Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Achizitie placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#37
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006
edigree, 4770 e deja aparuta, si e pe 40nm... ;)

#38
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostKodrutZ, on 25th August 2009, 22:44, said:

edigree, 4770 e deja aparuta, si e pe 40nm... ;)
Da ,si nici nu e prea scumpa ,aprox. 360RON varianta de la Sapphire.

#39
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postedigee, on 25th August 2009, 22:51, said:

Da ,si nici nu e prea scumpa ,aprox. 360RON varianta de la Sapphire.
Si  parca e pe gddr 5 nu?
Am vazut ce poate 4770 asta si e o placa foarte buna la pretul ei dar totusi cum crezi ca mi-ar merge mie mai bine in jocuri   procesoru e7500  sau cu placa asta video 4770? si te rog explica si mie cum reduce procesorul din performanta placii video? si de ce?
si uite un comentariu al unuia care are saphire hd 4770.  Am cumparat aceasta placa, si nu sunt multumit deloc de ea, e o pierdere de bani, iar in jocuri cand se complica situatia incepe sa scada frames-urile sub 5, ceea ce nu e jucabil. Daca stiam ce e cu ea nu o mai cumparam! Parerea mea . Vezi toate :) dar de ce sapphire e 360 ron si his e 430 ron? e mai performanta ?

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 06:11.


#40
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Si mai am o nelamurire la specificatii scrie la memorie 3200 mhz dar la unele hd4770 scrie 800 , si am vazut pe youtube un video  cu un sapphire ati hd4770 unde arata clar la memorii 800  si pe site la specificatiile sapphire hd 4770 scria 3200. deci care e faza la placa asta video? are frecvenra memoriilor la 3200 sau nu? sapphire hd 3650 meu are 700 mhz la memorii care stiu ca se inmulteste la 2 si rezulta 1400, deci daca hd 4770 are 800 ar rezulta 1600 nu? sau se inmuleste la 4  si rezulta 800 mhz ori 4 care nu stiu ce ar putea fi = 3200mhz :D hmm sar putea sa fie de la gddr 5 si de aia sa arate numai 800 si 800 se inmulteste cu 4 sau ce naiba o fi ca eu nu inteleg, daca stiti va rog sa imi explicati.

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 06:34.


#41
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postvasy86le, on 26th August 2009, 07:32, said:

Si mai am o nelamurire la specificatii scrie la memorie 3200 mhz dar la unele hd4770 scrie 800 , si am vazut pe youtube un video  cu un sapphire ati hd4770 unde arata clar la memorii 800  si pe site la specificatiile sapphire hd 4770 scria 3200. deci care e faza la placa asta video? are frecvenra memoriilor la 3200 sau nu? sapphire hd 3650 meu are 700 mhz la memorii care stiu ca se inmulteste la 2 si rezulta 1400, deci daca hd 4770 are 800 ar rezulta 1600 nu? sau se inmuleste la 4  si rezulta 800 mhz ori 4 care nu stiu ce ar putea fi = 3200mhz :D hmm sar putea sa fie de la gddr 5 si de aia sa arate numai 800 si 800 se inmulteste cu 4 sau ce naiba o fi ca eu nu inteleg, daca stiti va rog sa imi explicati.
Desteptul ala cu 4770 care comenta probabil ca are o veriga slaba prin restul sistemului pe undeva. Legat de limitarea data de procesor, uneori placa video poate sa proceseze mai multe date decit procesorul e in stare sa ii livreze, simplu, si de aici limitarea. Momentan, mi se pare ca Sapphire are "pe vine" un 4770 cu racire modificata, restul sint absolut la fel, platesti in plus doar firma care le face. (GDDR5 = 800MHz*4 - 3200)

In calitate de actual posesor de 4770 si fost posesor de X1950 Pro, iti spun ca isi merita banii din plin. Oricum, nu vad un E7500 limitind-o in mod deosebit (eu am AMD X2 [email protected] si toate-s bune si frumoase).

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postvasy86le, on 26th August 2009, 06:51, said:

Si  parca e pe gddr 5 nu?
Am vazut ce poate 4770 asta si e o placa foarte buna la pretul ei dar totusi cum crezi ca mi-ar merge mie mai bine in jocuri   procesoru e7500  sau cu placa asta video 4770? si te rog explica si mie cum reduce procesorul din performanta placii video? si de ce?
si uite un comentariu al unuia care are saphire hd 4770.  Am cumparat aceasta placa, si nu sunt multumit deloc de ea, e o pierdere de bani, iar in jocuri cand se complica situatia incepe sa scada frames-urile sub 5, ceea ce nu e jucabil. Daca stiam ce e cu ea nu o mai cumparam! Parerea mea . Vezi toate :) dar de ce sapphire e 360 ron si his e 430 ron? e mai performanta ?
N-am zis de procesor ci doar de faptul ca slotul PCIex 4x limiteaza foarte mult performantele oricarei placi!
Placa aia care o ai tu Asrok 4coredualsata2 este o adevarala legenda pe net(LOL) ,are si un forum al ei pe undeva, ba chiar au aparut vreo 4,5 versiuni de BIOS(de ex .care vede 4giga de ram).Au facut indivizii teste cu zeci de placi video, si ti-am spus cele mai bune rezultate au fost obtinute cu HD 3850 DDR3 pe AGP.
In legatura cu pretul la HD4770 ,la orice produs nou vei vedea astfel de diferente intre firme, pur si simplu testeaza piata. Dupa un timp preturile sa cam niveleaza.

Edited by edigee, 26 August 2009 - 08:36.


#43
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
posesor de Sapphire 4770 + dualcore E2220, jocurile merg foarte bine. Ieri am reinstalat Crysis (pe care l-am terminat pe un Asus 3650, detalii medii, fara AA), si merge super la detalii maxime cu AA pe 4770.

Edited by biceman, 26 August 2009 - 08:33.


#44
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View PostKodrutZ, on 26th August 2009, 08:41, said:

Desteptul ala cu 4770 care comenta probabil ca are o veriga slaba prin restul sistemului pe undeva. Legat de limitarea data de procesor, uneori placa video poate sa proceseze mai multe date decit procesorul e in stare sa ii livreze, simplu, si de aici limitarea. Momentan, mi se pare ca Sapphire are "pe vine" un 4770 cu racire modificata, restul sint absolut la fel, platesti in plus doar firma care le face. (GDDR5 = 800MHz*4 - 3200)

In calitate de actual posesor de 4770 si fost posesor de X1950 Pro, iti spun ca isi merita banii din plin. Oricum, nu vad un E7500 limitind-o in mod deosebit (eu am AMD X2 [email protected] si toate-s bune si frumoase).
Un core 2 duo e7500 nu iti limiteaza deloc placa video hd 4770 dar stii care e faza? eu nu am core 2 duo e7500 eu am un p4 631 la 3ghz si eu vroiam sa aleg intre a imi cumpara un procesor  adica E7500 asta sau o placa video adica HD 4770 sa imi mearga jocurile mai bine ca pe actuala placa video adica un HD 3650 deci merita sa imi iau HD4770 sau mai bine imi iau procesoru E7500? Vreau un raspuns concret si va rog nu imi ziceti  schimbati placa de baza , schimbati nu stiu ce, doar spuneti-mi ce sa iau ori procesor ori placa video. Astept raspuns.
Si revin cu o completare ala ce zicea ca nu e buna HD4770 intrun prim comentariu o lauda ca ii merge orice joc foarte bine dar dupa a revenit cu aces comentariu cum ca cand se aglomereaza situatia merge sacadat, oare nu cumva procesorul e de vina pt asta? cred ca face exact ca la mine pe prototype cand sunt multe masini si oameni disperati imi sacadeaza dar cand sunt in zone libere merge fluent si bine si eu cred ca numai de la procesor face asa, sar putea sa ma insel nu stiu sigur dar eu asa cred.

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 09:21.


#45
yeeeeman

yeeeeman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 21.01.2007
Va merge si pe un E5300, care este mai slab, insa pe pentium-ul ala sub nicio forma.

#46
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postedigee, on 26th August 2009, 09:27, said:

N-am zis de procesor ci doar de faptul ca slotul PCIex 4x limiteaza foarte mult performantele oricarei placi!
Placa aia care o ai tu Asrok 4coredualsata2 este o adevarala legenda pe net(LOL) ,are si un forum al ei pe undeva, ba chiar au aparut vreo 4,5 versiuni de BIOS(de ex .care vede 4giga de ram).Au facut indivizii teste cu zeci de placi video, si ti-am spus cele mai bune rezultate au fost obtinute cu HD 3850 DDR3 pe AGP.
In legatura cu pretul la HD4770 ,la orice produs nou vei vedea astfel de diferente intre firme, pur si simplu testeaza piata. Dupa un timp preturile sa cam niveleaza.
Ok ms si tie de raspuns dar lamureste-ma cu  ceva, daca la specificatiile placii video scrie slot pci expre si nu specifica viteza 4 x 8 x 16 x nu ar trebui sa imi mearga placa fara sa imi limiteze performanta ei din cauza slotului? chiar nu inteleg eu am slot pci expres 4x deci ar trebui sa se potriveasca placa hd 4770 nu? si inca o ciudatenie pe site la asrock arata 4 x la pci expres dar pe Everest imi arata slotu la 8x, de ce?
yeeman va merge si pe p4 al meu dar sigur o sa imi reduca din performanta ei  cred. :( sunt intr-o situatie naspa, as lua procesoru dar nu cred ca as face mare lucru pt ca o sa am placa video slaba , daca iau placa video o sa am procesoru slab, oricum si daca as lua procesoru si daca as lua placa video as ave un mic plus de performanta.

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 09:30.


#47
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postvasy86le, on 26th August 2009, 10:24, said:

Ok ms si tie de raspuns dar lamureste-ma cu  ceva, daca la specificatiile placii video scrie slot pci expre si nu specifica viteza 4 x 8 x 16 x nu ar trebui sa imi mearga placa fara sa imi limiteze performanta ei din cauza slotului? chiar nu inteleg eu am slot pci expres 4x deci ar trebui sa se potriveasca placa hd 4770 nu? si inca o ciudatenie pe site la asrock arata 4 x la pci expres dar pe Everest imi arata slotu la 8x, de ce?
yeeman va merge si pe p4 al meu dar sigur o sa imi reduca din performanta ei  cred. :( sunt intr-o situatie naspa, as lua procesoru dar nu cred ca as face mare lucru pt ca o sa am placa video slaba , daca iau placa video o sa am procesoru slab, oricum si daca as lua procesoru si daca as lua placa video as ave un mic plus de performanta.
Tocmai ti-ai raspuns singur la intrebare, asta in cazul in care n-ai vazut ce iti ziceam toti deja - fie care iei doar placa video, fie ca iei doar proc, sint bani aruncati! Pune-i deoparte si stringe poentru un upgrade serios de sistem.

@Biceman - la ce rezolutie ai bagat Crysis cu AA si very high? Nu de alta, dar acusi incepe o noua saptamina de free trial online la Crysis Wars si ar fi super sa bag si eu la aceleasi setari online (procesoarele noastre fiind cam la acelasi nivel, posibil un plus de vreo citeva procente la mine - depinde daca si cit l-ai overclockat si tu pe ala...)

#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Placa de baza Asrok are in fapt un unic port -bridge pt placa video ,fizic in 2 variante: AGP 8x si PCIex 4x. Nu puteau sa puna PCIex 16x deoarece pt asta ar fi trebuit sa puna inca un chipset pe placa de baza care "stie" o viteza de transfer mai mare ,respectiv permite o largime de banda mai mare pt. placa video corespunzatoare PCIex 16x. Asa ceva nu ar face nici un producator. Chipsetul ala de pe placa de baza atata "stie"(AGP 8x sau PCI ex 4X).
Referitor la faptul ca pe Everest iti arata 8x nu te mira, pe calc. lu' fi-miu ii arata pt X1650 in SmartGard AGP 4x iar pe GPU-Z ,AGP 8X.
HD 4770 sigur iti va merge in slotul PCIex ,indiferent de specificatii, dar gandeste-te ca in gaming ai nevoie de viteza mare si largime buna de banda.
Cat priveste achizitiile ,acum e o perioada interesanta. Ies noile placi video de la ATI ; nVIDIA deasemenea are ceva "pe teava" ,vezi si procesoarele Intel i7( platforma 775 nu-i batuta in cuie) sau chiar AMD x4, x3 ,samd. Din pacate d.p.d.v. financiar e o perioda la fel de "interesanta" adica e super -naspa!

Edited by edigee, 26 August 2009 - 10:25.


#49
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008

View Postedigee, on 26th August 2009, 11:10, said:

Placa de baza Asrok are in fapt un unic port -bridge pt placa video ,fizic in 2 variante: AGP 8x si PCIex 4x. Nu puteau sa puna PCIex 16x deoarece pt asta ar fi trebuit sa puna inca un chipset pe placa de baza care "stie" o viteza de transfer mai mare ,respectiv permite o largime de banda mai mare pt. placa video corespunzatoare PCIex 16x. Asa ceva nu ar face nici un producator. Chipsetul ala de pe placa de baza atata "stie"(AGP 8x sau PCI ex 4X).
Referitor la faptul ca pe Everest iti arata 8x nu te mira, pe calc. lu' fi-miu ii arata pt X1650 in SmartGard AGP 4x iar pe GPU-Z ,AGP 8X.
HD 4770 sigur iti va merge in slotul PCIex ,indiferent de specificatii, dar gandeste-te ca in gaming ai nevoie de viteza mare si largime buna de banda.
Cat priveste achizitiile ,acum e o perioada interesanta. Ies noile placi video de la ATI ; nVIDIA deasemenea are ceva "pe teava" ,vezi si procesoarele Intel i7( platforma 775 nu-i batuta in cuie) sau chiar AMD x4, x3 ,samd. Din pacate d.p.d.v. financiar e o perioda la fel de "interesanta" adica e super -naspa!
Din cate imi ziceti voi ar trebui intai sa imi iau o placa de baza  apoi sa imi iau  placa video sau procesoru :\. Cam cat costa o placa de baza buna care sa suporte 4 sau 8 gb ram,sa aiba pci exp 16X sa imi suporte si actualu procesor pana mil schimb?
Uitati am cautat pe un site si am gasit urmatoare placa de baza care suporta 8 gb ram si are pci exp 16x si e 140 ron cred ca e cea mai ieftina, ce ziceti sa o iau ? INTEL G31+ICH7, Skt 775, FSB 1333MHz, 2*DDR2 800/667 Dual Ch up to 8GB, 1*PCI-Ex16/1*PCI, VGA on board(max 384MB shared), 6CH Premium Level HD AUDIO, LAN, 1*ATA/ 2*SATA II 3.0 Gb/s, 4*USB2.0, Asrock Instant Boot, Intelligent Energy Saver,mATX, BULK

aici aveti mai multe detalii :
rocesor

CPU Socket:


775

FSB (MHz):


1333/1066/800

Northbridge:


Intel G31

Southbridge:


Intel ICH7

Procesoare suportate:


Intel Celeron
Intel Core 2 Duo
Intel Celeron Dual Core
Intel Dual Core Core 2 Extreme
Intel Pentium Dual Core

Memorie

Memorii suportate:


DDR2

Capacitate maxima memorie RAM (MB):


8192

Frecventa memorie (MHz):


800/667

Suport Dualchannel:


Da

Suport ECC:


non-ECC

Sloturi memorie:


2

Conectivitate

Slot video:


PCI-Express

LAN integrat:


Realtek PCIEx1 LAN 8103EL / 8102EL
Supports Wake-On-LAN

Audio integrat:


Realtek ALC662

Video integrat:


Intel Graphics Media Accelerator 3100
Max. shared memory 384MB

Interfata ATA:


1

Interfata Serial ATA:


2

Rata de transfer SATA (MB/s):


300

Conector sursa (pini):


24 pin ATX

Porturi seriale:


1

Sloturi

Sloturi PCI-E x16:


1

Sloturi PCI-E x1:


1

Sloturi CNR/AMR/ISA:


0/0/0

Altele

Tehnologii suportate:


Hyper-Threading Technology
Untied Overclocking Technology

BIOS & memorie BIOS :


Supports Smart BIOS
4Mb AMI BIOS
Supports "Plug and Play"
Supports jumperfree
VCCM Voltage Multi-adjustment
AMI Legal BIOS
ACPI 1.1 Compliance Wake Up Events
SMBIOS 2.3.1 Support

Format:


Micro ATX

Altele:


Port: 1 x PS/2 (tastatura)
Port: 1 x RJ-45 LAN Port with LED (ACT/LINK LED and SPEED LED)
Port: 1 x PS/2 (mouse)
Port: 1 x VGA Port

Dimensiuni (L x l, cm):


22.4 x 17.0

Pff nu imi suporta procesoru meu :|

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 11:17.


#50
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004
Vezi placa asta. In lista procesoarelor suportate apare procesorul tau.

#51
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Deja m-am plcitisit de cautat , o las balta :\  constat ca trebuie sa imi schimb si placa de baza si procesorul si placa video si ma ajunge peste 10 Milioane asta , am gasit o placa de baza la 140 ron care sa suporte 8 gb care are pci exp 16x care imi suporta procesorul actual adica acel p4 631  si core 2 duo si dual core, dar daca stau si calculez ma ajunge cam 5 mil numai placa de baza si placa video si tot nu imi iau procesor.Ar trebui sa vand placa video HD3650 care nu stiu daca iau mai mult de 150 ron pe ea ,placa de baza cam la fel procesorul 1 mil maxim :) dar nu prea am la cine sa le vand pe aici :| deci nu stiu ce o sa fac, cred ca imi iau procesorul sa il am acolo sau placa video,, dar nu reusesc sa ma hotarasc nu stiu ce ar putea sa imi aduca un + de performanta in jocuri,Procesorul sau Placa video? asta e marea intrebare , incercati totusi sa imi raspundeti ce sa iau acum proc sau placa video si pe viitor o sa imi iau si procesor si placa de baza dar eu vreau acum sa imi iau ori proc ori placa video ca bani se duc repede, nu pot sa ii strang ca apar cheltuieli neprevazute si cand stii ca ai bani deoparte intri in ei si nu mai fac nimic pana la urma :)

View PostNick_White, on 26th August 2009, 12:37, said:

Vezi placa asta. In lista procesoarelor suportate apare procesorul tau.
Nu cred ca suporta procesorul meu care il am acum, adica p4 631 acolo vad p4 exteme, celeron da nu si p4 simplu si cred ca e cam aceasi care am gasito eu prima data dar numai ca e pe alt site
Scuze acum m-am uitat pe lista aia , da ai dreptate suporta  si procesorul meu dar eu vreau sa le iau de pe acelasi site , de la Emag vreau sa le iau ca nu mai platesc si transport bla bla
INTREBARE:
Daca placa de baza are slot pci expres 16x si placa video are  pci expres 2.0 se potrivesc? merge sa bag placa video  pci expres 2.0 pe slotul placii de baza pci expres 16x?

Edited by vasy86le, 26 August 2009 - 11:56.


#52
Nick_White

Nick_White

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 16.10.2004
Merge.

#53
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
O ultima intrebare daca imi schimb placa video cu HD4770 jocurile Crysis, asasins creed, prototype cu cat imi vor merge mai bine? daca imi vor merge mai bine, sau daca imi schimb procesorul cu E7500 va merge mai bine? Deci eu as vrea un raspuns simplu, ex daca vrei sa iti mearga mai bine jocu ala (ex crysis la high) iati placa video, sau procesorul, deci ce sa iau ca sincer sunt nehotarat care din urmatoarele mi-ar aduce un plus de performanta in jocurile alea.

#54
KodrutZ

KodrutZ

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 17.05.2006

View Postvasy86le, on 26th August 2009, 15:13, said:

O ultima intrebare daca imi schimb placa video cu HD4770 jocurile Crysis, asasins creed, prototype cu cat imi vor merge mai bine? daca imi vor merge mai bine, sau daca imi schimb procesorul cu E7500 va merge mai bine? Deci eu as vrea un raspuns simplu, ex daca vrei sa iti mearga mai bine jocu ala (ex crysis la high) iati placa video, sau procesorul, deci ce sa iau ca sincer sunt nehotarat care din urmatoarele mi-ar aduce un plus de performanta in jocurile alea.
AMINDOUA, ti s-a zis de o mie de ori. ORI AMBELE, ORI NICI UNA! ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate