Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

O mica/mare problema..

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
CRuzz

CRuzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2007
Buna! am si eu o problema... de curand (acum 3zile) au venit baietii de la RDS sa bage fibra. Toate bune si frumoase pana am observat un lucru... pe laptop am viteza de download de ~4mb (torrent, tracker intern) iar pe PC nu depaseste nicicum 700kb! care e problema? folosesc utorrent si nu am nici un fel de limitare a vitezei (am verificat setariile). Am testat aceelasi torrent pe laptop si pe PC sa vad diferentele de viteza... si dupa cum ma asteptam, laptop-4mb PC-700kb (de abia). Am ultimul abonament (nu stiu exact de cat este). Nu am vreun router sau ceva... folosesc cablu de la internet si in PC si in laptop. Ma poate ajuta cineva? app nu ma pricep prea bine la protocoale, conexiuni si etc.

Si inca o chestie.. e normal sa am doar 4mb download? ma asteptam la o crestere mai exponentiala ... avand in vedere ca am ultimul abonament! (pe cable link viteza era de ~600kb)

Edited by CRuzz, 19 August 2009 - 06:46.


#2
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Formac c:\ sau mai intai incearca cu alta placa de retea :)

#3
CRuzz

CRuzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2007

View PostBlackhawk, on 18th August 2009, 21:50, said:

Formac c:\ sau mai intai incearca cu alta placa de retea :)

nu are ce sa fie de la placa de retea... deoarce pe cable link nu aveam astfel de probleme! aceeiasi viteaza o aveam si pe laptop si pe PC
nu cred ca problema tine de partea hardware...

Edited by CRuzz, 19 August 2009 - 06:58.


#4
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
la fel zic si eu, reinstaleaza windowsul, si daca nu se schimba viteaza atunci e placa de retea de vina. altceva nu are ce sa fie. avand in vedere ca pe cable link nu depaseai viteza de 600 Kb nu aveai cum sa-ti dai seama ca placa de retea e defecta. PUNCT!

topicul se poate inchide.

#5
CRuzz

CRuzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcipy1185, on 18th August 2009, 22:21, said:

la fel zic si eu, reinstaleaza windowsul, si daca nu se schimba viteaza atunci e placa de retea de vina. altceva nu are ce sa fie. avand in vedere ca pe cable link nu depaseai viteza de 600 Kb nu aveai cum sa-ti dai seama ca placa de retea e defecta. PUNCT!

topicul se poate inchide.

te grabesti undeva? lasa lumea sa isi dea cu parerea... ce PUNCT, TOPICUL SE POATE INCHIDE??

nu are nimic placa de retea... deoarce la Timisoara (sunt la facultate acolo, dar eu stau in Hundoara) nu am avut astfel de probleme pe aceelasi calculator! acolo aveam viteza ~8mb (tot fibre link)... si la fel ca aici am facut trecerea de la cable link

Edited by CRuzz, 19 August 2009 - 08:14.


#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,916
  • Înscris: 10.06.2008
A...depinde ce inseamna 4 mb si 700 kb. Sa nu ii confunde cu mbps sa zicem.
Ce repede trageti voi concluzii....ba ca-i windowsul, ba ca-i placa de retea.
Nu instala omule nici un alt windows. Cauta un live cd de linux, (nu stiu ce distributie sa iti recomand, cauta pe net ca sa vezi pe care se face mai usor conexiunea pppoe).
Fa un test de viteza in aceste conditii. Daca va functiona normal, poti sa excluzi oorice problema  hardware (placa lan, CPU, da, procesor).
In acest caz, vei urmari in windows daca nu cumva ai un program care iti solicita prea mult CPU, vei cauta alte drivere si vei dezactiva TEMPORAR antivirusul si firewall-ul. Daca nu se rezolva nici asa problema, abia acum reinstalezi windowsul, si vei testa conexunea pe windows-ul curat.
Enjoy!

#7
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View PostCRuzz, on 19th August 2009, 09:12, said:

nu are nimic placa de retea... deoarce la Timisoara (sunt la facultate acolo, dar eu stau in Hundoara) nu am avut astfel de probleme pe aceelasi calculator! acolo aveam viteza ~8mb (tot fibre link)... si la fel ca aici am facut trecerea de la cable link
Ideea e ca pe laptop iti merge ok, deci fie s-a intamplat ceva cu pc-ul (virusat, incompatibilitati etc) fie nu se intelege placa de retea cu switch-ul rds.

#8
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

View Postjoystick, on 19th August 2009, 09:23, said:

e ok testarea cu linux, dar vezi tu.. nu toti stiu sa instaleze un linux...

Edited by cipy1185, 19 August 2009 - 08:52.


#9
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
incearca sa cauti pe net cel mai nou driver pt placa de retea si reinstaleaza-l

#10
CRuzz

CRuzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2007

View Postjoystick, on 18th August 2009, 23:23, said:

A...depinde ce inseamna 4 mb si 700 kb. Sa nu ii confunde cu mbps sa zicem.
Ce repede trageti voi concluzii....ba ca-i windowsul, ba ca-i placa de retea.
Nu instala omule nici un alt windows. Cauta un live cd de linux, (nu stiu ce distributie sa iti recomand, cauta pe net ca sa vezi pe care se face mai usor conexiunea pppoe).
Fa un test de viteza in aceste conditii. Daca va functiona normal, poti sa excluzi oorice problema  hardware (placa lan, CPU, da, procesor).
In acest caz, vei urmari in windows daca nu cumva ai un program care iti solicita prea mult CPU, vei cauta alte drivere si vei dezactiva TEMPORAR antivirusul si firewall-ul. Daca nu se rezolva nici asa problema, abia acum reinstalezi windowsul, si vei testa conexunea pe windows-ul curat.
Enjoy!

ms mult de raspuns! o sa-mi prind putin urechile pe acolo sa vad ... si revin cu un reply :)

#11
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
deci una din cele doua motive enumerate de Blackhawk si de mine poate fi... alte cauze nu sunt.

#12
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View PostBlackhawk, on 19th August 2009, 09:28, said:

fie nu se intelege placa de retea cu switch-ul rds.

Sigur asta e, am pățit-o de multe ori.

#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Eu zic sa faci mai intii o marire a numarului de conexiuni simultane gestionate de OS.
In mod normal sint vreo 10.Asta la XP.
Sint programe dedicate sa le ridici la 50 sau mai mult.
Dupa care mai poti face niste sapaturi pe aria Networking dupa un program de "imbunatatire"
a functionarii conexiunii de tip PPPoE.

#14
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Incearca si asta iar pt. a creste nr. de conexiuni simultane de care mentiona bit 61 atasez un programel care face asta.

Attached Files



#15
CRuzz

CRuzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 15.02.2007

View PostFlorinbv, on 19th August 2009, 10:29, said:

Incearca si asta iar pt. a creste nr. de conexiuni simultane de care mentiona bit 61 atasez un programel care face asta.

am incercat cu fisieru atasat de tine.. dar imi da o eroare "can't patch up for the current tcpip.sys"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate