Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Masina din Germania SH

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
Sal,
urmatoarele zile intentionez sa ma duc in germania sa-mi cumpar o masina
(un ford sh la cca 8000 eur - daca e important acest detaliu)

am sa-l achizitionez de la un dealer si vreau sa-l trec pe PFA (nu sunt sigur ca se poate, sau daca da cum se face exact)

intrebarea mea ar fi

1. ce documente trebuie sa am la mine ?
2. cum si ce trebuie trecute in contract / factura etc ca aceste cheltuieli sa le pot introduce in contabilitatea PFA ?
3. cum se transforma suma in euro in lei ?
4. in cat timp se amortizeaza un autoturism ?

as fi foarte recunoscator pentru orice ajutor pentru ca nu e tot una daca platesc sau nu impozit dupa 8000 eur... (daca se poate trece ca si cheltuiala)

#2
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Salut, nu stiu sa iti dau exact informatiile cerute de tine, dar iti spun ca pentru masina aia la 8000 euro (pret final in Romania) ai sa dai 100 de lei maxim in RO. Gandeste-te bine daca vrei sa o bagi in contabilitate pentru doar 100 de lei pe an (discutam strict de partea cu impozitul). Eu la un Seat din 2006 , 1.9D am dat 60 de lei impozit pentru 1 an. (am platit acu 2 sapt. - valoarea in jurul a 9000).

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006
Asassin, sunt 2 impozite aici:
-unul e impozitul pe masina (acel "100 de lei" de care vorbesti tu)
-altul e impozitul pe profit pe care-l plateste PFA-ul

adica, daca kgyula reuseste sa bage autoturismul in contabilitatea PFA-ului, pretul acestuia va fi scazut din profit, deci el o sa economiseasca 16% din 8000 = 1280 euro

#4
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 _Smiley_, on 13th August 2009, 09:42, said:

Asassin, sunt 2 impozite aici:
-unul e impozitul pe masina (acel "100 de lei" de care vorbesti tu)
-altul e impozitul pe profit pe care-l plateste PFA-ul

adica, daca kgyula reuseste sa bage autoturismul in contabilitatea PFA-ului, pretul acestuia va fi scazut din profit, deci el o sa economiseasca 16% din 8000 = 1280 euro

Imi cer scuze Smiley, e dimineata, nu am baut cafeaua si gandesc in reluare. Ai perfecta dreptate, am privit lucrurile din perspectiva taxelor si impozitelor si nu din perspectiva contabilitatii PFA !!

#5
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 Asassin, on 13th August 2009, 09:45, said:

Imi cer scuze Smiley, e dimineata, nu am baut cafeaua si gandesc in reluare. Ai perfecta dreptate, am privit lucrurile din perspectiva taxelor si impozitelor si nu din perspectiva contabilitatii PFA !!

da da, pai asta ar fi ideea, ca din suma aia practici imi scot taxa de prima inmatriculare, drumul si mai si ramane (dar ca asta cu timpul, ce se amortizeaza ceva ani masina)

ok, totusi, stie cineva sa-mi spuna de ce documente, acte am nevoie?
ce trebuie trecut pe factura / in contract?
cum transform suma aia in lei ?  :D

#6
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Din cate stiu eu: pe contract nenea ala din germania trece ce vrei tu. La mine nu au fost probleme cu PFA. M-a crezut pe cuvant. Ei oricum nu au probleme din cate am inteles. Problemele le ai tu aici daca nu treci date corecte.

Factura (ca sa o pot baga in contabilitate) am tradus-o autorizat. Asa a zis contabila ca trebuie. Suma se transforma in lei la cursul zilei respective al BNR. Se trece cursul pe factura in pix, creion cum vrei tu. Stiu ca valorile mai mari de 1500 de lei parca se amortizeaza in 3 ani. Adica suma pe imparte la nr; luni si in fiecare luna se scade suma respectiva si se trece in registru.

Eu am la masina: factura, un fel de contract daca e mai rasarit autohaus-ul daca nu am inteles ca dau numai factura. brief-ul mare si ala mic. In rest nada.

#7
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006

 eSkybax, on 14th August 2009, 08:09, said:

Din cate stiu eu: pe contract nenea ala din germania trece ce vrei tu. La mine nu au fost probleme cu PFA. M-a crezut pe cuvant. Ei oricum nu au probleme din cate am inteles. Problemele le ai tu aici daca nu treci date corecte.

Factura (ca sa o pot baga in contabilitate) am tradus-o autorizat. Asa a zis contabila ca trebuie. Suma se transforma in lei la cursul zilei respective al BNR. Se trece cursul pe factura in pix, creion cum vrei tu. Stiu ca valorile mai mari de 1500 de lei parca se amortizeaza in 3 ani. Adica suma pe imparte la nr; luni si in fiecare luna se scade suma respectiva si se trece in registru.

Eu am la masina: factura, un fel de contract daca e mai rasarit autohaus-ul daca nu am inteles ca dau numai factura. brief-ul mare si ala mic. In rest nada.


multumesc mult de sfat
eu am mai intrebat o contabila care a mai introdus masini cumparate din germania in contabilitatea unei organizatii si spuse-se ca se amortizeaza in 5 ani

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate