-a despicat o ureche,bineinteles ca si el a fost ranit,dar nesemnificativ,deci sunt caini cu atitudine desi sunt mici!Este adevarat caci cu cat sunt mai mici(1,2,3kg)sunt predispusi la boli intestinale si au o imunitate mult mai scazuta!Singura problema pe care am avut-o cu  el a fost otita,care netratata la timp mi-a dat multe batai de cap dar si am cheltuit foarte mult,aprox500 de euro,pentru ca am umblat la vreo 3 medici deoarece nimeni nu il trata pt bacteria respectiva,ci pt otita generala,desi el avea si ciuperca!Cu dintii nu am avut probleme mari,pe la vreo 8 luni i-au cazut aproape toti,mai putin 3 care aveau radacina foarte adanca si a trebuit sa ii fac anestezie generala si sa i se extraga,iara vreo 50 de euro!Pana la varsta de 1an si2 luni,vaccinurile,deparazitarile,mersul lunar la salon pentru spalare,pt a-l tunde si a-i curata urechile,taiatul unghilor,cipul,dar si mancarea care costa lunar cam 150lei m-au costat cam 1000 de euro,deci daca mai pun si problemele cu otita,ajungem la vreo 2000 de euro intr-un an,deci daca nu aveti suficienti bani nu va luati un astfel de caine!Catelusului meu i s-a deschis parul foarte repede,la vreo 6 luni,deci nu va asteptati sa ramana negru foarte mult timp!Desi nu se incadreaza in standardele medicilor si am cheltuit detul de mult cu el,nimic nu se compara cu bucuria din ochii lui cand ma vede dupa o zi de lucru,cu bucuria cand ii spun ca mergem afara sa alergam,cu fidelitatea lui,cu faptul ca fiecare zi cand ma vede tremura de bucurie,nimic nu se compara cu el...Dar ca sa ramanem realisti,sfatul meu este sa nu va luati un yorkshire daca nu aveti bani si timp sa ii acordati pentru ca vor suferi enorm,va pup!

#23
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
Vai valeu.....ai Certificat de Origine la caine? Agresivitate??? Auch, problemute in paradis, vezi ca unele cauze sunt genetice altele pot fi proasta educatie. Blanita decolorata asa tare...hmmmm.....a venit fara cip? hmmmmmm....iaca numai semne de intrebare.

Apropo draguta, nu exista standarde ale medicilor veterinari privind rasele canine.....din pacate multi scriu pe forumuri, dau sfaturi, dar ei sunt cam pe dinafara.....

#24
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 07.09.2021
Bună ziua , Caut un mascul mini yorkshire pentru monta în special pentru București și împrejurimi.

Mulțumesc de ajutor !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate