Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

catei de talie mica

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
satanika

satanika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.07.2009
caut catel/catelusa de talie mica pui daca are cineva va rog sa-mi spuneti multumesc

#2
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 satanika, on 25th August 2009, 13:17, said:

caut catel/catelusa de talie mica pui daca are cineva va rog sa-mi spuneti multumesc


de unde esti?

#3
satanika

satanika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.07.2009
vatra dornei

#4
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
vrei sa adopti sau sa cumperi un catel de rasa?

#5
satanika

satanika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.07.2009
adopt&cumpar

#6
XplodKID

XplodKID

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 22.08.2009
Si eu caut sa adopr un pui de catelusa, de talie mica, maxim 6 luni, orice rasa (comuna, pechinez, etc ) Sunt din Craiova.

#7
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 XplodKID, on 27th August 2009, 22:31, said:

Si eu caut sa adopr un pui de catelusa, de talie mica, maxim 6 luni, orice rasa (comuna, pechinez, etc ) Sunt din Craiova.

Off topic si mii de scuze moderatorului sau moderatoarei.
Se vede ca esti din banie.Ati avut o echipa de fotbal super, Balaci, Crisan,Silviu Lung .Singura echipa romaneasca pt care am plans cand nu sa calificat in semifinalele sau finala nu stiu carei cupe .Avand nevoie de 2-o sau 2-1 .Era 1-1 si in ultimele minute Balaci a tras o bara :crybaby:  :crybaby: Asta se intampla cu peste 23 de ani in urma.

Succes la adoptie si sa sti ca faci o fapta buna

 zippo68, on 27th August 2009, 23:49, said:

Off topic si mii de scuze moderatorului sau moderatoarei.
Se vede ca esti din banie.Ati avut o echipa de fotbal super, Balaci, Crisan,Silviu Lung .Singura echipa romaneasca pt care am plans cand nu sa calificat in semifinalele sau finala nu stiu carei cupe .Avand nevoie de 2-o sau 2-1 .Era 1-1 si in ultimele minute Balaci a tras o bara :crybaby:  :crybaby: Asta se intampla cu peste 23 de ani in urma.

Succes la adoptie si sa sti ca faci o fapta buna

Ah era sa-l uit si pe Ticleanul cel mai bun HALF ,care mai era si chior.Probleme cu un ochi dar un fotbalist suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper

#8
greph

greph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.09.2008

 XplodKID, on 27th August 2009, 23:31, said:

Si eu caut sa adopr un pui de catelusa, de talie mica, maxim 6 luni, orice rasa (comuna, pechinez, etc ) Sunt din Craiova.

Buna,
Ia legatura cu cei de aici: http://dogonelover.blogspot.com/, vezi daca au vreun catel pe placul tau.

#9
rumba

rumba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 29.03.2007

 XplodKID, on 27th August 2009, 23:31, said:

Si eu caut sa adopr un pui de catelusa, de talie mica, maxim 6 luni, orice rasa (comuna, pechinez, etc ) Sunt din Craiova.
Poate iti place vreunul...

http://picasaweb.goo...m/caini.adoptii

Cateii sunt insa in Bucuresti...

#10
em_em

em_em

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.02.2007

 rumba, on 29th August 2009, 01:24, said:

Poate iti place vreunul...

http://picasaweb.goo...m/caini.adoptii

Cateii sunt insa in Bucuresti...
In ce zona sunt cateii in Bucuresti si cum se procedeaza in caz ca as vrea sa iau unul?

#11
Kitii

Kitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2009
Hm, eu nu cunosc crescatori sau canise, dar te pot ajuta indrumandu-te spre o rasa de talie mica: Yorkshire. Sunt micuti, jucausi si afectuosi. Eu am o femela, de 4 luni, asa-zisi "teacup", nu exista catei cu o astfel de denumire, dar sunt alintati astfel datorita marimii lor foarte mici.Catei din aceasta rasa au vedete precum Paris Hilton... Poti cauta pe anunturile de pe internet ,dar trebuie sa ai mare grija,sa nu te alegi cu vreo corcitura intre bichon si pechinez :)). Eu una as recomanda oricui un caine din aceasta rasa, sunt pe diferite marimi:)), Silky Yorshire-cei mai mari, Yorkshire normali, mini Yorkshire (putin mai mari de 30cm) si asa-zisii Teacup, cei mai mici, nu depasesc 1-1,5 lbs... Stiam un site al unei canise Yorkshire cu Pedigree, daca dau de el incerc sa trimit linkul.
:D

#12
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 Kitii, on 2nd September 2009, 17:32, said:

Hm, eu nu cunosc crescatori sau canise, dar te pot ajuta indrumandu-te spre o rasa de talie mica: Yorkshire. Sunt micuti, jucausi si afectuosi. Eu am o femela, de 4 luni, asa-zisi "teacup", nu exista catei cu o astfel de denumire, dar sunt alintati astfel datorita marimii lor foarte mici.Catei din aceasta rasa au vedete precum Paris Hilton... Poti cauta pe anunturile de pe internet ,dar trebuie sa ai mare grija,sa nu te alegi cu vreo corcitura intre bichon si pechinez :)). Eu una as recomanda oricui un caine din aceasta rasa, sunt pe diferite marimi:)), Silky Yorshire-cei mai mari, Yorkshire normali, mini Yorkshire (putin mai mari de 30cm) si asa-zisii Teacup, cei mai mici, nu depasesc 1-1,5 lbs... Stiam un site al unei canise Yorkshire cu Pedigree, daca dau de el incerc sa trimit linkul.
:D


Doamne, imi spui si mie de unde le scoti? nu mai vorbi fara sa chiar fi informata.Gandeste-te ca informezi gresit o alta persoana.
NU exista 'n' marimi de Yorckshire.Cei mici sunt obtinuti intentionat la acele marimi si dezvolta multe probleme de sanatate datorate staturii micute.
nu ma apuc sa pun link-uri sa vezi si tu caracteristicile rasei.Un simplu search pe Google te va lumina.
Pe urma nu stiu de unde ai tu catelul dar un catel luat cu acte dintr-o canisa este foarte scump.
Apoi sa sfatuiesti o persoana sa caute anunturi pe net dovedeste dezinteres total.Daca esti interesat sa cumperi catei cauti canisa nu googalesti "vand catel rasa cutare"
mai exista pe un topic pe acesta arie o mica dezbatere cu referire la aceasta rasa.

Edited by Angelina1986, 02 September 2009 - 18:35.


#13
Kitii

Kitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2009

 Angelina1986, on 2nd September 2009, 19:33, said:

Doamne, imi spui si mie de unde le scoti? nu mai vorbi fara sa chiar fi informata.Gandeste-te ca informezi gresit o alta persoana.
NU exista 'n' marimi de Yorckshire.Cei mici sunt obtinuti intentionat la acele marimi si dezvolta multe probleme de sanatate datorate staturii micute.
nu ma apuc sa pun link-uri sa vezi si tu caracteristicile rasei.Un simplu search pe Google te va lumina.
Pe urma nu stiu de unde ai tu catelul dar un catel luat cu acte dintr-o canisa este foarte scump.
Apoi sa sfatuiesti o persoana sa caute anunturi pe net dovedeste dezinteres total.Daca esti interesat sa cumperi catei cauti canisa nu googalesti "vand catel rasa cutare"
mai exista pe un topic pe acesta arie o mica dezbatere cu referire la aceasta rasa.

Poate ar fi trebuit si eu sa-ti spun ca este vorba de Yorkshire, si nu Yorckshire,dar as parea infatuata.Ai dreptate,cainii de talie mai mica decat cei normali din aceasta rasa prezinta riscul mai mare de a se imbolnavi,dar la toti (in general) exista probleme evidente in ceea ce priveste dantura,dintii pot creste unii peste altii de pe la 7-8 luni,atunci cand ii cresc si de crescatorul de la care am cumparat cainele am aflat ca sunt oarecum denumiti astfel pentru a se diferentia,stiu prea bine ca nu exista astfel de denumiri.. Si nu sunt crescuti intentionat, depinde din ce parinti provin (mai exact,marimea acestora), nu sunt hraniti intr-un anume fel sau mai stiu eu ce procedee pentru a ramne mici,doamne fereste bis! Daca este chiar interesant, cainele l-am cumparat de la un crescator obisnuit cu acesti caini Yorkshire, 1500? ,excluzand actele(pasaport,certificate,cip,vaccin,etc),deci consider ca stiu despre ce vorbesc.E usor ilogic ceea ce spui, nu e normal ca acesti caini de statura mai mica decat cea obisnuita sa fie mai vulnerabili?! Se poate deduce.Au nevoie de  multa atentie,afectiune,hrana adecvata,no chicken sau se pot imbolnavi si mor. Bun, sper ca n-am dat curs vreunei polemici, spun ce stiu, nu ma trimite la informare :deadtongue:

Edited by Kitii, 03 September 2009 - 23:45.


#14
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 Kitii, on 3rd September 2009, 23:42, said:

Poate ar fi trebuit si eu sa-ti spun ca este vorba de Yorkshire, si nu Yorckshire,dar as parea infatuata.Ai dreptate,cainii de talie mai mica decat cei normali din aceasta rasa prezinta riscul mai mare de a se imbolnavi,dar la toti (in general) exista probleme evidente in ceea ce priveste dantura,dintii pot creste unii peste altii de pe la 7-8 luni,atunci cand ii cresc si de crescatorul de la care am cumparat cainele am aflat ca sunt oarecum denumiti astfel pentru a se diferentia,stiu prea bine ca nu exista astfel de denumiri.. Si nu sunt crescuti intentionat, depinde din ce parinti provin (mai exact,marimea acestora), nu sunt hraniti intr-un anume fel sau mai stiu eu ce procedee pentru a ramne mici,doamne fereste bis! Daca este chiar interesant, cainele l-am cumparat de la un crescator obisnuit cu acesti caini Yorkshire, 1500? ,excluzand actele(pasaport,certificate,cip,vaccin,etc),deci consider ca stiu despre ce vorbesc.E usor ilogic ceea ce spui, nu e normal ca acesti caini de statura mai mica decat cea obisnuita sa fie mai vulnerabili?! Se poate deduce.Au nevoie de  multa atentie,afectiune,hrana adecvata,no chicken sau se pot imbolnavi si mor. Bun, sper ca n-am dat curs vreunei polemici, spun ce stiu, nu ma trimite la informare :deadtongue:

in primul rand faptul ca te legi de cum am scris eu numele rasei e total irelevant.Imi cer iertare pentru neatentia mea promit ca nu se va mai intampla.
in al 2 lea rand daca te uiti la postul tau intial vei vedea clar ca tu ai mentionat  citez "caine din aceasta rasa, sunt pe diferite marimi:)), Silky Yorshire-cei mai mari, Yorkshire normali, mini Yorkshire (putin mai mari de 30cm) si asa-zisii Teacup, cei mai mici, nu depasesc 1-1,5 lbs" iti amintesti nu? si da ceea ce am spus referitor la faptul ca aceste dimensiuni sunt obtinute intentionat am avut dreptate.Se cauta si se imperecheaza cele mai mici exemplare pentru obtinerea unor pui si mai micuti.Iti promit ca am sa caut sursa de unde am citit si eu asta si am sa o postez mai tarziu.Pentru ca nii eu nu inventez lucrurile acestea.

"cainele l-am cumparat de la un crescator obisnuit cu acesti caini Yorkshire, 1500? ,excluzand actele(pasaport,certificate,cip,vaccin,etc), " asta sincer nu stiu ce vrea sa insemne.Poate revezi propozitia si afli ce cuvinte ai omis
doar de curiozitate... de la ce canisa ai cumparat puiutul?

Edited by Angelina1986, 04 September 2009 - 13:59.


#15
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
1500 ron sau euro??? singurul act al cainelui este pedigreeul alias certificat de origine. carnet de sanatate, pasaport, cip, oricine le poate face la medicul veterinar contra unor sume mici la orice animal, ca e sau nu de rasa. NU exista yokie teacup, mini, toy sau ce variante mai vrei.

PS in expozitiile canine in romania eu am vazut doar 2 crescatori romani de yorkie. restul pe unde or fi obtinut dreptul de monta, ma tot minunez.
     mai informeaza-te in legatura cu dentitia.

     UN CAINE NU SE CUMPARA DOAR CA UN MOFT, va rog interesati-va daca doriti o anumita rasa si evitati anunturile celor care aduc zeci de caini la comanda.

#16
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

 iulia_400, on 4th September 2009, 14:15, said:

1500 ron sau euro??? singurul act al cainelui este pedigreeul alias certificat de origine. carnet de sanatate, pasaport, cip, oricine le poate face la medicul veterinar contra unor sume mici la orice animal, ca e sau nu de rasa. NU exista yokie teacup, mini, toy sau ce variante mai vrei.

PS in expozitiile canine in romania eu am vazut doar 2 crescatori romani de yorkie. restul pe unde or fi obtinut dreptul de monta, ma tot minunez.
     mai informeaza-te in legatura cu dentitia.

     UN CAINE NU SE CUMPARA DOAR CA UN MOFT, va rog interesati-va daca doriti o anumita rasa si evitati anunturile celor care aduc zeci de caini la comanda.

ai pus punctul pe "i".
totusi iti dai seama ca si Paris Hilton are Yorkshire nu? :death:
e de notat asta, cand iti alegi o rasa.

#17
Kitii

Kitii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.09.2009
Nu vroiam sa analizez modul in care ai scris, n-am nicio astfel de intentie, era doar o aluzie la ceea ce ai spus tu in primul reply.
Nu am de gand sa aprofundez orice discutie fara noima, pana la urma,fiecare isi cumpara ce caine doreste, in functie de ceea ce-i poate oferi. Cainele este femela, am cumparat-o din Germania, crescator privat, aici dupa cum ati spus si voi,nu exista canise (cel putin in apropierea orasului meu) si sunt si foarte greu de gasit.Se poate sa ai dreptate, iar cei de talie mica sa fie imperecheati pentru a se obtine rasa si mai mici. Am precizat ,o mai fac inca o data, stiu ca nu exista caini de n marimi, si nu,nu ma contrazic, am aflat doar ca li se atribuie aceste denumiri! Detaliile privind pretul cainelui nu le-am oferit ca pe o gratuitate sau din nu stiu ce alte motive de care sunt sigura ca ma banuiti, pur si simplu am incercat sa dau un exemplu la intrebarea gen "nu stiu de unde ai cumparat tu cainele...".Incercam sa evidentiez ca nu l-am luat de pe strada sau de la un profitor care isi cauta doar beneficii de pe urma iubitorilor de animale!
La partea cu Paris Hilton, n-are rost persiflarea, precizam doar, datorita faptului ca sunt cautati mai peste tot si pretul creste putin, cu cat cainele este mai mic. Nu consider ca mi-am luat caine de dragul de a-l lua, ca pe un simplu moft, am o femela de 5 luni,sanatoasa,jucausa,fara niciun fel de probleme si presupun ca asta nu evidentiaza neglijenta,ceea ce nu inseamna ca nu stiu chiar nimic despre aceasta rasa, zic!? Dentitia - cred ca am dreptate.In jurul varstei de 8 luni le cresc dintii si este riscul ca dintii sa creasca unii peste altii-cunosc un caz precis, tot o femela yorkie s-a ales cu 8 dinti noi,crescuti peste ceilalti- iar atunci devine neplacut,cainele nu mai are pofta de mancare,de joaca si trebuie extrasi.La fel si cu blana, vara trebuie sa aiba o "tunsoare" cat mai scurta, altfel le este cald si unul dintre semne este acela ca sta tot timpul cu limbuta scoasa.
V-am spus si eu ce stiu, ca sa nu ma trimiteti din nou sa ma informez.  :worthy:  
Ma rog, nu cred ca are rost aceasta discutie, daca ma considerati o inapta, imi cer scuze pentru indrazneala de a posta aici :confuzzled:
However,orice rasa de caine ar fi-asta conteaza mai putin-atata timp cat stapanul isi arata afectiunea si grija fata de patruped, si acesta ii va raspunde in acelasi mod, pentru ca ,nu-i asa "cainele este cel mai bun prieten al omului".
Hau hau.

 iulia_400, on 4th September 2009, 15:15, said:

1500 ron sau euro??? singurul act al cainelui este pedigreeul alias certificat de origine. carnet de sanatate, pasaport, cip, oricine le poate face la medicul veterinar contra unor sume mici la orice animal, ca e sau nu de rasa. NU exista yokie teacup, mini, toy sau ce variante mai vrei.

PS in expozitiile canine in romania eu am vazut doar 2 crescatori romani de yorkie. restul pe unde or fi obtinut dreptul de monta, ma tot minunez.
     mai informeaza-te in legatura cu dentitia.

     UN CAINE NU SE CUMPARA DOAR CA UN MOFT, va rog interesati-va daca doriti o anumita rasa si evitati anunturile celor care aduc zeci de caini la comanda.


Scuze, am folosit simbolul pentru euro si probabil nu a mers. Era vorba de euro.

#18
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007
fara suparare, dar eu iar te trimit la cautat info :)
dentitia la astia mici incepe sa se schimbe de pe la 4 luni, depinde de caine, iar procesul de schimbare dureaza pana pe la 8 luni. al meu la 6 luni avea totul schimbat. daca ai grija de caine si ii masezi gingia, il speli cu periuta si ii dai cainelui jucarii speciale de ros, si in special daca il duci la veterinar cum trebuie, o parte din probleme se pot preveni sau trata la timp.

tunsoarea: un caine periat zilnic, poate sta si cu blana lunga. oricum cainii nu se prea scot vara la amiaz afara.sau macar scos la umbra si avuta sticluta cu apa dupa tine. oricum, cainii nu se tund scurt scurt. atentie ca si ei fac arsuri de piele.

ma lamuresti te rog cu ceva: cainele cum ti l-a dat? calitate pet sau calitate show? daca e calitate show du-l in cateva expozitii sa-i obtii dreptul de monta. daca ai pedigree la el. altfel puii nu vor avea pedigree la randul lor. si intereseaza-te de caldurile la femele, cand are ciclulet si cand e voia sa o dai la monta.

PS pune cateva poze cu fetita ta la galeria de prieteni :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate