Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Achizitie placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
165 replies to this topic

#163
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
O placa video cu performanta apropiata de 4770 si 4850, felicitari.

#164
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View PostTranssive, on 26th September 2009, 11:40, said:

Stai bine cu placa video... a mea in full load ajungea la 80 grade. Am marit putin viteza la ventilator. La frecvente e la fel ca referinta AMD, e printre primele modele, 750 core, 900 mem (3600).

La jocuri... hmm.
La Prototype am avut o problema cu extra HID devices, jocul mergea 20-30 frames. Dupa ce am dat disable din device manager a sarit la 40-60 la 1920x1200 si 4xAA 16xAF
Crysis imi mergea aiurea. A jucat cineva la mine si am pus High 1920x1200 si 0xAA. Avea cam 20-40 frames nu mai stiu. Oricum, mie nu mi-a placut cum a mers.
GTA 4 arata naspa si merge la fel. Daca ai placa video cu 512 memorie nu poti pune toate setarile. Mergea cu 20-40 pe medium la 1920x1200. Nici asta nu mi-a placut fluiditatea. Jocul cred ca e dependent de procesor.
NFS Shift merge bine si arata bine, la maxim parca am 35-50 frames, dar nu se prea simte.
Assassin's Creed l-am pus la maxim si merge ok. 1920x1200 si 4xAA (fortat din ini file), merge destul de fluid, insa nu 60.

La procesoare sunt multe alegeri. Eu sincer nu mi-as lua decat un quad core, s-a dus timpul de dual.

Pana vine cineva cu o sugestie pertinenta pentru un procesor te poti uita aici
http://www.tomshardw...g-cpu,2398.html

Si pe sistemele lor de pe pagina principala de $625, 1250 si 2500 SBM.
Ce procesor ai tu? cat ram ai tu? Zici ca frecventele la tine sunt 750 900? la mine sunt 800 950 cu 50 mhz mai mari, cred ca aici e de la producator a ta de care e? asus , sapphire sau powercolor? sau his :) sa stii ca placa poate mai mult decat 20 40 fps in crysis, eu zic ca ea poate la verry high pe dx 10 se mearga cu 30 50 fps constant
Acum am vazut procesorul si ce model de placa video ai, totusi eu nu cred ca iti reduce procesorul din performanta placii video, daca ai 1 gb ram cred ca acolo e problema.
Unde e setarea aia extra hid? eu nu o gasesc in device manager :D
la gta 4 exista o solutie sa poti pune toate setarile pe high este un fisier text in care scriie niste texte  -norestriction- si inca 2 si poti sa alegi ce setari vrei :)

Edited by vasy86le, 26 September 2009 - 14:55.


#165
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Scria un pic mai inapoi. Dual core E8500 la 3.16, 4GB ddr2, Asus 4870 512MB.

La GTA4 degeaba as pune totul pe high pentru ca nu am destula memorie ori ar rezulta in crash ori ar merge foarte greu.
HID este Human interface device. Eu am unul in plus inafara de mouse si tastatura (pe vista). I-am dat disable din Device manager si merge mai bine Prototype.
Crysis ajunge la 60 frames pe very high si 4xAA in dx10 abia cand ai un i7 la 4Ghz si pui 2x5870... mie abia mi-a mers pe very high. Ori rezolutie mica + AA si high ori rezolutie mare fara AA pe high.

Unele jocuri solicita mai mult procesorul altele mai mult placa video. Asa ca in functie de joc si de setari te poate limita una sau alta

#166
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.03.2008

View PostTranssive, on 26th September 2009, 16:57, said:

Scria un pic mai inapoi. Dual core E8500 la 3.16, 4GB ddr2, Asus 4870 512MB.

La GTA4 degeaba as pune totul pe high pentru ca nu am destula memorie ori ar rezulta in crash ori ar merge foarte greu.
HID este Human interface device. Eu am unul in plus inafara de mouse si tastatura (pe vista). I-am dat disable din Device manager si merge mai bine Prototype.
Crysis ajunge la 60 frames pe very high si 4xAA in dx10 abia cand ai un i7 la 4Ghz si pui 2x5870... mie abia mi-a mers pe very high. Ori rezolutie mica + AA si high ori rezolutie mare fara AA pe high.

Unele jocuri solicita mai mult procesorul altele mai mult placa video. Asa ca in functie de joc si de setari te poate limita una sau alta
Eu am pus la gta totul pe verry high si mergea la fel ca pe high  si rezolutie maxima, si vezi ca sunt 2 patchuri pt gta , unu iti faca sa vezi mai multe setari si burebista zicea ca cu cat bagi mai multe detalii si rezolutie mai mare cu atat foloseste mai putin procesorul. In legatura cu crysis cu cate fps iti merge pe verry high?si la ce rezolutie? fara AA. Am pus crysis si pe verry high mergea un pic mai greu ca pe high dar eu am si jaful asta de procesor p4 3 ghz si 2 gb ram.Si ma intreb pe ce am dat eu 550 ron? daca nu duce crysis la very high :) ce naiba 8800GT il ducea la verry high pana la alieni si hd4870 nu duce? si hd4870 e de 2 ori mai performanta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate