Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Grecia - Peloponez

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1274 replies to this topic

#559
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Chiar asa multi? :) Eu am dat de unul la cap Tenaro,  de 2 romani stabiliti in Monemvasia de peste 15 ani. si  am vazut  2 masini de AG/OT in Elafonisos pe 21 iunie. In rest, au fost 4 zile de vis in Mani si Monemvasia.

#560
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 flotam, on 02 iulie 2017 - 21:33, said:

Chiar asa multi?  
Sa stii ca sunt multi, si nu doar turisti (pe care i-am gasit si eu la Elafonissos). Posted Image
La Mystras, cautand intrarea in complex vad doi tineri ce lucrau la zidurile ansamblului, trec pe langa ei si ai aud injurand... in romaneste Posted Image caldura de afara.
In Githeio am intalnit ospatari romani la doua taverne, iar in localitatea Skala este plin de romani. Stiam de Skala de la OvidiuNS de aici de pe forum, dar cand am tras o fuga pana in Skala sa gasim un supermarket am vazut plin de masini inmatriculate RO, in supermarket toti cei din jur vorbeau aproape exclusiv romaneste si in cateva magazine in care am intrat gaseai produse romanesti.
Deci da, exista o comunitate romaneasca destul de substantiala plus multi calatori romani care au descoperit destinatia asta si se incumeta sa o exploreze.

Edited by BlueKing-69, 02 July 2017 - 22:26.


#561
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Am vazut si eu magazinul Cerbul Carpatin din Skala. Era inchis pentru concediu Posted Image
Au fost multi, dar am vorbit cu tipa de la magazinul din Monemvasia si mi-a spus ca au mai ramas vreo 300-400 in zona, foarte multi au plecat din cauza crizei. Oricum, dupa zilele petrecute in Monemvasia am fost in Zakynthos  si plin de romani. Cred ca 8-10 camere din pensiunea unde amn stat (Levantino) erau inchiriate catre romani (cam 30%).  Pe unde mergeam ma intalneam cu romani, masini din greu, etc.
Mult mai relaxant si linistit in Monemvasia si imprejurimi.

Edited by flotam, 03 July 2017 - 12:47.


#562
danavl62

danavl62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 09.03.2009

 flotam, on 03 iulie 2017 - 12:47, said:

Am vazut si eu magazinul Cerbul Carpatin din Skala. Era inchis pentru concediu Posted Image
Au fost multi, dar am vorbit cu tipa de la magazinul din Monemvasia si mi-a spus ca au mai ramas vreo 300-400 in zona, foarte multi au plecat din cauza crizei. Oricum, dupa zilele petrecute in Monemvasia am fost in Zakynthos  si plin de romani. Cred ca 8-10 camere din pensiunea unde amn stat (Levantino) erau inchiriate catre romani (cam 30%).  Pe unde mergeam ma intalneam cu romani, masini din greu, etc.
Mult mai relaxant si linistit in Monemvasia si imprejurimi.


Si nu ne povestesti si noua pe unde ai mai fost si ce ai mai vizitat?
Poate ne arati si cateva poze ca ne e tare dor de Peloponez

#563
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
In prima zi (duminica 19 iunie)am ajuns relativ tarziu in Monemvasia, seara pe la 19.30-20.00 si vrea era relativ urata. O scurta plimbare in orasul vechi si somn de voie, dupa 1.800 de km in 2 zile (am innoptat la Predanije, asa ca a trebuit sa bag bine duminica - 1.000 km)
Luni s-a indreptat vremea, 29-30 de grade, plimbare in oras si sus in cetate, dupa care prima baie la o plaja relativ aproape  de locul unde am stat (Asthrolithos, o pensiune extraordinara, cu un mic dejun copios - cred ca ajungea la 10 persoane Posted Image ). Seara am mers in Gerakas, un port la vreo 15 km de Monemvasia, unde am servit niste barbuni foarte buni (mari), cam piperat pretul dar asta e. (Remezio parca ii spunea la restaurant)
Ziua urmatoare am facut un tur de Mani : pestera Dirou, cap Tenaro, (pana la far), Gytheio si o scurta baie
Miercuri toata ziua Elafonisos, plaja, inot si odihna. Seara am mancat la terasa SKORPIO, unde am mancat niste biban de mare.
Joi dimineata, dupa ce am facut plinul cu miere de portocale si doua lazi cu portocale proaspat culese, am plecat spre Kylini.

Vremea foarte buna (30-32 de grade), apa perfecta pentru inotat (24 de grad ein Monemvasia, cred ca 25-26 in Elafonisos).

Cam asta a fost pe scurt traseul in Peloponez. Locuri foarte frumoase si oameni primitori.

Edited by flotam, 06 July 2017 - 19:44.


#564
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009
Flotam, da , am intalnit multi romani in Peloponez, se pare ca am fost cam in aceeasi perioada, noi am stat 5 nopti in Elafonisos, chiar in vila cu noi mai era o familie de romani, zilnic in parcarea de la Simos era cel putin o masina de RO, vanzatoarea de la un minimarchet de pe insula era din Craiova, noi dupa Elafonisos am plecat spre Monemvasia, apoi drumul peste munti prin Leonidio spre urmatoarea cazare in Xiropigado, la 20 km de Nafplio si aici , in apartamantul de deasupra aveam tot romani, recomand acest drum celor cu inima tare si frane bune , spectaculos , mai ales cand ajungi in varf de munte Posted Image , incerc sa atasez ceva poze :
1. Corint
2-13 Elafonisos
14-.17.. Monemvasia
18 drumul de la Monemvasia spre Leonidio

Attached Files



#565
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Cum o fi sa stai pe Elafonisos? :)
Ce ati facut - ceva mai concret - cat ati stat acolo?

#566
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009
Majoritatea pozelor sunt mari, nu ma lasa sa le incarc, hai sa mai vedem:
1 monemvasia
2-6 micene
7-10 epidavros

Blueking in Elafonisos am stat 5 nopti, a fost foarte relaxant, trezit dimineata, urmaream barcutele care plecau la pescuit cat beiam cafeaua, apoi plaja in paradisul Simos sau Panaghia, inapoi in camera, plimbare, teverne, urmaream apusul si repeat , plictisitor, stiu, da mai vreau Posted Image . Serios acum , Elafonisos mi s-a parut un colt de rai, liniste si relaxare, peste proaspat si oameni minunati, e fix pentru leneveala si liniste.

Apoi au fost cateva zile de plimbare prin Peloponez, de la Monemvasia la Xiropigado, Nafplio cu frumoasa fortareata Palamidi, Micene, Epidavros, cateva plaje din apropiere, am fi vrut sa vedem mai multe dar copilul din dotare tot ne tragea spre plaja, raman pe alta data , ne intoarcem cu siguranta, de aici am plecat spre Delphi si apoi neplanificat, am ajuns in Evia, am avut o vacanta frumoasa.

Attached Files


Edited by elee, 07 July 2017 - 20:57.


#567
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Nu cred ca e plictisitor deloc, eu m-as duce sa locuiesc si la un far gen Cape Tenaro... :)
Acolo m-as duce si eu cand as vrea o pauza de la vizitat sau cand as avea nevoie sa imi golesc mintea mai mult!

Fain tare si in Monemvasia, sunt niste zone prin bijuteria aia de oras... numai ca imi inchipui ca se destrama linistea si aerul ala cand vin autocare sau oameni debarcati de pe nave de croaziera - din fericire eu nu am prins asa ceva!

#568
elee

elee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.05.2009
Elafonisos a fost votat deja pentru vacante viitoare, nu ,nu e plictisitor, as fi ramas acolo.
In Monemvasia nu am prins autocare, doar o nava de croaziera, minunat sa te plimbi pe stradute, obositor sa urci pana la Sf. Sofia, mai ales pe caldura, dar privelistea de sus e minunata, apoi am coborat in pas vioi si ne-am oprit in prima gelaterie/cofetarie, care avea o terasa cu doar 4 mese, de vis

Attached Files



#569
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
A fost perfect in Elafonisos. Plaja, liniste, baie. Dupa un an de "balamuc", altceva nu iti doresti Posted Image
La fel si in Monemvasia. Plimbarea in orasul vechi, cat si in cetate a fost ceva de vis. Turisti putini, vreme placuta, priveliste de vis.

Penultima poza de pe penultimul rand reprezinta  privelistea de la pensiunea unde am stat (Astrolithos) catre Monemvasia, si cum arata micul dejun, dupa ce am rugat-o sa nu mai aduca asa de multa mancare Posted Image

Ultimul rand : poze din Vathi si de la cap Tenaro

Attached Files


Edited by flotam, 07 July 2017 - 21:54.


#570
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Incendiu spectaculos in partea superioara a Monemvasiei, am inteles ca ar fi fost provocat de niste artificii!

Attached File  Monemvasia incendiu 01.jpg   17.73K   49 downloads   Attached File  Monemvasia incendiu 02.jpg   44K   50 downloads

Attached File  Monemvasia incendiu 03.jpg   69.76K   49 downloads   Attached File  Monemvasia incendiu 04.jpg   41.49K   45 downloads

Edited by BlueKing-69, 24 July 2017 - 20:10.


#571
flotam

flotam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 17.10.2012
Pare sa fie zona de ierburi uscate de deasupra caselor, spre castel, Nu imi dau seama daca e dincolo de ziduri (spre far) sau in partea dinspre continent.
Inclin sa cred a doua varianta, era foarta multa vegetatie, mai ales inspre biserica Sf Sofia si varful stancii.

#572
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/czX8cyCe9rQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam de la asa ceva s-a declansat:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vlMC9EdbUBc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#573
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GkEmOfiwiOI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#574
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Formidabil ! Se vede ceva - ceva plajă când pleacă feribotu', da' în niciun caz ce e "după colţ". Excepţional !
Iată un nou motiv de a ajunge în zonă. Când o să se "întâmple" vacanţa pe Kithira, sigur ajung şi la Pavlopetri.


Sănătate şi multe mulţumiri !

#575
tovarasu

tovarasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 29.07.2008
Stie cineva site-uri de cazare pt Peloponez?

Edited by tovarasu, 01 August 2017 - 15:54.


#576
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu am folosit exclusiv booking.com.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate