Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cea mai buna casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
clauditzu

clauditzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2005
Atita am tot cautat pina am gasit cea mai buna casa: pe structura de lemn.
Panourile sandwich sau sistemul canadian(structura de lemn) i-ti ofera o gramada de avantaje: timp de contructie mic, cost fundatie mai mic (planul de jos are 56 mp), cost total mai mic, izolatie mai buna. I-ti mai trebuie ceva ???

si dezavantaje: durata de viata mai mica, adica viata asta ma tine da no pot lasa la copii. Big deal ei o sa-si construiasca ce vor ei. O casa de lemn e aproape la jumatate de pret fata de altele asa ca o sa le las bani sa-si construiasca ce vor ei.
O chestie nasoala e ca daca vrei s-o vinzi primesti mai putini bani pe ea fata de una normala, dar ai si bagat mai putini asa ca ...

Voi ce credeti ??? Casa de lemn sau de caramida ???

PS: nu uitati ca traim cam 80 ani si de obicei copiilor nu le place ce gindesc parintii. :peacefingers:

#2
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Din calculele efectuate de mine si de altii nu am ajuns la aceeasi concluzie. Din pacate.
Toate sunt frumoase privind siteurile de profil. In momentul in care ajungi sa discuti face to face am ajuns cu surprindere la constatarea ca pretul se poate dubla fata de ce declara pe net.
Am ramas la traditonal.

Apropo, chiar mi-am cumparat casa si am ramas cu 12 euro in cont. E cool sa fii chel de bani. :D

#3
clauditzu

clauditzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2005
[quote name='Cristist50' date='May 5 2005, 17:29']
zi-mi si mie mai in detaliu ce vrei sa zici ???
sper ca nu compari o casa de caramida facuta in regie propie cu una de lemn facuta cu firma.
Apreciez eventualele sugestii

#4
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
e vreo sansa sa inteleaga lumea ca despre aceleasi teme se poate vorbi pe un subiect deja existent ?! jeez ...

acu hai sa iti spun de ce cristi50 are dreptate:
pentru o casa relativ mica - pana in 250 mp structura de rezistenta nu reprezinta decat max, sa zicem 1/3 din pretul final. restul sunt finisaje, utilitati, amenajari, teren, etc.

care, in ambele cazuri, costa la fel, eventual cu un plus in cazul structurii din lemn din cauza cererii (inca) mici.

so ...

#5
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

clauditzu, on May 5 2005, 17:53, said:

Atita am tot cautat pina am gasit cea mai buna casa: pe structura de lemn.
Panourile sandwich sau sistemul canadian(structura de lemn) i-ti ofera o gramada de avantaje: timp de contructie mic, cost fundatie mai mic (planul de jos are 56 mp), cost total mai mic, izolatie mai buna. I-ti mai trebuie ceva ???

si dezavantaje: durata de viata mai mica, adica viata asta ma tine da no pot lasa la copii. Big deal ei o sa-si construiasca ce vor ei. O casa de lemn e aproape la jumatate de pret fata de altele asa ca o sa le las bani sa-si construiasca ce vor ei.
O chestie nasoala e ca daca vrei s-o vinzi primesti mai putini bani pe ea fata de una normala, dar ai si bagat mai putini asa ca ...

Voi ce credeti ??? Casa de lemn sau de caramida ???

PS: nu uitati ca traim cam 80 ani si de obicei copiilor nu le place ce gindesc parintii. :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


o casa nu e o  locuinta , ci o investitie
una de lemn nu se vinde , asa ca trage tu concluziile daca se merita sa cumperi.
nu mai vorbesc ca lemnul trebuie intretinut, iar , daca ai ghinionul sa iti intre in structura furnici, termite sau soareci, ai pus-o de tot!
caramida, fratioare, si crede-ma ca nu vorbesc fara sa stiu despre ce vorbesc...

#6
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

as xxl, on May 6 2005, 21:34, said:

pentru o casa relativ mica - pana in 250 mp structura de rezistenta nu reprezinta decat max, sa zicem 1/3 din pretul final. restul sunt finisaje, utilitati, amenajari, teren, etc.
care, in ambele cazuri, costa la fel, eventual cu un plus in cazul structurii din lemn din cauza cererii (inca) mici.

<{POST_SNAPBACK}>


Structura de rezistenta e cel mai important lucru la o casa si uneori e chiar bine sa investesti mai multi bani in ea.. Ia in considerare si unele activitati seismice. O casa de lemn cum se comporta? Consider ca e net superioara pe termen lung o casa din caramizi, beton, bca... Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani de zile a fost pe la noi o furtuna destul de puternica, mai ales in partea sudica a tarii; au fost case care au ramas fara acoperis! Cred ca s-a putut vedea destul de bine si la TV toate acele case distruse de vanturile puternice. Oare de ce am eu impresia ca acele case erau din lemn?

Nu am stat sa fac un calcul sa vad care casa iese mai ieftin, dar indiferent de rezultat consider ca tot una traditionala ramane cea mai buna alegere!

#7
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

DonDokken, on May 6 2005, 21:29, said:

Nu am stat sa fac un calcul sa vad care casa iese mai ieftin, dar indiferent de rezultat consider ca tot una traditionala ramane cea mai buna alegere!

<{POST_SNAPBACK}>




Traditionala pentru care zona.

Ca daca mergi in SUA, unde sunt furtuni, uragane de nu-ti vine sa crezi, furnici cat cuprinde, ai sa vezi ca 70% din case sunt construite din lemn.

#8
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Traditionala pentru zonele noastre din romania, iar cand am spus traditional m-am referit la acea casa facuta din caramida, bca...

#9
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Apropo, cand am discutat cu reprezentantul firmei care facea acele case de lemn mi-a spus ca lemnul folosit la structura de rezistenta nu e din cel obisnuit cu multistratificat si tratat cu gramezi de substante ignifuge & co. asa ca nu e vorba despre asta. Am si fost in una din cele pe care le construia si pot spune ca aratau foarte bine. Dar cum spune si as xxl, la rosu o casa este ieftina. Sa vezi cand incep finisajele cum sar banii din buzunar. Si am avut surpriza sa aflu ca ma costa mai scump finisajele pentru una de lemn.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate